Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 60

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Time and economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Rozproszone znaczniki czasu
100%
Potrzeba wiarygodnego ustalenia czasu niektórych zdarzeń nie jest nowa, jednak do niedawna była ograniczona do stosunkowo niewielu zastosowań. Wraz ze wzrostem ilości danych przechowywanych wyłącznie w postaci cyfrowej pojawiła się konieczność łatwego sprawdzania ich wiarygodności. W artykule wskazano na kierunki możliwego rozwoju i przeanalizowano bezpieczeństwo rozwiązań rozproszonych, oferujących większą skalowalność i mogących zapewnić wyższy poziom anonimowości.(abstrakt autora)
Temporalne modelowanie zmian w otoczeniu przedsiębiorstwa staje się - w kontekście cech tego otoczenia - coraz większą koniecznością. Czas urasta do rangi podstawowego czynnika analizy - jego uwzględnienie jest niezbędne, aby analiza zmian była prawidłowa i dostarczała podstawy do podejmowania trafnych decyzji strategicznych. Jak każda dziedzina będąca przedmiotem modelowania temporalnego, także ekonomia wymaga dokonania założeń co do struktury czasu. Chodzi o to, aby przyjęta struktura spełniała następujące postulaty:a) pozwalała jak najpełniej uchwycić temporalne aspekty modelowanej dziedziny,b) umożliwiała prawidłowy dobór temporalnego formalizmu reprezentacji oraz ontologii czasu.W artykule przeprowadzono analizę temporalnych charakterystyk otoczenia ekonomicznego oraz przedstawiono wybrane możliwe struktury czasu, rozważając ich własności. Zestawiając te dwa punkty widzenia, zaproponowano taką strukturę czasu, która spełni postulaty wymienione wyżej. Jako ciekawy problem badawczy wyłania się z zawartych w artykule rozważań kwestia wykorzystania nieliniowych struktur czasu w analizie otoczenia ekonomicznego. (fragment tekstu)
Omówiono problematykę wzajemnych powiązań pomiędzy czasem a przestrzenią.
W artykule zaprezentowano nieklasyczne - nieliniowe struktury czasu. Dokonano ich przeglądu, a następnie zaprezentowano przykładowe sytuacje ekonomiczne, do opisu których struktury te mogą znaleźć zastosowanie. Rozważono również możliwość łączenia nieliniowych struktur czasu celem opisu bardziej złożonych zjawisk ekonomicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest pogłębienie wiedzy o czasie w obszarze badań nad przedsiębiorczością organizacyjną. Uważamy za kluczowe dla rozwoju i strategicznej odnowy organizacji, opartej o przedsiębiorczość organizacyjną, uwzględnienie sprzeczności czasu w tym procesie. Zaproponowany model koncepcyjny został pozytywnie zweryfikowany w trakcie badań na przełomie 2007 i 2008 roku na 199 organizacjach. Rezultaty potwierdziły istnienie pięciu sprzeczności czasu: natura, struktura, czasowy układ odniesienia, doświadczanie i przepływ. Następnie wskazano na relacje pomiędzy godzeniem sprzeczności czasu a przedsiębiorczością organizacyjną. Twierdzimy, iż organizacje które uwzględnią zaproponowaną koncepcję w praktykach menedżerskich osiągną wyższy potencjał rozwoju i odnowy strategicznej.(abstrakt oryginalny)
Wycena ekonomicznej wartości czasu w transporcie to istotny element współczesnej ekonomiki transportu. Druga połowa XX w. to czas, w którym badania skoncentrowane na próbach takiej wyceny zaczęły na stałe wpisywać się w ekonomiczną teorię użyteczności krańcowej, a analizy oparte na metodzie preferencji wyrażonych i ujawnionych stały się źródłem wiedzy o pieniężnej wartości trudnego do wyceny czasu podróży. Choć obecnie wiele krajów od lat aktualizuje badania dotyczące wartości czasu w transporcie, wykorzystanie wyników tych badań wydaje się ograniczone głównie do oceny inwestycji infrastrukturalnych w transporcie, chociaż wiedza o potencjalnych oszczędnościach wynikających ze skracania czasu przemieszczenia może być cenna również dla szerokiego grona przedstawicieli strony popytowej i podażowej całego rynku transportowego.(abstrakt oryginalny)
