Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Succession law
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Opodatkowanie spadków zagranicznych
100%
Celem artykułu jest zatem próba zidentyfikowania przyczyn braku systemowych uregulowań w kraju, zapobiegających dwukrotnemu opodatkowaniu spadków zagranicznych. Przyjęto przy tym hipotezę, że podstawową przesłanką braku tych regulacji w Polsce jest spersonalizowany charakter podatku od spadków i darowizn, umożliwiający osobom najbliższym uniknięcie tego podatku. W celu weryfikacji hipotezy w pierwszej kolejności przedstawiono zasady opodatkowania spadków zagranicznych w Polsce, a następnie analizie poddano regulacje prawne podstawowych elementów konstrukcyjnych podatku od spadków i darowizn oraz ich wpływ na znaczenie fiskalne tego podatku. W dalszej części opracowania uwagę skoncentrowano na problematyce umów o unikaniu podwójnego opodatkowania spadków oraz prowadzonej w tym zakresie polityki podatkowej Unii Europejskiej (UE). (fragment tekstu)
Testament własnoręczny, zwany też testamentem holograficznym, to najprostsza forma testamentu przewidziana przez prawo. Spadkodawca może sporządzić taki testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Jednak te proste ustawowe wymagania dotyczące sporządzania testamentów własnoręcznych w praktyce rodzą wiele wątpliwości i problemów interpretacyjnych. (abstrakt oryginalny)
W październiku 2015 r. w życie wejdzie długo oczekiwana nowelizacja prawa spadkowego. Wydaje się, że jej sztandarowym założeniem jest zastąpienie fikcji odrzucania spadku związanej z niezłożeniem oświadczenia spadkowego w terminie, fikcją jego przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza. Zmiana ta wpłynie na szereg instytucji prawnych, w tym instytucji prawa procesowego. Może ona między innymi wywrzeć wpływ na ilości postępowań o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku lub skutków prawnych niezłożenia takiego oświadczenia. Zadaniem niniejszego opracowania była próba podjęcia przewidywań co do tego wpływu w oparciu o dotychczasową praktykę jednego z wrocławskich sądów rejonowych. Co znamienne, wynik tejże analizy nie pozwolił na jednoznaczne uznanie wskazanej nowelizacji za stanowiącej choćby częściowe remedium na duże obłożenie wydziałów cywilnych. Wynik taki w praktyce będzie bowiem zależny od szeroko rozumianej efektywności wdrożonej regulacji. (abstrakt oryginalny)
4
100%
Artykuł omawia generalną reformę prawa spadkowego, która weszła w życie w Austrii w 2017 r. Krótko opisując genezę i charakterystyczne cechy austriackiej regulacji tej materii, autorzy przechodzą do omówienia kolejnych zmian w zakresie dziedziczenia ustawowego (w tym możliwości dziedziczenia przez konkubenta), zachowku oraz form testamentu. W dalszej części artykułu reformy ustawodawcy austriackiego odniesione są do stanu polskiego prawa spadkowego, jego zmian w ostatnich latach i postulatów w tym zakresie. W szczególności autorzy analizują podstawy dla wprowadzenia w polskim porządku prawnym instytucji dziedziczenia przez konkubenta (i jej podobieństw do już obecnego dziedziczenia pasierbów) oraz ustawowego zapisu dla bliskich opiekujących się zmarłym w ostatnich latach jego życia (Pflegevermächtnis). (abstrakt oryginalny)
