Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 61

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Purchase management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Głównym celem artykułu bazującego na wynikach badań jest określenie strategii i dźwigni zakupowych przedsiębiorstw rozwijanych w warunkach niestabilnego otoczenia XXI wieku. Wybór tematu uzasadnia wzrost strategicznego znaczenia zarządzania zakupami w tworzeniu wartości i osiąganiu rentowności współczesnych przedsiębiorstw przez m.in. oddziaływanie na ich główne determinanty, jakimi są: wzrost przychodów, redukcja kosztów oraz efektywne zarządzanie aktywami. Cele zarządzania zakupami w biznesie w coraz większym stopniu koncentrują się na zarządzaniu wartością dla właścicieli i innych interesariuszy przedsiębiorstw i sieci dostaw, a jej tworzenie coraz częściej jest konfrontowane z nowymi wyzwaniami. Wobec dynamicznych zmian w niestabilnym otoczeniu następuje weryfikacja i zachodzą zmiany w dotychczasowych strategiach i dźwigniach zakupowych. W artykule przedstawiono wnioski z kwerendy źródeł literatury oraz wyników badań empirycznych o charakterze jakościowym przeprowadzonych w 2016 roku. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest ocena organizacji zakupu i zidentyfikowanie zmian, które zachodzą w sferze zakupu w przedsiębiorstwach handlowych. Analizą objęto niezależne przedsiębiorstw handlowe i funkcjonujące jako sieci handlowe. W artykule wykorzystano dostępne dane GUS dotyczące struktury dostaw do przedsiębiorstw hurtowych i detalicznych wg typu dostawców towarów oraz wyniki badania z połowy 2011 r. dotyczącego relacji między dostawcami i odbiorcami towarów, przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur wśród producentów i przedsiębiorstw handlowych z artykułami codziennego zapotrzebowania. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem opracowania jest przedstawienie istoty funkcji zakupu w organizacji oraz wybranych metod poprawy jej efektywności. Autorzy przedstawiają rolę, jaką funkcja zakupu pełni w przedsiębiorstwie oraz jak rola ta ewoluowała od podejścia do zakupów jako rutynowej działalności po znaczenie strategiczne, jakie obecnie spełnia. Zaprezentowano przebieg procesu zakupu oraz sposoby oceny (ilościowej i jakościowej) efektywności tego procesu. Przedstawiono również metody generowania oszczędności w zakupach oraz korzyści z nimi związane. Obok sposobów takich jak: rezygnacja z zakupu części asortymentu, zakupu produktów z innego segmentu, negocjacji cen z dostawcami, centralizacji lub konsolidacji zakupów, przedstawiono rozwiązania z dziedziny e-zaopatrzenia: aukcje elektroniczne oraz grupy zakupowe. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Znaczenie marki dla konsumenta na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego
100%
W warunkach nasilonej konkurencji rynkowej i wszechogarniającego bogactwa produktów to klient staje się najważniejszy. Kluczowym elementem tworzenia strategii marketingowej przedsiębiorstw jest wiedza z zakresu problematyki zachowań nabywców. Celem prowadzonych badań empirycznych, obejmujących grupę mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, było określenie wpływu poszczególnych czynników na decyzje nabywcze konsumentów. W artykule autorki przedstawiają znaczenie marki na tle pozostałych determinant zakupowych. Badania pierwotne zostały przeprowadzone wśród mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Zrealizowane zostały w okresie kwiecień-czerwiec 2012 roku, wykorzystaną techniką badawczą był wywiad kwestionariuszowy. Do analizy ostatecznej zakwalifikowano 535 kwestionariuszy. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zarządzanie kontraktami w procesie zakupowym
100%
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych podstaw zarządzania kontraktami jako elementu procesu zakupowego. Na podstawie syntezy literatury, raportów branżowych oraz badań własnych, autor podjął próbę wyjaśnienia istoty i funkcji zarządzania kontraktami, odnosząc się do dorobku nauk społecznych i ekonomicznych. (skrócony abstrakt autora)
W opracowaniu podjęto rozważania na temat: ewolucji funkcji zakupów w organizacji, znaczeniu zakupów w organizacji, strategii zaopatrzenia z uwzględnieniem istoty tej strategii oraz jej rodzajów, organizacji zakupów w firmie. (fragment tekstu)