Nauki przyrodnicze i ekonomiczne mają przynajmniej jeden wspólny paradygmat, to jest dualizm materia - energia w fizyce i aktywa - kapitał w ekonomii. W naukach ekonomicznych, zwłaszcza teorii rachunkowości, dualizm jest fundamentalną zasadą, która prowadzi do wyjaśnienia abstrakcyjnej natury kapitału i identyfikacji termodynamicznych podstaw tej kategorii naukowej. Uświadomienie tych relacji przyczyniło się do rozwoju teorii kapitału, która dzięki temu weszła na nowe ścieżki jako teoria kapitału ludzkiego, zwłaszcza jej część dotycząca pomiaru i zachowania personalnego kapitału pracownika. W konsekwencji utwierdziła się wiedza o potencjalnej stałej ekonomicznego wzrostu, a ostatnio, dzięki bardziej precyzyjnemu zrozumieniu transformacji będących przedmiotem termodynamiki, pojawiła się konkluzja, że wspomniana stała wyznacza także tempo biegu czasu. Analizy i badania empiryczne potwierdzają tę hipotezę, co otworzyło drogę do sformułowania definicji czasu. (abstrakt oryginalny)
Czas jest rzadko przedmiotem refleksji w literaturze marketingowej, w której funkcjonują różne konceptualizacje czasu i jego pojęcia. Tymczasem przyjęcie konkretnej koncepcji czasu ma wpływ na przedmiot refleksji teoretycznej i przydatność wniosków z badań empirycznych. W artykule przedstawiono analizę najczęściej spotykanych w literaturze marketingowej konceptualizacji czasu. Konceptualizacje te wywodzą się z ekonomii, socjologii i psychologii. (abstrakt oryginalny)
Czas jest ważnym zasobem, którym należy umiejętnie zarządzać. Jest podstawową miarą oceny efektywności realizacji wielu procesów, w tym procesów logistycznych. Staje się to dostatecznym uzasadnieniem podejmowania problematyki miejsca i roli czasu w obszarze decyzji logistycznych. W artykule poruszono następujące problemy: czas jako zasób, wartość czasu, rola czasu w logistyce oraz możliwości skutecznego zarządzania czasem w logistyce. (abstrakt oryginalny)
W artykule czas umiejscowiono w centrum uwagi, a za główny przedmiot zainteresowania obrano takie zmienne jak: rozmieszczenie w czasie, tempo, cykle, rytmy, strumień, orientacja czasowa, czy też kulturowe znaczenie czasu. Przyjęto założenie, że ramy czasowe dostarczają ważnej struktury nośnej w wyjaśnianiu i zrozumieniu zachowań przedsiębiorczych oraz wyznaczaniu strategicznego tempa organizacji. Autorzy wskazują czas w procesie przedsiębiorczego rozwoju jako element, który może zadecydować o pomyślnej przyszłości organizacji.
11
Content available remote Istota czasu w procesach transportowych
61%
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne i praktyczne związane z czasem w transporcie oraz wskazano znaczenie nowoczesnych technologii dla procesów logistycznych i transportowych. Czas odgrywa istotną wartość ekonomiczną i społeczną. Racjonalne gospodarowanie czasem jest przedmiotem wielu opracowań i badań. Traktowany jest jako dobro i coraz częściej jest postrzegane jako dobro nieodnawialne. Jak wykazują badania, coraz bardziej odczuwalne są skutki kongestii dróg w kontekście utraty czasu, a przez to utratę wymiernych korzyści. Ważne jest więc propagowanie działań mających na celu ograniczanie sytuacji powodujących "marnowanie" czasu. Rozwój technologii teleinformatycznych pozwala na racjonalne zarządzanie czasem podróży jednocześnie skracając czas przepływu informacji koniecznych do organizacji procesu transportowego. Dzięki nowoczesnym technologiom łatwiejsze stało się łączenie procesów zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzanie relacjami z klientem oraz zarządzanie procesem transportowym, co prowadzi do osiągnięcia wysokiej pozycji rynkowej przedsiębiorstw.(fragment tekstu)
12
Content available remote Some Remarks on Time in the Analysis of Economic Events
61%
The paper presents the approaches to time in the theory of economics, and some problems resulting from the manner in which a time variable is used when describing and predicting economic events.(original abstract)
13
Content available remote Organizacja działająca pod presją czasu - szanse i zagrożenia
61%
W artykule poruszono problem wszechobecnej walki z czasem, którą podejmują współczesne organizacje. Dynamika otoczenia i jego narastająca złożoność oraz intensywna konkurencja wymuszają na organizacjach nieustanne przyspieszanie procesów działania. Sytuacja ta otwiera pewne możliwości, które mogą ułatwić osiąganie sukcesu, ale może również być źródłem zagrożeń dla dalszego funkcjonowania organizacji. Z tego względu celem artykułu jest zainicjowanie dyskusji nad kwestią działania organizacji pod presją czasu oraz podjęcie próby określenia szans i zagrożeń jakie stwarza ta sytuacja. (abstrakt oryginalny)
W artykule skoncentrowano się na czynniku czasu jako kryterium klasyfikacji usług długoterminowych.
