Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 53

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Relacje państwo-obywatel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W artykule, obok próby naszkicowania mechanizmów zjawiska, pojawi się również refleksja nad znaczeniem takiego rodzaju aktywności obywatelskiej dla procesu politycznego, nad tym, w jakim stopniu lobbing taki może odzwierciedlać preferencje społeczne oraz nad tym, jak wpasowuje się on w model państwa demokratycznego. Jako przykład omawianego zagadnienia lobbingu oddolnego wybrano - na potrzeby artykułu - przypadek amerykański. Najważniejszym powodem takiego wyboru jest fakt, że jest to przykład zdecydowanie najbardziej jaskrawy, co daje możliwość najbardziej wyraźnego przedstawienia mechanizmów i niuansów zjawiska. Dodatkowo Stany Zjednoczone są krajem z jednym z najwyższych poziomów zaangażowania obywatelskiego poprzez grupy i organizacje. Ponadto, są krajem o bardzo dobrze ugruntowanej tradycji demokratycznej, co również nie pozostaje bez wpływu na świadomość i zaangażowanie polityczne. (fragment tekstu)
Pieriestrojka - rozumiana powszechnie jako zainicjowana przez Michaiła Gorbaczowa przebudowa życia politycznego, społecznego i gospodarczego w Związku Radzieckim - oraz związane z nią osoba i działalność polityczna owego inicjatora. ostatniego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, a następnie pierwszego, i jednocześnie ostatniego, prezydenta Związku Radzieckiego - są przedmiotem zastanawiająco odmiennych ocen i postaw; zwłaszcza jeśli rozpatrywać je porównawczo w zestawieniu: rosyjskie - zachodnie. O ile w krajach zachodnich pieriestrojka i Gorbaczow budzą z reguły, odruchowo wręcz, pozytywne skojarzenia i sympatię, o tyle, rosyjskie postawy i oceny, na których skupiona będzie moja uwaga, są - w sposób coraz bardziej jednoznaczny i zgodny - zdecydowanie negatywne. (fragment tekstu)
Urząd ombudsmana występujący w systemach prawnych państw nordyckich wzbudził duże zainteresowanie na arenie międzynarodowej i stał się niejako pierwowzorem dla podobnych instytucji w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Omawiane w niniejszym artykule zagadnienie nie doczekało się do tej pory większego opracowania w polskim piśmiennictwie naukowo-prawniczym. Jednakże podjęty temat może zainteresować polskiego czytelnika ze względu na występujące podobieństwa do polskiej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. (fragment tekstu)
Idea państwa jako wartość w myśli ekonomicznej była niewątpliwie poprzedzona przez myśl o państwie jako wartości w myśli filozoficznej oraz myśli społecznej (w ogólnym tego słowa znaczeniu). Zgodnie z powyższym stwierdzeniem, omówiono tu ideę państwa jako wartość w myśli filozoficznej i społecznej. Najwybitniejszymi wyrazicielami tej idei w filozofii i myśli społecznej byli Platon i Hegel. Dlatego ich koncepcje państwa, reprezentujące niewątpliwie holizm społeczny, będą tu przedstawione. (fragment tekstu)
W związku z postępującymi we współczesnym świecie procesami globalizacji, unifikacji, deregulacji i prywatyzacji zadań administracji publicznej niezwykle ważnym zagadnieniem staje się kwestia sytuacji prawnej obywatela, którą zaczyna cechować pewnego rodzaju niepewność i ryzyko. (...) Omawiając tę niezwykle ważną problematykę pewności prawnej obywatela należy wyjść od ogólnego scharakteryzowania łączących się z nią pojęć: administracji publicznej, zadań przez nią wykonywanych oraz kwestii praw podmiotowych, przysługujących jednostkom. (fragment tekstu)
