Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 36

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Technical infrastructure of gmina
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Pomimo że współcześnie możemy zauważyć kształtowanie się nowej gospodarki, określanej mianem gospodarki opartej na wiedzy, w której w rozwoju przestrzennym coraz bardziej istotne stają się czynniki niematerialne, infrastruktura techniczna nadal jest jednym z najistotniejszych czynników w rozwoju lokalnym. Celem artykułu jest prezentacja luki infrastrukturalnej (w zakresie infrastruktury technicznej) na przykładzie gmin powiatu kłodzkiego. Niwelowanie tej luki jest szczególnie istotne nie tylko w kontekście rozwoju jednostki terytorialnej, ale także w procesie dostosowywania polskiego prawa do prawa wspólnotowego w zakresie ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Artykuł obejmuje tematykę związana z gospodarką odpadami komunalnymi. Z uwagi na wejście w życie od połowy roku 2013 Ustawy o odpadach autorzy podjęli próbę porównania i analizy parametrów logistycznych gospodarowania odpadami komunalnymi w wybranych gminach Wielkopolski, znajdujących się w dwóch powiatach: średzkim i śremskim (gminy wiejskie: Dominowo, Nowe Miasto n. Wartą, Krzykosy, Zaniemyśl, Brodnica, Dolsk, Książ Wielkopolski oraz gminy miejsko-wiejskie: Środa Wielkopolska, Śrem). Pod uwagę wzięto gminy o zróżnicowanej wielkości, zarówno pod względem ludności, jak i powierzchni. Analizę oparto na uchwałach rad gminy, które dotyczyły regulaminów utrzymania porządku i czystości oraz na sprawozdaniach gmin jak również Głównego Urzędu Statystycznego. Stąd też porównano: przyjęty sposób segregacji (liczba i rodzaj pojemników), harmonogram odbioru odpadów komunalnych, liczba osób zamieszkałych w gminie.(abstrakt oryginalny)
3
75%
Zrównoważony rozwój jest podstawowym priorytetem polityki rozwoju Unii Europejskiej. Zatem wyrównywanie regionalnych dysproporcji w rozwoju musi być wspierane poprzez refinansowanie inwestycji infrastrukturalnych. W artykule skoncentrowano się na problemie aktywności inwestycyjnej samorządów gmin górskich w zakresie stymulowania procesów rozwoju infrastruktury na poziomie lokalnym.
4
Content available remote Ocena efektywności gminnych inwestycji infrastrukturalnych
75%
Niniejszy artykuł obejmuje zagadnienia związane z oceną efektywności inwestycji w gminach w zakresie infrastruktury technicznej. Punktem wyjścia do dalszych rozważań jest zaproponowanie szerszego spojrzenia na problematykę efektywności w zarządzaniu rozwojem gminnej infrastruktury technicznej. Obszar badawczy niniejszego opracowania obejmuje 57 gmin należących przed reformą administracyjną z 1999 roku do województwa częstochowskiego. Z badań wyłączono Częstochowę - gminę będącą jednocześnie powiatem grodzkim. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zależności pomiędzy opiniami wójtów gmin wiejskich woj. warmińsko-mazurskiego a obiektywnym stanem infrastruktury technicznej wyrażonym poprzez syntetyczny miernik rozwoju. Aby odpowiedzieć na postawione pytania, dokonano następującej analizy uwarunkowań gmin wiejskich woj. warmińsko-mazurskiego: • porównano stopień rozwoju infrastruktury technicznej gmin wiejskich województwa warmińsko-mazurskiego na podstawie wybranych cech diagnostycznych; • wyodrębniono jakościowo jednorodne podzbiory obiektów, zawierających gminy podobne do siebie ze względu na dokonane przez przewodniczących rad gminnych oceny wpływu czynników geograficznych na rozwój gospodarczy gmin; • podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: czy oceny wpływu uwarunkowań na rozwój gmin, formułowane przez przewodniczących rad gminnych, znajdują potwierdzenie w danych statystycznych, dotyczących poziomu rozwoju infrastruktury technicznej? (fragment tekstu)
Zaprezentowano opinie respondentów na temat zaangażowania władz wybranych gmin w województwie dolnośląskim w rozwiązywanie problemów z zakresu wyposażenia wsi w sieć wodociągową i kanalizacyjną. Dodatkowo uwzględniono ocenę badanych na temat prowadzonej w gminach gospodarki odpadami. Wskazano na podobieństwa i różnice w tym zakresie oraz na ich główne źródła. (abstrakt oryginalny)
