Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 61 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Społeczeństwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 61 next fast forward last
Artykuł przedstawia zagadnienie wzajemności w kontekście gier. Wzajemność to jedno z centralnych zagadnień wielu koncepcji wyjaśniających stosunki społeczne, począwszy od starożytnej zasady wzajemności (do ut des - "daję ci, abyś ty mi dał") po współczesne teorie interakcjonizmu, teorię wymiany społecznej czy filozofię spotkania. Różne koncepcje gier łączy warunek wzajemności. W różnych koncepcjach gier zasada wzajemności zajmuje eksponowaną pozycję. Istnieją różne koncepcje wzajemności i zasady wzajemności. W odniesieniu do gier zasada wzajemności może być rozpatrywana w kategoriach norm życia społecznego jako skłaniająca ludzi do symetrycznego zachowania.(abstrakt oryginalny)
2
100%
Przedmiot artykułu stanowi badanie postrzegania stanu oraz dostępności toalet publicznych w województwie opolskim przez mieszkańców tego regionu. Temat ten poruszany jest także w aspekcie całego kraju, od samego problemu postrzegania toalet publicznych, które są objęte społecznym tabu, poprzez ich zły stan techniczny i ich zbyt małą liczbę, aż po nieodpowiednią lokalizację w stosunku do zapotrzebowania miejscowego. Taka sytuacja powoduje całkowitą marginalizację tej kwestii zarówno przez samorządy, jak i całe społeczeństwo. Skalę problemu widać doskonale przy porównaniu sytuacji w Polsce do Wielkiej Brytanii, Niemiec lub Korei Południowej, gdzie skoordynowane działania władz lokalnych oraz społeczności prowadzą do odpowiedniego zaopatrzenia w szalety publiczne.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia wybrane problemy zasady wzajemności. Wzajemność to jedno z centralnych zagadnień wielu koncepcji wyjaśniających stosunki społeczne. Począwszy od starożytnej zasady wzajemności (do ut des - "daję ci, abyś ty mi dał") po współczesne teorie interakcjonizmu, teorię wymiany społecznej czy filozofię spotkania. W teorii wymiany społecznej wzajemność odnoszona jest do wymiany. W filozofii spotkania jest inaczej: tu wzajemność nie oznacza już wymiany. Różne wersje filozofii spotkania łączy restryktywny warunek - aktualnej wzajemności, polegający na obustronnym trwałym przekształceniu osobowości spotykających się osób. Znaczenie zasady wzajemności w obrębie współczesnej praktyki i teorii społecznej oceniane jest różnie.(abstrakt oryginalny)
W obliczu istotnego rozwarstwienia polskiej klasy średniej wydaje się oczywiste wykształcenie grupy osób stanowiących "zalążkową" polską klasę wyższą. Jest to grupa prawie całkowicie nierozpoznana na gruncie nauk ekonomicznych, a stanowiąca ważny segment klientów. Trudności w rozpoznaniu tej grupy wynikają nie tylko z braku analogii rozwojowych do innych gospodarek rynkowych (prawie 60-letnia przerwa w funkcjonowaniu tej klasy w Polsce), ale także z jej hermetyczności. W referacie zostaną ukazane główne dylematy, z jakimi spotkała się autorka na etapie badan sondażowych. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Moda i ubiór codzienny. Wrocław Fashion Project
100%
Moda jest wysoko cenionym mechanizmem łączenia ubioru z różnymi wymiarami zróżnicowania indywidualnego i społecznego. Dlatego rynek odzieżowy odwołuje się do jej języka, sprawiając, że za modę uchodzi o wiele więcej, niż nią jest. Wrocław Fashion Project: kodowanie i modelowanie ubioru codziennego to interdyscyplinarny projekt, stawiający sobie za cel pokazanie, że ubieranie się i ubranie są ważnymi częściami życia codziennego. Pełnią one wiele funkcji, przypisywanych modzie; w nich ścierają się przeciwstawne dynamiki: konformizm - ekspresja siebie, lokalne - globalne itd. Realizując badania, przygotowano autorskie narzędzia pozwalające na uzyskanie dużych kompleksowych zbiorów danych. Artykuł prezentuje konteksty i trudności badania ubioru codziennego oraz wykorzystywane w projekcie sposoby gromadzenia, standaryzowania i analizowania danych.(abstrakt oryginalny)