6
Content available remote Hyperinflation and the Destruction of Human Personality
75%
The unorthodox monetary policies currently being pursued by the Fed and other central banks raise the distinct possibility of a future hyperinflation. This is not just alarmist fantasizing, because the implicit aim of these policies is to create inflationary expectations in order to induce households and businesses to increase their spending. What has not been considered by mainstream macroeconomists and policymakers who support such policies is that the unhinging of the public's expectations concerning the future value of the monetary unit is the defining feature of the dynamics of hyperinflation. It thus appears to be an opportune time to revisit the effects of hyperinflation. The purely economic destruction wrought by historical episodes of hyperinflation has been adequately dealt with by economists. The disastrous social consequences of hyperinflation have been well documented in the narratives of sociologists, historians, and journalists. It is the aim of this paper to bring an economic perspective to bear on the destructive effects on individual human personality that are caused by the breakdown of monetary calculation that results from hyperinflation. Using the classic case of the German hyperinflation, the deformation of human personality is characterized and its implications for a radical transformation of the relationship between the individual and the State are drawn out.(original abstract)
Tekst jest poświęcony analizie kontekstowej i retorycznej anonimowej broszury Krótkie zebranie rzeczy potrzebnych z strony wolności wydanej w 1587 roku. Bada się w nim użycie zagadnienia "wolności" w politycznej debacie - jak rozumiemy - po śmierci Stefana Batorego. Autor rozważa cele dzieła, które rozumie jako promowanie postawy opozycyjnej, a przede wszystkim aktywności publicznej jako dobra samego w sobie, które służyć ma dobru wspólnemu. Broszura, zdaniem autora tekstu, odsłania niejako "kuchnię" szlacheckiego podejścia do rozumnej polityki: poprzez ukazanie galerii przykładów osobowych wywiedzionych z historii, poprzez przykładowy sposób debaty publicznej (mowy z "wojny kokoszej"), aż po rozważania o wymiarach wolności w Rzeczypospolitej (dobre i złe rozumienie "wolności"). Tekst jest też stonowaną polemiką metodologiczną z tradycyjną szkołą politologiczną (w znaczeniu historia idei); proponuje się w nim retoryczną analizę zastosowań idei w kontekstach historyczno-politycznych. (abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę gminnego zespołu interdyscyplinarnego oraz opisano jego ustrój i kompetencje.
Zapewnienie dostępu do usług publicznych jest jednym z zasadniczych zobowiązań państwa wobec obywateli. Zagadnienie to jest poruszane w dokumentach dotyczących polityki spójności UE. Artykuł poświęcono regionalnemu zróżnicowaniu dostępności wybranych usług publicznych w Polsce. Porównań dokonano na poziomie województw. Analiza wskazuje m.in. na znaczące zróżnicowanie międzyregionalne w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz wykorzystania Internetu w kontaktach z administracją publiczną(abstrakt oryginalny)
W nowoczesnym kraju, stosunki między obywatelami a administracją publiczną odgrywają dużą rolę. Dążenie do unowocześnienia administracji i jej zbliżenia do społeczeństwa to nie tylko nowoczesne narzędzia działania i dobre prawo, ale przede wszystkim zmiana w mentalności wielu pracowników urzędów administracji wszystkich szczebli.
