Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 414

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek rolny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Zaprezentowana koncepcja postępowania pozwala na wskazanie skutków zastępowania sił rynkowych przez decyzje administracyjne lub vice versa. Na przykład oddziaływanie administracyjne może nie mieć istotnego wpływu na poziom cen, ale równocześnie może zwiększyć ich stabilność i zmniejszyć elastyczność reakcji podażowych. Procedura ta nie udziela jednak odpowiedzi na pytanie, czy wzrost stabilności cen warty jest strat ponoszonych jako skutek zmniejszonej elastyczności dostosowań ilościowych. Próby odpowiedzi na takie pytania należą do szczególnie złożonych i wymagają przeprowadzenia odmiennych, dogłębnych analiz. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Determinanty konkurencyjności hiszpańskiego sektora rolnego
80%
Celem artykułu jest analiza najistotniejszych czynników decydujących o konkurencyjności hiszpańskiego sektora rolnego w aspekcie poprawy wykorzystania istniejącego potencjału produkcyjnego. W literaturze przedmiotu istnieje luka w obszarze badania konkurencyjności sektora rolnego. Zdecydowana większość badaczy, skupiając swoją uwagę na sektorach i ich segmentach, wybiera jako przedmiot rozważań sektor przemysłowy. Teza, wokół której są prowadzone rozważania, mówi, że w ciągu ostatniej dekady poprawiła się pozycja konkurencyjna hiszpańskiego sektora rolnego, jednak dalsze jej umocnienie wymaga przede wszystkim poprawy poziomu efektywności gospodarowania i jakości kapitalu ludzkiego na obszarach wiejskich. Zakres analizy obejmował sektor rolny Hiszpanii. Jako wyznaczniki konkurencyjności hiszpańskiego rolnictwa wykorzystano strukturę obszarową gospodarstw rolnych, wartość dodaną brutto (jako miarę dochodowości czynników produkcji) oraz poziom wyksztalcenia rolniczego (jako jedną z miar kapitału ludzkiego). (fragment tekstu) W m1ykule zastosowano metodę analizy porównawczej i przyczynowo-sku- tkowej oraz narzędzia weryfikacji teoretycznej. Podstawowe techniki badawcze to przede wszystkim opis zjawisk, analiza, porównanie i synteza. Wykorzystano dane publikowane przez Eurostat obrazluące stall rolnictwa w Hiszpanii. a także w pozosta- Jych paJ'1stwach członkowskich Unii Europejskiej w 2007 roku. Dane statystyczne przcdstawione w formie tabelarycznej poddano analizie porównawczej.
Artykuł zawiera informacje dotyczące sposobów uzyskiwania wiedzy przez producentów rolnych na temat korzyści i zagrożeń, jakie niesie ze sobą integracja rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Na podstawie danych z ankiety badawczej uzyskano opinie, które pozwalają na ocenę reakcji producentów rolnych na politykę rolną w Polsce i poza nią. Treść artykułu i zawarte w nim problemy prowokują do sformułowania ostatecznej odpowiedzi na pytanie o opłacalność produkcji rolnej i stawiają, zarówno przed czytelnikiem jak i producentem rolnym, tezę o konieczności przeobrażenia producenta rolnego w przedsiębiorcę, który nie tylko wykonuje podstawowe prace typowe dla rolnika, ale również, jako uczestnik mechanizmu rynkowego, potrafi wypromować i sprzedać końcowy produkt(abstrakt oryginalny)
Ceny produktów na rynkach rolnych kształtowane są przez różne czynniki o charakterze mikro i makro ekonomicznym. Badania prezentowane w opracowaniu skupione zostały na jednym aspekcie tego problemu, tj. na wpływie cen kontraktów terminowych pszenicy i żywca wieprzowego na ceny tych produktów w Polsce. W literaturze przedmiotu często podkreśla się, że ceny na rynkach rolnych kształtowane są globalnie. Stąd też zasadne są badania dotyczące tego aspektu. Sytuacja nie jest jednak do końca oczywista, gdyż na podstawie uzyskanych w pracy rezultatów zauważyć można różnice w kształtowaniu cen pszenicy i żywca wieprzowego w Polsce w odpowiedzi na zmiany cen na rynku amerykańskim. Rynek pszenicy jawi się tutaj jako globalny, a rynek żywca wieprzowego wykazuje więcej cech lokalnych.(fragment tekstu)
Scharakteryzowano i oceniono (na podstawie badań ankietowych i wywiadów) działalność Olsztyńskiej Giełdy Zbożowej S.A., w aspekcie jej powiązań z gospodarstwami rolnymi i oddziaływania na strukturę produkcji rolnej w regionie warmińsko-mazurskim.