Zagadnienie dotyczące swobody testowania, stanowiącej kluczowe zagadnienie prawa testamentowego, do dnia dzisiejszego nie doczekało się samodzielnej analizy i brak jest na ten temat publikacji o charakterze historycznoprawnym. Przedstawiane w niniejszym artykule rozważania mają więc na celu ukazanie ewolucji prawa polskiego skutkującej pojawieniem się zasady daleko idącej swobody rozporządzania majątkiem na wypadek śmierci oraz różne ograniczenia, jakim owa zasada podlegała na przestrzeni wieków.(fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie końcowego etapu procedury otwarcia testamentu, w szczególności sposobów zabezpieczenia ponownie zamkniętego testamentu. Została w nim wyjaśniona czynność związana z ponownym opieczętowaniem testamentu, wskazano, na kim spoczywały obowiązki związane z jego opieczętowaniem i przechowaniem, a także podjęto próbę ustalenia miejsca przechowywania ponownie zamkniętego testamentu. Ustalono, że pieczęć na ponownie zamkniętym testamencie przykładał tylko urzędnik odpowiedzialny za przeprowadzenie procedury otwarcia, a gdy z powodu braku świadków sporządzenia testamentu testament został otwarty z udziałem nadzwyczajnych świadków otwarcia, był on pieczętowany także przez nich. Ponownie opieczętowany testament, o ile nie zachodziła potrzeba jego weryfikacji przez nieobecnych świadków, oddawano natychmiast w depozyt dziedzicowi, którego uważano za właściciela testamentu, albo przekazywano na przechowanie w archiwum świątynnym lub urzędowym. (abstrakt oryginalny)
W ostatnim czasie sądy w Polsce konfrontowane są coraz częściej z niezwykle ciekawym, a przy tym bardzo złożonym jurydycznie problemem "dziedziczenia" rodzinnych ogródków działkowych. Okazuje się, że na tle tego składnika majątku powstaje istotny problem spadkowy, zarówno teoretycznej natury, jak i w szczególności dużej praktycznej doniosłości. Chodzi mianowicie o odpowiedź na dwa fundamentalne, a w dalszej konieczności przynajmniej kilka bardziej szczegółowych, pytań. Po pierwsze, czy działka (wraz z nasadzeniami, urządzeniami i obiektami) wchodzi do masy spadku? A więc czy jest dziedziczona na zasadach ogólnych, tak jak każdy inny składnik majątku? Po drugie zaś, czy rodzinny ogródek działkowy powiększa podstawę naliczenia zachowku (czyli tzw. substrat zachowku) dla osób pominiętych w testamencie i dlatego niedochodzących do dziedziczenia? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania sprawia w praktyce sądowej istotne problemy. O ile jeszcze pierwsze z pytań na ogół jednak nie stwarza nieprzezwyciężalnych kłopotów interpretacyjnych (zagadnienie zostało stosunkowo jasno, nawet jeśli nie wprost, przesądzone w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 2005, a następnie z 2013 r.), o tyle drugie pytanie stanowi już prawdziwe wyzwanie nawet dla prawnika zajmującego się prawem sukcesyjnym. W artykule zostały szczegółowo rozważone oba pytania, a także wiele innych będących ich konsekwencją. A zatem przybliżone zostały nie tylko odrębne zasady "dziedziczenia" ogródków działkowych, które jest wprawdzie następstwem prawnym po zmarłym działkowcu, jednak nie jest dziedziczeniem prawnospadkowym (czyli opartym na zasadach prawa spadkowego), lecz także roszczenia spadkobierców zmarłego wobec wygaśnięcia prawa do działki oraz w szczególności ich adresat. Ten ostatni nie jest bowiem w świetle obowiązujących regulacji oczywisty. Autor formułuje także wnioski de lege ferenda. Proponuje m.in. przesądzenie dziedziczności oraz zbywalności rodzinnych ogrodów działkowych. (abstrakt oryginalny)
