Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Standardy technologiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W niniejszym artykule chcielibyśmy przeanalizować wpływ wolnych i otwartych standardów na gospodarkę elektroniczną. Nasze rozważania przeprowadzimy, przedstawiając różne technologie, których stosowanie, choć czasami wydaje się głęboko uzasadnione, powoduje znaczące ograniczenie działania zasad wolnego rynku czy konkurencji, nie niosiąc z sobą jednocześnie istotnych zalet dla ogółu gospodarki. W trakcie tego rozważania podamy też konkretne przykłady, w których zastosowanie otwartych standardów okazało się bardziej korzystne lub wykorzystanie zamkniętych rozwiązań miało negatywne skutki dla rozwoju ekonomicznego. Przedstawiony problem jest bardzo podobny do sytuacji opisanych przez profesora L. Lessiga, przy czym w tym przypadku jego wpływ na gospodarkę ma dużo większy zakres. (abstrakt oryginalny)
Departament Obrony USA to organizacja, która na równi z firmą Wal-Mart, amerykańskim gigantem handlu detalicznego, wpływa na rozwój standardów i technologii RFID na świecie. Oprócz prowadzenia prac regulujących amerykański rynek RFID Departament Obrony USA pracuje nad udoskonaleniem tej technologii. W zeszłym roku rozpoczął prace nad połączeniem technologii RFID, GPS oraz komunikacji za pomocą satelitów celem zwiększenia przejrzystości łańcucha dostaw w amerykańskim wojsku.
3
75%
IEEE 802.11ac jest najnowszym standardem Wi-Fi, który pracuje tylko w paśmie fal radiowych o częstotliwości 5 GHz. Standard ten doskonali i rozszerza funkcjonalność standardu 802.11n, tzn. ma więcej łączenia kanałów (ang. channel bonding), gęstszą konfigurację (więcej poziomów modulacji) i więcej strumieni przestrzennych. Nowe cechy, wprowadzone w 802.11ac, takie jak funkcjonalność MIMO dla wielu użytkowników naraz (MU-MIMO), tworzenie strumieni opartych na standardzie, RTS/CTS ze wskazaniem szerokości pasma i dłuższa struktura zagregowana czynią go bardzo użytecznym w firmowych sieciach bezprzewodowych. W artykule autorka analizuje nowe cechy Wi-Fi z punktu widzenia wymagań firmowych sieci komputerowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono normy techniczne i standardy produktów w świetle regulacji Światowej Organizacji Handlu. Omówiono bariery techniczne i sanitarne w Japonii.
Celem pracy było zaproponowanie metody obliczania trwałości zmęczeniowej łożysk tocznych nie wymagającej znajomości nośności dynamicznej łożyska C. W pracy zaprezentowano nowatorskie podejście do określania trwałości zmęczeniowej kulkowych i walcowych łożysk tocznych. Zaprezentowana metoda bazuje na zastosowaniu hipotezy wieloosiowego zmęczenia wysokocyklowego. Naprężenia podpowierzchniowe, mające decydujący wpływ na trwałość łożyska obliczane były przy użyciu sformułowań matematycznych bazujących na teorii Hertza. Weryfikację zaproponowanej metody przeprowadzono dla losowo wybranych łożysk walcowych oraz kulkowych, a otrzymane wyniki są zgodne z danymi podawanymi przez producentów łożysk. (abstrakt oryginalny)
Standardy organizacyjne i techniczne, determinujące rozwój e-Government w Republice Federalnej Niemiec, mają znaczenie dla poprawy jakości pracy w urzędach i pozyskania oszczędności finansowych w sektorze publicznym. Koordynatorzy rozwoju e-Government pracują nad optymalizacją tych standardów. Opracowano metody definiowania i określania ich przydatności. Standardy organizacyjne wyznaczają metody zarządzania i są określone w instytucjach formalnych, do których należą ustawy, rozporządzenia i inne regulacje prawne. Ważnymi standardami organizacyjnymi są rozporządzenia w sprawie tworzenia jednolitych modeli architektury informacyjno-komunikacyjnej, ponieważ znacznie przyczyniają się do oszczędności finansowych i wzrostu efektywności pracy w sektorze publicznym. (abstrakt oryginalny)
Zarówno MasterCard, jak i Visa, dwie wiodące na polskim rynku organizacje kartowe, chwalą się osiągnięciami we wdrażaniu technologii bezstykowej, choć efekty wciąż są niewiwlkie. Działy public relations obu organizacji prześcigają się w znajdowaniu dobrych stron PayPass i V-Pay, ale ich wysiłki pójdą na marne, jeśli MasterCard i Visa nie przyjmą jednolitych standardów w rozliczaniu niskokwotowych transakcji dokonywanych kartami zbliżeniowymi. Artykuł opisuje zagadnienie standaryzacji elektronicznych kart płatniczych.
