Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 77

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunek wyników
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule podjęto problematykę rozliczania kosztów świadczeń wzajemnych w przedsiębiorstwie. Wybrane metody stosowane w praktyce poddano krytycznej ocenie w kontekście ich wpływu na krótkookresowy rachunek wyników przedsiębiorstwa. Skoncentrowano się w szczególności na ocenie użyteczności wybranych metod rozliczenia kosztów pomocniczych centrów kosztów w kontekście ich wpływu na rachunki nośników kosztów oraz wyników.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie praktycznych aspektów wdrażania krótkoterminowego wielostopniowego i wieloblokowego rachunku wyników w przedsiębiorstwie. Mogą one być przydatne zarządzającym we wdrażaniu tego typu modelu prezentacji informacji o osiąganych wynikach na potrzeby zarządzania przedsiębiorstwem. (fragment tekstu)
Dosyć często, zarówno w praktyce, jak i w teorii, można się spotkać z opinią, że budżetowanie jest nieefektywne, ponieważ poza tworzeniem tabelek nie jest w stanie wnieść nic nowego. Tak się dzieje w przedsiębiorstwach, które faktycznie na tych tabelkach kończą i nazywają to budżetowaniem lub, co gorsza - controllingiem. Aby jakiekolwiek narzędzia controllingu mogły działać efektywnie, należy je ciągle doskonalić. Funkcję doskonalącą w budżetowaniu spełniają sprzężenie zwrotne w postaci m.in. analizy przyczynowej powstawania odchyleń i działania korygujące podejmowane na podstawie tej analizy. Taką analizę i takie działania muszą podejmować ludzie, którzy są bezpośrednio związani z daną działalnością wewnątrz przedsiębiorstwa. Z praktyki wiadomo, że po pewnym czasie, różnym dla różnych organizacji, działania tego typu "umierają śmiercią naturalną". Utrzymać skuteczność działania takiego sprzężenia zwrotnego jest w stanie tylko właściwie skonstruowany i konsekwentnie wdrożony system motywacyjny. W niniejszym artykule omówiono właśnie zagadnienie systemu motywacyjnego przedstawicieli handlowych w przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
Cel - głównym celem artykułu jest ukazanie roli rachunku wyników opartego na rachunku kosztów pełnych, w ocenie rentowności klientów w ramach koncepcji zarządzania relacjami z klientami. Metodologia badania - aby zrealizować cel artykułu dokonano krytycznego przeglądu literatury oraz przeprowadzono badanie empiryczne w wybranym przedsiębiorstwie usługowym. Wynik - w artykule przedstawiono zasady ustalania wyników ze sprzedaży w układzie klientów i oceny rentowności klientów oraz wykazano praktyczną przydatność zaproponowanych rozwiązań. Oryginalność/Wartość - propozycje metodyczne wspomagają relacje z klientami ukierunkowane na optymalizację wyników ze sprzedaży produktów i kształtowanie odpowiednich relacji z klientami. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie omawia istotę, cel i zasady sporządzania rachunku zysków i strat. Informacje w nim zawarte mogą być wykorzystywane do różnych celów przedsiębiorstwa, są narzędziem zarówno controllingu operacyjnego jak i strategicznego.
