Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 76

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Target funds
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Przedstawiono państwowe fundusze celowe i ich zadania w Polsce w 2002 roku. Omówiono dane określające wielkość pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom przez państwowe fundusze celowe w Polsce w latach 2000-2002.
Spółdzielnie socjalne stanowią specyficzny rodzaj podmiotów gospodarczych, których cele gospodarcze łączą się z realizacją funkcji społecznych. Dynamiczny rozwój tego sektora przedsiębiorstw społecznych wskazuje na duże zainteresowanie taką formą zatrudnienia i reintegracji. Specyficzna formuła działania tych podmiotów, oparta na pracy spółdzielczej osób marginalizowanych i często pozbawionych umiejętności biznesowych, wymaga stosowania ze strony państwa szerokiej pomocy, i to nie tylko finansowej, szczególnie w początkowych okresach ich funkcjonowania. Przyznawana bowiem pomoc finansowa ze środków publicznych - głównie z Funduszu Pracy i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - okazuje się niewystarczającą formą pomocy dla wielu tego typu podmiotów. Blisko połowa z nich nie rozpoczyna faktycznie działalności lub nie osiąga żadnych dochodów. Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji finansowego wsparcia spółdzielni socjalnych w Polsce udzielanego corocznie ze środków wybranych państwowych funduszy celowych oraz określenie roli tego sektora przedsiębiorstw gospodarki społecznej w procesie wsparcia zatrudnienia i przeciwdziałania marginalizacji społecznej osób bezrobotnych.(abstrakt oryginalny)
Autorzy podjęli próbę oceny zaangażowania publicznych środków pieniężnych pochodzących z funduszy celowych w sferę rolnictwa i agrobiznesu. Spośród 13 publicznych funduszy celowych funkcjonujących w roku budżetowym 2002, najbardziej związane z rolnictwem i agrobiznesem wydają się być: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Centralny Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych oraz Fundusz Emerytalno-Rentowy działający w ramach Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Przedstawiono podział zasobów finansowych pomiędzy szczeble władzy i administracji państwowej oraz formy organizacyjne zasobów finansowych regionu. Omówiono zasoby finansowe województwa krakowskiego w latach 1986-1987. Na koniec przedstawiono skutki regulacji prawnych, które mają wpływ na wielkość zasobów finansowych regionu.
W artykule przedstawiono pojęcie i istotę państwowych funduszy celowych. Omówiono ich rodzaje oraz główne przyczyny ich tworzenia.
Omówienie informacji Najwyższej Izby Kontroli o roli, jaką w systemie budżetowym państwa odgrywają fundusze celowe. Kontrola NIK objęła lata 1991-1996.
8
Content available remote Projekt reformy finansów publicznych - zmiany organizacyjne
75%
Autor analizuje projekt nowej ustawy o finansach publicznych - kolejny etap reformy finansów publicznych w Polsce. Przedstawia zmiany dotyczące gospodarstw pomocniczych i zakładów budżetowych, funduszy celowych a także nowe formy organizacyjno-prawne: agencje wykonawcze oraz instytucje gospodarki budżetowej.
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia celowych funduszy ekologicznych działających w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusze te odgrywają istotną rolę w finansowaniu przedsięwzięć służących ochronie środowiska. Wśród przychodów funduszy znajdują się przychody z opłat i kar ekologicznych, wpływy ze zwrotu pożyczek, wpływy z operacji finansowych, dotacje budżetowe i środki z ekokonwersji. Fundusze wykorzystują zgromadzone w ten sposób środki do udzielania pomocy finansowej (zwykle na preferencyjnych warunkach) dla samorządów i przedsiębiorstw podejmujących działania korzystne z punktu widzenia polityki ochrony środowiska. Fundusze celowe pełnią także funkcję instytucji pośredniczących w procesie wdrażania Funduszu Spójności. (abstrakt oryginalny)
Na mocy ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności pracodawcy z 29 grudnia 1993 roku, powołano Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz ten jako m.in. instrument ochrony miejsc pracy, finansował wypłaty jednorazowych świadczeń na rzecz pracowników zatrudnionych u pracodawców przechodzących chwilowe trudności finansowe. Wyniki badań przeprowadzonych przez autora w jednym z Terenowych Funduszy Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dowiodły, że ta forma ograniczania rozmiarów bezrobocia nie przyniosła spodziewanych rezultatów.
