Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek telekomunikacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule poruszono kwestie regulacji gospodarowania częstotliwościami w obszarze rynku telekomunikacyjnego UE. Najpierw przedstawiono miejsce kwestii rozdziału i przyznawania częstotliwości w unijnej polityce dotyczącej rynku telekomunikacyjnego. Następnie scharakteryzowano podstawowe reguły gospodarowania zasobami częstotliwości w UE, a na końcu przybliżono stan zaawansowania w obszarze wypracowania wspólnych, unijnych zasad dotyczących rozdziału i przyznawania częstotliwości. (abstrakt oryginalny)
Gdyby spojrzeć tylko na listę firm, które mają zezwolenie na świadczenie usług w sieci stacjonarnej, można by odnieść wrażenie, że konkurencja kwitnie. W sierpniu 2004 roku takie uprawnienia miało 88 operatorów. W rzeczywistości sytuacja jest diametralnie inna. W przypadku połączeń stacjonarnych liczy się w zasadzie tylko jeden podmiot TP SA, a w przypadku połączeń komórkowych, króluje oligopol stworzony przez Era GSM, Idea i Plus GSM.
W artykule zaprezentowano podstawy prawne regulujące rynki telekomunikacyjne krajów Unii Europejskiej. Celem artykułu jest zaprezentowanie kształtu rynku telekomunikacyjnego polskiego na tle rynku telekomunikacyjnego duńskiego. Mimo że podstawy prawne są takie same dla rynków telekomunikacyjnych krajów UE, to rozwój poszczególnych rynków jest zdecydowanie różny. W podsumowaniu wskazano, jakie kolejne kroki są planowane dla rozwoju jednolitego rynku telekomunikacyjnego UE.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Telewizja płatna jako element rynku telekomunikacyjnego
80%
Niewątpliwie konkurencja z każdym rokiem będzie coraz ostrzejsza. Do gry wchodzą także operatorzy telekomunikacyjni. Konkurencję dla operatorów platform DTH i kablowych w przypadku najtańszych pakietów stanowić może naziemna telewizja cyfrowa. Prace nad wprowadzeniem cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T, ang. Digital Video Broadcasting - Terrestial) nieustannie się przedłużają. Telewizja cyfrowa ma całkowicie zastąpić analogową w sierpniu 2013 r. 30 września 2009 r. ruszyła w Polsce naziemna telewizja cyfrowa. Na razie jest dostępna w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Wiśle, Rzeszowie i Żaganiu. Od marca 2010 r. rozpoczęta zostanie emisja w kolejnych 24 miejscowościach. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami emisja naziemnego sygnału cyfrowego na terenie całego kraju rozpocznie się najpóźniej w sierpniu 2011 r., po czym nastąpi dwuletni okres przejściowy równoległego nadawania analogowego i cyfrowego. Docelowo na potrzeby DVB-T będzie udostępnionych osiem tzw. multipleksów (zakresy częstotliwości dla kanałów cyfrowych) zawierających różnorodną ofertę programową, zarówno w standardowej (SDTV), jak i wysokiej rozdzielczości (HDTV). W ramach pierwszego multipleksu dostępne są wszystkie stacje nadające swój program naziemnie: TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Obecni główni gracze na rynku płatnej telewizji cyfrowej nie są zainteresowani wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej, gdyż stanowi ona dla nich zagrożenie przejęcia ich klientów. Do 2013 r. mogą czuć się w miarę bezpiecznie, a po tym okresie z pewnością obraz rynku telewizji płatnej ulegnie zmianie. (fragment tekstu)
5
80%
Najszybszy rozwój, zarówno jeśli chodzi o tempo, jak i zakres zmian, nastąpił na rynku telefonii komórkowej oraz dostępu do Internetu. W obu tych segmentach nastąpił znaczący wzrost w zakresie wartości sprzedaży i liczby klientów. Inaczej wyglądała natomiast sytuacja na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie od kilku lat zmniejsza się sukcesywnie liczba klientów i wielkość sprzedaży. Sytuacja taka nie wynika jednak z działań regulatora, ale z rozwoju technologii oraz zmian preferencji klientów, którzy coraz częściej rezygnują z usług stacjonarnych, zastępując je usługami komórkowymi lub opartymi na technologii VoIP. Niezależnie od kurczenia się rynku stacjonarnego trzeba zauważyć, że działania UKE przyczyniły się do wzrostu konkurencyjności w odniesieniu do całego rynku telekomunikacyjnego. W obszarze telefonii komórkowej i dostępu do Internetu zwiększyła się liczba operatorów świadczących usługi, a co za tym idzie dostępność usług i wskaźniki penetracji. Wzrost konkurencyjności nastąpił również na rynku telefonii stacjonarnej, gdzie z roku na rok rośnie udział w rynku operatorów alternatywnych, a maleje TP. Rosnącej konkurencji towarzyszył spadek cen i rozwój nowych produktów. Wraz z postępującym rozwojem technologicznym nasila się zjawisko konwergencji w zakresie sieci i usług. Efektem tego zjawiska jest postępująca pakietyzacja usług (oferowanie usług w pakietach, np. telewizja, telefon i Internet), dzięki czemu klienci mogą dowolnie tworzyć zestawy usług, z których korzystają, czerpiąc jednocześnie korzyści (niższe ceny) związane z zakupem kilku usług u jednego operatora. Rosnącej konkurencji na rynku towarzyszą regulacje związane z ochroną praw konsumentów i rozszerzające zakres tych praw. Przykładem jest sukcesywne skracanie okresów, na jakie podpisywane są umowy, ułatwienia w zakresie wypowiadania umów, składania reklamacji czy opisywanego wcześniej prawa do zachowania numeru przy zmianie operatora.