6
Content available remote Zarządcze walory tradycyjnego rachunku kosztów
75%
Jednostki gospodarcze działające w warunkach polskiej gospodarki rynkowej są zobowiązane do stosowania na potrzeby rachunkowości zasad określonych w ustawie o rachunkowości. Przy zapotrzebowaniu ze strony użytkowników wewnętrznych dane wynikające z rachunkowości finansowej można zastosować do rachunkowości zarządczej związanej z zarządzaniem jednostką gospodarczą. Najlepszym przykładem wykorzystania takich możliwości jest tradycyjny rachunek wyników, który czerpie informacje zawarte w rozbudowanym i dostosowanym do potrzeb jednostki planie kont zgodnym z wymogami formalnymi rachunkowości finansowej, a prezentuje w swoim zakresie dane potrzebne do zarządzania jednostką gospodarczą.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Koszty podatkowe w nauczaniu przedmiotu : rachunek kosztów i wyników
75%
Według autora tej pracy istnieje konieczność uwzględniania problemu kwalifikowania kosztów w aspekcie przedmiotowym i czasowym w nauczaniu dotyczącym zarówno podatków, jak i rachunkowości. Pomijanie aspektów podatkowych w zajęciach z rachunkowości finansowej oraz z rachunku kosztów (w szczególności systematycznego) i wyników ogranicza praktyczne przygotowanie absolwentów. Celem artykułu jest analiza problemu kwalifikowania kosztów uzyskania przychodów, a w szczególności określania momentu uznawania kosztów w rachunku dochodu podatkowego i wskazanie możliwych rozwiązań. (fragment tekstu)
Rozpoczynamy cykl artykułów prezentujących analizy fundamentalne spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Pierwsza analiza dotyczy spółki Simple SA. Analiza fundamentalna zajmuje się ekonomicznymi uwarunkowaniami popytu i podaży na rynku akcji, które powodują wzrost, spadek lub stabilizację ich cen. Najpopularniejsze z tej klasy analiz są analiza sprawozdań finansowych oraz różnorodne metody wyceny akcji... (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji adaptacji wielostopniowego i wieloblokowego rachunku wyników dla przedsiębiorstwa z branży techniki biurowej.
W artykule przedstawiono niektóre główne zagadnienia związane z kompleksowym rachunkiem zysków i strat, które zostały omówione przez organy finansowe (RMSR i FASB). Artykuł koncentruje się na zagadnieniach formy i struktury informacyjnej rachunku.
Przedstawiono strukturę płatności bezpośrednich w wybranych krajach UE, oraz ich wpływ na wartość produkcji rolniczej i wielkość dochodu rolniczego. Podjęto próbę analizy skutków zmiany systemu dla Polski. Analizę oparto na wynikach makroekonomicznych pochodzących z Rachunków Ekonomicznych dla Rolnictwa. (abstrakt oryginalny)
Zasady ustalania wysokości wyniku finansowego podmiotów gospodarczych są ściśle określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 1991 roku w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości. Ustalony w ten sposób zysk brutto stanowi podstawę opodatkowania. Autorka przedstawiła dwie metody ustalenia podatku dochodowego: jako skorygowany zysk brutto i jako nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania.
13
Content available remote 'Dark Matter' in the External Sector of the United States
63%
The aim of this paper is to examine the 'dark matter' assets in the external sector of the United States in the period 1999:Q1-2018:Q3. The paper investigates data on the balance of payments and international investment position for the US and a group of 18 economies. The research reveals that the US is a privileged economy with respect to foreign income on international investments. The rates of return on its foreign assets are relatively higher, and the costs incurred on its foreign liabilities relatively lower, as compared with the benchmark group. This special privilege of the US relates to equity investments, especially foreign direct investments. Based on prevailing income differentials substantial 'dark matter' assets of the US are estimated. Recognising such 'dark matter' leads to the conclusion that the US is a foreign creditor, not debtor. The findings shed light on the puzzle as to why the US has a continuing ability to sustain its external position despite mounting foreign liabilities.(original abstract)
