Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 386

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ryzyko bankowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Coraz większa liczba klientów wybiera zdalne sposoby komunikowania się z bankiem, szukając najtańszej usługi, nie zastanawiając się nad ryzykiem. W kształtowaniu tabel opłat i prowizji banków spory udział mają nie tylko koszty obsługi i chęć promocji wybranych kanałów dystrybucji, lecz także podział kosztów ryzyka między bank a klienta. Jak wygląda podział kosztów ryzyka w różnych sposobach komunikowania się z bankiem przedstawiono w niniejszym artykule.
2
Content available remote Podejście banku do transakcji partnerstwa publiczno-prywatnego (w Polsce)
100%
Banki w Polsce niechętnie podejmują ryzyko związane z ich udziałem w przeprowadzaniu inwestycji publicznych realizowanych w formule PPP. Istnieje szereg czynników ryzyka prowadzących do tej swoistej awersji bankowej. Na niektóre z nich banki nie mają wpływu, przy czym część z nich w ocenie banków prowadzi do uznania projektu inwestycyjnego za w ogóle nienoszącego znamion bankowalności i tym samym nie nadaje się do udzielenia mu ewentualnego wsparcia finansowego. Istnieją też czynniki ryzyka (i tym samym rodzaje ryzyka) w działalności bankowej, na które bank ma wpływ (tkwią wewnątrz banku) i nie są związane z tym, czy projekt inwestycyjny jest czy nie jest ban-kowalny. Celem opracowania jest określenie rodzajów (kategorii) ryzyka oraz ich czynników, które mogą prowadzić do awersji banków w angażowanie się w finansowanie inwestycji publicznych realizowanych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.(abstrakt autora)
Omówiono zagadnienie ryzyka bankowego oraz przedstawiono jego rodzaje. Scharakteryzowano także wzajemne relację pomiędzy rentownością a ryzykiem w banku.
Artykuł jest poświęcony roli kultury ryzyka w zarządzaniu instytucjami bankowymi. Przedstawiono wybrane wyniki badań (generalnie nielicznych) i stosunek władz nadzorczych do tego zagadnienia zarówno w odniesieniu do skali międzynarodowej, jak i krajowej. Autorzy stawiają hipotezę, że diagnoza kultury ryzyka w sektorze bankowym znacząco uzupełnia rozpoznanie kluczowych problemów zarządzania ryzykiem, a w dalszej kolejności (po podjęciu stosownych działań) przyczynia się do poprawy jego skuteczności, efektywności. Uwzględnienie problematyki kultury ryzyka może też mieć wpływ na poprawę jakości regulacji sektora bankowego. (abstrakt oryginalny)
Autor rozróżnia dwie odmienne techniki podejścia do podejmowania ryzyka: "klasyczne" bankowe kredyty inwestycyjne oraz tzw. project finance. Zapoznając z pierwszą z tych technik, opisuje sposób przeprowadzania przez bank analizy pozwalającej odpowiedzieć na pytania o poziom efektywności i ryzyka związanych z potencjalnym zaangażowaniem własnych środków finansowych. Następnie omawia mniej znane i rzadziej stosowane w praktyce pojęcie "project finance". "Finansowanie projektu" w szerszym sensie oznacza udzielenie kredytu na określone zamierzenie inwestycyjne, przy czym spłata przyjętych środków dostosowana jest do oczekiwanego cash flow projektu. W węższym sensie pojęcie "finansowanie projektu" oznacza, że spłata kredytu nie tylko jest dostosowana do cash flow, lecz cash flow stanowi również jedyne źródło spłaty. Zabezpieczenie dla kredytodawcy tworzy tylko wartość kapitałowa przedsiębiorstwa.
Bank
|
1997
|
nr 1
27-30, 43
Jedną z podstaw systemu norm ostrożnościowych są regulacje odnoszące się do podziału ryzyka. Obowiązujące we Francji przepisy wprowadzają wymóg przestrzegania przez instytucje kredytowe limitu maksymalnego zaangażowania we współpracę z jednym klientem.
W artykule zaprezentowano Bank Zachodni Wielkopolskiego Banku Kredytowego (BZ WBK), który okazał się najlepszą spółką z indeksu WIG-20 w 2002 roku. Jego wartość wzrosła aż o 40 proc. Bank kierowany przez Jacka Ksenia zaniechał kredytowania niewypłacalnych sektorów.
W artykule zaprezentowano definicje ratingu, jego funkcje i agencje (ok. 45 na świecie). Przedstawiono charakterystykę najważniejszych agencji oraz zaprezentowano dwie możliwości wykorzystania ratingów w klasyfikacji ryzyka bankowego: metodę standardową - ratingi zewnętrzne i metodę wewnętrzną ratingów.
W pierwszej części artykułu przedstawiono zmiany zawarte w projekcie Nowej Bazylejskiej Umowy Kapitałowej. Następnie przedstawiono strukturę Nowej Umowy. W zakończeniu podjęto próbę oceny projektu Nowej Bazylejskiej Umowy Kapitałowej i jej znaczenia dla Polski.