W latach dziewięćdziesiątych Polska uczyniła duży postęp w zmniejszaniu degradacji środowiska przyrodniczego, gdyż emisja większości zanieczyszczeń zmalała aż o 40-60%. Początkowo było to rezultatem spadku produkcji przemysłowej, spowodowanego kryzysem gospodarczym, ale po 1995 roku głównym czynnikiem tej poprawy stały się zmiany strukturalne w przemyśle oraz intensyfikacja przedsięwzięć ochronnych. Nowa polityka ekologiczna znalazła oparcie w rosnących środkach finansowych na ochronę środowiska, ale - niestety - tylko do 1998 roku. Ilustruje to tabela 1. O istotnym postępie w inwestowaniu w ochronie środowiska świadczy udział tych inwestycji w dochodzie narodowym (PKB), wynoszący przed 1990 rokiem nawet poniżej 0,5%, a który w 1996 roku osiągnął 1,6%. Jest to już wartość porównywalna ze wskaźnikami dla krajów wysoko rozwiniętych (chociaż nakłady w przeliczeniu na 1 mieszkańca są w Polsce jeszcze dużo niższe). Podobnie zaczął wzrastać udział badanych nakładów w wydatkach inwestycyjnych ogółem w gospodarce narodowej - aż do apogeum w 1996 roku w wysokości 9,4%. Niestety, od 1999 roku obserwuje się wyraźne spowolnienie inwestowania o charakterze ekologicznym, wyrażające się spadkiem wszystkich wskaźników. O ile nakłady inwestycyjne w cenach stałych w latach 1995-2000 wzrosły o około 20%, to już w okresie 1998-2000 zmalały niemal o 30%. W 2001 roku nakłady te zmalały o 6%, w 2002 roku o dalsze 18,5%, spadając do poziomu niespełna połowy wydatków z 1998 roku! Osłabienie to jest zatem większe niż w dziedzinie ogólnych wskaźników rozwoju gospodarczego. (fragment tekstu)
Publiczne fundusze celowe mają istotne znaczenie dla gospodarki. Szczególną rolę pełnią te związane z różnymi formami ubezpieczeniowymi - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Z uwagi na fakt, iż gospodarka finansowa państwowych funduszy celowych nie podlega rygorom charakterystycznym dla gospodarki budżetowej, szczególnego znaczenia nabiera ocena jej skuteczności i efektywności. W artykule zaprezentowano wyniki badań efektywności Oddziałów Wojewódzkich NFZ, rozumianej jako relacja między osiągniętymi wynikami a wykorzystanymi zasobami.(abstrakt oryginalny)
Organizacja finansów publicznych obejmuje zarówno instytucje budżetowe, jak i formy gospodarki pozabudżetowej czy parabudżetowej. Do tych ostatnich należy nierzadko przeciwstawiana formule gospodarowania środkami publicznymi w oparciu o budżet, gospodarka budżetowa. Od dawna trwa w teorii i praktyce dyskusja co do zasadności tworzenia publicznych funduszy celowych, a w szczególności ich liczby i charakteru prawnego. Celem niniejszego opracowania jest analiza podejmowanych od początku lat 90. ub. wieku wysiłków reformatorskim w zakresie funduszy celowych sektora finansów publicznych, wraz z oceną aktualnej sytuacji w świetle regulacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule skoncentrowano się na wskazaniu roli funduszy celowych w finansowaniu inwestycji ekologicznych. Opisano liczne przedsięwzięcia zrealizowane przez WFOŚiGW w Katowicach w latach 2009-2012. Zawarto szczegółowe informacje środowiskowe o Śląskim Regionie, podkreślono rolę przemysłu, gospodarki komunalnej i rolnictwa na środowisko, a tym samym charakter i specyfikę działalności WFOSiGW w Katowicach. Zaprezentowano także strukturę wpływów i wydatków Funduszu, strukturę pomocy finansowej udzielanej przez Fundusz, w tym instrumenty stosowane przez ten podmiot. Nadto pokazano uzyskane efekty ekologiczne i rzeczowe oraz możliwości finansowe Funduszu realizacji przyszłych przedsięwzięć.(abstrakt oryginalny)
Na pozór może się wydawać, że nie ma znaczenia, jak nazywa się fundusz czy program, z którego pochodzić ma dotacja. Otóż nie - poszczególne fundusze rządzą się różnymi zasadami i może się okazać, że wybierając niewłaściwy, skazujemy się z góry na odrzucenie wniosku lub ograniczamy poziom wsparcia np. do połowy wartości projektu.