W polskiej doktrynie i judykaturze dominuje pogląd, że po śmierci spadkodawcy, osobom dziedziczącym w drugiej i dalszej kolejności przysługuje uprawnienie do odrzucenia spadku, o ile osoby silniej powołane nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Stanowisko to jest niekorzystne dla osób słabiej powołanych do spadku. Wcześniejsze (antycypujące) odrzucenie spadku uznawane jest bowiem za nieważne jako dokonane pod warunkiem, że odrzucający spadek zostanie spadkobiercą (art. 1018 § 1 k.c.). W artykule podjęto próbę krytyki tego stanowiska. Zdaniem autora z chwilą śmierci spadkodawcy oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone także przez osobę słabiej powołaną do spadku, a więc dziedziczącą w drugiej i dalszej kolejności. Skuteczność takiej czynności, z uwagi na obowiązywanie conditio iuris, jest jednak zawieszona do chwili, w której okaże się, że osoby silniej powołane do spadku nie chcą lub nie mogą być spadkobiercami. Antycypujące odrzucenie spadku de lege lata jest zatem dopuszczalne. Wobec rozbieżności w doktrynie i jednoznacznego stanowiska judykatury w artykule w ramach uwag de lege ferenda zaproponowano wprowadzenie do Kodeksu cywilnego stosownego uregulowania na wzór § 1946 BGB. (abstrakt oryginalny)
Jeszcze dekadę temu stwierdzenie praw do spadku było w Polsce możliwe wyłącznie przed sądem. 24 sierpnia 2007 roku ustawodawca znowelizował jednak przepisy ustawy Prawo o notariacie i wprowadził do polskiego porządku prawnego alternatywną metodę stwierdzania praw do spadku - akt poświadczenia dziedziczenia. Ustawa weszła w życie po upływie 12 miesięcy od jej ogłoszenia i od 2 października 2008 roku notariusze uzyskali uprawnienie do sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia. Celem nowej instytucji było m.in. odciążenie sądów i przyspieszenie postępowań spadkowych w sprawach niespornych. Dziś, po około 10 latach od wprowadzenia wspomnianych zmian, warto rozważyć, czy instytucja aktu poświadczenia spełniła pokładane w niej nadzieje. (abstrakt oryginalny)
W artykule odniesiono się do zagadnień związanych z vicesima heredistatis i caducum, za pomocą których rzymski prawodawca szukał środków finansowych na prowadzenie wojen. Ekspansja terytorialna Rzymu, prowadzone wojny, a zwłaszcza potrzeba gromadzenia funduszy na ich finansowanie wpływały nie tylko na normy prawa publicznego, lecz także na poszczególne unormowania rzymskiego prawa prywatnego, w tym na te z pogranicza prawa podatkowego i spadkowego. (abstrakt oryginalny)
Przyjęcie przez osobę urzędową wymienioną w art. 951 § 1 k.c. oświadczenia ostatniej woli spadkodawcy bez jednoczesnej obecności dwóch świadków uzasadnia odpowiedzialność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego za wyrządzoną szkodę (art. 417 § 1 k.c.). (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o SKOK oraz ustawy o ewidencji ludności, dokonanej ustawą w dniu 09.10.2015r. o zmianie ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawa o "rachunkach uśpionych"). Autor opisuje niektóre spośród problemów związanych z wdrożeniem ustawy, wynikających z niejednoznacznych zapisów ustawy lub nieuzasadnionych obowiązków nakładanych na banki i kasy. W artykule przedstawiono także dane dotyczące skali pierwszych zapytań dotyczących "rachunków uśpionych" oraz postulaty de lege ferenda(abstrakt oryginalny)
Nierówności związane z dziedziczeniem związane są z dwoma aspektami: nierównym traktowaniem potencjalnych spadkobierców przez konkretne jednostki oraz odmiennymi wzorcami przekazywania zgromadzonej za życia własności przez poszczególne warstwy społeczne. Obecnie, wraz z rozkwitem myśli neoklasycznej dominuje paradygmat oparty na uznaniu, iż świadome jednostki dokonują racjonalnych i perspektywicznych wyborów w sprawie procesu dziedziczenia.