Rozwój rynku telekomunikacyjnego wymaga ciągłych inwestycji, które stają się odpowiedzią na nowe wyzwania stawiane przez użytkowników. Podejmując decyzje o inwestycjach, operatorzy muszą poddać analizie wiele czynników, aby osiągnąć zamierzone zyski. Zaliczyć do nich możemy m.in. te wynikające z otoczenia makroekonomicznego i regulacyjnego. Wpływają one na ryzyko i niepewność podejmowanych decyzji. Na rynku telekomunikacyjnym, z uwagi na jego ponadprzeciętną dynamikę rozwoju, jeszcze większe znaczenie nabierają cytowane słowa Hirshleifera dotyczące inwestycji. Odnośnie do otoczenia ogólnogospodarczego należy zwrócić uwagę na fakt, że nie nastąpił gwałtowny spadek ogólnego poziomu wydatków inwestycyjnych w okresie krótkookresowego pogorszenia się koniunktury gospodarczej w 2009 roku. Świadczy to przede wszystkim o zauważalnej przez operatorów konieczności inwestowania, jako odpowiedzi na rosnące potrzeby użytkowników. Należy negatywnie ocenić wciąż utrzymującą się dywersyfikację regionalną inwestycji infrastrukturalnych, promującą obszary Polski o wyższych dochodach czy niższym poziomie bezrobocia. Z otoczenia makroekonomicznego niepokój mogą wzbudzać problemy związane z finansami publicznymi. W badanym okresie decyzje inwestycyjne operatorów były również determinowane przez działania regulatora.
The aim of the article is to identify and analyze factors affecting the scope and scale of acquisitions on the cable television market in Poland. The article presents a research hypothesis: Conditions for the functioning of the cable television market in Poland determine the use of strategies to take over competitors as the basic route for the development of operators. The adopted goal and research hypothesis influenced the content of the article. Substantive considerations in the article began with defining the term of an acquisition. Next, the objective and subjective scope of the cable television market was discussed. The rest of the article refers to the specificity of the cable television market and its impact on the acquisition in this market area, with particular emphasis on the infrastructure character of the provision of services. The article ends with a discussion of the factors determining the scope and scale of acquisitions on the cable television market.(author's abstract)
Artykuł przedstawia miary koncentracji rynków obliczane na podstawie udziałów przedsiębiorców w rynku właściwym. Opisano konstrukcję, zalety oraz wady wybranych mierników. Analizie poddano wykorzystanie miar koncentracji rynków telekomunikacyjnych w postępowaniach antymonopolowych prowadzonych przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz w postępowaniach z zakresu wyprzedzającej regulacji sektorowej prowadzonych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. (abstrakt oryginalny)
Zasadniczym celem artykułu jest ocena efektywności prowadzonej polityki regulacyjnej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce w latach 2005-2009. Celowi pracy podporządkowano jej układ. W pierwszym punkcie artykułu przedstawiono problematykę regulacji w kontekście rynku usług komunikacji elektronicznej. Następnie dokonano analizy wybranych segmentów rynku telekomunikacyjnego w Polsce. W ostatniej części przedstawiono mierniki efektywności regulacyjnej w Polsce i w wybranych krajach Unii Europejskiej (UE). W artykule wykorzystano przede wszystkim dane Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), a w ich analizie posłużono się metodą opisową, miarą struktury i dynamiki. (fragment tekstu)
Dnia 7 maja 2002 r. w Sejmie RP odbyło się seminarium zatytułowane "Warunki rozwoju rynku telekomunikacyjnego - czynniki generujące wzrost gospodarczy". Przedmiotem rozważań były bariery rozwoju w branży telekomunikacyjnej, model relacji: polityka rządzowa - regulator rynku - operatorzy, warunki legislacyjne i organizacyjne niezbędne dla rozbudowy infrastruktury telekomunukacyjnej, problemy Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty. W artykule opublikowano materiały i opinie zaprezentowane na tym spotkaniu.