W przeszłości ewolucja Wi-Fi koncentrowała się przede wszystkim na osiąganiu sukcesywnie wyższych teoretycznych prędkości. Natomiast w świecie realnym, przy mnóstwie użytkowników i odmiennych potrzebach, sieć musi być zaprojektowana tak, by zapewniała wszystkim użytkownikom skuteczną komunikację. Standard IEEE 802.11ax jest standardem przyszłej sieci bezprzewodowej, która nadal pozostaje w stadium projektu. Określa on nowe cechy i możliwości w transmisji Wi-Fi. Artykuł przedstawia szczegółowy opis warstwy PHY i warstwy MAC tej modyfikacji. Następnie przeprowadzono analizę wyzwań, skoncentrowaną głównie na projekcie sprzętu komputerowego i testowaniu. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dyskusja na temat znaczenia przedsiębiorczości technologicznej (w przypadku której istotna jest innowacja produktowa i procesowa) w tworzeniu i rozwoju przedsiębiorstw wysokich technologii. Zaprezentowano koncepcję modelu przedsiębiorczości technologicznej rozumianej jako innowacyjny proces tworzenia i rozwoju przedsiębiorstwa, a także jako proces strategiczny. W artykule poddano analizie proces przedsiębiorczości technologicznej na etapie kreowania innowacji produktowej i procesowej oraz tworzenia szans praktycznego wykorzystania tych innowacji.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Comparison of 802.11ac and 802.11n PHY layers
63%
802.11ac, n i ad to trzy najnowsze standardy IEEE. W przypadku 802.11n wprowadzono szereg nowych rozwiązań, szczególnie w warstwach fizycznej i dostępu, podczas gdy 802.1ac właściwie nie zaproponował nic nowego, a jedynie zoptymalizował i rozwinął pomysły swojego poprzednika. Oba standardy znacząco zwiększyły dostępne przepustowości, ale tylko ac oferuje taki poziom przepustowości, który gwarantuje skuteczne transmisje multimedialne. W artykule porównano najważniejsze parametry warstw fizycznych obu standardów.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań są międzynarodowe standardy bezpieczeństwa systemów informatycznych. Szczególną uwagę poświęcono standardowi Common Criteria (CC). Przedstawiono również obowiązujące polskie normy prawne dotyczące zarządzania bezpieczeństwem.
Zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa, ochrony zdrowia konsumenta, zarówno podczas projektowania, budowy jak i wprowadzania do eksploatacji oraz użytkowania obiektów infrastruktury kolejowej powinno być podstawą dostosowań do wymagań jednolitego rynku europejskiego. Służyć temu mają liczne umowy i dyrektywy, które strona polska zowowiązała się honorować.
Żadna poważna, licząca się firma na rynku nie może efektywnie funkcjonować bez opracowanej średnioterminowej strategii działania. W podobnej sytuacji znalazła się PKP SA, której poszczególne podmioty, m.in. PKP Cargo SA usiłuje się sprzedać. Tymczasem konieczne jest zbliżenie całej PKP do standardów i rozwiązań przyjętych przez kraje UE oraz wewnętrzna racjonalizacja gospodarki PKP poprzez usprawnienie systemu kosztów, poprawę organizacji i wzrostu stopnia uzbrojenia pracy, udoskonalenie gospodarki materiałowej, optymalne wykorzystanie taboru i infrastruktury, itp.