Proces socjalizacji ekonomicznej jest wielowymiarowy i w jego obrębie wyróżnić można wiele kwestii. Postawiono problem badawczy, który zmierzał do ustalenia, jaki jest wpływ rodzicielskiej socjalizacji ekonomicznej na późniejsze zachowania ekonomiczne dorosłych. Celem publikacji była próba odnalezienia zależności między wybranymi przejawami socjalizacji ekonomicznej a wybranymi zachowaniami ekonomicznymi dorosłych. Przeprowadzono badanie ankietowe, które miało formę retrospektywną, odnosiło się zarówno do czasów dzieciństwa respondentów, jak i ich życia dorosłego. Wzięły w nim udział losowo wybrane 72 osoby dorosłe z województw lubuskiego i dolnośląskiego oraz wielkopolskiego, które zgodziły się odpowiedzieć na pytania zawarte w ankiecie. Pytania szczegółowe dążyły do ustalenia, czy wiek i miejsce zamieszkania badanych różnicuje przedstawiony przez nich obraz socjalizacji konsumenckiej, finansowej i ogólnej ekonomicznej. Należy odpowiedzieć pozytywnie na to pytanie. Każde pokolenie żyje w innych warunkach społeczno-ekonomicznych i wychowując swoje dzieci, kładzie nacisk na inne aspekty. W najmłodszych badanych grupach wiekowych otrzymywanie w dzieciństwie kieszonkowego obejmuje większość. Im starsi ankietowani, tym mniej wśród nich osób otrzymujących kieszonkowe. Zbadano, czy istnieje zależność między stosunkiem do własności i posiadania badanego i jego rodziców. Postawiono również pytanie, czy ankietowani, którzy określają gospodarowanie swoim budżetem jako łatwe, mogą zawdzięczać to wsparciu i nauce rodziców w czasach dzieciństwa. Otrzymane wyniki badań nie potwierdzają zależności między otrzymywaniem kieszonkowego w dzieciństwie i łatwym kontrolowaniem wydatków w dorosłości. Szkoła aktywnie angażuje się w nauczanie gospodarowania budżetem domowym od nastania czasów gospodarki rynkowej, co może być przyczyną wycofywania się z tego zadania rodziców i opiekunów u coraz młodszych pokoleń. W najmłodszej grupie respondentów konto miało 79%, po czym większość badanych w każdej starszej grupie wiekowej deklarowała, że konta nie miała. Zaobserwowano brak aktywnej socjalizacji konsumenckiej u osób starszych niż 55 lat.(abstrakt oryginalny)
Ubóstwo jest wielowymiarowym zjawiskiem społecznym, występującym w każdej gospodarce na całym świecie, a jego eliminacja stała się pierwszym z Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z dużą wagą tego problemu przeciwdziałanie ubóstwu jest bardzo ważnym zagadnieniem polityki społecznej na wszystkich szczeblach - międzynarodowym, krajowym i regionalnym. Polityka ta oparta powinna być na właściwej identyfikacji i pomiarze poziomu ubóstwa na obszarach jej oddziaływania. Celem artykułu jest analiza poziomu ubóstwa i jego zmian w krajach UE w latach 2005-2016. Przeprowadzono ją na podstawie 10 wskaźników (dostępnych w bazie danych Eurostatu) określających postępy w realizacji pierwszego SDG. Wskaźniki te wykorzystano do budowy wielowymiarowej wektorowej miary ubóstwa dla każdego z krajów UE w analizowanym okresie. Uzyskane wyniki wskazują na znaczne różnokierunkowe zmiany poziomu ubóstwa w badanym okresie w krajach UE(abstrakt oryginalny)
W ramach nurtu socjologicznego widoczne są dwa podstawowe kierunki badawcze. Pierwszy koncentruje się na organizacjach pozarządowych tzw. trzeci sektor, drugi analizuje społeczeństwo obywatelskie w skali lokalnej. W opracowaniu omówiono wymiar społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym w Polsce.