Podziały nieruchomości oraz inwestycje prowadzone przez gminy w ramach, których dochodzi min. do budowy nowych urządzeń infrastruktury technicznej mogą znacząco wpływać na wzrost wartość nieruchomości. W artykule poddano analizie wzrosty wartości nieruchomości spowodowane podziałami nieruchomości oraz budową urządzeń infrastruktury technicznej w gminie Kwidzyn w latach 2006-2008. Z obszaru badań wyłączono nieruchomości, które w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego były położone na obszarach przeznaczonych na cele rolne lub leśne, a w przypadku braku planu miejscowego były wykorzystywane na cele rolne lub leśne, a także podziały przeprowadzane na nieruchomościach zabudowanych. Badania dokonano w oparciu o dane uzyskane z urzędu gminy Kwidzyn. W analizie wzięto pod uwagę różne czynniki mogące wpływać na zróżnicowanie wzrostów wartości nieruchomości spowodowanych podziałami nieruchomości lub budową urządzeń infrastruktury technicznej. (abstrakt oryginalny)
(...) rozważania wskazują, że proces rozwoju infrastruktury technicznej w gminie jest procesem wieloaspektowym. W dalszej części opracowania zostaną zaprezentowane wyniki badania empirycznego dotyczącego wybranych aspektów zarządzania rozwojem infrastruktury technicznej w gminie. Studium przypadku przeprowadzono w 2006 r. w podłódzkiej miejsko-wiejskiej gminie Rzgów. (fragment tekstu)
9
63%
W opracowaniu przedstawiono zmiany w zakresie poziomu rozwoju gminnej infrastruktury technicznej w województwie wielkopolskim w 2012 roku w relacji do 2004 roku. W badaniu poziomu analizowanego zjawiska posłużono się jedną z taksonomicznych metod - syntetycznym miernikiem rozwoju Hellwiga, a do porównania klasyfikacji w 2004 i 2012 roku posłużyła tablica wielodzielna i obliczona statystyka c2. (abstrakt oryginalny)
Spójność terytorialna odnosi się do zintegrowanego zarządzania przestrzenią, łagodzącego i zapobiegającego jej polaryzacji. Celem analizy była delimitacja zjawiska spójności terytorialnej pod względem rozwoju infrastruktury technicznej przy wykorzystaniu statystyki autokorelacji przestrzennej w celu identyfikacji klastrów - skupień gmin o podobnej charakterystyce oraz hot-spots - regionów o wartościach odstających w stosunku do otoczenia. Badaniem objęto całą populację gmin w Polsce (2478), w latach 2005, 2010 i 2015. Rezultaty wskazują na istnienie dodatniej i rosnącej autokorelacji przestrzennej dla zagregowanej miary rozwoju infrastruktury technicznej w poszczególnych latach. Dla liczebności skupień lokalnych miar statystyki Morana cechami różnicującymi były rodzaj i typ ludnościowy gmin oraz położenie przestrzenne w ujęciu wojewódzkim. Spójność terytorialną, tj. zgodność w przyporządkowaniu do typu skupienia, zidentyfikowano w niewielkiej części badanych jednostek samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
Poprawa spójności sprowadza się do wyrównywania istniejących dysproporcji rozwojowych pomiędzy regionami, w tym terenów wiejskich. Jest to wiodący cel polityki strukturalnej UE realizowany poprzez stworzenie instrumentów finansowych wspierających przemiany strukturalne. Powstaje więc kwestia zaawansowania niezbędnych przemian - szczególnie w regionach zagrożonych marginalizacją, określanych problemowymi. Podjęte badania koncentrują się na zróżnicowaniu i przemianach wyposażenia infrastrukturalnego gmin, jako czynnika rozwoju lokalnego w pierwszym okresie członkostwa w Unii Europejskiej. Dla oceny rozwoju infrastruktury technicznej posłużono się wskaźnikiem syntetycznym, którego zmiany wskazują na ogólną poprawę stanu infrastruktury w badanych latach oraz utrzymujące się zróżnicowanie w wyróżnionych grupach gmin. (abstrakt oryginalny)