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie kompetencji transferowalnych i specyficznych jako przedmiotu wymiany w sieciach społecznych. Przeprowadzono badania, mające na celu zidentyfikowanie kompetencji występujących w branży telekomunikacyjnej. Przedstawiono proces identyfikowania i rozróżniania kompetencji transferowalnych od specyficznych w tej branży. Wyróżnienie linii podziału: transferowalność - specyficzność otwiera możliwość zastosowania koncepcji sieci społecznych. W rezultacie kompetencje pracowników modyfikują ich relacje zatrudnieniowe i kształtują miejsce w strukturze sieci relacji społecznych wynikających z zatrudnienia.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia założenia, strukturę i zasady regulowania rynków telekomunikacyjnych w związku z dyrektywami Unii Europejskiej o łączności elektronicznej. Omówiono funkcję regulowania na rzecz konkurencji jako jedną z funkcji państwa w gospodarce, status organów regulacyjnych, zasady i cele prowadzenia działalności regulacyjnej. Głównym celem artykułu jest przedstawienie cyklu czynności regulacyjnych, podejmowanych okresowo przez władze regulacyjne, polegających na ustaleniu rynków regulowanych, analizie ich konkurencyjności, wyznaczeniu przedsiębiorców dominujących i zastosowaniu środków zaradczych oraz rozstrzygnięciu sporów powstających na tle ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
Research background: Currently, the four major mobile communications providers dominate the Russian market. The oligopolistic structure leads to negative consequences, such as a weak stimulus for the product development or technological innovation, and the lack of incentive for the callrate reduction. In their line of work, the mobile service providers use different price strategies. To comprehend what determines the current price level and what changes one should expect therein, we have to understand which factors influence the price of the mobile services.Purpose of the article: The chief goal of this work is the analysis of the influence of the crisis on the price strategies of the providers, as well as the forecasting of the changes of prices for their services. As the main hypothesis, this work presents the assumption that during the recession the price of the mobile services in the different regions of Russia will grow.Methods: The authors built regression models for the dependence of the average price of the mobile providers' services in a particular region from the selected factors. In this work, we selected the following types of the multiple regression equation as the modeling functions: linear, power-law, exponential. Adding the time factor (t) is the key element of the forecasting.Findings & Value added: After gathering the data and the subsequent calculation of the medium price baskets, we were able to build different multiple regression models. To build the forecasts for the dynamics of prices in the regions for the year 2018 we selected the best regression models. The analysis of the acquired forecasting results generally proved our hypothesis about the growth of the average prices for the mobile communications services, expected in 2018 in the majority of regions. The analysis itself, the programs created for its implementation, as well as the results obtained, can, in our opinion, be considered as some contribution to the development of the theory of price competition in oligopolistic markets. The mobile services' markets in many EU countries have a similar structure, and, with this in mind, the results of forecasting price dynamics obtained from Russian experience may be of interest to scholars dealing with similar problems in their respective countries, including the possibility of conducting comparative studies. (original abstract)
14
Content available remote Państwo jako podmiot kształtujący rynek komunikacji elektronicznej w Polsce
61%
Zasadniczym celem artykułu jest ocena prowadzonej polityki gospodarczej państwa na rynku usług komunikacji elektronicznej w Polsce. Szczególną uwagę skupiono na aspektach regulacyjnych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Prywatyzacja branży telekomunikacyjnej w Polsce a sytuacja finansowa Grupy Orange
61%