AWRSP - jako podmiot wykonujący funkcje powiernicze skarbu państwa, a zarazem wydzierżawiający - zainteresowana jest tworzeniem warunków i mechanizmów rynkowych, które ograniczają ryzyko niepowodzenia w produkcji rolnej. Nie jest więc obojętne dla Agencji, czy i w jaki sposób są lub będą kształtowane mechanizmy rynkowe, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie obrotu w rolnictwie.
Celem opracowania jest przedstawienie efektów pierwszych miesięcy integracji Polski z Unią Europejską w sektorze rolnym. Szczególną uwagę zwrócono na wdrażany Plan rozwoju obszarów wiejskich i Sektorowy plan operacyjny - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich.W badaniach wykorzystano głównie metodę analizy źródeł, posiłkując się metodą wywiadu. Oparto się na dokumentach opisujących zjawiska występujące w przeszłości o charakterze normatywnym, głównie dokumenty prawa państwowego oraz opracowania i raporty. W pracy wykorzystano dane i informacje udostępnione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przeprowadzono kilkanaście wywiadów z rolnikami woj. zachodniopomorskiego posiadającymi gospodarstwa wielkoobszarowe. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest kolejna epidemia wśród zwierząt hodowlanych, budząca niepokój w krajach UE importujących trzodę i wieprzowinę z Holandii i Niemiec.
Artykuł zawiera opis Białej Księgi składającej się z księgi właściwej i z obszernego Aneksu. Księga omawia: przepisy wspólnotowe regulujące swobodny handel artykułami rolnymi, przepisy weterynaryjne, handel żywymi zwierzętami, nasieniem, komórkami jajowymi i embrionami, handel produktami zwierzęcymi, zwalczanie chorób i zapobieganie im, import żywych zwierząt i produktów zwierzęcych z krajów nieczłonkowskich. Omawia także system kontroli, przepisy o zdrowotności roślin i żywieniu zwierząt. Ponadto ustawodastwo w dziedzinie rynków rolnych, procesy dostosowawcze prowadzone w Polsce w związku z Białą Księgą.
Ziemniaki są w Polsce jedną z powszechnie uprawianych roślin, a pod względem zajmowanego obszaru ustępują jedynie pszenicy i żytu. Polska jest czołowym producentem skrobi ziemniaczanej w Europie, a największym wśród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Istotną szansą dla powiększenia możliwości sprzedaży polskich ziemniaków jest ich wykorzystanie do produkcji skrobi. Przedstawione przesłanki są tłem dla szczegółowego opisu regulacji rynku skrobi w Unii Europejskiej, który przedstawiono w niniejszym artykule.
11
80%
Po głębokim regresie (20 procent, który nastąpił w latach 1989/90-1993/94, krajowy popyt na ziarno zbóż ponownie wykazuje tendencje wzrostowe.
Artykuł przedstawia pojęcia instytucji oraz roli, jaką odgrywają one w rozwoju podmiotów agrobiznesu, ponieważ są przedmiotem ekonomicznej polityki przemian, a także jednym z głównych jej narzędzi.
Celem niniejszego artykułu jest pokazanie obrotów, struktury oraz dynamiki w handlu artykułami rolno-spożywczymi Polski i krajów CEFTA. Przeanalizowano bilans handlowy w latach 1994-1999. Zaobserwowano przyspieszenie likwidacji barier celnych i wzrost obrotów handlowych.
