Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 89

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rachunkowość bankowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule omówiono niektóre aspety zmian w obecnych regulacjach zasad rachunkowości bankowej, wśród których ustawa o rachunkowości ma charakter nadrzędny, powodujący szereg konsekwencji dla praktyki.
Celem artykułu jest przedstawienie niektórych aspektów rachunkowości bankowej, jako podstawy systemu informacyjnego banku.
W artykule przedstawiono wytyczne w sprawie ram prawnych rachunkowości i sprawozdawczości finansowej, jakie Europejski Bank Centralny stworzył w Europejskim Systemie Bankowym. (abstrakt oryginalny)
Omówiono funkcje banku oraz jego bilans, szczególnie zwracając uwagę na podział aktywów banku na aktywa dochodowe i niedochodowe.
Omówiono zasady ustalania wyniku finansowego w banku. Przedstawiono przychody i koszty we wzorcowym planie kont. Scharakteryzowano przychody i koszty banku i ich strukturę oraz poziom wyniku finansowego banku i jego ujęcie w rachunku zysków i strat. Szczegółowej analizie poddano wynik finansowy uzyskany w latach 2005-2006 przez Fortis Bank Polska S.A.
Opisano podstawy systemu informacyjnego w banku oraz scharakteryzowano rangę informacji bankowych w zakresie utraty wartości aktywów dla celów zarządzania strategicznego.
Rachunkowość udostępnia szczegółową i wszechstronną informację o działalności banku. Dla odbiorców najważniejsze są dane o należnościach i depozytach, gdyż to one decydują o kondycji finansowej i płynności banku. Z analizy sprawozdań finansowych dwunastu banków, których akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wynika że nie zawsze są ujawniane wystarczające dane o polityce rachunkowości i zbyt mało miejsca poświęca się należnościom od klientów, które stanowią od 30% do 86,8% aktywów. Także nie wskazuje się na fakt, że tylko od 5% do 13,4% aktywów jest finansowanych kapitałami własnymi. Badanie pokazało rozbieżności między bankami w zakresie ujawniania informacji, zastosowanych metod wyceny, prezentacji danych w raportach finansowych pod względem ilości i jakości. W najbliższych latach rachunkowość w bankach będzie zmieniała się i rozwijała wraz ze zmianami, jakie są wprowadzane w systemie bankowym. Rozwój ten powinien też iść w kierunku lepszej prezentacji tych składników, które mają zasadniczy wpływ na kondycję i bezpieczeństwo banku. Udostępniane dane powinny być wiarygodne, porównywalne i aktualne oraz podane w sposób syntetyczny (skoncentrowany). (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie zasad wyceny instrumentów finansowych według zamortyzowanego kosztu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Zasady te zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 10 grudnia 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków.
Rachunkowość banku odgrywa ważna rolę w działalności banku a szczególnie w procesie zarządzania ryzykiem kredytowym, gdyż dostarcza ważnych informacji organom zarządzającym. W opracowaniu omówiono sposoby oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstw, metody szacowania ryzyka kredytowego i formy ewidencji księgowej kredytów.
Opracowanie omawia rolę nadzoru bankowego w zakresie przestrzegania przez banki tzw. adekwatności kapitałowej. Poruszono tu kwestie regulacji ponadnarodowych do rozwiązań nadzoru bankowego.