Celem artykułu jest przedstawienie przebiegu aksamitnej rewolucji na Słowacji w okresie od 17 do 29 listopada 1989 r. oraz wykazanie podobieństw i różnic pomiędzy dwoma ruchami: Forum Obywatelskim oraz Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. Opracowanie opiera się na kilku założeniach. Po pierwsze, w przeciwieństwie do Forum Obywatelskiego w Czechach, Społeczeństwo Przeciwko Przemocy było szerokim ruchem o bardzo zdecentralizowanej strukturze, kierowanym przez osoby, które nie miały żadnych doświadczeń organizacyjnych. Po drugie, głównym celem Społeczeństwa Przeciwko Przemocy było kontrolowanie władzy, a więc miało charakter inicjatywy bardziej obywatelskiej niż politycznej. Po trzecie, szereg różnic między Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy zadecydował o fakcie, że nie udało się stworzyć jednej czechosłowackiej elity politycznej. W opracowaniu swoje zastosowanie miała metoda komparatystyczna w celu wskazania podobieństw i różnic pomiędzy Forum Obywatelskim a Społeczeństwem Przeciwko Przemocy. W celu analizy rzeczywistości politycznej na Słowacji w listopadzie 1989 r. zastosowano metodę analizy decyzyjnej. W artykule wykorzystano materiały archiwalne, dokumenty i opracowania naukowe. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Althusserian Reading of The Handmaid's Tale
80%
Louis Althusser (1918-1990) builds on the work of Jacques Lacan to understand the way ideology functions in society. He thus moves away from the earlier Marxist understanding of ideology. In the earlier model, ideology was believed to create what was termed 'false consciousness', a false understanding of the way the world functioned. Althusser explains that for Marx "Ideology is [...] thought as an imaginary construction whose status is exactly like the theoretical status of the dream among writers before Freud. For those writers, the dream was the purely imaginary, i.e. null, result of the 'day's residues" (1971:108). Althusser, by contrast, approximates ideology to Lacan's understanding of reality, the world we construct around us after our entrance into the symbolic order. For Althusser, as for Lacan, it is impossible to access the real conditions of existence due to our reliance on language. This could be seen throughout the novel by Margaret Atwood who writes The Handmaid's Tale (1985) based on the concept of ideology. This is about how the heroine of the story and other women in the society are manipulated by the ideology of ruling class through a communist society. In such a world nothing is real and everything is just an illusion that is made by ruling class. The subjects trapped or forced to believe such misconceptions and unreality through different techniques that are employed by the rulers. The dominant forces and ideology are so strong that the subject at the end gets a new identity since she is required unconsciously without her knowing. The other aspect shown by this novel is the failure of revolution and communism in this society and persistence of capitalism that it never disappears(original abstract)
11
80%
Artykuł dotyczy głównych koncepcji długich fal Kondratiewa i stawia się w nim hipotezę o związku długości fal K ze zmianą pokoleń. Zgodnie z hipotezami zaproponowanymi w artykule, ważne wydarzenia społeczne i polityczne, zachodzące w społeczeństwie w danym czasie t, powodują powstanie instytucji mających złagodzić skutki tego wydarzenia i uniknąć jego powtórzenia się w przyszłości. Wraz ze zmianą pokoleniową pamięć historyczna o wydarzeniu t słabnie, a to prowadzi do erozji wspomnianych instytucji. Zwiększa to ryzyko powtórzenia się takich zdarzeń w przyszłości. Artykuł ma więc na celu wykazanie, że niektóre problemy współczesnego społeczeństwa zachodniego (wzrost niestabilności finansowej, rosnąca korupcja polityczna, rosnące ryzyko wojen) mogą również wiązać się z cyklem długich fal opisanym w tym artykule(abstrakt oryginalny)
W literaturze i w strategiach rozwoju miast formułowane są różne wizje miast, w których istnieje przyjazne mieszkańcom środowisko życia. W niniejszym artykule przedstawia się wyniki badań prezentujących wyobrażenia o mieście, w jakim by się chciało żyć (porządne miasto) i o mieszkańcach (porządni mieszkańcy), których by się chciało mieć za członków społeczności lokalnej. Syntetyzując przeprowadzone badania, wskazuje się na 10 cech porządnego miasta i 10 cech porządnych mieszkańców, jakie zyskały największe uznanie w prowadzonych badaniach. Jednocześnie podaje się wyniki badań, jakie dotyczyły wskazania miast polskich i światowych, w których spełnić by się mogły wskazywane cechy miast. Były to generalnie największe miasta kraju i świata. W zakończeniu wskazano na wzajemne uwarunkowania cech porządnego miasta i porządnych mieszkańców, dochodząc do wniosku, że nie ma porządnych miast bez porządnych mieszkańców i vice versa.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Человек и общество
80%
The metaphorical table and a psychological description of love in Ortega y Gasset can be heard to some degree in the "Hymn about love" written by apostle Paul in the Letter to the Corinthians (1 Cor.13,1-13). Both these images are about a very lofty idea which is far away from everyday life. Love is not idyllic, and it often requires sacrifice and devotion. (original abstract)
14
Content available remote Rola czasu w społeczeństwie.