Motywacja: Telekomunikacja Polska SA (dalej TP SA) przez wiele lat miała pozycję monopolisty w branży telekomunikacyjnej w Polsce. Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w 1998 roku, towarzyszyły mu zmiany w branży telekomunikacyjnej, w kierunku jej większej liberalizacji. Rozpoczęcie działalności przez nowych operatorów zwiększyło poziom konkurencji. Usługi były coraz tańsze dla konsumentów, rozpoczęto oferować usługi wiązane, a nowe technologie telekomunikacyjne rozwijały się bardzo szybko. Przekształcenia, jakie dokonywały się w branży telekomunikacyjnej, w znacznym stopniu wpływały na zmiany sytuacji finansowej Grupy Kapitałowej Orange Polska (dalej Grupa Orange). W literaturze przedmiotu brakuje interpretacji zależności między procesem prywatyzacji dokonującym się w branży telekomunikacyjnej a sytuacją finansową jej było monopolisty. Chęć ukazania tej zależności jest głównym motywem wyboru tematu niniejszego artykułu. Cel: Celem niniejszego artykułu jest wykazanie zależności między prywatyzacją TP SA a sytuacją finansową Grupy Orange. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą analizy finansowej i techniczno-ekonomicznej. Materiał empiryczny stanowią raporty i sprawozdania Grupy Orange. Wyniki: Analiza wyników finansowych Grupy Orange w analizowanym okresie wykazała, że prywatyzacja TP SA wywarła negatywny wpływ na sytuacje finansową Grupy Orange. (abstrakt oryginalny)
Problematyka nadzoru korporacyjnego od wielu już lat znajduje się w centrum uwagi, zwłaszcza ekonomistów z krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej. Jest to efekt wzrostu globalizacji, internacjonalizacji, a także ostatniego wielkiego kryzysu finansowego. Nadzór korporacyjny jest jednym z rozwiązań pozwalających zapewnić lepsze działanie podmiotów gospodarczych oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo obrotu prawnego. Celem artykułu jest przedstawienie specyfiki nadzoru korporacyjnego, jego istoty oraz przyczyn wzrostu zainteresowania nim. W artykule szczególną uwagę zwrócono na funkcjonowanie nadzoru korporacyjnego w spółkach telekomunikacyjnych, jak Grupa Polsat, Orange Polska SA oraz ATM SA. W ich przypadku skupiono się na zasadach ładu korporacyjnego spełniającego krajowe i międzynarodowe standardy poprawnego zarządzania oraz na najważniejszych dokumentach wewnętrznych regulujących te zasady. Zainteresowanie tą problematyką wzrasta, zwłaszcza w gospodarce, biznesie, a także w sferach politycznych i kręgach naukowych(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Dynamika i stan rynku telefonii stacjonarnej w Polsce
61%
Zanalizowano zmiany i aktualny stan polskiego rynku telefonii stacjonarnej. Zauważono systematyczny spadek popytu na usługi oferowane przez ten rodzaj telefonii.
18
Content available remote Modelowanie rynku telekomunikacyjnego z zastosowaniem modeli sezonowości
61%
Celem referatu jest więc sprawdzenie i ocena efektywności modeli sezonowości w prognozowaniu cogodzinnych liczb wychodzących jednostek taryfikacyjnych w przekroju dobowym, kategorii połączenia i rodzaju abonentów. Badania obliczeniowe przeprowadzono na podstawie cogodzinnych pomiarów wychodzących jednostek taryfikacyjnych z okresu roku udostępnionych przez wybranego operatora telekomunikacyjnego. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja elementów wpływających na rozwój sektora handlu internetowego w branży telekomunikacyjnej. Aby osiągnąć postawiony cel, sformułowano następujące pytania badawcze: Które z podstawowych zalet e-commerce stanowią najważniejsze determinanty dla klientów przy wyborze tego kanału w analizowanej branży? oraz Jakie cechy społeczno-demograficzne klientów mają istotne znaczenie dla oceny poszczególnych zalet e-commerce? (fragment tekstu)
Ocena konkurencyjności rynków telekomunikacyjnych jest podstawowym etapem procesu regulacji tych rynków. Prawidłowe przeprowadzenie tej oceny ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju całego sektora. Wynik analizy poszczególnych rynków, określonych rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 25 października 2004 r. w sprawie określenia rynków właściwych podlegających analizie przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (DzU Nr 242, poz. 2420, dalej rozporządzenie) decyduje o warunkach i możliwościach działania przedsiębiorstw. Obecnie regulacja może być prowadzona na 18 rynkach, które uznaje się za szczególnie narażone na zakłócenia i ograniczenia konkurencji. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.