Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1016

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 51 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Rynek ubezpieczeniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 51 next fast forward last
Tematem są podstawowe tendencje występujące na europejskim rynku ubezpieczeniowym, a mianowicie: deregulacja działalności ubezpieczeniowej zgodnie z prawodawstwem unijnym, zanikanie podziału na ubezpieczenia państwowe i prywatne oraz majątkowe i życiowe, bancassurance, uzupełnianie instrumentów asekuracyjnych instrumentami rynku finansowego.
Cykl ubezpieczeniowy można zdefiniować jako powtarzającą się sekwencję "rynku twardego", gdy ceny i zyski ubezpieczycieli są wysokie, oraz "rynku miękkiego", któremu towarzyszą niskie ceny i zyski towarzystw. Większość dotychczasowych badań potwierdziła istnienie cykli dla wskaźnika szkodowości i wyniku technicznego. W literaturze poświęconej ubezpieczeniom sugeruje się, że poszczególne rynki (krajowe, produktów) także podlegają cyklicznym wahaniom. Celem tego artykułu jest przeprowadzenie analizy polskiego rynku ubezpieczeń i stwierdzenie, czy podlega on cyklicznym wahaniom. Jeśli uda się znaleźć cykl, zostanie również określona jego długość. Materiał obejmuje dane za lata 1990-2009. Analizowano następujące zmienne zależne: wskaźnik szkodowości oraz wskaźnik rentowności działalności technicznej. Do ustalenia istnienia cyklu wykorzystano model autoregresji drugiego stopnia E. Veneziana [1985].(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie konsekwencji wynikających z wprowadzenia wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie dystrybucji ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej. W pracy przedstawiono dotychczasowy sposób oferowania możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej przy uwzględnieniu dodatkowego wynagrodzenia lub innej gratyfikacji na rzecz ubezpieczającego lub podmiotu działającego na rzecz lub w imieniu ubezpieczonego. Przedstawiono zmianę sytuacji rynkowej i aktualnego sposobu dystrybucji tego ubezpieczenia przez zakłady ubezpieczeń, które muszą przestrzegać wprowadzonych zaleceń, co zmienia zarówno kształt produktu, jak i sposób dystrybucji. Opracowanie ujmuje opis pozytywnych i negatywnych skutków wprowadzonych zmian. Praca ukazuje przyszły kształt produktu ubezpieczenia NNW szkolnego, który z formy grupowej transformuje się na formę głównie indywidualną, tracąc jednocześnie swój powszechny charakter.(abstrakt oryginalny)
Wśród wielu dziedzin w polskiej gospodarce, które przechodzą fazę bardzo intensywnego wzrostu znajdują się ubezpieczenia gospodarcze. W artykule przedstawiono wyniki porównawcze kondycji polskiego sektora ubezpieczeń gospodarczych do sytuacji panującej na rynkach innych krajów post socjalistycznych. Na liście badanych krajów umieszczone zostały ubezpieczenia na Węgrzech, w Słowacji, Czechach i Słowenii (we wszystkich tych państwach przez kilka dziesięcioleci działalność ubezpieczeniowa objęta była monopolem). Głównym celem niniejszego opracowania jest sprawdzenie, w jakim zakresie rozwój polskiego rynku ubezpieczeń gospodarczych nawiązuje do dorobku pozostałych krajów z Europy Środkowej, jakie są podobieństwa i różnice w rozwoju poszczególnych rynków ubezpieczeniowych i z czego one mogą wynikać.
