Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourism organisation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule zaprezentowano wyniki oceny poziomu osiągania statutowych celów gospodarczych przez regionalne organizacje turystyczne (ROT). Badania wykazały, że w opinii interesariuszy organizacji i ekspertów zewnętrznych 27 (z 30) celów gospodarczych ujętych w statutach ROT-ów nie zostało osiągniętych na poziomie wyznaczonego progu skuteczności. Wyniki analizy wyraźnie sygnalizują również potrzebę zdecydowanej korekty struktury typów celów gospodarczych ROT-ów jako działania niezbędnego dla umożliwienia wzrostu sprawności funkcjonowania organizacji.(abstrakt autora)
Od II połowy XIX wieku turystyka górska przyczynia się do rozwoju międzynarodowego ruchu turystycznego i według szacunków corocznie generuje około 15-20% przychodów osiąganych z turystyki na świecie (UNEP, 2007). Pomimo ogromnej różnorodności ofert, od połowy lat 60. XX wieku, w wielu regionach górskich, zauważalna jest stagnacja turystyki letniej, w przeciwieństwie do dobrze rozwiniętej turystyki zimowej (France Montagne, 2014; Nydegger, 2014). Badania dotyczące rozwoju letniej turystyki w regionach górskich są jednak rzadko prezentowane w opracowaniach naukowych w Polsce i za granicą. Celem niniejszego artykułu jest ukazanie roli lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych (DMOs) w stymulowaniu letniej turystyki górskiej za pośrednictwem zdywersyfikowanych strategii produktowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań porównawczych przeprowadzonych w latach 2013, 2014 i 2015 w 183 lokalnych i regionalnych organizacjach turystycznych działających w wybranych europejskich oraz północnoamerykańskich destynacjach górskich(abstrakt autora)
W artykule przedstawiono wyniki identyfikacji determinant egzo- i endogenicznych wpływających na możliwość skutecznego funkcjonowania regionalnych organizacji turystycznych w Polsce, a dalej ich oddziaływania i wpływu na rozwój ruchu turystycznego w obszarach recepcji turystycznej. W toku badań i analiz porównawczych dokonano wskazania katalogu parametrów umożliwiających ocenę poziomu skuteczności funkcjonowania ROT-ów (w tym aspektów prawnych, kadrowych, finansowych i jakościowych) oraz przeprowadzono klasyfikację organizacji według fazy ich rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Tematyka współpracy i przywództwa w budowie produktu turystycznego obszaru jest często i chętnie podejmowana przez krajowych i zagranicznych badaczy turystyki. Wiele uwagi w literaturze przedmiotu poświęcono także roli lokalnych i regionalnych organizacji turystycznych w rozwoju obszarów turystycznych. Stosunkowo dobrze opisana została także rola tych organizacji w procesach współpracy. Brakuje natomiast szerszej dyskusji na temat możliwości pełnienia funkcji przywódcy w procesie budowy produktu turystycznego obszaru, oczywiste bowiem jest, że charakter tych organizacji predysponuje je do odgrywania również takiej roli. Niniejszy artykuł jest więc próbą wskazania na najbardziej ogólne zależności związane z powierzeniem roli przywódcy lokalnej lub regionalnej organizacji turystycznej, które to zależności wynikają z samej istoty tych organizacji i ich cech, jak i ze specyficznych uwarunkowań związanych z kooperacyjnym kształtowaniem produktu obszaru recepcji turystycznej. Uwarunkowania te zostały omówione w pierwszej części artykułu w rozdziale poświęconym prezentacji współzależności prowadzących do utworzenia produktu turystycznego obszaru oraz w rozdziale opisującym możliwości i ograniczenia zastosowania ogólnej teorii sieci do opisu tych zidentyfikowanych współzależności. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono zmiany w wielkościach budżetów wybranych 11 narodowych organizacji turystycznych (NTO) z krajów europejskich. Wykazano, że kryzys gospodarczy nie przyczynił się do zasadniczych zmian w tych wielkościach. W 2009 r., który był najbardziej dotkliwy dla gospodarki światowej i europejskiej, nie odnotowano znacznych wahań w badanych wartościach - spadek stwierdzono jedynie w dwóch przypadkach. Dokonano także analizy zmian w strukturze budżetów badanych narodowych organizacji turystycznych. Wykazano, że miały one różne źródła, a do najważniejszych należy zaliczyć różny udział środków publicznych w finansowaniu organizacji oraz nowe możliwości pozyskiwania środków, m.in. unijnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia początki działalności Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które powstało w 1905 r. w Makowie Podhalańskim i w ciągu 5 lat podjęło szereg inicjatyw z zakresu rozwoju turystyki w rejonie Babiej Góry, przede wszystkim budując schronisko na Markowych Szczawinach. Funkcjonowanie polskich organizacji było dezawuowane przez organizacje niemieckie działające w Austro-Węgrzech; jednym z konfliktów była tzw. wojna na pędzle w masywie Beskidów, której nasilenie miało miejsce już w czasach II RP. (abstrakt oryginalny)