Realizacja inwestycji infrastrukturalnych ma charakter wielopłaszczyznowy. Na rodzaj i zakres rozważanych inwestycji oddziałują bowiem nie tylko uwarunkowania makro- i mikroekonomiczne, ale także czynniki związane z prowadzoną przez gminę polityką społeczną i gospodarczą. Należy przy tym zaakcentować, że skala podejmowanych przez samorząd gminy działań inwestycyjnych z zakresie infrastruktury determinowana jest znacząco możliwościami pokrycia ich potrzeb finansowych. Problematyka finansowania realizacji inwestycji infrastrukturalnych ma relatywnie wysoki poziom kompleksowości. Obejmuje nie tylko aspekty wyboru źródeł finansowania, ale także kształtowania struktury finansowania inwestycji, optymalizacji kosztu czy szacowania stopy dyskontującej przepływy pieniężne związane z inwestycją. Zagadnienia dotyczące charakterystyki źródeł finansowania inwestycji infrastrukturalnych są szeroko podejmowane w literaturze przedmiotu. Stosunkowo niewiele miejsca poświęca się natomiast innym aspektom finansowym odnoszącym się do inwestycji infrastrukturalnych. Dlatego w opracowaniu przeprowadzone zostały rozważania nad ich wpływem na realizację inwestycji infrastrukturalnych w samorządzie gminnym. (fragment tekstu)
W Polsce luka finansowa w latach 2011-2022 szacowana jest na 116-197 mld zł (w cenach stałych roku 2009). Oznacza to, że w sektorze publicznym brakować będzie w latach 2011-2022 środków finansowych na sfinansowanie ok. 10-17% inwestycji w infrastrukturę usług publicznych. Tych środków podmioty publiczne nie mają, a zatem bez nowych procedur w finansowaniu infrastruktury luka infrastrukturalna będzie się pogłębiać. Szansą jest możliwość pozyskania środków od partnerów prywatnych. Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) może okazać się nową formą realizacji usług publicznych w sytuacji ograniczonych zasobów finansów publicznych przy jednoczesnym wzroście oczekiwań społecznych w zakresie podniesienia jakości usług publicznych. Stosowanie formuły PPP w Europie i na świecie podlega specjalnej regulacji prawnej od blisko 20 lat. W Polsce w wyniku uchwalenia pierwszej ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym z 2005 r. nie uruchomiono żadnej procedury wyboru partnera prywatnego. Dopiero druga ustawa z roku 2008 spowodowała zaktywizowanie podmiotów publicznych (głównie gmin) do poszukiwania kapitału na inwestycje infrastrukturalne w sektorze prywatnym. Okres ponad pięciu lat od wejścia w życie legislacji w zakresie PPP skłania do zainteresowania się, jaki jest rynek PPP w Polsce oraz jakie są efekty działań w tym obszarze. Celem artykułu jest zatem próba zaprezentowania na tle zalet i wad finansowania infrastruktury w ramach formuły PPP:głównych barier w realizacji przedsięwzięć PPP,potrzeby zmian legislacyjnych w zakresie PPP.W pracy wykorzystano literaturę przedmiotu z zakresu ekonomicznych teorii PPP, luki infrastrukturalnej oraz przepisów prawnych i dokumentów dotyczących interpretacji tych przepisów w obszarze PPP. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena poziomu zmian rozwoju społeczno-gospodarczego gmin wiejskich i miejsko-wiejskich Pomorza Środkowego na tle sąsiednich województw. Zróżnicowanie poziomu oraz poziom zmian rozwoju społeczno-gospodarczego wyznaczono metodą wskaźnika syntetycznego na podstawie cech z za-kresu demografii, infrastruktury technicznej i społecznej, przedsiębiorczości i rynku pracy oraz finansów lokalnych. Analizą objęto 409 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Dane pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS z 1999 i 2014 roku. Z przeprowadzo-nych analiz wynika, że obszar Pomorza Środkowego charakteryzuje się zbliżonym po-ziomem rozwoju społeczno-gospodarczego do terenu województwa zachodniopomorskiego, a nieco niższym niż województwo pomorskie i wielkopolskie. Natomiast poziom zmian, jakie zaszły pomiędzy 1999 a 2014 rokiem, jest podobny jak w przypadku woje-wództw pomorskiego i wielkopolskiego, a wyższy niż w województwie zachodniopomorskim. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ukazanie studium gminy Kobierzyce w województwie dolnośląskim, która - borykając się z problemami finansowymi i społecznymi - postawiła na rozwój infrastruktury: technicznej, społecznej i organizacyjnej. Stało się to czynnikiem przyciągającym podmioty gospodarcze i aktywizującym działalność wcześniej istniejących.