Koszt, jakość i czas to ważne cele skutecznego zarządzania strategicznego. W niniejszym opracowaniu zajęto się zagadnieniem wykorzystania czasowej analizy progu rentowności i czasowego rachunku kosztów do planowania i kontroli decyzji zarządczych zależnych czasowo, poprzez ocenę wpływu tych decyzji na koszty i przychody przedsiębiorstwa. (JW)
Artykuł podejmuje próbę przedstawienia, dotychczas często pomijanej, problematyki czasu z perspektywy rozwoju przedsiębiorczych przedsięwzięć. Poprzez krótki opis istoty czasu, następnie podanie najczęściej występujących charakterystyk ujęć podziału czasu autor prezentuje rolę czasu dla współczesnego ujęcia przedsiębiorczości. W artykule podjęto próbę analizy temporalnych zachowań jednostek, grup i organizacji na drodze przedsiębiorczego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
W literaturze ekonomicznej, w której ogólna zgodność poglądów jest zjawiskiem raczej rzadkim, problematyka czasu należy do tematów wysoce kontrowersyjnych i przy tym traktowanych marginesowo. Kontrowersyjność ta dotyczy nie tylko kierunków, zakresu i metod uwzględniania tego czynnika w badaniach ekonomicznych i szeroko rozumianym rachunku ekonomicznym lecz także samego przedmiotu badań. Stąd też rozważania na ten temat wymagają przede wszystkim sprecyzowania istoty i roli czynnika czasu w procesach gospodarczych, jako formach ruchu materii, w ujęciu filozofii materializmu dialektycznego. (fragment tekstu)
Autor podejmuje próbę przedstawienia bardzo szczególnej problematyki czasu z perspektywy rozwoju przedsiębiorczych przedsięwzięć. Wychodząc od krótkiego opisu istoty rozumienia czasu dla przedsiębiorczości organizacyjnej w ujęciu dialektycznym, prezentuje jedną ze sprzeczności (przepływ czasu) i wskazuje na implikacje menedżerskie związane z przyjętą perspektywą czasową. Autor analizuje temporalne zachowania na drodze przedsiębiorczego rozwoju organizacji w kontekście łagodzenia napięć organizacyjnych na wybranej sprzeczności czasu w oparciu o autorski model. (abstrakt oryginalny)
W ostatnich dziesięcioleciach znaczenie czasu wolnego w życiu społecznym wyraźnie wzrosło. Stał się on kategorią, która walnie przyczyniła się do znacznego przeobrażenia stylów życia zarówno poszczególnych jednostek, jak i całych społeczeństw. W artykule tym dokonano przeglądu zagadnień związanych z socjologią czasu wolnego. Zdefiniowano samo zjawisko oraz nakreślono proces wyłaniania się tej kategorii czasu społecznego. Omówione zostały elementy umożliwiające identyfikację skali zjawiska, a więc jego mierniki ilościowe i jakościowe. Przedstawiono także role, jakie czas wolny pełni w egzystencji jednostek. Ponadto autor omówił niektóre detale związane z realizacją badań empirycznych z przedmiotowego zakresu i wstępnie nakreślił ramy planowanego w przyszłości własnego projektu badawczego. Artykuł ten jest zatem krokiem do wstępnego sformułowania problemu badawczego oraz zalążkiem jego eksplikacji. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.