Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 181

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Taxonomic analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Przedstawiono założenia, metody i możliwe do osiągnięcia rezultaty taksonomicznej analizy dokumentów tekstowych. Zaprezentowano również wyniki analizy przykładowej kolekcji dokumentów w języku polskim.
Badanie zróżnicowania dostępności transportowej polskich regionów zostało przeprowadzone przez autorkę w oparciu o metody taksonomiczne. Do realizacji celu badawczego wykorzystano bezwzorcową metodę sum standaryzowanych wartości, która pozwala porównać różne zjawiska gospodarcze w ujęciu przestrzennym i umożliwia stworzenie hierarchii regionów na podstawie równoczesnego porównania kilku lub kilkunastu zmiennych, mierzonych w różnych jednostkach.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza przestrzennego zróżnicowania poziomu atrakcyjności turystycznej w gminach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Brak przemysłu oraz zła sytuacja sektora średnich i małych przedsiębiorstw powoduje, że właśnie tu generowane jest największe bezrobocie. Turystyka może się stać dziedziną stymulującą rozwój tych rejonów dzięki dobrze opracowanej przez władze samorządowe strategii działania i pomocy lokalnej społeczności. (fragment tekstu)
Praca dotyczy metodologii zagadnienia określanego rangowaniem obiektów wielocechowych i dotyczy sytuacji gdy dla tego samego, określonego zastawu cech otrzyma się różne rankingi w zależności od wybranej metody rangowania. W artykule autorka próbuje odpowiedzieć na pytania: który ranking wybrać? Czy można obiektywnie określić, który ranking jest lepszy i dlaczego? Czy istnieje formalne kryterium wyboru rankingu? Proponuje, aby do wyboru określonej metody rangowania posłużyć się wariancją tego rankingu. Aby można było porównywać wariancję rankingów, autorka proponuje, by różne metody rangowania przedstawić za pomocą jednej ogólnej procedury rzutowania ortogonalnego punktów na prostą w wielowymiarowej przestrzeni cech. Rzuty ortogonalne punktów na prostą będą wskazywały porządek - ranking tych punktów (obiektów).
Celem artykułu jest próba taksonomicznej analizy jakości życia ludności w powiatach województwa zachodniopomorskiego. W artykule zdecydowano się użyć pojęcia "jakość życia", które jest łączone z kategorią "poziom życia". (fragment tekstu)
W pracy przeprowadzono analizę taksonomiczną 180 państw pod względem wybranych czynników demograficznych. Początkowo w zbiorze danych kraje były charak-teryzowane przez 11 zmiennych. Jednak z uwagi na słabą jakość uzyskiwanych podziałów zastosowano procedurę eliminacji cech i do ostatecznego badania wybrano tylko cztery z nich: dzietność kobiet, umieralność dzieci przed ukończeniem 5 lat (na 1000 urodzonych), procent populacji w przedziale wiekowym )5,20 oraz procent populacji w wieku powyżej 60 lat. Pokazano, że zmienne te miały istotny wpływ na poprawę jakości grupowania. W badaniu wykorzystano 4 wybrane metody taksonomiczne. Najlepszą strukturę klas od-kryła metoda k-medoidów, dzieląc badane państwa na trzy skupiska.(abstrakt oryginalny)
Ocena sytuacji regionu jest więc pewną wypadkową cech związanych z poziomem rozwoju gospodarczego regionu, poziomem rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej oraz z warunkami środowiskowymi określającymi jakość życia na danym obszarze. Niniejsza praca ma na celu możliwie wszechstronne uwzględnienie wszystkich wymienionych aspektów, określających poziom społeczno-gospodarczego rozwoju województw "ściany wschodniej" na tle kraju. Z powodu dużej liczby analizowanych cech, ocena sytuacji "ściany wschodniej" zostanie dokonana z użyciem mierników syntetycznych. (fragment tekstu)
Szacuje się, że po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej ponad milion młodych Polaków wyjechało za granicę w celu podjęcia pracy. Dzieje się tak dlatego, że występują istotne różnice w poziomie życia mieszkańców krajów "starej Unii" i w Polsce, najwyraźniej widoczne w wysokości osiąganych dochodów. Dodatkowo efekt Harroda-Balassy-Samuelsona, polegający na szybszym wzroście cen w gospodarkach rozwijających się o niższej wydajności, a co za tym idzie o niższym poziomie płac, może spowodować spadek realnych dochodów gospodarstw domowych, a na rynkach finansowych realną aprecjację waluty. W opracowaniu zostały wykorzystane metody taksonomiczne w analizie poziomu życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej. Autor wykazał także różnice w rozwoju gospodarczym krajów UE z podkreśleniem roli Polski w rozwoju społeczno-gospodarczym Europy Środkowowschodniej. Wyspecyfikowane są czynniki poziomu życia mieszkańców. Konstrukcja syntetycznej miary pozwoliła na określenie miejsca Polski w Unii Europejskiej według poziomu życia. Autor wyjaśnił przyczyny niskiego poziomu życia w Polsce. Ważnym czynnikiem w rozwoju gospodarczym i cywilizacyjnym jest poziom życia mieszkańców, stanowiący istotny element dobrobytu narodowego. Należy go rozumieć jako stan wysokiego poziomu zaspokojenia różnorodnych potrzeb społeczeństwa bądź jednostki.(fragment tekstu)