Wśród autorytetów zajmujących się tematyką zarządzania zakupami trwa dyskusja, w jakim kierunku podąża ewolucja funkcji zakupów w organizacjach oraz z czego wynikają różnice w podejściu do zarządzania zakupami w wielu korporacjach. Z dyskusji tych wyłania się teza, że funkcja zakupów w korporacjach (oczywiście w gospodarkach krajów rozwiniętych) ewoluowała od modelu transakcyjnego (nazywanego również reaktywnym) do modelu zintegrowanego (tzw. proaktywnego). Takie podejście opiera się na założeniu, że można zdefiniować idealny docelowy etap rozwoju, do którego w naturalny sposób ewoluuje funkcja zakupów. (abstrakt oryginalny)
Część pierwsza artykułu została poświęcona zagadnieniu kształtowania i ewolucji Zamówień Publicznych oraz ustawy Prawo zamówień publicznych do formy obecnej wraz z wynikającymi ze wspomnianej ustawy obowiązkami, do których stosowania zobligowane są między innymi instytucje budżetowe. Poruszona została kwestia elektronizacji procesu zarządzania zakupami z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z przepisów. (fragment tekstu)
Wstęp: Celem artykułu jest ustalenie możliwości rozwoju doskonalenia operacyjnego zarządzania zakupami na rynku B2B na przykładzie branży dystrybucji instalacji grzewczych i sanitarnych. Poruszane zagadnienia obejmują specyfikę dystrybucji instalacji grzewczych i sanitarnych oraz dostosowane do nich metody rozwoju doskonalenia związane przede wszystkim z Lean Management. Metody: W artykule zostały przeanalizowane trzy rodzaje przedsiębiorstw zajmujących się dystrybucją produktów techniki grzewczej i sanitarnej: konsorcjum (grupę zakupową), dużą sieć krajową oraz krajowy oddział dużej firmy międzynarodowej na przykładzie organizacji: Instal-Konsorcjum, BIMs, Onninen. W opracowaniu zostały wzięte pod uwagę różne aspekty zarządzania zakupami specyficzne dla tych przedsiębiorstw oraz możliwości doskonalenia operacyjnego wynikające z Lean Management oraz innych koncepcji związanych z doskonaleniem procesów operacyjnych. Wyniki: Studia trzech przypadków przedsiębiorstw branży dystrybucji produktów techniki grzewczej i sanitarnej pokazały, jakie przeszkody mogą się pojawić w trakcie procesu doskonalenia procesów operacyjnych z zakresu zarządzania zakupami, przede wszystkim: problem z dostosowaniem podaży do dynamicznie zmieniającego się popytu oraz brak integracji działań poszczególnych jednostek organizacji. Wnioski: Problemy związane z rozwojem doskonalenia operacyjnego z zakresu zarządzania zakupami w dystrybucji produktów techniki grzewczej i sanitarnej dotyczą przede wszystkim prognozowania zapotrzebowania, integracji procesów zachodzących w poszczególnych komórkach organizacji oraz brak sprawnej komunikacji. Sugerowane działania to przede wszystkim wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania koordynującego wszystkie działania związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw oraz standardowych procedur operacyjnych dotyczących wszystkich sfer działalności związanych z zarządzaniem przepływem zasobów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Zarządzanie zakupem sprzętu medycznego poprzez leasing w podmiotach leczniczych
100%
Zmiany, jakie zachodzą w sektorze ochrony zdrowia, sprawiają, że w procesach leczenia świadczeniodawcy usług zdrowotnych muszą stosować nowoczesne urządzenia lub uzupełniać braki swojego sprzętu medycznego. Jednak trudna sytuacja finansowa jednostek opieki zdrowotnej nie zawsze pozwala na zakup sprzętu medycznego, więc zarządzający podmiotami leczniczymi coraz częściej korzystają z możliwości, jakie daje leasing. Uwzględniając taką sytuację, za cel artykułu przyjęto przedstawienie finansowania zakupu sprzętu medycznego poprzez leasing w Polsce w latach 2010-2013, w świetle dokumentów Głównego Urzędu Statystycznego oraz Związku Polskiego Leasingu. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości zastosowania technologii SMAC/BRAID w procesie zakupowym. Celem opracowania jest ocena zastosowania technologii SMAC/BRAID w procesie zakupowym przedsiębiorstwa. Badania przeprowadzono, opierając się na krytycznym przeglądzie literatury oraz wynikach badania pilotażowego. Artykuł ma charakter praktyczny. Przeprowadzone analizy dowiodły, że integracja technologii SMAC/BRAID stwarza nowe środowisko pracy umożliwiające poprawę jakości komunikowania się, transparentność procesu, a w szczególności usprawnienie procesu podejmowania decyzji. Korzyści, jakie płyną z digitalizacji procesu zakupowego, to: oszczędność czasu, obniżenie kosztów, uwolnienie pracowników od wykonywania rutynowych czynności, poprawa efektywności procesów poprzez minimalizację liczby błędów popełnianych przez pracowników, szybsza reakcja na sytuacje awaryjne, szybszy dostęp do informacji, uszczelnienie w zakresie wydatków, standaryzacja procesów i eliminowanie rozproszonej odpowiedzialności, a także rozwój kompetencji cyfrowych pracowników.(abstrakt oryginalny)
