Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 155

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spółdzielczość rolnicza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Autor omawia wybrane problemy, które poruszyła grupa robocza złożona z pracowników Banku Światowego i ekspertów z zakresu spółdzielczości rolniczej na obradach w dniach 21 i 22 kwietnia 1994 roku. Dotyczyły one głównie charakteru spółdzielczości w warunkach gospodarki rynkowej i programu jej rozwoju z pomocą Banku.
W końcu 1998 r. istniało około 1400 rolniczych spółdzielni produkcyjnych, które gospodarowały na 431,9 tys. ha użytków rolnych, tj. 2,3 proc. ogółu. W pierwszej dekadzie gospodarki rynkowej około 850 spółdzielni, tj. ponad 1/3 ich stanu z 1998 roku, zostało zlikwidowanych.
Działające w Polsce związki, zrzeszenia, stowarzyszenia i inne organizacje przetwórców i handlowców są obecnie na etapie poszukiwania swego miejsca i określania funkcji i roli w procesie transformacji ustrojowej. Autor przedstawia propozycje zmian w polskiej spółdzielczości w celu dostosowania jej do wymogów Unii Europejskiej. Omawia procesy transformacji rolnictwa w Niemczech, Danii i Holandii.
Celem autorów było przedstawienie miejsca i roli wiejskiej spółdzielczości w krajach Unii Europejskiej i krajach kandydujących oraz szans rozwoju polskiej spółdzielczości rolniczej w poszerzonej Europie.
Przedstawione tezy do dyskusji nie wyczerpują wszystkich możliwości powstania nowych form spółdzielczości w obszarze mikroregionu wiejskiego. Wydaje się, że szansa powstania nowych lub restrukturyzowanych organizmów spółdzielczych powinna również być wykorzystana przez samych "starych spółdzielców" przy założeniu, że: - ruch członkowski, samorządowy ruch spółdzielczy rozpocznie współpracę z samorządowym ruchem terytorialnym i gospodarczym, - spółdzielcza forma gospodarowania znajdzie akceptację ludzi młodych, - przygotowane i zorganizowane do pomocy struktury wspomagające spółdzielczą aktywność (np. FSW, NRS, SIB) pod wpływem i z wzajemnej inspiracji pobudzą (lobby, możliwości finansowe) małe i średnie społeczności lokalne do spółdzielczego lub para-spółdzielczego współdziałania w mikroregionie wiejskim. (abstrakt autora)
Zaprezentowano problematykę działalności innowacyjnej podejmowanej przez rolnicze spółdzielnie produkcyjne w województwie podkarpackim w latach 2008-2010. Do grupowania obiektów badawczych wykorzystano metodę analizy skupień oraz analizę wariancyjną. Z przeprowadzonych badań wynika, że większą aktywnością w zakresie działalności innowacyjnej wykazywały się spółdzielnie znajdujące się w skupieniu A i dlatego nazwano je segmentem o wysokim poziomie innowacyjności. Skupienie B utworzyło segment o średnim poziomie innowacyjności i skupienie C o niskim poziomie innowacyjności. (abstrakt oryginalny)
W kolejnej (49) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy o dokonaniach jednego z najwybitniejszych społeczników okresu zaborów i Drugiej Rzeczypospolitej, tj. o księdzu prałacie Wacławie Blizińskim - założycielu instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, działaczu społecznym i polityku ludowym, spółdzielcy, wieloletnim proboszczu w Liskowie koło Kalisza, pośle (1919-1922) i senatorze (1938-1939), niezłomnym propagatorze Ewangelii oraz encykliki Leona XIII Rerum novarum. Przypominamy tekst na podstawie: Wacław Bliziński, Działalność spółdzielni i organizacyj rolniczych w Liskowie. Referat wygłoszony na zjeździe spółdzielni w Wilnie w dniu 18 grudnia 1927 roku, Związek Rewizyjny Polskich Spółdzielni Rolniczych w Warszawie, Warszawa 1928 (odbitka z "Czasopisma Spółdzielni Rolniczych" z 1928 r.).(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera charakterystykę działalności gospodarczej gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Badaniami objęto 30 gminnych spółdzielni na terenie województwa podkarpackiego.
Przedstawiono charakterystykę działalności gospodarczej gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz omówiono szanse ich rozwoju.