Na podstawie materiału statystycznego zamieszczonego w opisie historyczno-geograficznym Brilggemana wydanym drukiem w Szczecinie w latach 1779 - tom I, 1782 - tom II i 1784 - tom III przeprowadzono analizę struktury rzemiosł w miastach Pomorza Pruskiego w 1779 i 1782 r. Materiał źródłowy stanowiły informacje dotyczące liczby rzemieślników w 84 profesjach rzemieślniczych dla 16 miast Pomorza Przedniego oraz 39 miast Pomorza Tylnego. Badania po pierwsze ukazały strukturę rzemiosł w miastach Pomorza Pruskiego, po drugie zaś wskazały grupy miast o podobnej strukturze rzemiosł. (abstrakt oryginalny)
Celem poniższej publikacji jest badanie poziomu życia mieszkańców krajów Unii Europejskiej za pomocą syntetycznego miernika poziomu życia przy wykorzystaniu zmodyfikowanego wskaźnika HDI. W artykule zostanie zaprezentowany syntetyczny miernik poziomu życia krajów Unii Europejskiej utworzony z następujących determinant: ekonomia, nauka, zdrowie, edukacja i warunki życia dla roku 2014. Dane źródłowe zostały pobrane z baz Eurostatu. Z cząstkowych wskaźników utworzony zostanie syntetyczny miernik poziomu życia krajów Unii Europejskiej, jako średnia wskaźników obliczonych dla poszczególnych determinant. Syntetyczny miernik, który powstanie traktowany jest jako zmodyfikowany wskaźnik HDI, ze względu na fakt, iż został on uzupełniony o dodatkowe informacje wzbogacające tenże wskaźnik. (abstrakt oryginalny)
Założeniem artykułu jest przedstawienie wykorzystania wielowymiarowych analiz porównawczych dla oszacowania atrakcyjności inwestwania na giełdzie. Autor proponuje taksonomiczną miarę atrakcyjności dla tego typu inwestycji, ilustrując ją empirycznymi wartościami dla firm notowanych na giełdzie w kilku wariantach wysokiego i niskiego ryzyka.
13
75%
Celem artykułu jest określenie determinant produkcji mleka w skupieniach gospodarstw FADN podobnych do siebie pod względem areału wykorzystywanych użytków rolnych, liczby krów mlecznych oraz ich rocznej mleczności w świetle wybranych metod taksonomicznych, tj. analizy skupień i analizy czynnikowej. Zaobserwowane wzrastające zróżnicowanie większości cech gospodarstw mlecznych FADN (w 2011 roku względem 2004 roku) skłoniło do przemyśleń, że produkcja w gospodarstwach podobnych do siebie pod względem liczby krów mlecznych, ilości wykorzystywanych użytków rolnych i rocznej mleczności krów może być warunkowana przez podobne determinanty, różniące się w zależności od przynależności do określonych grup. Klasyfikacji grup regionów o gospodarstwach mlecznych podobnych pod względem wyróżnionych cech dokonano za pomocą analizy skupień, a zróżnicowanie determinantów produkcji zobrazowano na podstawie wyników analizy czynnikowej w wyróżnionych skupieniach. Celem określenia zmienności wyróżnionych determinant analizę wykonano dla dwóch okresów badawczych (lat 2011 i 2013). (abstrakt oryginalny)
Rozważania w artykule koncentrują się na wielowymiarowym badaniu potencjału gospodarczego krajów regionu Afryki Zachodniej w celu sformułowania rekomendacji zarówno dla polityki gospodarczej krajów europejskich, jak i dla przedsiębiorców z Europy co do kierunków podjęcia współpracy z omawianymi krajami. Gospodarki obszaru zachodnioafrykańskiego cechuje znaczne zróżnicowanie pod względem poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego oraz środowiska prowadzenia działalności gospodarczej. W celu oceny ich potencjału gospodarczego zbadano poziom i dynamikę najważniejszych mierników makroekonomicznych, przepływy handlowe i kapitałowe oraz przeanalizowano wskaźniki obrazujące warunki prowadzenia działalności gospodarczej w tych krajach. Przeprowadzona analiza pozwoliła zidentyfikować kraje zachodnioafrykańskie, które w długim okresie mogą okazać się szczególnie perspektywiczne dla europejskiego biznesu. Jednakże, mając na względzie spore zacofanie regionu, wskazano na wiele wyzwań i problemów stojących przed rządami poszczególnych krajów. Problemy rozwojowe występujące w większości państw zachodnio- afrykańskich stanowią poważne bariery dla budowania odpowiednich warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, stąd intensyfikacja współpracy z omawianymi krajami w znacznej mierze będzie zależała od wyeliminowania tych przeszkód.