Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Socjologia przemysłu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł jest próbą zarysu portretu naukowego jednego z najwybitniejszych polskich socjologów - Profesora Kazimierza Doktóra. Autor wyróżnia etapy i dziedziny naukowych zainteresowań Profesora: - dominacja zainteresowania socjologią pracy i socjologią przemysłu (1956-1967), - dominacja zainteresowania socjologią organizacji (1968- 1986), - dominacja zainteresowania socjologią gospodarki (1987- 2016). Powyższa periodyzacja jest umowna, gdyż Profesor Kazimierz Doktór zajmował się tymi dziedzinami socjologii przez całe swoje naukowe życie. Zajmował się także: socjologią zarządzania, socjologią wojska, socjologią wychowania, socjologią sportu, socjologią zarządzania sportem i naukami o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Przemysł jako przedmiot zainteresowania socjologii
84%
Artykuł jest refleksją nad potrzebą ożywienia polskiej socjologii przemysłu. Analiza kryzysu finansowo-gospodarczego zaprzątająca naukowców i żywo obecna w debacie publicznej skłania do pytań o znaczenie przemysłu i sposoby jego analizy. Ponowne zainteresowanie przemysłem związane jest z tezą lokującą przyczynę aktualnego kryzysu w marginalizacji procesów wytwórczych, a eksponowaniu jako zasadniczego czynnika rozwoju konsumpcji. Procesy o charakterze globalnym i regionalnym, które symbolizują takie zjawiska, jak przeniesienie produkcji ze Stanów Zjednoczonych do Chin i Azji Południowo-Wschodniej oraz deindustrializacja w niektórych krajach Europy Zachodniej, postrzegane są jako determinanty kryzysu. Dobra kondycja gospodarek państw, takich jak Niemcy, Szwecja czy Finlandia, wiązana jest natomiast ze sprawnie funkcjonującym sektorem produkcji. W perspektywie kryzysu światowego wzrost znaczenia sfery usługowej, w szczególności sektora bankowego i jego późniejsze problemy, postrzegany jest jako nieproporcjonalny, a wręcz "oderwany" od sfery wytwórczości (Grabowski, Soroka, 2013: 87). Rozwój tej części gospodarki, która odpowiedzialna jest za produkcję materialną, stanowić ma o sukcesie walki z kryzysem. Wychodząc od realnej sytuacji kryzysu, warto zatem przyjrzeć się zagadnieniom związanym z przemysłem: zwrócić uwagę na istotę zjawiska (czym jest przemysł), przybliżyć stan przemysłu (jak wygląda aktualny potencjał przemysłu) oraz przypominając historię i rodowód socjologii przemysłu, zastanowić się, czy istnieje potrzeba jej uprawiania, odnosząc się do istniejącego dorobku i tradycji. (fragment tekstu)
Autor analizuje przemiany stosunków własnościowych w gospodarce polskiej, a szczególnie w przemyśle, bariery ich rozwoju i ich wpływ na społeczeństwo polskie.
Artykuł poświęcono zarysowi socjologii gospodarczej. Autor opowiada się za wprowadzeniem przedmiotu "socjologia gospodarcza" w kształceniu polskich ekonomistów. Wyjaśnia znaczenie socjologii gospodarczej, jej przedmiot i stosunek do rzeczywistości gospodarczej, związki i miejsce socjologii gospodarczej w naukach społecznych, zależność między socjologią gospodarczą a dyscyplinami szczegółowymi.
W artykule pokrótce przedstawiono obszar zainteresowań teoretycznych i badawczych polskiej socjologii pracy, przemysłu i organizacji do czasu społeczno-gospodarczego przełomu transformacyjnego, który zapoczątkował (zdynamizował) w naszym kraju rozwój nauki o zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wiele pojęć i koncepcji wypracowanych na gruncie wymienionych dyscyplin socjologicznych funkcjonuje także w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zasadnicze różnice polegają na odmiennościach interpretacyjnych. Konotacje socjologiczne tych pojęć eksponują ich funkcje społeczne i niekiedy efektywnościowo-prakseologiczne. Natomiast w ramach nauki o zarządzaniu zasobami ludzkimi te same pojęcia i zjawiska stanowią elementy systemu działań, które powinny wspierać strategię biznesową organizacji i przyczyniać się do tworzenia wartości ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.