Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Teoria inflacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
In the paper are discussed the typical theoretical opinions on the nature of inflation. The phenomenon of the "first steps of inflation" has been analyzed in a broader manner, as well as the justification of distinguishing between a demand-induced and a cost-induced inflation. New features of the present inflation have been pointed out and particularly a great acceleration of inflationary process, the slowdown of production and Increased unemployment. As regards the present inflation we must think over the hitherto accepted opinions on inflationary redistribution of money incomes and wealth. (original abstract)
W artykule podjęto próbę wznowienia dyskusji wokół funkcjonujących w Polsce statystycznych procedur konstrukcji wskaźników inflacji oraz wskaźników pochodnych. (fragment tekstu)
Autorka podkreśla, że zjawisko inflacji można tłumaczyć na gruncie dwóch podstawowych teorii: teorii kosztowej mającej swoje źródło w keynesizmie oraz teorii monetarnej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdza, że każdą z tych teorii można wykorzystać do wyjaśnienia inflacji w Polsce w latach 90-tych.
Artykuł omawia politykę gospodarczą państwa, która ma prowadzić do osiągnięcia czterech podstawowych celów makroekonomicznych, którymi są: stały i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne zatrudnienie, stabilizacja cen oraz równowaga w obrotach gospodarczych z zagranicą. W dalszej części poruszony został problem inflacji, czyli przede wszystkim komu szkodzi inflacja i co ją wywołuje.
Głównym celem artykułu było zastosowanie modeli, z parametrami generowanymi przez procesy stochastyczne, do opisu dynamiki inflacji w Polsce. Badania dotyczyły miesięcznych obserwacji wskaźnika cen konsumenta CPI w okresie od stycznia 1992 do grudnia 2007 roku. W artykule przedstawiono nowe narzędzia służące do modelowania i prognozowania inflacji, mianowicie modele ze zmieniającymi się losowo w czasie parametrami. Modele te mogą stanowić ciekawą alternatywę w stosunku do znanych i szeroko stosowanych modeli strukturalnych.
Zadaniem opracowania jest pokazanie, jak różne rodzaje inflacji (kosztowa, popytowa, inercyjna) - wyodrębnione na podstawie różnorodnych kryteriów, wpływają na przebieg procesu dezinflacji.
Autor dokonuje przeglądu teorii inflacji, omawia skutki inflacji. Następnie podejmuje próbę określenia wpływu inflacji na kształtowanie się kursów akcji, przedstawia wpływ inflacji na polski rynek akcji.
Autorka przedstawiła teoretyczne podstawy przebiegu procesów inflacyjnych, a następnie omówiła doświadczenia krajów latynoamerykańskich w zwalczaniu inflacji, a także ich perspektywy na przyszłość.
Celem opracowania jest przegląd wybranych teorii opisujących wpływ inflacji na wzrost gospodarczy oraz najważniejsze czynniki tego wzrostu. Opracowanie składa się z sześciu części. W pierwszej przedstawiono znaczenie wzrostu gospodarczego. Druga i trzecia część zawiera przegląd teorii opisujących bezpośredni wpływ inflacji na wzrost gospodarczy. Kolejne dwie części poświecone są wpływowi inflacji na najważniejsze czynniki wzrostu gospodarczego. Ostatnia część zawiera prezentację wyników badania empirycznego.
Omówiono makroekonomiczną teorię inflacji w warunkach gospodarki rynkowej. Przedmiotem badania było powiązanie między inflacją a równowagą rynkową. Próba adaptacji teorii inflacji do warunków polskiej gospodarki wymagała wprowadzenia niezbędnych modyfikacji ze względu na inny tryb funkcjonowania rynku w warunkach gospodarki planowej. Uzyskane wyniki zinterpretowano przez diagramy Hicksa-Hansena, które ilustrują mechanizmy równowagi sprzężenia zwrotnego.