13
Content available remote Modyfikacja podejścia do usprawniania procesów rachunkowości
61%
W niniejszej publikacji po przedstawieniu metodologicznych aspektów pomiaru i analizy procesów biznesowych zaprezentowano koncepcję szczupłej rachunkowości (Lean Accounting) jako metodę doskonalenia procesów rachunkowości. Aby rozszerzyć możliwości usprawniania procesów rachunkowości, zaproponowano wykorzystanie metod powstałych w ramach koncepcji eksploracji procesów (Process Mining). (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Balance Sheet and Tax Aspects of Bank Debt Remission
61%
Artykuł poświęcono umorzeniu wierzytelności bankowych, które jest jednym z narzędzi stosowanych przez banki w procesie restrukturyzacji zadłużenia kredytobiorców. Nie jest to optymalna forma ukształtowania relacji między wierzycielem a dłużnikiem, pod pewnymi warunkami jednak, w przypadku umorzenia częściowego lub niektórych składników zadłużenia, może ona przynajmniej w części zniwelować niezaspokojone roszczenia wierzyciela. Z punktu widzenia banków w przypadku zwolnienia z długu przepisy podatkowe należy uznać za restrykcyjne, ponieważ zawarty jest w nich bardzo ograniczony katalog kosztów uprawniający do zaliczenia ich w skład kosztów uzyskania przychodu. Z bilansowego punktu widzenia umorzenie wierzytelności jest najczęściej neutralne, ponieważ banki są zobowiązane do bieżącego dokonywania odpisów aktualizacyjnych na należności. Zwolnienie z długu występuje często po wykorzystaniu możliwości egzekucyjnych w stosunku do dłużnika, wówczas więc, gdy na wierzytelność banku utworzono pełny odpis aktualizacyjny. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono próbę uproszczonej analizy wpływu zmian w zakresie rozpoznawania i ujmowania utraty wartości, wynikających z MSSF 9, na wynik finansowy dwóch największych banków działających w Polsce. Do analizy przyjęto bardzo konserwatywne założenia (np. zerowy poziom stopy odzysku). Wyniki analizy potwierdzają istotny wpływ przyszłych regulacji na spadek wyniku finansowego obu banków w wyniku konieczności utworzenia dodatkowych rezerw na straty oczekiwane. Należy oczekiwać, że sytuacja taka spowoduje zaostrzenie polityki kredytowej banków.(abstrakt oryginalny)
W jednostkach sektora finansowego ważną rolę odgrywają instrumenty finansowe, zatem celem niniejszego opracowania jest przedstawienie ujęcia ważniejszych zagadnień MSR 32 i MSR 39 oraz MSSF 7 w aspekcie zmian wynikających z potrzeb rachunkowości bankowej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe problemy dotyczące utraty wartości aktywów, stanowiących zabezpieczenia w bankach komercyjnych, w zakresie tworzenia rezerw celowych w odniesieniu do ekspozycji kredytowych. Zaprezentowano także ewidencyjne ujęcie takiej utraty wartości.
Od 2015 r. dotychczasowy MSR 39 - "Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena" ma zostać zastąpiony nowym standardem MSSF 9 - "Instrumenty finansowe". Stosowany dotąd model wyceny według skorygowanej ceny nabycia odnosi się przede wszystkim do portfeli kredytowych i uwzględnia straty wynikające z przeszłych zdarzeń i bieżących okoliczności (ex post), ale nie przewiduje korekty wartości o przyszłe straty, nawet gdy są one oczekiwane z dużym prawdopodobieństwem (ex ante). W artykule omówiono projektowane zasady wyceny oraz wskazano zagrożenia związane z możliwością kreowania wartości instrumentów finansowych w związku z subiektywnymi ocenami przyszłych strat w portfelach kredytowych przez zainteresowane instytucje.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wymagania jakie stawiają bankom Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) oraz Międzynarodowe Standardy Rachunkowości Finansowej (MSSF) przy sporządzaniu skonsolidowanego bądź jednostkowego sprawozdania finansowego. Zastosowanie MSR/MSSF wymaga też określenia wielu ważnych zagadnień w przyjętej przez bank polityce rachunkowości.
Artykuł ma na celu przedstawienie zmian, jakie zaczną obowiązywać w zakresie wyceny kredytów bankowych od 1 stycznia 2005 r. Na przykładzie przedstawiono różnice między wyceną kredytu metodą obecnie obowiązującego kosztu historycznego oraz metodą zamortyzowanego kosztu według efektywnej stopy procentowej. Uzupełnieniem przykładu jest księgowa ewidencja operacji związanych z kredytem, zarówno od strony banku, jak i kredytobiorcy. We wnioskach pokazano potencjalny wpływ wprowadzonych zmian na wyniki finansowe i kapitały banków oraz konsekwencje dla kredytobiorców, akcjonariuszy i podmiotów sprawujących nadzór nad bankami.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.