Celem publikacji jest analiza znaczenia procesów segmentacji klientów w kontekście specyficznych cech rynku ubezpieczeń. Zdaniem Autorki realizacja procesów segmentacji ma coraz większe znaczenie dla wykorzystania szans rynkowych w procesie zarządzania strategicznego instytucji ubezpieczeniowych (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Bariery rozwoju rynku ubezpieczeń w Polsce
80%
Podejmując próbę systematyzacji i oceny czynników wpływających na rozwój rynku ubezpieczeniowego w Polsce, z których każdy - przy zbiegu niesprzyjających okoliczności - może stanowić barierę rozwoju tegoż ryku, trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę te spośród ogółu czynników, które mają bezpośredni i niezaprzeczalnie największy wpływ na rozwój rynku, również ubezpieczeniowego, pamiętając przede wszystkim o tym, że o specyfice rynku ubezpieczeniowego decyduje jego silny związek z uwarunkowaniami makroekonomicznymi, tak w sferze gospodarki i polityki oraz prawa. (fragment tekstu)
Ogólnie biorąc w trzecim kwartale ubiegłego roku na rynku usług ubezpieczeniowych występowały dość korzystne trendy. Zaobserwowano bowiem szybszy przyrost wartości pozyskanych składek niż wartości wypłaconych odszkodowań i świadczeń. Tendencja ta - utrzymująca się zresztą od dłuższego już czasu - wpłynęła na poprawę sytuacji finansowej zakładów ubezpieczeń działających na polskim rynku. W rezultacie zanotowanych zmian wskaźnik syntetyczny PIKU uzyskał najwyższą wartość od początku 1993 roku i osiągnął poziom +35,7. Takie są wyniki kolejnego monitoringu przeprowadzonego przez Katedrę Badań Marketingowych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu oraz Zakład Badań Marketingowych INFOMARKT na przełomie września - października bieżącego roku wśród 232 jednostek (centrale, oddziały, inspektoraty i przedstawicielstwa) reprezentujących wszystkie zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność operacyjną na terenie kraju.(fragment tekstu)
8
Content available remote Insurance for Small and Medium Business in Russia
80%
W artykule zaprezentowano rynek ubezpieczeń w Rosji a także podstawowe problemy i kierunki rozwoju produktów ubezpieczeniowych oferowanych dla małych i średnich przedsiębiorstw na rynku rosyjskim.(abstrakt oryginalny)
W dalszej części niniejszego artykułu przedstawione zostaną niektóre problem związane z asymetrią informacji występujące na rynku ubezpieczeniowym. (fragment tekstu)
Poziom rozwoju oraz tendencje występujące na polskim rynku ubezpieczeniowym uzależnione są nie tylko od zmian występujących w samym sektor/c ubezpieczeniowym i w gospodarce polskiej, lecz również od procesów zachodzących w gospodarce światowej, w tym na rynkach państw Unii Europejskiej. Celem opracowania była analiza poziomu rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego i ukazanie jego miejsca w europejskim i światowym rynku ubezpieczeniowym. (fragment tekstu)
Zanalizowano bułgarski rynek ubezpieczeń oraz scharakteryzowano rolę i znaczenie organu nadzoru ubezpieczeniowego. Po zmianach jakie nastąpiły po 2003 r. kontrola nad rynkiem ubezpieczeń przeprowadzana jest przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Relatywnie szybki rozwój sektora ubezpieczeniowego, obserwowany w ostatnich dekadach zarówno na świecie, jak i w Polsce, skłania do refleksji nad czynnikami tego rozwoju. W opracowaniu omówiono najważniejsze czynniki, zarówno o charakterze ekonomicznym, jak i pozaekonomicznym. Obydwie grupy czynników są ważne, lecz ich znaczenie zmienia się wraz z poziomem rozwoju gospodarek narodowych. W krajach wysoko rozwiniętych udział czynników pozaekonomicznych stopniowo zanika na rzecz czynników ekonomicznych, które odgrywają bardziej aktywną rolę w pobudzaniu wzrostu ubezpieczeń. W końcowej części artykułu zwrócono też uwagę na poziom rozwoju polskiego rynku ubezpieczeniowego oraz czynniki sprzyjające jego wzrostowi. Opracowanie ma charakter przeglądowy, reasumujący poglądy teoretyczne i badania empiryczne prezentowane w piśmiennictwie naukowym, zarówno krajowym, jak i anglojęzycznym.(abstrakt oryginalny)
