Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3857

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 193 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Szkolnictwo wyższe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 193 next fast forward last
1
Content available remote Uczelnie wyższe państw skandynawskich jako podmiot w teorii potrójnej helisy
100%
Uczelnie wyższe państw skandynawskich, czyli Szwecji, Danii i Norwegii przejawiają pewne cechy wspólne, które wynikają zarówno z procesu europeizacji, jak i z podobnych doświadczeń i uwarunkowań. Wysoki poziom rozwoju wymaga tworzenia infrastruktury wiedzy niezbędnej dla funkcjonowania przedsiębiorstw dużych, małych i średnich. Model potrójnej helisy wymaga współpracy pomiędzy trzema podmiotami: uczelnią, rządem i przemysłem, przy czym rola tej pierwszej jest specyficzna - polega na dostarczaniu wiedzy i technologii w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorstw w sprzyjających warunkach gwarantowanych przez władze. Proces ten sprzyja rozwojowi regionalnemu w obszarach, w których przy instytucjach badawczych i edukacyjnych powstały klastry przedsiębiorstw, przy czym jego powodzenie wymaga sprzyjających uwarunkowań. Jego dynamiczny charakter wymaga ciągłego dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości, również globalnej, oraz eliminowania negatywnych zjawisk, które w międzyczasie pojawiają się.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Szkolnictwo wyższe w Polsce po 1990 roku
100%
W Europie szkolnictwo prywatne było postrzegane jako luksusowy dodatek do masowego szkolnictwa wyższego państwowego. Cechą charakterystyczną było to, że kształciło i nadal kształci na bardzo wysokim poziomie, wypełniając wszystkie nisze, które z różnych względów sektor państwowy nie był w stanie zagospodarować. Nieco inaczej wyglądała sytuacja na kontynencie amerykańskim. Tu, uczelnie niepaństwowe, powstawały jako efekt całego systemu działalności charytatywnej, i bardzo często zakładane były przez fundacje rodzinne. Polski system edukacyjny zdecydowanie bliższy jest modelowi europejskiemu. Wydawało się, że niewielka ilość uczelni prywatnych będzie kształcić stosunkowo nieliczne grupy ludzi o zwiększonych dochodach. Stało się jednak zupełnie inaczej, ku zaskoczeniu znakomitej większości społeczeństwa, w tym również obserwatorów badających zjawisko rozwoju sektora szkół wyższych. (fragment tekstu)
Dwadzieścia pięć lat minęło... Dwadzieścia pięć lat istnienia Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. Jubileusz mało znaczący w wymiarze stuleci, lecz trwale zapisany w życiu założycieli uczelni, jej profesorów, pracowników administracyjnych, mieszkańców grodu nad "błękitną moją Narwią", o której pięknie pisał Wiktor Gomulicki, autor niezapomnianych Wspomnień niebieskiego mundurka. Od 1994 r. pułtuska Alma Mater stała się częścią pejzażu lokalnego i regionalnego, zajmuje dobre miejsce na mapie szkolnictwa wyższego w Polsce, znana jest w Europie. Dwadzieścia pięć lat temu grupa 49 profesorów, zorganizowanych w Akademickim Towarzystwie Edukacyjno-Naukowym "ATENA", zarejestrowanym 25 maja 1994 r. w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie, utworzyła Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku. Dzięki staraniom tej grupy 21 lipca 1994 r. została ona wpisana do rejestru uczelni niepaństwowych pod nr 43 (teraz 41). Prezesem "ATENY" był do stycznia 2019 r. dr hab. Bronisław Nowak, a jego następcą