Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spillover effects
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule podjęto próbę omówienia negatywnych aspektów związanych z funkcjonowaniem rynku, ze szczególnym naciskiem na efekty zewnętrzne. Punktem odniesienia do przedstawionej sytuacji stała się koncepcja społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw. Autorka sugeruje, że realizowanie jej zasad może być jednym ze sposobów na niwelowanie niedoskonałości mechanizmu rynkowego (a dokładnie efektów zewnętrznych). Dodatkowo, dla pełniejszego ukazania obrazu społecznej odpowiedzialności, omówiono kwestie poziomów i obszarów społecznej odpowiedzialności. Autorka wskazuje także, iż dodatkowym problemem w prowadzonych rozważaniach jest brak doprecyzowania granicy społecznej odpowiedzialności. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Metody internalizacji efektów zewnętrznych w rolnictwie
100%
Jednym z podstawowych aspektów ekonomii zrównoważonego rozwoju jest internalizacja efektów zewnętrznych. Działanie to jest szczególnie istotne w rolnictwie, gdzie wiele zasobów i procesów niemających wyceny rynkowej ma istotny wpływ na produktywność tego sektora. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie wybranych metod internalizacji efektów zewnętrznych oraz ocena możliwości ich zastosowania w rachunku produkcyjno-ekonomicznym polskich gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
|
|
13
|
z. 4
65-68
W opracowaniu zaprezentowano zagadnienia dotyczące efektów zewnętrznych w rolnictwie. Przedstawiono społeczne i prywatne koszty związane z finansowaniem pozytywnych efektów zewnętrznych oraz znaczenie rekompensat dla rolników w kształtowaniu ich dochodów w sytuacji ochrony środowiska naturalnego. Stwierdzono, iż niższe wydajności i wyższe nakłady w rolnictwie ekologicznym nie zawsze są rekompensowane przez rynek. Konsumenci w Polsce, odwrotnie niż np. w Niemczech, nie są skłonni płacić wyższych cen za produkty ekologiczne. Dlatego powinny istnieć formy rekompensat i regulacje zagwarantowane przez państwo, aby rolnik był zainteresowany działaniami prowadzącymi do ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 733
187-215
Przedstawiono uwarunkowania rozwoju transportu kolejowego w Polsce zwracając uwagę na efekty zewnętrzne, związane m.in. z oddziaływaniem na środowisko. Podniesiono problem konkurencyjności kolejowej. Omówiono model zarządzania i funkcjonowania kolei narodowych w Europie. Przedyskutowano stan obecny Polskich Kolei Państwowych oraz wskazano na perspektywy rozwoju transportu kolejowego.
|
|
nr 1-2
83-95
Autor powołuje się na modele tzw. nowej geografii ekonomicznej, według których duże znaczenie dla efektywności polityki spójności ma rodzaj budowanych lub modernizowanych urządzeń infrastrukturalnych, tj. czy są to obiekty o charakterze wewnątrzregionalnym czy międzyregionalnym. Rozwój międzyregionalnych połączeń transportowych i redukcja kosztów transakcyjnych handlu międzyregionalnego może prowadzić do wystąpienia tzw. negatywnych przestrzennych efektów zewnętrznych (spatial spillovers). W artykule podjęto próbę empirycznej weryfikacji istnienia i kierunku oddziaływania (negatywnego lub pozytywnego) przestrzennych efektów zewnętrznych rozwoju infrastruktury transportu na przykładzie peryferyjnego (północno-zachodnia część Hiszpanii) i relatywnie biednego regionu Galicii w latach 1980-2000. Analiza problemów, z jakimi borykają się regiony położone na „ścianie zachodniej" Hiszpanii, w kontekście rozwoju infrastruktury, ma istotne znaczenie dla wybrania właściwej strategii rozwoju polskiej „ściany wschodniej".