80%
Tematem niniejszej pracy jest przedstawienie roli czasu na funkcjonowanie społeczeństwa w dynamicznie zmieniającym się świecie. W tekście zostają dokładnie przeanalizowane przykłady oddziaływania czasu na ludzkie życie, pod względem różnych jego aspektów. Praca ma na celu potwierdzenie tezy, mówiącej o istocie ważności czasu w codzienności społeczeństwa na przestrzeni lat. Problematyką w poniższej pracy jest nie tylko ukazanie czasu, jako złożonego zjawiska występującego w świecie, gdyż ma ona również w zamyśle udowodnić jego nieodwracalny wpływ na życie człowieka i całego społeczeństwa. W oparciu o publikacje naukowe przywołane w tekście, wyjaśnione zostaje połączenie między upływem czasu, a przebiegiem ludzkiego życia, jak i działania społeczeństwa. Najważniejszym wnioskiem wyciągniętym na koniec pracy jest ukazanie, za pomocą poprzedzających go przykładów, że czas ma ogromny wpływ na ludzkie życie. Człowiek jednak przez panujący w tych czasach pośpiech, nie jest często w stanie tego dostrzec. (abstrakt oryginalny)
Wzajemność to jedno z centralnych zagadnień wielu koncepcji wyjaśniających stosunki społeczne - począwszy od starożytnej zasady wzajemności (do ut des - "daję ci, abyś ty mi dał"), po współczesne teorie interakcjonizmu, teorię wymiany społecznej czy filozofię spotkania. Artykuł przedstawia wybrane problemy polskich koncepcji zasady wzajemności. Istnieją dwa rodzaje autorów. Pierwszy z nich zaprzecza wartości zasady wzajemności dla współczesnego życia społecznego (m.in. Zygmunt Bauman, Krzysztof Szewczyk). Drugi odwołuje się do praktycznych implikacji zasady wzajemności (m.in. Maria Flis).(abstrakt oryginalny)
Strategy to construction stakeholders' engagement in Nigeria is anchored on environmental impact assessment (EIA) law. While EIA is conducted only in large projects, every project continues to witness one form of opposition or another from the community stakeholders. This study examined social impact assessment's (SIA) procedures as a scaffold to mapping framework for construction stakeholders' engagement. The objectives were to examine problems associated with the implementation of EIA which hitherto ought to address the social risk triggers in project delivery and to develop a framework embedded in SIA for construction stakeholders' engagement in Nigeria. The study engaged a sample of 46 respondents comprising project managers, environmental management experts and community stakeholders in Akwa Ibom State, Nigeria in a qualitative structured interviewing. Collected data were sorted and analysed. The study reveals extant approach to stakeholders' management failed as a result of low social context and impact mitigation are based on monetary incentives whereas there are relevant urgent needs to be satisfied. A framework integrating SIA procedures and construction stakeholder engagement strategy was also developed based on the peculiarity of the industry needs. The implication is that construction stakeholders' management must be structured on satisfying real needs of the citizenry. (original abstract)
The focus of the following article will be New Urbanism, an urbanistic movement which originated in the United States and advocated the establishment and reinforcing of communities through planning activities. Its proponents claim that the proper design of space leads to the development of a local community. The article will discuss the main principles of the New Urbanism approach, such as its social doctrine and the concept of neighbourhood. Possible benefits of New Urbanism and critical arguments regarding it will also be analysed. (original abstract)
18
Content available remote Corporate Social Responsibility - Modern Challenge or Inevitability
80%
Jak pokazuje Raport o Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, nie ma określonej instytucji rządowej, z wyjątkiem Ministerstwa Spraw Społecz-nych i Ministerstwa Gospodarki, zajmujących się CSR na Słowacji. Sieci CSR są obsługiwane przez organizacje pozarządowe. Badanie UNDP i Uniwersytetu w Bratysławie (2011) pokazuje, że tylko 26% stowarzyszeń biznesowych jest aktywnych w promowaniu CSR. Większość z nich to duże firmy lub korporacje. Jest wiele do poprawy w tym obszarze. Podstawowe strategie wspierające zrównoważoną strategię korporacyjną społecznej odpowiedzialności nie szukają zysków krótkoterminowych; pomagają tworzyć prosperującą gospodarkę.(abstrakt oryginalny)
The article discusses the key meaning of meeting, understood as an existential event and considered in the perspective of the paradigm of unity. The two mentioned categories: meeting and paradigm of unity are not presented in the literature in the context of their direct relation to each other. Therefore, the main problem presented in the paper is: how far they are cognitively relevant. (original abstract)
Doktor Franciszek Stefczyk należy do grona prekursorów polskiego ruchu spółdzielczego, będąc zarówno teoretykiem, jak i twórcą jego struktur w różnych branżach. W swojej pracy wykorzystywał on szeroką wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie studiów historycznych i prawniczych, a także w pracy naukowej. Stefczyk był bowiem erudytą i typem naukowca, który jednak potrafił wykorzystywać swoje umiejętności w pracy społecznej, aktywności politycznej i gospodarczej, dostrzegając potrzeby człowieka, jak również całego narodu i państwa. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie poglądów Franciszka Stefczyka na rolę i zadania spółdzielczości jako elementu życia społecznego. W myśli ekonomicznej twórcy systemu kas kredytowych centralne miejsce zajmował człowiek, którego zawsze określał podmiotem całej polityki gospodarczej. Ważnym elementem tejże polityki była natomiast dla niego spółdzielczość, którą uważał za jeden z najskuteczniejszych sposobów obrony i pomocy dla najsłabszych ekonomicznie warstw społecznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 61 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.