Purpose: This paper aims to identify purchasing-related costs through the prism of transaction costs and costs of purchasing management activity. Design/methodology/approach: The authors conducted a survey among 150 medium and large manufacturing companies in the chemical, automotive and electromechanical industries operating in Central and Eastern European countries. The collected data were analyzed using confirmatory factor analysis. Findings: The studied companies carry out an integrated purchasing-related cost system. The authors found a statistical significance of the covariances between the pretransaction, transaction and post-transaction costs. In addition, costs that are of particular importance in long-term purchasing transactions were identified. Moreover, the authors identified the costs of quality and support actions as the most significant. Practical implications: This research details the discussion of costs with consideration for the insights of managers of medium-sized and large companies. Originality/value: The paper contributes to the knowledge of purchasing-related costs through the lens of the total cost of ownership that influences the purchasing management and the decisions within the buyersupplier relationship. (original abstract)
Rynek jest definiowany jako zespół sprzężonych elementów, gdzie istotne znaczenie mają kupujący i sprzedający, którzy w warunkach swobodnego wyboru kontrahenta i nieograniczonego prawa zawierania transakcji podejmują współzależne decyzje kształtujące relacje między wzajemną wyceną przedmiotu transakcji i ich pieniężnego ekwiwalentu wyrażonego w cenie. Traktowanie rynku jako zbioru aktualnych i potencjalnych nabywców, bogato umotywowanych w swoich wyborach, jest szczególnie uzasadnione wtedy, kiedy poszukujemy przyczyn przywiązania konsumentów do określonych standardów, odrębności stylów konsumpcji, a ogólnie mówiąc, kiedy zmierzamy do rozpoznania warunków i czynników możliwej zmiany zachowań nabywców i ich wpływu na sprzedających'. Poznanie mechanizmów rynku, traktowanie przedsiębiorstw tworzących łańcuch dostaw jako klientów można wykorzystywać w kreowaniu wartości dla segmentów rynku, finalnych konsumentów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie teoretycznych podstaw zarządzania kontraktami jako elementu procesu zakupowego. Na podstawie syntezy literatury oraz raportów branżowych autor podjął próbę wyjaśnienia istoty i funkcji zarządzania kontraktami, odnosząc się do dorobku nauk społecznych i ekonomicznych. Główne wnioski: zrozumienie aspektów prawnych i ekonomicznych kontraktów oraz sposobów doskonalenia działań organizacji może być kluczem do usprawniania procesu kontraktowania. Przedsiębiorstwa postrzegają kontrakty jako narzędzie kontroli, nie skupiając się na rozwojowej funkcji zarządzania kontraktami, jeśli chodzi o relacje z partnerami handlowymi. (abstrakt oryginalny)
Many variables can influence consumer's purchase behavior in general, and attitudes towards Cause-Related Marketing (CRM) in particular. In this study, our aim is to analyze the possible relationship between attitudes toward CRM and purchase intention according to the product type involved in a CRM campaign. We analyzed a sample of 456 consumers and performed a correlation analysis. Results show there are significant positive relationships between attitudes toward CRM and purchase intention according to the product type, with particular relevance in utilitarian products. (original abstract)
Celem opracowania jest ukazanie sposobów budowania skutecznych relacji z dostawcami w obszarze zarządzania zakupami. Podmiotem badań są dostawcy z dużą siłą przetargową. Przedmiotem badań są relacje z dostawcami w obszarze zakupów. Scharakteryzowano szachownicę zakupową A.T. Kearney'a, narzędzie pomagające w dywersyfikacji relacji z dostawcami na rzecz zakupów o wysokiej jakości i dobrej cenie. Hipoteza badawcza sformułowana została następująco: skuteczne zarządzanie zakupami jest możliwe przy zastosowaniu adekwatnych do potrzeb metod zakupowych zawartych w szachownicy zakupowej A.T. Kearney'a. W części empirycznej opisano konsekwencje użycia jednej z konfrontacyjnych metod zakupowych, jaką jest odwrócona aukcja, dla dotychczasowych relacji z dostawcami. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono, jak w ostatnich trzech dekadach zmieniała się rola zakupów w przedsiębiorstwie, a także jaki wpływ na wynik przedsiębiorstwa mogą mieć oszczędności zakupowe. Wymieniono czynniki wpływające na proces zakupowy wraz z oceną możliwości wykorzystania technologii IT. Druga część artykułu jest poświęcona zastosowaniu elektronicznych narzędzi zakupowych w cyklu doradztwa zakupowego Polskiej Platformy Przetargowej. Artykuł dostarcza czytelnikom informacji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie informatycznych systemów zarządzania zakupami, które usprawniają procesy zakupowe poprzez generowanie znacznych oszczędności na kosztach zakupu, archiwizację i kontrolę procesów zakupowych oraz budowanie lepszych relacji z dostawcami. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Znaczenie i analiza leasingu w procesie zarządzania zakupem sprzętu medycznego
84%
Za cel artykułu przyjęto przedstawienie finansowania zakupu sprzętu medycznego poprzez leasing w Polsce, zwłaszcza w odniesieniu do konieczności wdrażania nowych i specjalistycznych urządzeń. W artykule skoncentrowano się na analizie informacji wskazujących na zewnętrzne źródło finansowania inwestycji w medycynie. Przedstawiono kształtowanie się liczby i wartości netto środków trwałych oddanych w leasing oraz tempo ich zmian. Ponadto w pracy dokonano badania dynamiki nowych i używanych środków oddanych w leasing w odniesieniu do roku poprzedniego oraz średniookresowego tempa zmian umów na oba rodzaje środków. Nadto by zbadać kierunek zmian w liczbie środków oddanych w leasing, wartości umów leasingowych i leasingobiorców zastosowano analizę tendencji rozwojowej. Badanie przeprowadzono na danych rocznych za lata 2008-2020 w świetle dokumentów Związku Polskiego Leasingu i Głównego Urzędu Statystycznego. Niemal we wszystkich placówkach medycznych w związku z trudną sytuacją finansową i koniecznością implementowania innowacyjnych rozwiązań decydenci finansują zakup lub modernizację sprzętu medycznego coraz częściej stosując leasing. W Polsce na rynku medycznym ten sposób finansowania inwestycji rozwija się, choć można zauważyć pewne wahania poziomów. Po spadku w 2019 r. liczby leasingobiorców rok później ta liczba wzrosła. Przewiduje się, że nadal będzie się ona zwiększała (średnio o 2,27% z roku na rok), zwłaszcza pod wpływem rosnących oczekiwań konsumentów świadczeń. Prognozy wskazują, że następstwem tego będzie wzrost liczby i wartości nowych leasingowanych środków (odpowiednio średnio o 1,27% i 2,93% z roku na rok), przy jednoczesnym spadku używanych środków oddanych w leasing (odpowiednio średnio o 3,97% i 6,02% z roku na rok). Podsumowując, uchwycenie zmian w przebiegu leasingu odgrywa istotną rolę w zarządzaniu płynnością finansową placówek medycznych, dla których leasing jest pożądany z uwagi na liczne korzyści, np. nie trzeba jednorazowo wypłacać środków na sfinansowanie zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego. (abstrakt oryginalny)
Analizując potencjał ukryty w zarządzaniu zakupami i zaopatrzeniem, warto zwrócić uwagę na korzyści płynące z uczestnictwa w grupach zakupowych. Grupy zakupowe (zwane też konsorcjami) mogą stanowić istotne narzędzie ułatwiające dostęp do unikalnych surowców. Dają także możliwość rozważenia restrukturyzacji organizacji funkcji zakupów zaopatrzeniowych w celu uelastycznienia działalności przedsiębiorstwa. W artykule podjęto próbę wskazania części zbioru czynników towarzyszących decyzji o współpracy w obrębie grupy zakupowej z uwzględnieniem rozumienia jej zarówno, jako pomysłu na outsourcing zakupów, jak i możliwości rozszerzenia działalności na nowe rynki zbytu.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Environmental and Social Aspects of Supplier Relationship Management
84%
W związku z dynamiczną popularyzacją w ostatnich latach znaczenia zrównoważonego rozwoju pojawiło się wiele idei związanych z praktycznym zastosowaniem koncepcji środowiskowych i społecznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Wiele z nich uwzględnia problematykę zarządzania łańcuchem dostaw, który jest również bardzo rozwojowy. Jednym z głównych obszarów zarządzania łańcuchem dostaw jest zarządzanie relacjami z dostawcami. Celem artykułu jest przedstawienie środowiskowych i społecznych aspektów zarządzania relacjami z dostawcami przy uwzględnieniu indywidualnego podejścia poszczególnych badaczy do tej kwestii oraz agregacja zebranych informacji. Jako narzędzie naukowe wykorzystano analizę literatury.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.