|
|
19
|
z. 3
77-89
W celu przeprowadzenia transformacji krajów członkowskich w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, na poziomie Unii Europejskiej wprowadzono zestaw celów polityki klimatycznej w horyzoncie 2020 i 2030 roku. Cele te zostały ustanowione zarówno na poziomie krajowym (poprzez ustalenie ram polityki energetyczno-klimatycznej), jaki i międzynarodowym (poprzez deklaracje obniżenia poziomu emisji w Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - UNFCCC). Dla realizacji tych celów decydenci polityczni wprowadzają szeroki wachlarz instrumentów wspierających redukcję emisji oraz rozwój odnawialnych źródeł energii. Uzasadnieniem takiej polityki jest szereg argumentów, od zachowania bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska naturalnego, po wspieranie powstawania innowacji i miejsc pracy, zaś środki tej polityki obejmują szereg instrumentów: od subsydiów po uprawnienia do emisji. Celem niniejszego artykułu jest analiza interakcji zachodzących pomiędzy instrumentami ograniczania emisji CO2. W pierwszej części przedstawiono postępy w realizacji celów polityki energetycznej i klimatycznej do 2020 roku. W części drugiej zaprezentowano klasyfikację instrumentów ograniczania emisji, odpowiadające celom polityki energetycznej: internacjonalizacji kosztów zewnętrznych oraz rozwojowi wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Część trzecia zawiera analizę potencjalnych interakcji zachodzących pomiędzy tymi mechanizmami. W szczególności uwzględniono system EU ETS i dwa modele wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii - systemu kształtowania cen oraz systemu kształtowania ilości energii ze źródeł odnawialnych. (abstrakt oryginalny)
Dostęp do nowoczesnej wiedzy technicznej jest niezbędny dla wzrostu konkurencyjności gospodarki. Jednym z kanałów, za pośrednictwem którego zachodzi międzynarodowa dyfuzja wiedzy technicznej są korporacje transnarodowe. Dysponując przewagą technologiczną mogą one generować pozytywne efekty zewnętrzne, które wspierają postęp techniczny i akumulację kapitału ludzkiego w gospodarce przyjmującej. Celem artykułu jest przedstawienie dynamicznych współzależności, jakie zachodzą między pojawieniem się zewnętrznych efektów działalności korporacji transnarodowych, procesem dyfuzji wiedzy a poziomem zasobów kapitału ludzkiego. Przegląd badań empirycznych ograniczono do trzech aspektów: efektów edukacyjnych, powiązań filii korporacji z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz efektów demonstracji i konkurencji. Badania pokazują, że o znaczeniu dyfuzji wiedzy nie decyduje tylko rodzaj branży, do której ona napływa, ale także skala tego transferu i jego nowoczesność. Ponadto występowanie pozytywnych efektów zewnętrznych płynących z działalności korporacji transnarodowych zależy od poziomu zdolności absorpcyjnych gospodarki przyjmującej. Jeśli wielkość luki technologicznej jest zbyt duża, to nie tylko osłabia, ale również blokuje występowanie pozytywnych efektów zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Ekonomiczne i ekologiczne efekty zewnętrzne w planowaniu przestrzennym
84%
Gospodarowanie przestrzenią jest zadaniem trudnym, zwłaszcza w kontekście ograniczoności dostępnych zasobów. Ponadto w związku z wytwarzaniem dóbr publicznych i prywatnych generowane są w przestrzeni miasta efekty zewnętrzne. Mając na względzie złożoność tego problemu, w artykule podjęto dyskusję teoretyczną na temat problematyki efektów zewnętrznych (spillover) w planowaniu zabudowy przestrzeni, zwłaszcza tych przeznaczanych pod zabudowę mieszkaniową. Rozważania skupiono na ekonomicznych, ale także przyrodniczych oraz technologicznych efektach zewnętrznych towarzyszących gospodarce przestrzennej.(abstrakt oryginalny)
Zasoby mieszkaniowe, niezależnie od formy własności, są specyficznym dobrem o cechach dobra quasi-publicznego. Ich publiczny wymiar jest w Polsce niedoceniany, niezrozumiały, a rozwiązania prawne dotyczące mieszkalnictwa - zarówno te istniejące, jak i te proponowane - definiują publiczny zasób mieszkaniowy wyłącznie poprzez kryterium własnościowe, nie uwzględniając funkcji, jaką taki zasób powinien spełniać. Dotychczasowe działania w obszarze gospodarki mieszkaniowej w Polsce były nieefektywne i nie służyły rozwiązaniu problemów mieszkaniowych kraju. Zmiany wprowadzane obecnie również budzą liczne wątpliwości związane między innymi z ich celowością oraz skutecznością w zakresie rzeczywistego rozwiązania wyzwań i narosłych problemów. Celem artykułu jest zdefiniowanie publicznej funkcji zasobów mieszkaniowych w nawiązaniu do ekonomicznej koncepcji dóbr publicznych. Dobra publiczne i tzw. interes publiczny związany z zasobami mieszkaniowymi, odpowiednio zdefiniowany i ukazany, powinny być podstawą budowania skutecznej interwencyjnej polityki publicznej w dziedzinie szeroko rozumianej gospodarki mieszkaniowej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję zastosowania modelu Cobba-Douglas'a jako jednego z narzędzi ekonomicznych ułatwiających szacowanie skutków ograniczenia efektu negatywnego. Rozważania prowadzono na przykładzie przedsiębiorstwa przetwórstwa mleczarskiego. Zastosowanie modelu Cobba-Douglas'a pozwoliło wyznaczyć optymalną strukturę aktywów, co odpowiada optymalnej wielkości produkcji przy warunku minimalizacji kosztów całkowitych produkcji uwzględniających negatywny efekt zewnętrzny badanego przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonano przeglądu pojęć na temat przepływu wiedzy i wzajemnego uczenia się jako efektu zewnętrznego w miastach, a także zbadano stopień, w jakim organizacja pracy przedsiębiorstw ulega zmianie wskutek pandemii. Przyjęto następujące hipotezy badawcze: a) w sektorze usług dla biznesu zmiana modelu pracy ze stacjonarnego na zdalny lub hybrydowy (łączący tryb stacjonarny i zdalny) jest trwałym efektem pandemii COVID-19, b) zmiana ta negatywnie wpływa na nieformalny przepływ wiedzy. W pracy wykorzystano jakościową metodę opisową odwołującą się do krytycznego przeglądu literatury przedmiotu oraz badania ankietowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.