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest klasyfikacja obiektów, jakimi są rynki pracy ludzi młodych w wybranych krajach UE, służąca stworzeniu względnie jednorodnych grup na podstawie zestawu rozpatrywanych zmiennych. Pozwoliła ona na zbadanie podobieństw wybranych państw członkowskich oraz porównanie lat 2008 i 2018. W analizie posłużono się danymi EUROSTAT (17 zmiennych makroekonomicznych i demograficznych) dla wybranych krajów Unii Europejskiej. W badaniu wykorzystano metody hierarchiczne do aglomeracji obiektów za pomocą dendrogramu, co pozwoliło na zobrazowanie powiązań między krajami z wykorzystaniem metody Warda dla odległości euklidesowych. Zastosowano też niehierarchiczną metodę k-średnich do badania alokacji obiektów i oceny istotności badania przez minimalizację zmienności w obrębie powstałych skupień, a tym samym maksymalizację zmienności między skupieniami. Uzyskane wyniki stanowią podstawę do doskonalenia miar sytuacji młodzieży na rynku pracy przez wskazanie czynników istotnie wpływających na poziom zatrudnienia i bezrobocia osób młodych. Opracowanie stanowi asumpt do przyszłych badań nad sytuacją na rynku pracy w krajach członkowskich.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono propozycję konstrukcji przestrzennej syntetycznej miary rozwoju. Modyfikacja klasycznego miernika polegała na aplikacji elementów macierzy wag przestrzennych do formuły taksonomicznego miernika rozwoju Hellwiga (...). Następnie proponowany miernik zastosowano w badaniu zrównoważonego rozwoju województw w wybranych latach 2000 i 2010. Dokonano porównania, interpretacji i weryfikacji poprawności merytorycznej otrzymanych wyników. (fragment tekstu)
Oceniając rozwój danego terytorium, badacz koncentruje się zwykle na dwóch podstawowych problemach, a mianowicie rozważa rozwój gospodarczy i kształtowanie się zjawisk demograficznych w ujęciu czasowym lub przestrzennym. Nasuwają się pytania: czy zachodzi zgodność między tymi dwoma aspektami rozwoju, jaka jest dynamika rozwoju demograficznego i gospodarczego. W artykule podjęto próbę taksonomicznej analizy powiatów województwa śląskiego ze względu na poziom rozwoju demograficznego i gospodarczego. Obiektem badania jest 36 powiatów województwa śląskiego (17 ziemskich i 19 grodzkich), a okres badawczy obejmuje lata 2000-2006. W badaniu wykorzystano agregatowy wskaźnik rozwoju, który pozwolił uporządkować powiaty pod względem analizowanych zjawisk. Różnice agregatowych wskaźników rozwoju pozwoliły ocenić przewagę rozwoju demograficznego nad gospodarczym bądź odwrotnie. W drugiej części artykułu pokazano dynamikę wskaźników rozwoju w latach 2000-2006. (fragment tekstu)
W opracowaniu zostało zaprezentowane kilka prostych metod oceny ważności zmiennych diagnostycznych w badaniach taksonomicznych. Druga część opracowania poświęcona została sposobom zastosowania opisanych metod.
Wartości krytyczne zamieszczone w prazy pozwalają na obiektywną ocenę podobieństwa struktur i wybór właściwej wartości granicznej wykorzystywanej przy przekształcaniu macierzy podobieństwa w macierz binarną, która z kolei dostarcza podstawowej informacji wykorzystywanej przez metodę taksonomiczną zwaną dalej metodą eliminacji wektorów.
W artykule przeanalizowano możliwość wykorzystania rzutu wektora w konstruowaniu miary syntetycznej. Klasyczne miary podobieństwa opierają się na miarach odległości, które wymagają podania obiektu odniesienia będącego najlepszym możliwym obiektem. Konsekwencją tego faktu jest konieczność tworzenia wzorca osobno dla każdej grupy obiektów. Badanie obiektów spoza tej grupy może doprowadzić do błędnych wyników. Jeżeli dany obiekt będzie lepszy od wzorca uznany będzie za o tyle gorszy, o ile jest lepszy od niego. Problem z obiektami lepszymi od wzorca nie występuje przy wykorzystaniu rzutu. Obiekty gorsze od wzorca otrzymują miarę mniejszą od jeden, a lepsze - większą. W artykule przeanalizowano właściwości rzutu wektora przy wykorzystaniu do tworzenia miary syntetycznej, oraz przetestowano przy badaniu zmiennych infrastrukturalno-technicznych. Pokazano przykład, na którym miara syntetyczna wykorzystująca miarę odległości daje błędne wyniki, oraz odniesiono to do wyników miary opartej o rzut. (abstract oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.