Postanowienie dotyczy zagadnienia stosowania instytucji wyłączenia świadka w odniesieniu do osoby przywołanej do czynności notarialnej (sporządzenia testamentu) jako osoby zaufanej na podstawie art. 87 § 1 pkt 3 ustawy Prawo o notariacie. Autor glosy przedstawił sytuację prawną świadka testamentu oraz osoby zaufanej przy sporządzaniu aktu notarialnego, jak również charakter prawny dokumentowania w testamencie notarialnym obecności osoby zaufanej. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Managing the succession process in the family business
75%
Successfully managing the succession process is a great challenge for every family businesses owner. The future of the family business depends on how effectively the process will be implemented and how well the family will be prepared for the transition. The succession is a very complex issue; therefore the process should be distinctly planned. Planning the succession early determines not only the future of the business, but also the general wellbeing of the family. The article explores objectives and priority actions that the founder has to undertake during each phase of the succession process. Based on some of the most recent scientific literature the article provides comprehensive description of common problems, which the founder and the business face during and after the transition period and the best practices of family firms across the world. The author's objective was to answer the question: how to manage the succession process in order to provide further development of the business under the continuous supervision of the committed family members. (original abstract)
Artykuł traktuje o testamencie niepotrafiącego pisać (analfabety) lub niemogącego się podpisać, wprowadzonym do obiegu prawnego na mocy konstytucji cesarza Teodozjusza II z 439 roku (Nov. 16,3). Autor zalicza go do testamentów szczególnych, ze względu na specyfikę testatora i dodatkowe wymogi formalne ad sollemnitatem. Zostały w nim przedstawione rzeczowe argumenty przemawiające za koniecznością rozróżnienia funkcji osoby przywołanej do złożenia podpisu (subscriptor) pod spisanym testamentem niepotrafiącego lub niemogącego się podpisać od funkcji, jakie pełnili świadkowie biorący udział w jego sporządzeniu. Wyjaśniono w nim także wkład cesarza Justyniana I w ewolucję tej formy testamentowej oraz oceniono jej walor w aspekcie poszanowania wartości swobody testowania i bezpieczeństwa obrotu prawnego. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Prawnospadkowe konsekwencje popełnienia przestępstwa
75%
Analiza popełnienia przestępstwa nie stanowi domeny prawników cywilistów i z reguły nie pojawia się w opracowaniach teoretycznoprawnych o takim charakterze. Prawo cywilne posługuje się raczej pojęciem deliktu, czyli czynu niedozwolonego i określa zasady odpowiedzialności odszkodowawczej w tym zakresie. Okoliczność w postaci popełnienia przestępstwa jest jednak niekiedy przywoływana w przepisach prawa cywilnego w kontekście wyłączenia pewnych uprawnień, które przysługiwałaby sprawcy czynu bądź służyły ochronie pewnego interesu osoby, w stosunku do której czyn przestępczy został popełniony.(fragment tekstu)
18
Content available remote Niegodność dziedziczenia
75%
Artykuł dotyczy instytucji prawa spadkowego, która pozwala wyłączyć od dziedziczenia osoby, które dopuściły się wobec spadkodawcy jednego z enumeratywnie wyliczonych przewinień. W oparciu o regulację kodeksową, poglądy doktryny oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego, omówiono istotę i funkcję instytucji niegodności dziedziczenia, poszczególne przesłanki orzeczenia niegodności oraz skutki prawne uznania spadkobiercy za niegodnego. Ponadto w artykule dokonano analizy zagadnienia związanego z przebaczeniem przez spadkodawcę niegodnemu spadkobiercy oraz wybranych aspektów procesowych związanych z charakteryzowaną instytucją. (abstrakt oryginalny)
Glosa dotyczy jednego z najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego, które porusza bardzo ważną i aktualną kwestię odpowiedzialności spadkobierców za orzeczone względem spadkodawcy zobowiązania w postępowaniu karnym. SN stwierdził, że cywilny charakter orzeczonego obowiązku naprawienia szkody powoduje, że zobowiązanie to na zasadach ogólnych wchodzi w skład spadku. Pogląd ten zasługuje na aprobatę jedynie w pewnej części, odnoszącej się mianowicie do stanu prawnej obowiązującego od 1lipca 2015 r. Wcześniejsze bowiem regulacje w ocenie autora wykluczają możliwość przejęcia odpowiedzialności przez spadkobierców za orzeczone wobec skazanego środki karne. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Podejście projektowe w zarządzaniu sukcesją firmy rodzinnej
75%
Artykuł podejmuje słabo nakreślony w literaturze problem sukcesji, a więc międzygeneracyjnego przekazania władzy i własności. Przedstawia proces sukcesji jako istotny dla całego przedsiębiorstwa, niepowtarzalny projekt. Prezentuje cechy procesu sukcesji odpowiednie dla projektów. Jednocześnie jest próbą wskazania i zastosowania rozwiązań z zakresu zarządzania projektami, umożliwiających osiągnięcie pozytywnych efektów w przeprowadzeniu międzygeneracyjnego przekazania własności i władzy w przedsiębiorstwie rodzinnym.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.