Organizacje pozarządowe podobnie jako podmioty komercyjne prowadzą rachunkowość, której integralną częścią jest sprawozdawczość finansowa. Rolą sprawozdania finansowego jest dostarczenie informacji o majątku i źródłach jego finansowania oraz o dokonaniach organizacji w danym roku. Podstawowych informacji o wielkości wygenerowanych przychodów i ponoszonych kosztach w organizacjach pozarządowych dostarcza rachunek wyników. Celem artykułu jest próba przedstawienia propozycji zmian w rachunku wyników dla organizacji pozarządowych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i rachunku zysków i strat sporządzanego przez organizacje prowadzące działalność gospodarczą.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie "transparentności" jest używane, głównie w literaturze zagranicznej, w przypadku różnych obiektów zadaniowych, stąd też występuje różnorodność podejść, definicji i modeli pomiarowych. Niestety brakuje odniesienia transparentności do koncepcji sprawozdawczości finansowej funduszy inwestycyjnych. Zachodzi zatem potrzeba uzupełnienia, uporządkowania i dookreślenia dotychczasowych badań dotyczących transparentności oraz odniesienia ich do sprawozdawczości finansowej funduszy inwestycyjnych, w szczególności do rachunku wyniku z operacji funduszu inwestycyjnego. W niniejszej monografii zaprezentowano wyniki badań, które podjęto z zamiarem uzupełnienia rzeczonej luki poznawczej. Opracowanie może przyczynić się do promowania pomiaru transparentności oraz lepszego zrozumienia koncepcji transparentności sprawozdań finansowych w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych, jednak rozważania te można przełożyć także na sprawozdawczość innych podmiotów. Opracowanie mieści się w optyce badawczej sprawozdawczości finansowej funduszy inwestycyjnych, procedura badawcza została osadzona w paradygmacie pozytywistycznym, przyjęto również paradygmat rzetelnego, wartościowego pomiaru działalności gospodarczej na potrzeby rachunku ekonomicznego. (fragment tekstu)
W zmieniających się warunkach gospodarczych coraz częściej pojawia się konieczność oceny działalności zakładów ubezpieczeń. Instrumentem pozwalającym na ocenę kondycji zakładu ubezpieczeń jest analiza finansowa, obejmująca analizę wskaźnikową, analizę struktury i dynamiki bilansu oraz analizę struktury i dynamiki rachunku zysków i strat. Rachunek zysków i strat podaje dokładnie, jakiego typu przychody i jakiego typu koszty wpłynęły na wynik finansowy. W niniejszej pracy opisane zostały wpływy polityki lokacyjnej na wysokość wyniku finansowego zakładów ubezpieczeń prowadzących działalność w dziale II.
Artykuł omawia problematykę związaną z kształtowaniem się pozycji bilansowej, jaką jest wynik finansowy bieżącego okresu. Pozycja ta jest pochodną wartości wykazanej w innym niż bilans przedsiębiorstwa dokumencie sprawozdawczym, jakim jest rachunek zysków i strat. Wykazane wartości netto w tym rachunku są przenoszone w pełnej kwocie jako niepodzielony wynik finansowy bieżącego okresu, dodatkowo po rozliczeniu podatku dochodowego.(abstrakt oryginalny)
Rachunek wyniku finansowego jest rachunkiem cząstkowym systemu rachunkowości. Artykuł ma na celu wskazanie potrzeby i możliwości szerokiego rozumienia tego rachunku, od pomiaru, prezentacji i rozliczenia, do interpretacji i kształtowania wyniku finansowego jednostki gospodarczej.
Artykuł porusza problem niekorzystnych zmian dotyczących braku ujęcia różnic kursowych w sprawozdaniu finansowym, jakim jest rachunek zysków i strat dla jednostek małych, sporządzanym w wariancie porównawczym, a przecież wiadomo jest, iż małe przedsiębiorstwa chcące utrzymać się na rynku muszą rozszerzać zakres prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, importując bądź eksportując swoje towary czy usługi do innych krajów, co przecież wiąże się z rozliczaniem przez te podmioty różnic kursowych. (fragment tekstu)
Celem tego opracowania jest przedstawienie podejścia Lean Six Sigma (LSS), które może pozytywnie wpływać na rozwiązywanie problemów przedsiębiorstwa, a tym samym przyczyniać się do poprawy wyników firmy ujmowanych w rachunku kosztów i przychodów. Natomiast sam rachunek wyników może stanowić inspirację do wywoływania zmian w firmie, które będą realizowane z wykorzystaniem metodologii Lean Six Sigma. Zagadnienia te przedstawiono na przykładzie banku komercyjnego.(fragment wstępu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.