Zwrócono uwagę na złożoność determinantów inflacji w świetle podstawowych koncepcji teoretycznych. Przedstawiono genezę i ewolucję teorii kosztowo-strukturalnych oraz podstawowe czynniki determinujące wzrost kosztów wytwarzania w gospodarce. Zaprezentowano wpływ wzrostu kosztów wytwarzania na zmiany poziomu cen. Omówiono także problem powstawania spirali inflacyjnej.
Efekt Balassy-Samuelsona nie jest na tyle silny, by utrudniać krajom Europy Środkowej spełnienie kryterium inflacyjnego z Maastricht.
Autorka pisze, że podstawowym elementem tworzenia informacji o rzeczywistości gospodarczej są dane statystyczne. Analiza ilościowych prawidłowości w zjawiskach ekonomicznych w dużej mierze zależy od sposobu ich pomiaru. Uzyskane wyniki wpływają na decyzje, od których zależy rozwój gospodarki. Jednym z wielu sposobów kształtowania życia gospodarczego jest polityka pieniężna. Najczęściej celem władz monetarnych jest stabilizacja stopy inflacji na ustalonym poziomie. Dynamika cen może być analizowana i oceniana na gruncie wielu odmiennych ujęć teoretycznych. Do najpopularniejszych należą różne koncepcje modyfikujące krzywą Phillipsa. Jej najbardziej zmodyfikowana wersja, eklektyczna koncepcja A.J. Filardo [1998], opisuje inflację jako wklęsło-wypukłą funkcję luki produkcyjnej przy uwzględnieniu oczekiwań inflacyjnych. Sugerowana zależność inflacji jest jednak trudna do zweryfikowania, co może wynikać ze specyfikacji funkcji, jak również sposobów liczenia luki produkcyjnej.
Celem artykułu jest analiza zjawiska uporczywości (inercyjności) inflacji w gospodarce Polski. Uporczywość inflacji oznacza silną dodatnią zależność między inflacją z bieżącego okresu i okresów poprzedzających. Powoduje to trudności w hamowaniu inflacji po okresie jej przyspieszonego wzrostu, a niezbędne dostosowania trwają dłużej i powodują większą zmienność produkcji i zatrudnienia. Analiza empiryczna oparta na zastosowaniu modelu wektorowej autoregresji - VAR potwierdziła występowanie w Polsce w okresie 1996-2012 stosunkowo wysokiej uporczywości (inercyjności) inflacji. Stopień uporczywości inflacji jest zróżnicowany w poszczególnych grupach towarów i usług uwzględnianych w obliczaniu ogólnego indeksu cen konsumpcyjnych. Największa inercyjność cen występuje w takich grupach towarowych jak napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe oraz odzież i obuwie, zaś najniższa w przypadku usług komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono teorie inflacji popytowej, inflacji kosztowej typu cost push inflation oraz interpretację inflacji popytowej i kosztowej jako zjawiska pieniężnego. Prezentacja ta jest punktem wyjścia do analizy inflacji w okresie 1955-1970 w Wielkiej Brytanii będącej konsekwencją przyjęcia zbyt niskiej stopy docelowego bezrobocia w polityce pełnego zatrudnienia. Wybór okresu został dokonany ze względu na dużą spójność prowadzonej wówczas polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii.