Badania przeprowadzono w warunkach ograniczonego smarowania z zastosowaniem olejów silnikowych w celu wyznaczenia oddziaływania ukształtowanej warstwy powierzchniowej z borem i czynnika smarującego na procesy tarcia i zużycia. Borowane warstwy powierzchniowe próbek pierścieniowych skojarzono w warunkach badań w pary z przeciwpróbkami wykonanymi z stopów łożyskowych CuPb30 i AlSn20. Pary cierne podczas prób były smarowane olejem silnikowym Lotos mineralny 15W/40 i Lotos syntetyczny 5W/40. Smarowanie obszaru tarcia olejem Lotos mineralny powoduje zmniejszenie momentu rozruchowego, siły tarcia, temperatury w obszarze tarcia i zużycia badanych stopów łożyskowych, natomiast smarowanie olejem Lotos syntetyczny zmniejsza zmiany w strukturze geometrycznej współpracujący elementów pary ciernej. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję nieinwazyjnej metody identyfikacji stanu technicznego obręczy kół, w celu wyznaczenia ich aktualnego stanu technicznego. Procedura badawcza obejmuje analizę widma drgań w dziedzinie częstotliwości uzyskanej z badanej obręczy koła, poddanej wymuszonym drganiom mechanicznym o określonych parametrach. W wyniku analizy i obliczeń wyznaczona została częstotliwość drgań własnych oraz dekrement tłumienia badanej obręczy koła, co pozwoliło ocenić sztywność i tłumienie obiektu. Na podstawie tych parametrów określony został aktualny stan połączeń (spawanych, zgrzewanych) oraz zidentyfikowano pęknięcia badanej obręczy koła lub utratę ciągłości struktury. Metoda ta ma mieć zastosowanie do badań zarówno obręczy nowych jak i używanych, pojazdów samochodowych, specjalnych i wolnobieżnych. Metoda badawcza jest nieinwazyjny oraz nie będzie powodował uszkodzeń obiektu badań. Czas pomiaru będzie uzależniony od wielkości obręczy koła, ale nie powinien przekraczać kilkunastu sekund. (abstrakt oryginalny)
Technical product standards are becoming a central issue, after the significant reduction of tariff barriers and limits on quantitative restrictions. Internationally accepted product standards can facilitate international trade by reducing research and adaptation costs, cutting production costs where economies of scale exist. The international diversity of standards, however, can lead to technical barriers to trade, limiting the effect of regional integration. (fragment of text)
Żywiecka Fabryka Sprzętu Szpitalnego Famed SA należy do nielicznej grupy polskich producentów wyrobów medycznych, którzy zdobyli już certyfikaty dopuszczające ich sprzęt na rynek unijny. Firma musiała w tym celu akredytować swojego przedstawiciela w jednym z krajów UE i poddać się żmudnej i kosztownej procedurze nostryfikacyjnej.
Branża automatyki przemysłowej uważana jest za swego rodzaju wizytówkę sektora elektrotechnicznego w danym kraju. Maszyny, urządzenia, aparatura elektryczna oraz inne wyroby produkowane w tym sektorze mają wpływ na rozwój wielu gałęzi gospodarki narodowej. Branża ta, bardzo różnorodna ze względu na asortyment produktów i usług, jakie w niej występują, tworzy miejsca pracy dla wysokokwalifikowanych specjalistów. Ma to istotne znaczenie w perspektywie wejścia Polski do UE, a co za tym idzie otwarcia zachodnioeuropejskich rynków pracy.
Poziom bezpieczeństwa lotniczego w Europie należy do najwyższych na świecie. Jedną z przyczyn takiego stanu jest realizacja od początku lat 90. ubiegłego wieku wspólnej polityki lotniczej i przyjęcie odpowiednich regulacji prawnych i standardów technicznych w tej kwestii. Problemy bezpieczeństwa lotniczego nie mogą być rozwiązywane osobno przez pojedyncze państwa ani przez rozmaite organizacje międzynarodowe. Konieczna jest intensywna współpraca w wymiarze regionalnym i globalnym, przy wykorzystaniu doświadczeń, jakie Unia Europejska zdobyła w innych regionach świata w procesie regulacyjnym i kształtowaniu spónego systemu w tej dziedzinie.
Do roku 2015 Polska musi dostosować swoje normy ochrony środowiska do warunków obowiązujących w całej Unii Europejskiej. Na ten cel zostanie przeznaczone do 140 mld zł ze środków prywatnych, kasy publicznej i funduszy pomocowych. Ze zmian tych skorzystamy poprzez polepszenie warunków życia, ale poprawi się także los firm budowlanych działających w sektorze ochrony środowiska, im bowiem przypadną zamówienia na budowę i modernizację kanalizacji, oczyszczalni ścieków i skadowisk odpadów.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.