Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategy for Poland program
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Przedłożony Radzie Ministrów raport o pierwszym roku realizacji "Strategii dla Polski" szczegółowo omawia, co rząd zrobił z tego, co zaproponował oraz wskazuje na rzeczy nie zrobione. Są w nim też nowe propozycje. W omówieniu niniejszym przytoczono sformułowane w raporcie ważniejsze wnioski oraz nowe propozycje.
Nowo powołana Rada Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów odbyła 12 lipca 1994 r. swoje pierwsze merytoryczne posiedzenie, na którym dyskutowano podstawowe założenia i rozwiązania rządowego dokumentu programowego "Strategia dla Polski". Wyniki dyskusji po ich opracowaniu i pewnym poszerzeniu, zawiera niniejszy raport.
Pełny tekst "Strategii dla Polski" przedstawiony w Sejmie 9 czerwca 1994 r. przez ministra finansów Grzegorza W. Kołodko.
Raport Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy RM na temat rządowego programu średniookresowej strategii społeczno-gospodarczej pt. "Strategia dla Polski".
Dokument obejmuje sprawozdanie z pierwszego roku realizacji (czerwiec 1994 - maj 1995) średniookresowego programu społeczno-gospodarczego "Strategia dla Polski", a także część prognostyczno-programową na lata 1996-98.
Komentarz do "Strategii dla Polski" G. Kołodki.
Komentarz do "Strategii dla Polski".
Pojęcie LEADER opiera się na inicjatywach oddolnych oraz wspólnym działaniu mieszkańców. Koncepcja ta pozwala wzmacniać samorządność, formułować cele w oparciu o lokalne potrzeby oraz promować aktywność organizacji pozarządowych. Celem niniejszej pracy było przeprowadzenie analizy działalności lokalnych grup działania w Polsce na przykładzie Stowarzyszenia LGD "Zielone Sąsiedztwo" w zakresie realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś 4 LEADER. "Zielone Sąsiedztwo" działa na obszarze Miasta-Ogrodu Podkowa Leśna oraz gminy Brwinów. Stowarzyszenie prowadzi prężne działania w zakresie zachowania i ochrony zasobów przyrodniczych i kulturowych, budowania kapitału społecznego, rozwoju potencjału turystycznego oraz wspierania lokalnej przedsiębiorczości. (fragment tekstu)
Niniejszy raport jest wynikiem prac Rady nad zagadnieniem przekształceń własnościowych w gospodarce polskiej.
10
Content available remote Rozwój polskiego rolnictwa w perspektywie roku 2030
63%
W 2009 r. dokonano modyfikacji systemu zarządzania rozwojem społeczno- -ekonomicznym Polski, w efekcie której przystąpiono do prac nad budową długo- i średnioterminowych strategii rozwoju dla kraju i poszczególnych sektorów gospodarki. W projekcie długoterminowej strategii rozwoju Polski ważne miejsce zajmuje problematyka rozwoju rolnictwa. Celem artykułu jest przedstawienie oraz ocena priorytetów rozwoju określonych dla polskiego sektora rolnego do roku 2030. Ponadto nakreślono zmiany, jakie zaszły w polskim rolnictwie w okresie 2002-2010. Analizy dokonano na podstawie projektów rządowych dokumentów odnoszących się do wskazanego problemu, krajowych danych statystycznych oraz literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
Artykuł recenzyjny książki Grzegorza W. Kołodko, Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości (Prószyński, Warszawa 2013). Zdaniem autora recenzji, o znaczeniu książki decyduje podjęcie fundamentalnych problemów funkcjonowania współczesnego świata i jego przyszłości, dyskusja o ułomnościach współczesnej ekonomii oraz uwzględnienie w rozważaniach ekonomicznych kontekstu społecznego, politycznego, ekologicznego i kulturowego. Omawiając główne tematy książki, autor polemizuje m.in. z poglądami dotyczącymi interwencji państwa w gospodarce, przyczynami zdobycia przez neoliberalizm dominującej pozycji w teorii ekonomii i gospodarce, skutków globalizacji rynków finansowych, roli ekonomii zmatematyzowanej w przyszłości. Artykuł zawiera również rozważania inspirowane Strategią dla Polski 2013-2025, które dotyczą ekonomicznych, finansowych i politycznych problemów wejścia Polski do strefy euro. (abstrakt oryginalny)
Autorzy przedstawili dwie podstawowe koncepcje przejścia gospodarek postsocjalistycznych do gospodarki rynkowej: koncepcję "big-bang" nazywaną radykalną polityka stabilizacyjną lub terapią szokową oraz koncepcję polityki ewolucyjnej. Przeprowadzono analizę i ocenę programów gospodarczych zastosowanych w polskiej gospodarce w latach dziewięćdziesiątych.
Narodowa Strategia Spójności (dalej NSS) (nazwa urzędowa: Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia) to dokument strategiczny określający priorytety i obszary wykorzystania oraz system wdrażania funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) oraz Funduszu Spójności w ramach budżetu Wspólnoty na lata 2007-2013. Celem strategicznym NSS jest tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki polskiej opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej.(fragment tekstu)
Współcześnie rozwój i powiązania gospodarek narodowych mają silny związek z innowacyujnością przedsiębiorstw.