Celem artykułu było przedstawienie sytuacji polskiego rynku zbóż na tle danych charakteryzujących gospodarkę zbożową w krajach UE oraz wskazanie polskim producentom szans i zagrożeń wynikających z konieczności zaakceptowania "unijnych" reguł rynkowych.
Wiele rozbieżnych opinii budziły tegoroczne żniwa. Obok tradycyjnych niepokojów związanych z warunkami klimatycznymi, organizacyjnymi i ekonomicznymi, pojawiły się nowe, związane z radykalnymi zmianami zasad interwencji na rynku zbóż. Ze zmian tych wynika, że agencja zobowiązana jest do zakupu oferowanych zbóż po cenie interwencyjnej, jednakowej dla wszystkich zbóż objętych interwncją (tj. 101.31 euro/t) pod warunkiem, że spełnią one minimalne wymagania jakościowe.
Opracowanie zajmuje się światowym rynkiem roślin oleistych w kontekście produkcji oraz obrotów handlowych tymi towarami. Na tym tle przedstawiono produkcje roślin oleistych w Polsce.
Agencja Rynku Rolnego przygotowuje prognozy cen podstawowych produktów rolniczych na podstawie opinii zespołu niezależnych ekspertów. Najnowsza prognoza dotyczy okresu do końca I półrocza 2002 r.
Sektor rolny zajmuje szczególne miejsce w procesie przekształceń gospodarczych w Polsce. Dużą wartość przypisuje się przemianom na rynku rolnym, zwłaszcza wzmocnieniu jego konkurencyjności.Niezmiernie ważną rolę w zakresie wzrostu konkurencyjności rynku rolnego odgrywa jego instytucjonalizacja. Zjawisko to polega na budowie odpowiedniej sieci instytucji, niezbędnej do właściwego funkcjonowania systemu gospodarczego. W naszym rolnictwie wymagane są przekształcenia istniejącego konglomeratu instytucji w kierunku zapewniającym silną pozycję krajowego rynku rolnego na arenie międzynarodowej.Wobec powyższego celem prezentowanej pracy jest próba pokazania wpływu instytucjonalizacji rynku rolnego na poprawę jego konkurencyjności. Będzie to szczególnie istotne w momencie pełnej konsolidacji polskiej gospodarki ze strukturami Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Procesy integracji kontraktowej warunkują wzrost konkurencyjności sektora rolnego w Polsce. Polegają one na tworzeniu formalnych i nieformalnych powiązań umownych między producentami rolnymi a odbiorcami surowców, które to powiązania koordynują procesy produkcji, dystrybucji i przerobu, transferując jednoczenie część uprawnień własnościowych do zasobów w stronę nabywcy. Takie systemy powiązań kontraktowych stanowią tytułowe struktury zarządzania, które różnią się stopniem zintegrowania działalności gospodarczej dostawców i odbiorców. W teorii kosztów transakcyjnych O. Williamsona stopień ten jest określany mianem "hierarchii" struktur. Stosując metodologię neoinstytucjonalną można sformułować hipotezę, iż wzrost stopnia hierarchii w rolniczych strukturach wytwórczych wpływa dodatnio na tworzoną w nich wartość dodaną, a tym samym zwiększa ich konkurencyjność. W takich warunkach proces intensyfikacji kapitałochłonnej w Polsce będzie postępować. Autor podjął się weryfikacji powyższej hipotezy, przeprowadzając w tym celu ogólnopolskie badania ankietowe. (fragment tekstu)
Rozszerzenie UE o kraje Europy Środkowo-Wschodniej powoduje stopniowe usuwanie barier w przepływie towarów, znosi dotychczasową izolację i wymusza na uczestnikach życia gospodarczego rywalizację o rynki zaopatrzenia i zbytu. Wiąże się to ze wzmacnianiem mechanizmów konkurencji zarówno na rynku wewnętrznym Wspólnoty, jak i na rynku światowym. Celem opracowania jest zidentyfikowanie pozycji konkurencyjnej UE na światowym rynku rolnym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.