Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 995

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  System emerytalny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
Omówienie przyjętej przez parlament czeski, nowej ustawy emerytalno-rentowej wchodzącej w życie 1 stycznia 1996 r.
Jest to wypowiedź przedstawiona na konferencji "Tworzenie prywatnych systemów emerytalnych w Polsce", zorganizowanej przez Instytut Badań Wschód-Zachód, Instytut Pracy i Spraw Socjalnych i fundację CASE w kwietniu 1994 r. W artykule przedstawiono również cechy ogólne systemu emerytalnego w 13 krajach Europy Zachodniej i USA.
Zwrócono uwagę na tendencję zmieniania się proporcji pomiędzy pracującymi a pobierającymi świadczenia emerytalne. Przestarzałe modele emerytalne oparte na umowie międzypokoleniowej grożą katastrofą finansów publicznych. Podkreślono konieczność reform. Przybliżono systemy emerytalne takich krajów jak: USA, Niemcy, Szwecja, Dania, Chile i Polska.
W artykule skoncentrowano się na percepcji długu systemu emerytalnego przez rynki finansowe, na zdefiniowaniu pojęcia skutków finansowych przejścia od jednego do drugiego typu systemu emerytalnego, na analizie różnych wariantów przejścia do nowoczesnego systemu oraz na związanych z nimi kosztach.
Autorka podejmuje problem źródeł finansowania rządowego planu przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Zastanawia się, czy jednym z tych źródeł może być nadwyżka wypracowana w nowym, zarządzanym przez PTE na rynkowych zasadach, tzw. drugim filarze systemu emerytalnego.
6
100%
Twórcy reformy emerytalnej nie postawili problemu hazardu moralnego wprost, pokazali jednak jego skutki gospodarcze, przynoszące zwrotnie niewydolność systemu emerytalnego. Modyfikacja I filaru wiążąca emeryturę z zaradnością (suma składek dzielona przez dalsze trwanie życia) i renta życiowa jako emerytura z II filaru są środkami przeciwdziałającymi hazardowi moralnemu (swoisty udział własny). Tylko poprzez zwiększenie zaradności ekonomicznej, w tym zwiększenie poziomu aktywności zawodowej, możliwe jest utrzymanie publicznych systemów emerytalnych w nowych warunkach cywilizacyjnych, także przy malejącej stopie zastąpienia1. Jest to kluczowy problem reformy, któremu muszą być podporządkowane jej rozwiązania (np. mechanizmy oszczędzania, redukcja redystrybucji, itd.). (fragment tekstu)
7
Content available remote Przyczyny wprowadzenia reformy systemu emerytalnego w Polsce
100%
Stary system ubezpieczeń emerytalnych, który funkcjonował w Polsce, był bardzo źle oceniany przez naszych rodaków. Był kosztowny, niestabilny i niesprawiedliwy. Dodatkowo pogłębiające się niekorzystne dla tego systemu zmiany demograficzne sprawiły, iż reforma wydawała się wręcz koniecznością. Niniejsze opracowanie jest próbą wskazania najważniejszych przyczyn, które uzasadniały wprowadzenie reformy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł pokazuje, jak zmieniał się system waloryzacji składek i wybranych świadczeń wypłacanych z systemu zabezpieczenia społecznego. Waloryzacja składek emerytalnych dotyczy kwot gromadzonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w części systemu o charakterze obowiązkowym, publicznym, repartycyjnym. Indeksację zaś dotyczącą świadczeń można traktować jako narzędzie mające na celu ochronę poziomu życia osób najsłabszych przed skutkami inflacji, pozwalające uczestniczyć także w korzyściach wynikających z rozwoju gospodarczego kraju. Przegląd stosowanych rozwiązań pozwala także ocenić, jakie środki finansowe przeznaczane są na wypłaty z tego tytułu, jakich ewentualnie oszczędności mogą dokonywać rządzący, szukając sposobów na obniżenie deficytu w finansach publicznych. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote System emerytalny w Polsce a "SPRAWIEDLIWOŚĆ SPOŁECZNA"
100%
W artykule odniesiono się do pojęć "sprawiedliwości społecznej" i "wolności", próbując wskazać na rolę tych wartości w polskim systemie emerytalnym. Przedstawiono wyniki obliczeń dotyczących rentowności wybranych funduszy i porównano je z inwestycjami w obligacje, co wskazało na możliwość uzyskania lepszych wyników z inwestycji w bezpieczne instrumenty. Na podstawie tych wyników zaproponowano zmiany, które mogą się przyczynić do poprawy efektywności systemu emerytalnego w Polsce. (abstrakt autora)