Proces integracji Polski z Unią Europejską postrzegany jest dość powszechnie jako historyczny przełom w rozwoju ubezpieczeń, niezależnie od pozytywnej bądź negatywnej oceny spodziewanych skutków. Środowisko biznesu ubezpieczeniowego prezentuje niejednolite postawy w ocenie tych skutków dla rynku ubezpieczeniowego i sektora ubezpieczeń, co jest zrozumiałe ze względu na różnorodność celów i interesów. Celem opracowania jest poznanie poglądów ubezpieczycieli i ocen, jakie formułują w odniesieniu do rynku ubezpieczeniowego, kierunków i skutków zmian, w tym zmian wynikających z procesów integracji z UE i globalizacji gospodarki. (fragment tekstu)
W okresie dynamicznego rozwoju polski rynek ubezpieczeń na życie uległ znacznym przeobrażeniom, związanym przede wszystkim z modyfikacją istniejących i tworzeniem nowych typów oferowanych produktów ubezpieczeniowych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Rynek ubezpieczeń na życie w Europie i na świecie - główne tendencje
80%
Celem opracowania jest przedstawienie głównych tendencji występujących na europejskim i światowym rynku ubezpieczeń na życie, na podstawie analizy przypisu składki ubezpieczeniowej, z uwzględnieniem czynników, które ten przypis determinowały w latach 2007-2010. (fragment tekstu)
16
Content available remote Europejski rynek ubezpieczeniowy w latach 2006-2008 - wybrane tendencje
80%
Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie wybranych tendencji występujących na europejskim rynku ubezpieczeniowym w latach 2006-2008. Przedstawione zostaną tendencje wynikające ze zmian składki przypisanej brutto.(fragment tekstu)
To już, niestety, niecały rok pozostał do dnia 1 stycznia 1999 r. Gdy nowelizacja ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej odroczyła datę, od której zagraniczne zakłady ubezpieczeń będą mogły prowadzić samodzielną działalność ubezpieczeniową w Polsce, ustalając ją ostatecznie na 1 stycznia 1999 r., wydawało się, że pozostało jeszcze dużo czasu na uregulowanie wielu spraw, z którymi raczkujący polski rynek ubezpieczeniowy zetknął się po raz pierwszy. Jedną z bardziej istotnych nowości był z pewnością fakt bardzo poważnej dywersyfikacji rynku ubezpieczeniowego i odejście od jego monopolizacji.(abstrakt oryginalny)
18
80%
W artykule przedstawiono rynek ubezpieczeniowy w Polsce i wybranych państwach europejskich. Wykorzystano najważniejsze parametry charakteryzujące tę część rynku finansowego. W celu nakreślenia głównych zmian zachodzących wśród ubezpieczycieli funkcjonujących w Polsce i w krajach CEA przeanalizowano przypis składki, populację oraz PKB. (abstrakt oryginalny)
Wyniki wstępnej próby badania preferencji klientów usług ubezpieczeniowych pozwalają wyciągnąć następujące wnioski:1. Najliczniejszą grupę konsumentów ochrony ubezpieczeniowej stanowią tzw. klienci nieracjonalni, którzy prawdopodobnie mają niską świadomość ubezpieczeniową. Tak rozlegle zdefiniowany segment jest trudnym polem działania firmy ubezpieczeniowej. Potwierdzenie tego wniosku w badaniu rzeczywistym, planowanym na 2005 r. może wykazać, że na polskim rynku ubezpieczeniowym główną siłę sprawczą mają pierwotne skłonności. W tym przypadku należy testować narzędzia segmentacji skłonności.2. Najmniej licznym segmentem jest grupa tzw. klientów racjonalnych, którzy w sposób świadomy i przemyślany podejmują decyzję o zakupie ochrony ubezpieczeniowej. Dotarcie do tego segmentu jest łatwe, metody dotarcia do takiego klienta są znane, jednak segment ten jest prawdopodobnie mały. (fragment tekstu)
Sektor ubezpieczeń odróżnia się mechanizmem przepływu środków finansowych pochodzących od składek ubezpieczeniowych. Zapewnienie stabilności finansowej białoruskich firm ubezpieczeniowych zależy od zrównoważonego portfela ubezpieczeń, co można osiągnąć poprzez dywersyfikację ryzyka ubezpieczeniowego, w tym za granicą. Dlatego też rozwój współpracy międzynarodowej ubezpieczeń staje się priorytetem wzmocnienia rynku ubezpieczeń Białorusi. (...) Białoruski rynek ubezpieczeniowy zaczął się rozwijać wraz ze zniesieniem monopolu państwa na działalność ubezpieczeniową od wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Ten wysokiej wydajności i ryzyka finansowego zakres początkowy przyciągał wielu inwestorów, jednak ze wzmocnieniem regulacji państwowej zakładów ubezpieczeń ich ilość spadła i obecnie wynosi do 25 firm. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 51 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.