został dr hab. Radosław Wojciech Lolo. O wyborze Pułtuska zadecydowały: tradycja, wsparcie miejscowych władz z ówczesnym burmistrzem Tadeuszem Polakiem, wola i determinacja profesorów, zebranie przez nich zasobów niezbędnych do podjęcia starań o rejestrację szkoły wyższej. Pomoc wszystkich kolejnych burmistrzów Pułtuska, tj. Zbigniewa Rutkowskiego, Wojciecha Dębskigo, Krzysztofa Nuszkiewicza, przewodniczących Rady Miejskiej Pułtuska: Ireneusza Purgacza i dr. Andrzeja Kwiatkowskiego umożliwiła funkcjonowanie uczelni. Mogła ona również liczyć na wsparcie ze strony starostów powiatu pułtuskiego: Tadeusza Nalewajka, Andrzeja Doleckiego, Marka Wroniewskiego, Jana Zalewskiego i wicestarosty Witolda Saracyna oraz przewodniczących Rady Powiatu Pułtuskiego Czesława Czerskiego i Wiesława Cienkowskiego. W okresie 25 lat istnienia uczelnia, której patronem jest od 22 marca 2002 r. zmarły 9 lutego 1999 r. Aleksander Gieysztor, wykształciła ponad 53 tys. studentów, tj. niemal trzykrotnie więcej niż wynosi liczba mieszkańców Pułtuska. Potwierdzeniem dobrej jakości kształcenia stało się przyznanie uczelni uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora. W 2001 r. uzyskał je Wydział Historyczny, a w 2002 r. Wydział Nauk Politycznych. Dzięki tym uprawnieniom od 1 października 2006 r. staliśmy się Akademią. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wyzwania cywilizacyjne, przed którymi stoją podmioty szkolnictwa wyższego. Punktem wyjścia do rozważań jest odniesienie do otoczenia prawnego i systemu edukacyjnego w Polsce jako głównych determinant zmian zachodzących w społeczeństwie i gospodarce. W pierwszej części artykułu zwrócono uwagę na kwestie semantyczne związane ze sposobami definiowania pojęcia jakości w szkolnictwie wyższym. Scharakteryzowano ponadto założenia utylitaryzmu kształcenia akademickiego jako istotnego czynnika dla rozwoju otoczenia biznesowego i interesariuszy rynku edukacyjnego. W dalszej części artykułu wskazano na istotną rolę uczelni wyższych i ich stymulującego charakteru w regionie, a także na konieczność współpracy pomiędzy głównymi interesariuszami rynku usług edukacyjnych. Główna teza artykułu zakłada, że monitorowanie i podnoszenie poziomu jakości usług w szkolnictwie wyższym, czyli poszukiwanie skutecznych narzędzi edukacyjnych zwiększających poziom jakości, użyteczności i efektywności dystrybuowanej wiedzy, ma pośredni wpływ na rozwój społeczny i wzrost gospodarczy państwa. Celem artykułu jest identyfikacja i omówienie czynników związanych z kształceniem akademickim, które mogą stanowić źródło pożądanych zmian cywilizacyjnych.(abstrakt autora)
Obecny okres jest naznaczony znacznie pogłębiającym się trendem transformacyjnym w gospodarce światowej w kierunku społeczeństwa opartego na wiedzy i pracy umysłowej. Znaczącą rolę w tym procesie odgrywa wyższe szkolnictwo i poszczególne jego instytucje. Wytwarzają one wykształcony kapitał ludzki, mając swój wkład w rozwój ekonomiczny, polepszanie jakości życia i wzrost konkurencyjności poszczególnych gospodarek krajowych. Jakość i rozmiary kapitału ludzkiego są silnie zdeterminowane stanem i poziomem finansowania szkolnictwa wyższego. Sposób jego finansowania stanowi podstawowy problem w realizacji polityki edukacyjnej. Rządy poszczególnych krajów stawiają czoła wyborowi pomiędzy finansowaniem wyłącznie przez podatki a rozwiązaniami pośrednimi, przy wykorzystaniu różnych form udziału finansowego studentów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wspólna przestrzeń szkolnictwa wyższego w Azji Południowo-Wschodniej