Głównym wyzwaniem, z jakim boryka się współczesne ukraińskie społeczeństwo, jest zapewnienie znaczącego poziomu zaangażowania obywateli w proces modernizacji politycznej. Specyfika ukraińskiego społeczeństwa polega na tym, że zachodnioeuropejska praktyka modernizacji gospodarczej sama w sobie jest rozumiana jako czynnik sprzyjający masowej partycypacji politycznej, jako że posiadanie znacznych zasobów ekonomicznych i kognitywnych z punktu widzenia odejścia od wartości związanych z przetrwaniem na rzecz wartości związanych z autoekspresją nie przyczynia się do konsolidacji społeczeństwa wokół strategicznych celów modernizacji. W przypadku Ukrainy mamy do czynienia z określonymi modelami partycypacji politycznej, które wynikają z narodowych politycznych i instytucjonalnych uwarunkowań, które łączą w sobie formalne i nieformalne odzwierciedlają specyfikę kultury politycznej ukraińskiego społeczeństwa. Cechy ukraińskiego systemu politycznego i transformacyjna natura jego podstawowych zasad rządzących relacjami pomiędzy stosunkami pomiędzy rządem a obywatelami przyczyniły się do wykształcenia się trzech głównych modeli partycypacji politycznej: wyborczej, protestu, dyskursywnej. Modernizacyjny potencjał partycypacji politycznej początków XXI w. determinowany jest nie tyle przez jego elektoralne formy, a raczej możliwości, jakimi dysponują obywatele w sferze publicznej, co z kolei odzwierciedla charakter i jakość relacji pomiędzy państwem i społeczeństwem. (abstrakt oryginalny)
Autor ukazał w pracy relacje zachodzące między władzami autonomii galicyjskiej, w szczególności między Wydziałem Krajowym a Janem Matejką, najwybitniejszym malarzem polskim XIX w. Punktem kulminacyjnym tych relacji był dokonany przez sejm galicyjski zakup pamiątek narodowych zgromadzonych przez artystę w ciągu swego życia, a po jego śmierci - udział władzy krajowej w zachowaniu w całości substancji artystycznej malarza w postaci powołania i dotowania muzeum jego imienia w Krakowie. Osobno ukazano wkład Wydziału Krajowego w przygotowanie pogrzebu Jana Matejki, opierając się o nieprzebadany dotąd materiał Archiwum Państwowego we Lwowie. Praca rzuca nowe światło na nieznane dotąd relacje między władzami autonomii galicyjskiej a sztuką narodową dziewiętnastowiecznej Galicji. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest rozjaśnienie wewnętrznych napięć, jakimi naznaczone są nowożytne kategorie suwerenności i zwierzchnictwa ludowego. Służy temu próba odczytania różnych znaczeń sprawowania zwierzchnictwa ludowego, jakie wywieść można z twórczości Jana Jakuba Rousseau interpretowanej z perspektyw neorepublikańskiej, humanizmu obywatelskiego, komunitarystycznej i liberalnopolitycznej. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Analiza głównych tekstów politycznych Jana Jakuba Rousseau z uwzględnieniem współczesnych kierunków interpretacyjnych pokazuje, że te - rozbieżne nieraz interpretacje - należy odczytywać w świetle przedstawionej przez Roberta Spaemanna tezy o nieodwracalnym rozbiciu politycznej całości i rozdwojeniu egzystencji prywatnej i egzystencji politycznej u Rousseau. PROCES WYWODU: Realizacji celu naukowego artykułu służy próba odczytania różnych znaczeń sprawowania zwierzchnictwa ludowego, jakie wywieść można z twórczości Jana Jakuba Rousseau interpretowanej z perspektyw neorepublikańskiej, humanizmu obywatelskiego, komunitarystycznej i liberalnopolitycznej. Problematyczna relacja między rozumną wolą powszechną i faktycznym konsensem większości jako jej reprezentacją wynika z prób połączenia dwóch tradycji określanych przez Spaemanna jako klasyczna i nominalistyczna. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Pozwala to ukazać we wnioskach ideę zwierzchnictwa ludowego jako instytucję naznaczoną napięciami wiążącymi się z mieszaną prywatno-polityczną egzystencją człowieka nowożytnego. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Projekt dobrze urządzonego społeczeństwa, którego opis odnaleźć można w Umowie społecznej i Uwagach o rządzie polskim, ujawnia dwuznaczności nowożytnej idei suwerenności ludu, która może być uwzględniona przy jej analizie jako naczelnej zasadzie ustrojowej państwa współczesnego. (abstrakt oryginalny)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest analiza myśli Jean-Jacques'a Rousseau i Jamesa Madisona (zaliczanych do najbardziej znaczących teoretyków powszechnego czy też republikańskiego ustroju w XVIII w.), ze szczególnym uwzględnieniem tematu obywatelstwa. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Autor skupia się na powiązaniach między ujęciami ludu i wynikającymi z nich koncepcjami obywatelstwa. Zastanawia się, czy składają się one na spójną wizję roli ustrojowej obywateli, czy też - przeciwnie - ukazują poważne rozbieżności w obrębie szerszej tradycji doktrynalnej. W tym celu sięga autor do najważniejszych prac tych pisarzy, wspierając swe wnioski krytycznymi odniesieniami do literatury sekundarnej, dotyczącej zwłaszcza ich poglądów na temat suwerenności ludu.PROCES WYWODU: Artykuł rozpoczyna się od analizy myśli Rousseau, przechodząc następnie do myśli Madisona. Jest on zakończony rodzajem podsumowania, które daje okazję do uchwycenia zasadniczych powiązań i - przede wszystkim - różnic między ich argumentami. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Analiza myśli obydwu autorów wykazuje, że w obrębie osiemnastowiecznej tradycji doktryny suwerenności ludu istniały przynajmniej dwa różne spojrzenia na obywatelstwo. Wykazuje ona także, że Rousseau postrzegał zwykłych obywateli w kategoriach bardzo czynnego zwierzchnictwa, domagając się częstych zgromadzeń ludu, uznanych za konieczne narzędzia ujawniania woli powszechnej. W tym względzie Madison ostrzegał stanowczo przed bardziej bezpośrednią czy zorientowaną lokalnie aktywnością obywatelską, poszukując takich mechanizmów wyborczych i ustrojowych tzw. rządów większościowych, które bardziej służyłyby interesowi publicznemu, zabezpieczając jednocześnie prawa mniejszości.WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Dalej idącym wnioskiem jest ten mianowicie, że dwa opisane modele obywatelstwa odsłaniają w istocie stosunkowo szerokie możliwości definiowania suwerenności ludu i - ściślej biorąc - roli ustrojowej aktywności obywatelskiej. Ta ostatnia będzie zależeć ostatecznie od założeń dotyczących dziedziny publicznej oraz oceny możliwości moralnych i politycznych samych obywateli. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Problematyka obywatelstwa w aktualnych pracach Rady Europy
75%
Przedstawiono dwa dokumenty Rady Europy: europejską konwencję o obywatelstwie z 6 listopada 1997 r. oraz deklarację w sprawie sukcesji państw w odniesieniu do obywatelstwa przyjętą przez Komisję Wenecką 14 września 1996 r. Stwierdzono, że konwencja Rady Europy podjęła próbę kompleksowego uregulowania kwestii prawa międzynarodowego wiążących się z instytucją obywatelstwa. Opiera się ona w znacznej mierze na tradycyjnej konstrukcji obywatelstwa jako instytucji prawa wewnętrznego państw, wskazuje na możliwość pewnych regulacji, nie narzucając poszczególnym państwom rozwiązań szczegółowych. Nowym rozwiązaniem jest próba określenia następstw sukcesji państw w zakresie obywatelstwa państwowego. I w tym zakresie nacisk położono na uprawnienie państw do nadania obywatelstwa, a nie na prawo podmiotowe jednostek. Nowatorskie jest też podejście do kwestii podwójnego obywatelstwa, które - wprawdzie nadal uznawane za niekorzystne dla jednostek oraz zainteresowanych państw - nie jest już jednoznacznie wykluczane. Zdaniem autora nowa konwencja nie powinna wzbudzać zbyt gwałtownych kontrowersji i powinna wejść w życie w stosunkowo krótkim czasie.
Główny problem tego artykułu skupia się wokół istotnego zadania, jakim jest skuteczność administracji. Niedowartościowanie kwestii jakości usług publicznych może prowadzić do negatywnej oceny zaufania społeczeństwa do organów prawa.
