Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Stochastic Non-smooth Envelopment of Data
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
100%
W artykule oszacowano - za pomocą metod DEA, SFA i StoNED - efektywność działalności dydaktycznej i naukowej 58 publicznych szkół wyższych w 2014 r. (analiza porównawcza wyników). Wyniki działalności dydaktycznej mierzono przeliczeniową liczbą absolwentów, a działalności naukowej - liczbą nadanych stopni naukowych; w obu przypadkach za nakłady przyjęto liczbę pracowników naukowo-dydaktycznych, pozostałych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz wartość środków trwałych uczelni. W badaniu dokonano oceny stosunku produkcji zaobserwowanej do maksymalnej pod względem liczby absolwentów i nadanych stopni naukowych. Wyniki i interpretacje przedstawiono dla poszczególnych rodzajów uczelni, osobno w odniesieniu do sfer dydaktycznej i naukowej. Wyższe miary efektywności, niezależnie od zastosowanej metody badawczej, uzyskano w zakresie działalności dydaktycznej. Średnia wartość efektywności działalności dydaktycznej obliczona za pomocą DEA wynosiła 0,7844, SFA - 0,8756, a StoNED - 0,8564, natomiast w zakresie działalności naukowej odpowiednio: 0,6690, 0,7351 i 0,6190. Wyniki wskazują, że uczelnie są bardziej skoncentrowane na działalności dydaktycznej, stanowiącej ich główne źródło finansowania - i do niej dostosowują swoje zasoby - niż na działalności naukowej, która jest drugą zasadniczą sferą funkcjonowania tych instytucji. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane metody estymacji w semiparametrycznym modelu granicznym
100%
W artykule przedstawiono metody estymacji funkcji produkcji używane w ramach szczególnego modelu granicznego. Ma on semiparametryczny charakter, co wynika z faktu, iż sama granica produkcyjna nie jest zadana analitycznie. Założenia dotyczące składnika losowego mają jednak charakter parametryczny. W celu estymacji granicy stosuje się procedurę wieloetapową zwaną StoNED (z ang. Stochastic Non-smooth Envelopment of Data ). Jej pierwszą część stanowi tzw. metoda CNLS (z ang. Convex Nonparametric Least Squares) będąca nieparametrycznym odpowiednikiem MNK. Kolejne etapy przebiegają wg schematu używanego, od wielu lat, na gruncie stochastycznych modeli granicznych. W wyniku uzyskuje się nie tylko estymantę funkcji produkcji w punkcie, lecz także ocenę miernika nieefektywności technicznej dla danej jednostki produkcyjnej. W pracy przedstawiono również pewne uwagi krytyczne dotyczące wad i ograniczeń stosowanej metodologii oraz zilustrowano działanie procedury na przykładzie empirycznym. Na koniec przedstawiono potencjalne kierunki badań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem monografii jest zbiorcze przedstawienie wybranych sposobów modelowania zmienności danych w ramach metody analizy otoczki danych, z wyodrębnieniem dorobku autora w tym zakresie. Pod pojęciem modelowania zmienności danych rozumie się opis generowania danych za pomocą szczegółowo zdefiniowanego modelu statystycznego. Jest to szczególnie ważny problem badawczy ze względu na to, że większość modeli (programów) używanych w ramach metody DEA ma charakter deterministyczny. W związku z tym rezultaty uzyskiwane w wyniku rozwiązania odpowiednich programów liniowych są często bardzo wrażliwe na błędy w danych, zmiany współczynników programu, zmiany zbioru danych w czasie i na możliwą nieefektywność zaobserwowanych planów produkcyjnych. Rozdział pierwszy monografii zawiera opis deterministycznej wersji metody analizy obwiedni danych wraz z jej osadzeniem w teorii procesu produkcyjnego. W rozdziale drugim zamieszczono przykłady analizy zmienności danych wykorzystywane w ramach deterministycznej wersji metody. Rozdziały 3-5 zawierają najważniejsze treści metodyczne dotyczące modelowania zmienności danych w DEA na podstawie odpowiednich modeli statystycznych, czyli prezentują podejście statystyczne. Każdy z rozdziałów 1-5 monografii kończy ilustracja empiryczna omówionych treści przeprowadzona na jednolitym zestawie danych, dotyczącym jednostek produkcyjnych z sektora energetycznego w Polsce (elektrownie i elektrociepłownie). Umożliwia to porównywanie wyników w ramach rozdziałów monografii, a także z rezultatami uzyskanymi w wyniku zastosowania metod alternatywnych, konkurencyjnych w stosunku do DEA, opartych na modelach parametrycznych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.