100%
Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) zamierza stworzyć wspólną przestrzeń szkolnictwa wyższego w Azji Południowo-Wschodniej w ramach pogłębiania procesu integracyjnego. Jednakże zróżnicowany charakter systemów szkolnictwa wyższego w dziesięciu krajach członkowskich, wynikający z kontekstu historycznego i kulturowego, stał się istotnym wyzwaniem na drodze do harmonizacji. Celem niniejszej publikacji jest przegląd uwarunkowań i priorytetów działania szkolnictwa wyższego w państwach ASEAN pod kątem oceny możliwości utworzenia wspólnego obszaru szkolnictwa wyższego. Głównym źródłem informacji są raporty i publikacje dostępne na stronach internetowych zajmujących się problematyką szkolnictwa wyższego oraz organizacji rządowych i pozarządowych zaangażowanych w ten proces. Dobór źródeł wynika z dynamiki zmian poruszanej tematyki, a także chęci skorzystania z możliwie najaktualniejszych danych statystycznych(abstrakt oryginalny)
Na niejednym postronnym obserwatorze spore wrażenie mogą robić już same mury wyższych uczelni, a im mają dłuższą historię, tym wydają się bardziej dostojne. Ich wnętrza zdają się promieniować nie mniejszym, a czasami nawet jeszcze większym dostojeństwem w tych uczelniach, w których na eksponowanych miejscach znajduje się długa galeria portretów ich akademickich wielkości - jeśli nawet nie najbardziej zasłużonych w badaniach naukowych, to przynajmniej w pełnieniu uczelnianych funkcji. W końcu tytuł Magnificencji (łac. wspaniały) nobilituje, i to nie tylko dlatego, że przez jakiś czas nosi się rektorskie togi, łańcuchy, berła i pierścienie. Rzecz jasna, noszone są on przy okazji szczególnie ważnych uczelnianych wydarzeń, takich jak inauguracja roku akademickiego czy uroczyste nadanie uczonym tytułu honoris causa. Ci, którzy uczestniczyli w takich uroczystościach, mogli się naocznie przekonać nie tylko o tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji w życiu akademickim, ale też jaki stosunek mają do niego wyróżnieni uczeni. Oczywiście stosunek ten był i jest rozmaity, z reguły bowiem tytuły otrzymują uczeni o wyrazistych osobowościach, potrafiący to pokazać m.in. w tych mowach, które zwyczajowo wygłaszają na takich uroczystościach.(fragment tekstu)
Celem artykułu była analiza posiadanych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zasobów, które mogłyby zostać wykorzystane do budowania wizerunku uczelni, a zarazem tworzyć jej trwałą przewagę konkurencyjną. Autor w swoich badaniach skupił się na stronie zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej organizacji, by uniknąć zarzutów o jednostronność podejścia zasobowego, które uważa się za skoncentrowane wyłącznie na wnętrzu organizacji z pominięciem jej zewnętrznej strony. Przeprowadzone badania miały udowodnić, że odpowiednio przeprowadzona analiza, która została wsparta w niniejszym opracowaniu takimi narzędziami, jak mapa interesariuszy czy analiza VRIO (V - Value, R - Rare, I - Imitation, O - Organization), pozwala na wyodrębnienie zasobów, które można wykorzystać w procesie tworzenia wizerunku, a także budowania przewagi konkurencyjnej pod warunkiem zachowania ich spójności ze strategią i misją uczelni.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono uwarunkowania historyczne i społeczne powstania współczesnego systemu uniwersyteckiego w USA oraz omówiono zasady jego funkcjonowania.