Podstawowym celem niniejszego artykułu jest próba zarysowania istoty i procesu tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego. Ze względu na złożoność materiału badawczego konieczne było zawężenie podjętej problematyki. Wśród rozważanych zagadnień znajdują się m.in.: narodziny i ewolucja idei społeczeństwa obywatelskiego, poglądy filozofów, socjologów, historyków z różnych epok, począwszy od starożytności aż po współczesność, temat społeczeństwa obywatelskiego. (fragment tekstu)
Organizacje publiczne są tworzone po to, aby zaspokajać potrzeby społecznie uznane za ważne dla rozwoju poszczególnych krajów. Ich działalność nakierowana jest również na rozwiązywanie pojawiających się problemów społecznych. Z uwagi na ich skomplikowanie, skalę oraz dynamikę organizacje publiczne dostarczające usługi społeczne poszukują takich sposób funkcjonowania, aby ich działania były efektywne i przyczyniały się do racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi a jednocześnie do zadowolenia interesariuszy. W literaturze przedmiotu akcentuje się trzy warunki niezbędne dla sprawnego zarządzania organizacjami publicznymi. Po pierwsze - innowacyjność rozumianą jako proces twórczy. Drugim warunkiem jest tworzenie wartości publicznej. Trzecim kluczowym warunkiem jest zdolność do przekraczania granic sektorów i dotychczasowych form organizacyjnych. Za ich sprawą sektor publiczny osiąga sukces, realizuje cele społeczne i wzmaga innowacyjność. Organizacje działające razem wspólnie wybierające cele i w ich następstwie decydujące o sposobie wykorzystania własnych zasobów często zyskują zdolność tworzenia nowych struktur. W związku z tym współpraca, która coraz częściej jest stosowana wewnątrz sektorów i w poprzek nich, może być traktowana jako szczególna forma działania organizacji realizujących usługi publiczne, w tym społeczne. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu wskazano na konieczność dokonania zmian w zakresie funkcjonowania państwa w tym wprowadzenia nowego systemu hierarchii, wartości oraz zarządzania do sfery publicznej. W przyjętym podejściu systemowym zwrócono uwagę na demokrację, jej cechy i konieczność przeprowadzenia zmian w naszym życiu publicznym. Wyszczególniono system finansów ze sferą prywatną i publiczną. Opisano formy relacji w państwie podkreślając konieczność zastąpienia rządzenia przez zarządzanie. Przedstawiono wybrane dochody i wydatki budżetu państwa wskazując niekorzystne tendencje. Zaproponowano algorytm zarządzania. Przeprowadzono jego implementację na przykładzie wybranej gminy. Wykonano symulację obliczeniową dla podatku dochodowego od osób prawnych. Wskazano również na konieczność uzależnienia wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska publiczne od efektywnie wykonywanych zadań. Zmiany powyższe przyspieszą zdaniem autora rozwój regionu i jego obywateli. (abstrakt oryginalny)
Pojęcie obywatelskiego nieposłuszeństwa wiąże się tradycyjnie z postacią Henry`ego Davida Thorea, którego słynny esej z 1848 roku pt. Resitance to Civil Government, stał się inspiracją dla rozwoju współczesnej refleksji nad obywatelskim nieposłuszeństwem, a także źródłem nieustannych poszukiwań jego istoty. Rozważania nad nieposłuszeństwem obywatelskim prowadzili też Hannah Arendt, a także John Rawls, Joseph Ratz oraz Ronald Dworkin. Stworzone przez tych autorów definicje obywatelskiego nieposłuszeństwa zawierają pewien katalog cech składających się na to pojęcie. Najważniejszymi spośród nich są zakaz stosowania przemocy oraz gotowość poddania się karze. Na gruncie polskim problematyka ta omawiana była przez Andrzeja Rzeplińskiego, Ewę Łętowską, a ostatnio przez Artura Szutę i Michała Rocha Kaczmarczyka. W historii Polski symbolem obywatelskiego nieposłuszeństwa jest Tadeusz Rejtan. Ostatnio działania wykazujące cechy obywatelskiego nieposłuszeństwa podejmują Obywatele RP. Obywatelskie nieposłuszeństwo może być mylone z takimi pojęciami jak prawo do oporu, sprzeciw sumienia lub nieposłuszeństwo rewolucyjne. Niezależnie od wielu kontrowersji związanych z samym pojęciem, nie ma wątpliwości, że instytucja ta ma do spełnienia szereg bardzo pozytywnych ról. Pozwala na zainicjowanie niezależnej, niekontrolowanej przez władzę dyskusji. Zapewnia partycypację polityczną oraz stwarza warunki sprzyjające możliwości oddziaływania na władzę. Odgrywa też niebagatelną funkcję informacyjną. Ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.