Analiza problematyki funduszy celowych na tle zadań samorządów województw w zakresie kreowania polityki rozwoju województw prowadzi do wniosku, że istnieje wiele przesłanek na rzecz podjęcia działań wzmacniających pozycję samorządu województwa w systemie finansów publicznych i konsolidację środków publicznych na poziomie regionów. W tym celu zasadne wydaje się przejęcie przez samorządy województw części zadań i środków publicznych niektórych funduszy celowych i agencji rządowych. (fragment tekstu)
Artykuł podejmuje problematykę wpływu zewnętrznej instytucji finansowej jaką jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze na stymulowanie działań proekologicznych w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Ponadto analizie zostały poddane ustawowe formy zasilania Funduszu w środki pieniężne oraz ich wpływy z poszczególnych ekonomicznych instrumentów zasilania w latach 2009-2013. (abstrakt oryginalny)
W polskiej publicznej gospodarce finansowej istotną rolę obok instytucji budżetu państwa ogrywają fundusze celowe. Różnią się one od instytucji budżetu przede wszystkim stopniem specjalizacji. Budżet państwa jest funduszem uniwersalnym, gromadzącym dochody z różnych źródeł i umożliwiającym wydatkowanie zgromadzonych zasobów na różne cele. Z kolei fundusz celowy jest instytucją wyspecjalizowaną, służącą do finansowania zazwyczaj wąskiej grupy celów. Źródłami dochodów funduszy celowych mogą być zasoby własne (podatki, opłaty), dotacje z budżetu oraz środki przekazane z innych funduszy. Finansowanie wyznaczonych zadań publicznych za pomocą funduszy celowych zapewnia ciągłość finansowania tych zadań, ponieważ z końcem roku budżetowego nie wygasają upoważnienia do wydatkowania środków publicznych na ten sam cel. Natomiast w przypadku środków budżetowych nie ma gwarancji, że podmioty uchwalające plany finansowe na nowy rok kalendarzowy nadal będą uznawały potrzebę dalszego finansowania zadań publicznych na dotychczasowych zasadach. Ponadto fundusze celowe mają możliwość kumulacji niewykorzystanych w danym roku środków publicznych z przychodami osiągniętymi w nowym roku. Zagwarantowanie w ustawie o powołaniu funduszu celowego źródeł finansowania określonych zadań stwarza domniemanie, iż wcześniej lub później zostaną one zrealizowane. W przypadku natomiast budżetu brak jest tej zależności. Należy jednak zauważyć, że możliwość kumulacji środków na rachunkach funduszy często nie sprzyja racjonalizacji gospodarki finansowej państwa. Przykładowo w sytuacji występowania nadmiernego deficytu budżetowego oraz rosnących potrzeb pożyczkowych państwa nadwyżka zasobów funduszu celowego jest zamrożona na jego rachunku i nie może być wykorzystana na finansowanie zadań objętych budżetem państwa. (fragment tekstu)
Zadaniem opracowania jest prezentacja zasad funkcjonowania Funduszu Leśnego i Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, a także ocena ich wykorzystania w aspekcie finansowania przedsięwzięć proekologicznych w Polsce.
Celem niniejszego opracowania jest ustalenie statusu prawnego Funduszu Medycznego jako państwowego funduszu celowego, źródeł jego finansowania i zasad dysponowania środkami publicznymi oraz jego miejsca w sektorze finansów publicznych. W artykule wykorzystano metodę dogmatyczno-prawną, właściwą dla nauk prawnych. Wprowadzenie do polskiego sektora finansów publicznych nowej jednostki odpowiedzialnej za finansowanie ochrony zdrowia wydaje się być wyrazem dbałości ustawodawcy o ten sektor działalności organów władzy publicznej. Wprowadzenie Funduszu Medycznego jako dodatkowego zasobu środków jednak nie zwiększyło istotnie nakładów finansowych przeznaczanych na realizację zadań publicznych z zakresu ochrony zdrowia ponoszonych przez państwo i jednostki samorządu terytorialnego. Dokonano jedynie zmiany w strukturze wydatków publicznych w sektorze zdrowotnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.