Artykuł o systemie emerytalnym Białorusi, poza wprowadzeniem, zawiera cztery części: 1. Ogólna informacja o kraju, 2. Rozwój historyczny systemu emerytalnego, 3. Stan obecny systemu emerytalnego oraz 4. Wyzwania i przewidywane zmiany w systemie emerytalnym. Celem badawczym autora jest prezentacja historycznych i aktualnych rozwiązań w systemie emerytalnym Białorusi w celu odnalezienia w tym systemie pomysłów, które w międzynarodowych porównaniach warto wykorzystywać. System emerytalny na Białorusi stanowi rzadki już w Europie przykład funkcjonowania pozostałości rozwiązania typu bismarckowskiego w wariancie sowieckim. Rozwiązanie powszechne, funkcjonujące na zasadach pay-as-you-go oraz w konwencji DB (defined benefit), uzależnia wysokość otrzymywanej emerytury jedynie od liczby przepracowanych lat, całkowicie pomijając wcześniejszy wkład uczestnika systemu w postaci odprowadzanych składek emerytalnych. Wprowadzona z początkiem roku 2009 atrapa II filaru emerytalnego, wydaje się rozwiązaniem podtrzymującym tradycyjne uprzywilejowanie wybranych grup zawodowych, w zakresie emerytur. Szczególnie istotne w tym zakresie jest uprzywilejowanie w zakresie wartości emerytur służb mundurowych, tworzące poczucie nieusprawiedliwionej nierówności społecznej. Myślenie o wprowadzaniu rozwiązania kapitałowego do systemu emerytalnego pozostaje w sferze postulatywno-koncepcyjnej, a nie realnej. W podsumowaniu autor sygnalizuje, że trudno w obecnym stanie rzeczy wskazać w tym kraju elementy warte powielenia w porównaniach międzynarodowych. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich dekadach w państwach rozwiniętych trwa debata nad funkcjonowaniem systemów emerytalnych i podejmowanych reform (OECD 1988). Wśród czynników wpływających na funkcjonowanie systemów emerytalnych należy wymienić: starzenie się ludności, zmiany struktury gospodarki i będące ich konsekwencją przeobrażenia rynku pracy, aktywizację zawodową kobiet i przeobrażenia rodziny, a także postępującą globalizację. Państwa Unii Europejskiej i Unia, jako organizacja międzynarodowa, uczestniczą w tych debatach i podejmują różne inicjatywy oraz reformy w odpowiedzi na wyzwania związane z funkcjonowaniem systemów emerytalnych. Te wyzwania to przede wszystkim zachowanie wypłacalności systemów i adekwatności świadczeń. Charakter tych wyzwań jest zróżnicowany w poszczególnych państwach europejskich, co wynika m.in. z różnych rozwiązań instytucjonalnych przyjętych w poszczególnych krajach. (fragment tekstu)
A debate on pension systems and reforms is going on in European countries for recent decades. The important factors affecting the operation of pension systems include: population aging, changes in structure of the economy, labour market activity of women and increase in globalization. The main challenges for pension systems reform are: securing the adequacy of the benefits and the financial sustainability of pension systems. The article is presenting the main trends in reforming pension systems in selected countries, Poland among them. (original abstract)
14
Content available remote Pension Systems' Privatisation in Central and Eastern Europe
100%
Introduction of the second pension pillars in Central and Eastern European countries represents a unique political, social and economic experiment. This paper offers the overview of this paradigmatic shift, taking into account both domestic factors, the role of international financial institutions and the European Union. Ten out of eleven countries - newcomers to the European Union - decided to implement it. Slovenia stayed aside from the beginning. Poland, Slovakia, Latvia, Lithuania, Estonia, Croatia, Bulgaria and Romania offer a rich and diverse trajectory of the time and conditions of its introduction, further development, in some instances retrenchment, and the scope of benefits for retired insured persons. Hungary was a pioneering country, but later on, it left the camp and dropped this option. The issue the paper deals with is the case of the Czech Republic in more detail. The country was a latecomer, opted just for its voluntary version, and cancelled it completely again just after three years of operation. Concluding remarks address the emerging experience with reform outcomes and a potential role of the European Union as one of the actors influencing pension reforms in the region. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie zachęt podatkowych jako jednego z czynników, który może być wykorzystany przez rządy poszczególnych państw do mobilizacji nowych oszczędności długoterminowych oraz w celu realokacji gromadzonych oszczędności do oszczędności emerytalnych. W opracowaniu dokonano przeglądu literatury zagranicznej i krajowej dotyczącej modeli opodatkowania. Następnie na podstawie analizy danych OECD dokonano oceny popularności ich zastosowania wśród 35 państw należących do OECD. W artykule wykorzystano ponadto wyniki badań empirycznych odnoszących się do zagadnienia oceny skuteczności zachęt podatkowych w kontekście mobilizacji dodatkowych oszczędności długoterminowych w państwach należących do OECD. W końcowej części artykułu zaprezentowano kształt zwolnień podatkowych stosowanych w ramach systemu emerytalnego w Polsce oraz dokonano oceny ich skuteczności. Na tym tle autorka ukazała kierunki możliwych zmian w tym zakresie, których wprowadzenie umożliwiłoby większą skuteczność działań wymierzonych na mobilizację dodatkowych oszczędności emerytalnych przez Polaków. (skrócony abstrakt oryginalny)