Celem głównym pracy była ocena stanu i zmian poziomu infrastruktury wgminach wiejskich i miejsko-wiejskichwojewództwa zachodniopomorskiego wlatach 2004-2017. Badanie przeprowadzono za pomocą syntetycznej analizy najważniejszych elementów infrastruktury społecznej i technicznej. Zbadano poziom izróżnicowanie przestrzenne infrastruktury społecznej itechnicznej w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich regionu w 2017 roku oraz zmiany jakie zaszły w tym zakresie w stosunku do 2004 roku. Zgodnie z przeprowadzonąanalizą poziom infrastruktury gmin wiejskich i miejsko-wiejskichwojewództwa zachodniopomorskiego jest bezpośrednio związany w ich położeniem. Znacznie wyższym poziomem charakteryzują się tereny w pasie nadmorskim oraz w strefie oddziaływania dużych miast. Niższy poziom badanego zjawiska zaobserwowano natomiast na terenach rolno-leśnych położonych w południowej iwschodniej części regionu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono stan nasycenia i przestrzennego zróżnicowania elementów infrastruktury technicznej na obszarach wiejskich powiatów sępoleńskiego i nakielskiego. Przeprowadzone badania ukazały obszary niedoinwestowania infrastrukturalnego oraz tereny o dobrze rozwiniętej sieci wodno-kanalizacyjnej. (abstrakt oryginalny)
Termin "infrastruktura" jest stosowany zarówno w ekonomii jak i w wielu innych dyscyplinach naukowych. Słowo to wywodzi się z języka łacińskiego ("infra" - oznacza pod, poniżej i "struktura" - odnosi się do budowy lub organizacji wewnętrznej, wskazując na to, że infrastrukturę należy traktować jako podstawę jakiegoś układu lub konstrukcji. Encyklopedia Powszechna PWN definiuje infrastrukturę jako "podstawowe urządzenia i instytucje usługowe niezbędne do funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa"3. Określając coś mianem infrastruktury, podkreśla się fakt, że są to obiekty, bez których istnienia nie jest możliwe tworzenie, rozwój czy prawidłowe funkcjonowanie całej gospodarki lub jakiegoś jej fragmentu lub części systemu społecznego czy technicznego. Sposobem zdefiniowania infrastruktury jest wyodrębnienie cech ją opisujących. do cech tych można zaliczyć: 1) usługowy charakter, kapitałochłonność inwestycji infrastrukturalnych, 2) długi okres realizacji inwestycji infrastrukturalnych3, 3) nieodwracalność i nierealokowalność nakładów ponoszonych na infrastrukturę, 4) wysoka niepodzielność nakładów wraz z ograniczonymi możliwościami podziału procesu inwestycyjnego na etapy, 5) długi okres zwrotu inwestycji, 6) immobilność przestrzenna i ścisły związek z terene3, 7) ogólnodostępność - bardzo często rezultatem funkcjonowania infrastruktury są usługi o charakterze dóbr szczególnie cennych (ang. merit goods), czyli takich, do których dostęp nie powinien być uzależniony od indywidualnej sytuacji majątkowo-dochodowej. 8) wielogałęziowe znaczenie, przynależność do grupy dóbr publicznych - rynek infrastruktury jest rynkiem regulowanym. Zapotrzebowanie na usługi związane z infrastrukturą w dużym stopniu jest kształtowane pod wpływem czynników pozaekonomicznych; przede wszystkim społecznych. Dostęp do infrastruktury nie może odbywać się na zasadach konkurencyjnych. Ze względów społecznych nie jest możliwe wykluczenie jakiegoś podmiotu z konsumpcji usług infrastrukturalnych. W efekcie usługi infrastrukturalne są udostępniane na zasadach braku odpłatności, ograniczonej odpłatności lub odpłatności rekompensowanej. (fragment tekstu)
19
Content available remote Rozwój infrastruktury na przykładzie wybranych gmin wiejskich
63%
Istnienie infrastruktury technicznej i społecznej ma zasadniczy wpływ na jakość życia mieszkańców oraz rozwój obszarów wiejskich. Główną barierą tego rozwoju jest przede wszystkim brak środków finansowych. Po akcesji Polski do struktur Unii Europejskiej wzrosły szanse na ich pozyskanie. Korzystają z tego szczególnie gminy najbiedniejsze i najmniej rozwinięte pod tym względem. Celem tego artykułu jest ukazanie rozwoju infrastruktury technicznej i społecznej w takich gminach wiejskich, jak: Gietrzwałd, Stawiguda, Dywity, Jonkowo i Purda po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Skupiono się na sieciach infrastruktury wodnej, kanalizacyjnej, rodzajach i liczbie placówek edukacyjnych, a także rodzajach i liczbie obiektów sportowo-rekreacyjnych. Zbadano także źródła finansowania realizowanych inwestycji z podziałem na środki własne, krajowe oraz pozyskane z Unii Europejskiej. Badania wykazały, iż rozwój gmin nie zawsze jest uzależniony od środków pozyskiwanych ze źródeł obcych.(abstrakt oryginalny)
Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy lub jej części zobowiązuje władze gminy do realizacji przyjętych, w drodze uchwały, zapisów planu. Wśród szeregu wydatków, jakie jest zobowiązana ponieść gmina można wymienić m.in.: realizację infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy (sieć kanalizacyjna, sieć wodociągowa), realizację inwestycji drogowych, wykup terenów na cele publiczne związane z realizacją zadań własnych gminy oraz roszczenia właścicieli lub użytkowników wieczystych w przypadku obniżenia wartości nieruchomości na skutek ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Analizą objęto koszty realizacji planu miejscowego sporządzanego dla fragmentu wsi Pietrzykowice - Rybnica, w rejonie ul. Fabrycznej, w gminie Kąty Wrocławskie.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.