Kluczowym elementem współczesnych modeli klasy DSGE jest mechanizm sztywności nominalnych. Najczęściej przyjmowany jest prosty model Calvo [1983], który zakłada czysto losowe zmiany cen. W podejściu tym nie wyjaśnia się źródeł sztywności cen, a stan gospodarki nie wpływa na częstotliwość ich aktualizacji. Artykuł przedstawia alternatywny model sztywności cen Dotseya, Kinga, Wolmana [1999]. W modelu tym zmiany cen wynikają z porównania kosztów menu z korzyściami ze zmiany ceny. W takim podejściu decyzje o aktualizacji cen są endogeniczne i zależą od aktualnego stanu gospodarki. W długookresowej równowadze głównymi parametrami determinującym częstotliwość aktualizacji cen są: marża monopolisty, stopa inflacji w równowadze oraz maksymalny poziom kosztów menu. Równanie opisujące inflację (tzw. nowokeynesistowska krzywa Phillipsa z endogeniczną częstotliwością aktualizacji cen) ma bardziej skomplikowaną postać niż jej odpowiednik dla modelu Calvo. Z równania tego wynika, że inflacja w krótkim okresie zależy od oczekiwanej inflacji i kosztów krańcowych oraz przeszłych inflacji (z nieskończonym rzędem opóźnień). W artykule porównano skalibrowane dla gospodarki Polski modele DSGE z modelami Calvo oraz Dotseya, Kinga i Wolmana. Na podstawie funkcji odpowiedzi na impuls możemy stwierdzić, że reakcja gospodarki w modelu Calvo w porównaniu do modelu Dotseya, Kinga, Wolmana jest silniejsza, a powrót do równowagi szybszy (zwłaszcza w przypadku szoku preferencji i szoku pieniężnego). (abstrakt oryginalny)
W prywatnych rozmowach politycy europejscy opowiadają się za zwiększeniem uprawnień Banku Europejskiego, a to oznaczałoby konieczność wprowadzenia poprawek do traktatu z Maastricht.
Celem pracy jest przede wszystkim pokazanie źródeł inflacji w przepływach pieniężnych, z uwzględnieniem heterogeniczności podmiotów gospodarczych umiejscowionych w ruchu zstępującym i wstępującym pieniądza, jak również ograniczeń efektywności przepływów pieniężnych. Wielość poruszanych wątków wynika nie tylko ze złożoności omawianej problematyki, ale także z tego, że zamierzeniem autorki jest zainspirowanie czytelnika do głębszej refleksji nad zjawiskami inflacyjnymi, do porzucenia utartych sposobów myślenia o pieniądzu i do podjęcia dalszych badań, być może opartych na innych założeniach niż badania dotychczasowe. W literaturze światowej można znaleźć wiele ujęć ilościowych zjawisk inflacyjnych, ale być może warto ponownie przyjrzeć się ich fundamentom. Dlatego też niniejsza praca nie ma charakteru technicznego, ale raczej zbliżony do eseju. Praca składa się z wprowadzenia, trzech części, z których każda zawiera po dwa rozdziały, oraz zakończenia. Część pierwsza jest poświęcona zagadnieniom makroekonomicznym. Część druga analizuje mikroekonomiczne źródła inflacji. Część trzecia przyjmuje globalną perspektywę analizy zjawisk inflacyjnych. W zakończeniu zawarto wnioski i wskazówki dla polityki makroekonomicznej. (fragment tekstu)
Celem analizy jest przedstawienie zmian w procesie formowania oczekiwań inflacyjnych w sektorze przedsiębiorstw oraz ich interpretacja w kontekście zmian przejrzystości w polskiej polityce pieniężnej. Opracowano nową metodę pomiaru stopnia racjonalności oczekiwań, pozwalającą na wykorzystanie zawartości informacyjnej rozkładu oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw w danym okresie do oceny stopnia ich racjonalności i przez to ograniczenie problemu krótkiego szeregu czasowego dostępnych danych. Wyniki badania wskazują, że chociaż trafność oczekiwań inflacyjnych była relatywnie niska, to w całym okresie objętym analizą oczekiwania inflacyjne wykazywały wysoką racjonalność zarówno w całym sektorze przedsiębiorstw, jak i w ich podgrupach różniących się wielkością zatrudnienia. Co więcej, stopień racjonalności nie ulegał większym zmianom w czasie. Zdaniem autorów, skutki większej przejrzystości będą się prawdopodobnie ujawniać ze znacznym opóźnieniem.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.