W artykule dokonano analizy znaczenia i roli szkolnictwa wyższego dla narodów, w szczególności zaś historycznego tła tworzenia systemu szkolnictwa wyższego w Polsce i Turcji. Autor podjął próbę zrekapitulowania relacji między ogólną kondycją szkolnictwa a sytuacją społeczno-gospodarczą w Polsce i Turcji. Omówiono wpływ czynników historycznych, kulturowych i politycznych na proces of reformowania szkolnictwa i funkcjonowania pierwszych placówek szkolnictwa wyższego. (abstrakt oryginalny)
Szkolnictwo wyższe w okresie II Rzeczypospolitej miało autonomię, pozostawiającą najważniejsze decyzje w rękach środowiska akademickiego. Nauka w uczelniach, zarówno państwowych, jak i prywatnych była płatna, a system wsparcia socjalnego skromny. Ten stan rzeczy wraz z niedostatkami budżetu państwa wpływał na dość ograniczony rozwój szkolnictwa wyższego oraz jego komercyjne sprofilowanie. Po 1945 r. dokonano upaństwowienia i scentralizowania szkolnictwa wyższego. Poddanie kierunków jego rozwoju odgórnemu, dyrektywnemu planowaniu, znaczne powiększenie jego rozmiarów oraz powiązanie nauki z gospodarką narodową miały sprostać potrzebom industrializującego się w przyśpieszonym tempie państwa. Zostało silne zideologizowane, poddane kontroli czynników partyjnych. Pomimo zmian, jakie się dokonały w systemie szkolnictwa wyższego do początku lat 50., wiele elementów odziedziczonych po okresie przedwojennym przetrwało jednak także w późniejszym okresie.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote University and Business Cooperation in Poland
81%
Nowadays, a close cooperation between science and business seems to be a necessity.Changing environment and increasing competition affect the need for continuous improvement of goods and services. Universities and research institutes are an important source of knowledge for Polish entrepreneurs. Unfortunately, in Poland the sphere of business and science does not cooperate effectively enough. With proper analysis of potential benefits of cooperation, the model of partnership between the science and business should be built. In Poland it is worth to create an atmosphere conducive to the exchange of knowledge between these two entities. In the long run, it contributes to the increase of competitiveness of enterprises and the development of parent education institutions.(original abstract)
W artykule zaprezentowano istotę techniki Responsive Web Design (RWD) w kontekście jej wykorzystania w projektowaniu stron i serwisów WWW publicznych uczelni wyższych. W pierwszej części artykułu krótko scharakteryzowano istotę i potrzebę stosowania RWD. W dalszej kolejności zwrócono uwagę na najistotniejsze dane statystyczne dotyczące przyszłości wykorzystania urządzeń mobilnych i ich wpływu na RWD. Ostatnia część artykułu jest analizą wykorzystania RWD w publicznych uczelniach wyższych. (abstrakt autora)
Przedstawiono przemyślenia i doświadczenia związane z rolą publiczną szkół wyższych w opracowywaniu i wprowadzaniu polityki publicznej w USA.