Jest to próba skrótowego podsumowania efektów programu rządowego "Strategia dla Polski" i przez ten program wytyczonej polityki, a w zakończeniu - sformułowania pewnej tezy perspektywicznej.
Przedmiotem artykułu jest zdecentralizowane kształtowanie płac na poziomie przedsiębiorstwa bądź większych zbiorowości pracowniczych. Autor odnosi się z uznaniem do projektowanych zmian w tej mierze opisanych w "Strategii dla Polski" zwracając uwagę na fakt, że niewiele się w praktyce zmieniło, upatrując przyczyn tego stanu w ograniczonych możliwościach finansowych przedsiębiorstw państwowych. Podkreśla konieczność aktywizacji tej formy regulacji płac, a także umożliwienie pracownikom partycypacji w zyskach w znacznie szerszym zakresie niż to ma miejsce dotychczas.
"Polska potrzebuje strategii" - tym stwierdzeniem współredaktorzy tomu, G.W. Kołodko i J. Tomkiewicz, otwierają zestaw 18 esejów mających inicjować debatę o kreowaniu i wykorzystywaniu myśli strategicznej dla rozwoju naszego kraju i jego gospodarki. Rozwój ten, choć niewątpliwy, trudno byłoby nazwać harmonijnym, a tym bardziej satysfakcjonującym. Zadeklarowana w Konstytucji RP idea społecznej gospodarki rynkowej nie została wciąż zrealizowana. Co istotne, i co podkreślają we wstępie do omawianej tu książki współredaktorzy, budowa podstaw gospodarki rynkowej okazała się łatwiejsza niż budowa odpowiadającego jej systemu demokratycznego. Opisany stan, wyrażający się w nieciągłości, a w pewnych obszarach - chaotyczności kolejnych przeobrażeń, trzeba uznać za efekt oddziaływań zewnętrznych, przede wszystkim globalizacji, ale i czynników wewnętrznych - zaniechań i niespójności dokonywanych w ciągu 30 ostatnich lat przemian, zmieniających trajektorię transformacji ustrojowej. Wskazuje to jasno na niedostatek myśli strategicznej, która mogłaby porządkować dokonywane zmiany, a w jeszcze większym stopniu - na niedostateczne jej wykorzystywanie. Powrót do początków, jakie stanowi ogłoszona w roku 1994 "Strategia dla Polski", jest dla takiej debaty naturalnym punktem wyjścia. Opracowanie samym swoim tytułem nawiązuje do programu gospodarczego "Strategia dla Polski", opracowanego i realizowanego w latach 1994-1997 przez G.W. Kołodkę, pełniącego wówczas funkcję wicepremiera i Ministra Finansów. Zamysłem książki jest spojrzenie na kształt, rozwiązania i efekty tego programu z punktu widzenia osób współpracujących przy jego powstawaniu, a także - przy jego realizacji. Przede wszystkim jednak podjęta została tu próba oceny polskich przemian ustrojowych i ich wpływu na funkcjonowanie gospodarki. (fragment tekstu)
"Strategia dla Polski" jest makroekonomicznym programem stabilnego wzrostu, w którym główną rolę odgrywają makroekonomiczne agregaty z obszru równowagi wewnętrznej i zewnętrznej oraz szeroko zdefiniowane sektory. Autorka omówiła pokrótce założenia i realizację programu w warunkach polskiej transformacji
Celem artykułu jest nawiązanie do tego nurtu dyskusji teoretycznej na temat transformacji - i polityki gospodarczej w tym procesie - w którym wysiłki skoncentrowano na wykorzystaniu możliwości aplikacyjnych współczesnych teorii ekonomicznych w tworzeniu podstaw teoretycznych i programowych polityki gospodarczej rządów w Polsce. Przedmiotem szczególnego zainteresowania jest przy tym dokument programowy rządów centrolewicowych (powstałych po 1993 r. w wyniku demokratycznych procedur), którym jest "Strategia dla Polski". W artykule uwaga została skupiona na poszukiwaniu charakterystycznych elementów i cech tego dokumentu, które powinny świadczyć o odmienności politycznej i teoretycznej podkreślanej przez jego autorów, co zostało sformułowane w nim następująco: "Rząd centrolewicowy proponuje nowe podejście do trapiących społeczeństwo problemów Musi on antycypować wyzwania przyszłości [...]. Polsce niezwykle potrzebna jest dziś dłuższa perspektywa, "Strategiczna koncepcja zrównoważonego rozwoju". Dokonano także próby utożsamienia niektórych elementów i fragmentów omawianego opracowania z najważniejszymi współczesnymi teoriami ekonomicznymi. Natomiast celem artykułu nie jest ocena samej polityki gospodarczej rządów centrolewicowych, a także nie jest nim szczegółowa analiza okoliczności społeczno-politycznych i gospodarczych, które stymulowały przyjęcie "Strategii dla Polski" jako dokumentu rządowego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.