Wyróżniono w działalności bankowej: 1. ryzyko w obszarze finansowym, typowo bankowe, w którym najważniejsze są ryzyko płynności i ryzyko wyniku, 2. ryzyko w obszarze techniczno-organizacyjnym, określane jako ryzyko operacyjne. Przedstawiono przyczyny występowania ryzyka. Omówiono zagadnienia zarządzania ryzykiem bankowym oraz rozwoju nowoczesnych metod zarządzania ryzykiem.
Autorka dokonuje klasyfikacji kredytów bankowych wg. kryteriów: przedmiotowego, form zabezpieczenia, form realizacji i okresu na jaki kredyt jest udzielany.
One of the key elements of effective financial banking management is the ability to quickly identify and determine the degree of risk a bank faces as a result of hazardous actions it undertakes. The rules of the market research existing in the Polish banking system for more than two years are based on regulations adopted by the European Parliament. The present article discusses the risks and their significance in the total capital requirement when calculating the solvency ratio. The analysis of the period from June 2007 to June 2009 shows that credit risk and operational risk exert the greatest impact on the value of the bank solvency ratio. (original abstract)
Omówiono drugi dokument konsultacyjny (WP2) Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego. Jego celem jest między innymi analiza poprawek poczynionych w metodzie ratingu wewnętrznego (IRB), stosowanej wobec sekurytyzacji, w odniesieniu do usługi świadczenia płynności, a także konstrukcji mających cechy wcześniejszej amortyzacji. Zwrócono uwagę, że w obecnym brzmieniu przepisy koncentrują się raczej na kwestiach związanych z transferem i "przepakowywaniem" ryzyka, a mniej na tym, kto stanie się posiadaczem tego ryzyka.
14
76%
Coraz ściślejsza integracja państw, ludzi, kapitału na świecie, a także zniesienie barier w przepływie dóbr, usług i kapitału pieniężnego powoduje, że gospodarka światowa jest coraz mniej odporna na różne kryzysy. Światowy kryzys finansowy, który następnie przekształcił się w kryzys gospodarczy, wpłynął negatywnie na działalność wielu przedsiębiorstw, w tym bankowych, na świecie. (fragment tekstu)
16
Content available remote Ocena efektów zarządzania ryzykiem bankowym przy wykorzystaniu wskaźnika ROE
76%
Celem artykułu jest przedstawienie, w jaki sposób w oparciu o wskaźnik ROE i jego dekompozycję można ocenić efektywność zarządzania różnymi rodzajami ryzyka w banku. W oparciu o dane empiryczne pochodzące ze sprawozdań finansowych dwunastu banków działających na polskim rynku starano się wykazać, jakie elementy i jakie strategie mają korzystny wpływ na wartość wskaźnika ROE. W ten sposób wykazano zależność między umiejętnością zarządzania ryzykiem i stopą zwrotu z kapitału własnego. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Safety and Risk Analysis of a Banking Facility
76%
From the objective point of view, safety of a banking facility is nothing more than organized opposition against any threats caused by human actions, force of nature as well as shortcomings in the civilization and threats in the bank continuity as a whole and individual elements of its material and non-material structure. The basic determinant of such approach is to maintain management continuity of a bank facility at any time and in any circumstances of its operation. The basis for that is the shape and quality of legal and organizational solutions as well as reliable and substantive assessment of the security risks of a bank facility including all the aspects of these threats. The main purpose of the research was to make a theoretical assessment of a bank facility safety in terms of potential threats.(original abstract)
18
Content available remote Market Pricing of European Banks' Credit Rating Changes
76%
Podstawowym celem artykułu jest analiza wpływu zmian credit ratingów banków na stopy zwrotu z akcji. Postawiono następujące hipotezy: po pierwsze, obniżka credit ratingu wpływa istotnie negatywnie na stopy zwrotu z akcji banków. Po drugie, wpływ zmiany ratingu kredytowego jest silniejszy w krajach rozwiniętych. Analizę przeprowadzono na danych dotyczących banków europejskich w okresie pomiędzy 1980 a 2015 rokiem przy użyciu metody event study. Próbę podzielono na podpróbki zgodnie z: obniżeniem lub poprawą credit ratingu, podziałami politycznymi oraz poziomem rozwoju gospodarczego na podstawie danych pozyskanych z bazy Thomson Reuters. Jako zmienną zależną przyjęto dzienne stopy zwrotu, natomiast jako zmienne niezależne - długoterminowe noty ratingowe emitenta zaproponowane przez S&P. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony ocenie skuteczności transakcji zabezpieczających za pomocą metody wartości zagrożonej oraz znaczeniu tej oceny dla możliwości stosowania odmiennych zasad ewidencji i wyceny powiązań zabezpieczających. (fragm. tekstu)
Pojęcie ryzyka bankowego jest trudne do zdefiniowania, ma wiele sformułowań. Przyjęto w artykule następującą definicję: jest to całość zagadnień związanych z aktywną działalnością kredytową banku, uwzględniającą politykę kredytowego portfela. Podano klasyfikację w kontekście podmiotowym (ryzyko "pojedyncze" i "łączne"), w aspekcie czasowym (ryzyko występujące w momencie decyzji i po podjęciu decyzji), z punktu widzenia rodzajowego (aktywne i pasywne).
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.