Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rubber quality assessment
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Badano zmiany struktury sieci i właściwości dynamiczno-mechaniczne napełnionych i nienapełnionych wulkanizatów kauczuku naturalnego podczas starzenia w powietrzu o temperaturze 100°C. Określono wpływ fenylo-2-naftyloaminy jako antyutleniacza na te właściwości. Spadek właściwości mechanicznych, jak: wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie przy zerwaniu, wytrzymałość na rozdzieranie, ścieralność i wytrzymałość na zmęczenie jest głównie związany z pękaniem wiązań łańcucha i pękaniem sieci. Zmiany modułu stratności i tangensa δ po starzeniu wskazują na spadek maksimum krzywej tg δ i wzrost temperatury przemiany stanu szklistego. Antyutleniacz opóźnia degradację pod wpływem tlenu i wzrost twardości wulkanizatów w wyższej temperaturze. Ilość wytworzonego ciepła podczas wielokrotnego ściskania jest większa dla próbek bez antyutleniacza, szczególnie w dłuższych okresach badania. (abstrakt oryginalny)
Syntetyczny stereoregularny kauczuk poliizoprenowy jest strukturalnym analogiem kauczuku naturalnego. Oba te kauczuki są węglowodorem poliizoprenowym o konfiguracji cis. W kauczukach syntetycznych zawartość ugrupowań cis-1,4 zależna jest od metody otrzymywania i waha się od 93 do 97%, natomiast kauczuk naturalny zawiera 97,8% tych struktur, resztę stanowią ugrupowania 3,4. Mimo tak dużego podobieństwa właściwości tych kauczuków i ich wulkanizatów nie są identyczne. Widoczny wpływ na właściwości kauczuków i wulkanizatów wywierają naturalne substancje niekauczukowe jak aminy, aminokwasy, białka, cukry i inne występujące w kauczuku naturalnym w ilości około 5%, podczas gdy kauczuk poliizoprenowy jest blisko w 100% węglowodorem kauczukowym. Celem badań było określenie wpływu substancji niekauczukowych na właściwości wulkanizatów z kauczuku naturalnego i syntetycznego kauczuku poliizoprenowego. Przeprowadzono również analizę chromatograficzną ekstraktów z kauczuku naturalnego pod kątem obecności aminokwasów. (fragment tekstu)
W pracy omówiono właściwości użytkowe kleju kauczukowego w oparciu o przeprowadzone badania reologiczne.
Spośród różnych kauczuków syntetycznych kauczuki poliizoprenowe posiadają budowę zbliżoną do budowy kauczuku naturalnego. W obu kauczukach dominuje węglowodór poliizoprenowy o konfiguracji cis. Pomiary w podczerwieni wykazały, że kauczuk naturalny zawiera 97,8% ugrupowań cis-1,4 (2,2% ugrupowań - 3,4, brak struktur-1,2 i trans-1,4), natomiast w kauczukach syntetycznych zawartość ich jest uzależniona od metody otrzymywania. Poliizopreny otrzymane przy pomocy katalizatora Zieglera mają zazwyczaj 96-97% ugrupowań cis-1,4 (resztę stanowią struktury - 3,4), a poliizopreny katalizowane litem zawierają 93-94% ugrupowań cis-1,4 i 6-7% struktur 3,4. Tak nieznaczne różnice w strukturze kauczuków przypuszczalnie nie powinny powodować zauważalnych różnic ich właściwości. Istotny wpływ na właściwości kauczuku naturalnego ma obecność substancji nie kauczukowych. Kauczuk naturalny zawiera około 95% węglowodoru i około 5% naturalnych substancji nie kauczukowych, jak aminy, aminokwasy, białka, fosfolipidy, cukry i inne natomiast poliizoprenowy w około 100% jest węglowodorem kauczukowym. W trakcie obróbki kauczuku oraz w procesie wytwarzania gumy zawartość substancji nie kauczukowych zmniejsza się, jednak w dalszym ciągu wywierają one widoczny wpływ na właściwości mieszanek i wulkanizatów gumowych. (fragment tekstu)
Lateks kauczuku naturalnego jest koloidalną zawiesiną sferycznych cząstek kauczuku (zwanych globulami) w ośrodku dyspersyjnym (serum), którym jest wodny roztwór niewielkiej ilości cukrów, substancji mineralnych i innych składników. Jednym z podstawowych kryteriów jakości lateksu jest jego lepkość, która istotnie zmienia się z temperaturą. Celem artykułu było dokładne zbadanie lepkości lateksu naturalnego i jej zależności od temperatury.
Przedmiotem omówionych w artykule badań jest 65 kolejnych partii lateksu NR HA (typu 1) dostarczonych w latach 1997-2000 przez firmę Centrotrade Deuchland GMBG, Frankfurt a. Main. W lateksie tym oznaczano zawartość suchej masy, ph, stabilność mechaniczną i lepkość (Unimil SA, Kraków).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.