11
Content available remote Trends of Development of Forms of Economy in Agrarian Sector of Ukraine
80%
W artykule przedstawiono kierunki rozwoju form gospodarowania w sektorze rolnictwa na Ukrainie. Poddano analizie doświadczenia międzynarodowe, w tym spółdzielczość rolniczą oraz takie formy współpracy z państwem, jak partnerstwo. Podkreślono duże znaczenie niekomercyjnych produkcyjnych spółdzielni, takich jak spółdzielnie produkcyjne na Ukrainie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wpływ tradycyjnego sposobu zarządzania na ekonomiczno-społeczne efekty spółdzielni rolniczych po 23 latach przeobrażeń ustrojowych. Główny wniosek wypływający z badań to stwierdzenie, że nie da się odnosić sukcesów ekonomicznych na rynku globalnym, kurczowo trzymając się zasad spółdzielczych. Należałoby je modyfikować i przybliżać do wzorców krajów wysoko rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było określenie potencjału rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP) w przekroju zasobów. Zaprezentowano podejście zasobowe w procesie kształtowania przewagi konkurencyjnej. Egzemplifikację stanowiły rolnicze RSP działające na terenie województwa opolskiego, wśród których przeprowadzono badania z użyciem kwestionariusza ankiety. Badania dotyczyły okresu 2008-2010 i obejmowały 28 jednostek. Dokonana charakterystyka i analiza zasobów badanych spółdzielni pozwoliła wyodrębnić zasoby, które stanowią mocne bądź słabe strony w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem badania jest analiza dynamiki gospodarczej i finansowej spółdzielni rolniczej w fazie początkowej. Metodologia - Badanie rozpoczyna się od analizy alternatywnych form produktów marketingowych, które są niezbędne do określenia pola operacyjnego firmy. Finansowanie przedsiębiorstw spółdzielczych zawsze było niezwykle istotną kwestią w zarządzanie tego typu działalności. Istotnie, parametry techniczne i prawne tych firm mają ograniczone możliwości do źródeł finansowania. Oryginalność/wartość - W całej tej pracy, staraliśmy się zaproponować instrumenty finansowe, które najlepiej odpowiadają na potrzeby spółdzielni rolnej w fazie początkowej.(abstrakt oryginalny)
Dobre przygotowanie członków do spółdzielczej formy gospodarowania miało wpływ na stabilność organizacyjną spółdzielni i dalszą jej sytuację produkcyjno-finansową. Gospodarka spółdzielcza znajduje się w odwrocie w rolnictwie polskim, jednak prezentowany przykład podmiotu gospodarczego wskazuje na dużą jej plastyczność i przydatność w gospodarce rynkowej. Proces upraszczania struktury produkcji i specjalizacja produkcji są przedmiotem opracowania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono zastosowanie metody punktowej i metody DEA do oceny ich predyspozycji rozwojowych na przykładzie pięciu rolniczych spółdzielni produkcyjnych z Opolszczyzny. Predyspozycje rozwojowe przedsiębiorstwa stanowią jego zdolność do rozwoju, która zależy głównie od wielkości i umiejętności wykorzystania potencjału rozwojowego. W przypadku rolniczych spółdzielni produkcyjnych na potencjał rozwojowy składają się takie zasoby, jak: wielkość użytkowanej ziemi, liczba pracujących, wykorzystywane środki trwałe oraz zużywane materiały i energia. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest opisanie społecznej strony spółdzielni rolniczych oraz przeanalizowanie, jakie czynniki mogą zwiększać lub zmniejszać tę część działalności w przypadku rolniczych spółdzielni produkcyjnych (RSP). We wstępie sformułowano cel opracowania oraz umieszczono krótkie wyjaśnienie, czym są RSP. Następnie w artykule zaprezentowano społeczną stronę działalności spółdzielni rolniczych. W kolejnej części przedstawiono, w jaki sposób można ją mierzyć, wykorzystując wskaźnik działalności społecznej (WDS) zaproponowany przez autorkę. W ostatniej części artykułu, na podstawie danych zebranych z 28 RSP działających na Opolszczyźnie, dokonano analizy wpływu wybranych czynników na działalność społeczną spółdzielni. Wyniki pokazują, co i z jaką siłą wpływa na działalność społeczną spółdzielni rolniczych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Specyfika zarządzania w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych
61%
Artykuł prezentuje wyniki badań na temat zarządzania w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (RSP). Badania zostały przeprowadzone na wybranych pięciu RSP z województwa opolskiego. Celem artykułu jest ustalenie, kim są osoby, które piastują stanowiska kierownicze w RSP oraz w jaki sposób i w jakich specyficznych warunkach realizują funkcje zarządzania. W artykule wymieniono czynniki wpływające na sposób zarządzania spółdzielniami rolniczymi, przedstawiono demograficzno-społeczny profil kadr kierowniczych oraz dokonano opisu planowania, organizowania, motywowania i kontroli w przedmiotowych spółdzielniach. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono uspołecznienie przestrzeni rolniczej na terytorium obecnego woj. zachodniopomorskiego w latach 1989-1990. Omówiono udział gospodarstw państwowych oraz Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych w użytkach rolnych ogółem.
20
Content available remote Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na rozwój spółdzielczości rolniczej
61%
Przedstawiono podstawowe cele Wspólnej Polityki Rolnej i rozwoju obszarów wiejskich oraz zaprezentowano ogólne informacje na temat istoty spółdzielczości oraz spółdzielni w "starych" państwach UE. W dalszej części rozważania koncentrowały się na regulacjach prawnych i danych statystycznych dotyczących spółdzielni rolniczych w Holandii, Włoszech, Niemczech i Polsce. Zaprezentowano także zagadnienie pozycji spółdzielni rolniczych w łańcuchu dostaw żywności oraz wskazano na możliwości rozwoju spółdzielni w perspektywie nowych założeń Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020. W podsumowaniu Autorka stwierdziła, że jednej strony występuje wpływ Unii Europejskiej, a szczególnie Wspólnej Polityki Rolnej na rozwój spółdzielczości rolniczej, z drugiej spółdzielczość jest jednym z instrumentem realizacji celów Wspólnej Polityki Rolnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.