Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxation of savings income
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem opracowania była weryfikacja, czy wprowadzony w grudniu 2001 roku podatek od odsetek, spowodował nagłe odchylenie się podaży pieniądza od jej średniookresowego trendu wzrostowego. W analizie wykorzystane zostały dwie metody agregacji aktywów pieniężnych: agregacja prosta oraz metoda Divisia.
Zdaniem autora w najbliższym czasie nie powinno się w Polsce podejmować kroków mających na celu wprowadzenie podatku od dochodów ludności uzyskanych z oszczędności ani też opodatkowania zysków kapitałowych. Natomiast jeśli zostałoby ono wprowadzone z dniem 1.01.2002 r. należałoby dążyć do wprowadzenia pewnej kwoty wolnej od podatku wzorem takich krajów, jak Niemcy, Hiszpania, Luksemburg czy Wielka Brytania. W innym wypadku może to doprowadzić do zmniejszenia skłonności do oszczędności. Również rozwiązania wprowadzone w UE pokazują, że nie wypracowano tam jednego wzorca w zakresie opodatkowania odsetek z lokat bankowych czy obligacji.
Opodatkowanie jako niezwykle złożone zjawisko społeczne i gospodarcze oraz polityczno-ustrojowe i prawne powinno być rozpatrywane równocześnie z wielu punktów widzenia. Zwłaszcza tak charakterystyczna dla współczesnej gospodarki globalizacja skłania do całościowego rozpatrywania opodatkowania. W niniejszym opracowaniu opodatkowanie rozpatrywane będzie jednak w wąskim, jedynie ekonomicznym ujęciu. Przedmiotem opracowania będzie ukazanie występujących współcześnie dwóch przeciwstawnych tendencji, tj. wyrażającej się w dążeniu do harmonizacji opodatkowania, powiązanego ściśle z postulatem neutralności podatkowej, oraz wyrażającej się w konkurencji podatkowej, łączonej na ogół z interwencjonizmem podatkowym. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest poszerzenie dotychczasowego horyzontu oceny następstw zmian w opodatkowaniu osób fizycznych oraz określenie ich wpływu na sytuację krajowych przedsiębiorstw. Zdaniem autora, dokonana analiza może stanowić podstawę do określenia innych niż fiskalne funkcji rozpatrywanych podatków, co, z kolei, pozwoli na lepszą ocenę zasadności wprowadzenia opodatkowania dochodów z kapitału.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.