15
Content available remote Zarządzanie kapitałem ludzkim w polskich uczelniach
81%
W Polsce trendy w zawodzie nauczyciela akademickiego są zgodne z jego najważniejszymi kierunkami transformacji na świecie. Innym ważnym problemem są zarobki w uniwersytetach, które, choć relatywnie niższe niż w biznesie, są kompensowane przez wysoki status zawodowy i relatywnie niskie ryzyko. Krótka analiza globalnych trendów związanych ze zmianami w zawodach akademickich skłania do podjęcia refleksji nad zmianą systemu zarządzania kapitałem ludzkim w polskich uczelniach. Celem artykułu jest analiza kierunków zmian w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi na uniwersytetach w Polsce. Zmiany w zarządzaniu kapitałem ludzkim wskazują na pogłębiające się zróżnicowanie uczelni, a co za tym idzie, jak zarządzać personelem. Jednak widać niektóre dominujące tendencje w kierunku tworzenia uniwersytetów przedsiębiorczych, w miejsce tradycyjnych struktur akademickich i kultur. To pociąga za sobą zasadniczą zmianę etosu naukowca, który przestaje być misją(abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano aktywność oraz rolę, jaką odgrywają wyższe szkoły niepubliczne na rynku lokalnym. Ich obszarem działania są zwykle rynki lokalne ze względu na krótszy niż w przypadku wyższych szkół publicznych okres funkcjonowania na rynku usług edukacyjnych. Z tego powodu przyjmują orientację rynkową, aby móc przetrwać i rozwijać się na rynku. Realizują działania w zakresie promocji i public relations, budując wizerunek i pozycję rynkową. Jednak jako instytucje edukacyjne przede wszystkim mają na celu zaspokajanie potrzeb edukacyjnych społeczności zarówno lokalnej, jak i ponadlokalnej.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Artificial Intelligence at Universities in Poland
81%
Artificial intelligence (AI) technologies are one of top investment priorities in these days. They are aimed at finding applications in fields of special value for humans, including education. Chatbots are one of those AI-driven solutions that support learning and teaching processes also in higher education institutions. In this paper there are presented two cases of chatbot technology implementation at Polish universities. Chatbots develop students' technical and programming skills, but also provide the possibility of gaining linguistic expertise. However, a chatbot's teaching mastery depends also on its users. That is why it is important to get students to truly understand AI systems and feel responsible for the conversation. But above all, we should ensure that chatbots respect human and civil rights. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie wybranych elementów koncepcji rachunku kosztów działań wykorzystywanych na potrzeby kalkulacji kosztów kształcenia na wydziale państwowej szkoły wyższej. Zarządzanie uczelnią, szczególnie przy niewystarczających dotacjach, zmusza osoby zarządzające nimi do przeprowadzania analiz ekonomicznych zachodzących w nich procesów. Na ich podstawie podejmowane są decyzje związane bezpośrednio z procesem kształcenia, a także decyzje czysto ekonomiczne typowe dla przedsiębiorstw (np. rezygnacja z utrzymywania własnej kolumny transportowej). Szczegółowa analiza procesów oraz znajomość czynników wpływających bezpośrednio na koszty świadczonych usług dydaktycznych powinny, wydaje się, należeć do podstawowych obowiązków każdego kierownika komórki organizacyjnej wyodrębnionej ze struktur uczelni wyższych, w tym w szczególności do dziekana wydziału. (fragment tekstu)
19
81%
Purpose: Changes in the market of educational services require changes in the management of a higher education institution. The use of strategic management of a higher education institution, which should allow the improvement in the quality of education and research, as well as enable the implementation of innovation and building a strong competitive position also seem to be significant in this respect. Many researchers dealing with the issues of planning, formulation, implementation and monitoring of strategies in organisations are aware of the factors identified as success factors and barriers to strategy implementation. The article presents deliberations about higher education in Poland. A synthetic description of higher education is presented. The paper also identifies and presents a proposal to classify factors influencing the process of strategy implementation in a higher education institution. Design/methodology/approach: The authors of the article, based on an in-depth literature analysis and their own experience, specified 113 factors affecting the strategy implementation process in Polish higher education institutions. Findings: The authors of the article have decided to reconsider the subject of the effectiveness of strategy implementation in higher education institutions, focusing in particular on the critical factors affecting the effective implementation of a strategy in a higher education institution. Originality/value: The paper specifies 113 factors affecting the strategy implementation process in Polish higher education institutions. (original abstract)
Projekt LAMS WZiEU ma swój początek w 2006 roku, kiedy został nawiązany kontakt pomiędzy Katedrą Efektywności Innowacji Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, a Instytutem E-learningowym MELCOE Innowacyjnego Uniwersytetu Macquarie w Sydney. Efektem współpracy był wyjazd współautora artykułu na stypendium naukowe do Australii, stworzenie polskiej wersji językowej systemu LAMS1 (learning activity management system) i pierwsze w Polsce wdrożenie australijskiej platformy do zastosowań e-learningowych i blended learningowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 193 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.