16
Content available remote System emerytalny w Polsce w obliczu kryzysu ekonomicznego
100%
Referat traktuje o systemie emerytalnym obowiązującym w Polsce od 1999 r. Przypomniano podstawowe elementy systemu, zaprezentowano jego wady i zalety, najważniejsze czynniki wpływające na wysokość emerytury z drugiego filaru. Praca jest próbą pokazania, w jaki sposób kryzys ekonomiczny wpływa na funkcjonowanie systemu i zawiera analizę wyników inwestycyjnych funduszy oraz zmian w ich strukturach inwestycyjnych, które wprowadzono w czasie kryzysu. (abstrakt autora)
W artykule przeanalizowano skłonność Polaków do dodatkowego oszczędzania na emeryturę, a ponadto scharakteryzowano rynek IKE i IKZE w Polsce w latach 2012-2016. Emerytura pochodząca tylko z I i II filara może okazać się niewystarczająca do zapewnienia odpowiedniego poziomu świadczeń emerytalnych. Dlatego ważnym elementem przyszłego świadczenia powinny stać się indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego funkcjonujące w ramach III filara. W ostatnich latach można zaobserwować niewielkie zainteresowanie indywidualną formą gromadzenia oszczędności emerytalnych wśród obywateli. Do barier rozwoju indywidualnych form oszczędzania należy zaliczyć: niskie dochody, brak nawyku oszczędzania oraz brak wiedzy z zakresu funkcjonowania IKE i IKZE. Polacy powinni posiadać niezbędną wiedzę o gromadzeniu środków na indywidualnych kontach emerytalnych i indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego oraz korzyściach wynikających z oszczędzania w ich ramach. Wyniki badań społecznych wyraźnie wskazują na potrzebę edukacji finansowej obywateli i kształtowania ich świadomości emerytalnej.(abstrakt oryginalny)
18
100%
Tematyka artykułu dotyczy roli dobrowolnych planów emerytalnych w zestawieniu z obowiązkowym systemem. Przedstawione w pierwszej części rozważania dotyczą porównania różnych typologii wielofilarowych systemów emerytalnych dokonanego pod kątem miejsca i roli dobrowolności. Ponadto dyskusji poddano zasadność polityki zmierzającej do zwiększenia dobrowolnych oszczędności emerytalnych poprzez porównanie makroekonomicznych efektów funkcjonowania drugiego i trzeciego filaru systemu emerytalnego. Przedstawione wnioski uzupełnia analiza danych dotyczących upowszechnienia dobrowolnych planów emerytalnych oraz stóp zastąpienia w krajach OECD. (abstrakt oryginalny)
System emerytalny w swoim funkcjonowaniu i działalności powinien cechować się legitymizacją jako faktycznym warunkiem w wykonywaniu określonych zadań zgodnych z ogólnymi wymogami i oczekiwaniami przypisywanymi systemowi emerytalnemu. W przypadku instytucji systemu emerytalnego, legitymizacja powinna dotyczyć zarówno samej organizacji systemu zapewniającego realizację podstawowych zadań, np. zapewnienie bezpieczeństwa działania systemu, gwarantowanie wypłacalności określonych świadczeń itp., jak też organizacji na poziomie poszczególnych instytucji (publicznych i prywatnych). Celem artykułu jest analiza zagadnienia legitymizacji systemu emerytalnego z punktu widzenia instytucji działających w systemie emerytalnym. Artykuł ma charakter teoretyczny i przedstawia model umożliwiający zrozumienie istotny problemu legitymizacji na tle funkcjonujących instytucji emerytalnych. Opracowanie przedstawia przystosowanie aparatu pojęciowego (znaczeniowego) do analizy legitymizacji systemu emerytalnego.(abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie tego, jak w sposób subiektywny oceniane są efekty działania polskiego systemu emerytalnego. W tym celu przeprowadzone zostało badanie, w ramach którego uczestnicy mieli oszacować kwotę, jaka zostanie zgromadzona na rachunku w ramach systemu emerytalnego w ciągu dziesięciu, dwudziestu lub trzydziestu lat oraz we własnym zakresie przy założeniu regularnych corocznych wpłat kwoty 5000 zł. W wyniku badania potwierdziły się postawione na wstępie hipotezy o działaniu w tym przypadku dyskontowania hiperbolicznego oraz występowaniu wysokiego poziomu subiektywnej oceny straty. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 50 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.