Cel. Dokonanie oceny kondycji finansowej Regionalnych Organizacji Turystycznych (ROT) w Polsce, w tym analiz porównawczych dysproporcji w poziomie finansowania tych organizacji i dokonanie autorskiej próby identyfikacji katalogu uwarunkowań o charakterze finansowym w otoczeniu ROT-ów, mających wpływ na poziom skuteczności ich funkcjonowania. Metoda. Analiza źródeł wtórnych dotycząca problematyki uwarunkowań funkcjonowania ROT-ów oraz metoda sondażu diagnostycznego (w oparciu o autorski kwestionariusz) zastosowana w badaniach empirycznych. Przy wnioskowaniu zastosowano metodę dedukcji i analizy porównawczej oraz - dla uproszczenia prezentacji problemów - metody redukcji i obserwacji własnych autora. Wyniki. Badania ujawniły silne zróżnicowanie oraz duże dysproporcje poziomu i charakteru źródeł finansowania działalności ROT-ów, co może mieć kluczowe znaczenie dla skuteczności ich funkcjonowania. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badaniami w ujęciu historycznym objęto 16 ROT-ów, a w badaniach sondażowych uzyskano dane od 15 organizacji za 2013 r. Ze względu na trudności z uzyskaniem danych finansowych z ROT-ów, nie podejmowano analiz dotyczących źródeł ich finansowania w okresie 2014-2015, co wpłynęło na ograniczone formułowanie opinii. Analiza pozwoliła jednak dostrzec i zarysować prawidłowości w cechach finansowania działalności ROT-ów oraz uwarunkowań o charakterze finansowym w ich otoczeniu wpływających na skuteczność funkcjonowania. Implikacje praktyczne. Badania diagnozują poziom i charakter źródeł finansowania ROT oraz pozwalają na praktyczne porównanie działalności i sposobu funkcjonowania poszczególnych organizacji. Oryginalność pracy. Analiza źródeł finansowania i identyfikacja katalogu uwarunkowań w otoczeniu ROT-ów, w kontekście polityki turystycznej, systemu organizacji turystyki i zachowań organizacji nastawionych na pozyskiwanie źródeł funkcjonowania. Swoisty ranking ROT. Rodzaj pracy. Artykuł prezentuje wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego rozdziału jest więc analiza najważniejszych aspektów zastosowania nowoczesnych, internetowych systemów informatycznych w usługach turystycznych w Polsce.Turystyczne systemy informatyczne będą tu traktowane jako skomputeryzowane i wyposażone w media teleinformatyczne systemy informacyjne, realizujące specyficzne funkcje organizacji turystycznych oraz relacje pomiędzy nimi w celu udoskonalenia obsługi klienta oraz usprawnienia funkcji zarządzania firmą. (fragment tekstu)
Turystyka stanowi interdyscyplinarny obszar działań. Z punktu widzenia marketingu, należy traktować ją jako sektor gospodarki tworzący nowe wartości użytkowe (usługi) oraz formę aktywności ludzkiej generującą popyt na te usługi. Na sektor turystyczny składają się przedsiębiorcy turystyczni oraz obszary turystyczne, tzw. miejsca docelowe, zwane destynacjami, na których działają jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje turystyczne. Sektor turystyczny musi komunikować się ze swoimi nabywcami oraz całym społeczeństwem, aby przekonać, iż może lepiej i taniej zaspokajać ich potrzeby niż zrobią to konkurenci.(fragment tekstu)
10
61%
Rozwój turystyki jest czynnikiem przynoszącym pozytywny wpływ na narodową i lokalną gospodarkę. W Polsce w roku 2000 wprowadzono hierarchiczną strukturę organizacji zajmujących się rozwojem i promocją turystyki. Niniejsze opracowanie dotyczy rozwoju turystyki na poziomie lokalnym z punktu widzenia działalności Lokalnych Organizacji Turystycznych (LOT). Celem niniejszego artykułu jest zbadanie, czy trójstopniowy system rozwoju turystyki POT-ROT-LOT spełnia swoje zadanie na poziomie lokalnym. W 2013 r. prze- prowadzono, drogą elektroniczną, badania ankietowe wśród wszystkich zarejestrowanych LOT-ów, czyli 130, spośród których ankiety wypełniło jedynie 30. W badaniach wzięli udział także członkowie LOT-ów, którzy wypełnili i odesłali kwestionariusze, czyli 88 podmiotów. Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że LOT-y spełniają swoje podstawowe zadanie - przyczyniają się do rozwoju turystyki w regionach. Główne korzyści, czerpane z przynależności do organizacji, to korzyści marketingowe i możliwość konsolidacji działań z innymi członkami. Obecność LOT-ów na lokalnym rynku wspiera również działania związane z promocją turystyki. Mimo pozytywnych wyników badań funkcjonowanie LOT-ów w Polsce ma też wady, które wymagają działań naprawczych. Organizacje powinny zwrócić większą uwagę na integrację różnych grup interesu występujących na danym obszarze, a także bardziej zaangażować się we współpracę międzyregionalną i tworzenie nowych produktów turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Ważnym ogniwem systemu zarządzania turystyką w Polsce są wyspecjalizowane organizacje turystyczne, to jest Polska Organizacja Turystyczna (POT),regionalne organizacje turystyczne (ROT) i lokalne organizacje turystyczne (LOT), które przede wszystkim wspierają i promują rozwój turystyki na poszczególnych szczeblach systemu zarządzania turystyką w Polsce. Rozwój gospodarki turystycznej na szczeblu regionalnym i lokalnym, uwzględniający własne możliwości i uwarunkowania, powinien prowadzi ć do pełnej identyfikacji regionalnych i lokalnych potencjałów, gospodarki i rozwiązań dotyczących możliwości zasilania finansowego, preferencji w zakresie rozwoju gospodarczego i sfery konsumpcji, stanu opinii publicznej i wyobrażeń o turystyce oraz zasad i mechanizmów zastosowania w praktyce idei samodzielności, jak i samorządności. Ze względu na bogactwo przyrodnicze (Morze Bałtyckie, wybrzeże z czystymi i szerokimi plażami, pojezierza z urokliwymi jeziorami, rzekami, lasami), antropogeniczne (zabytki), jak i dobrą infrastrukturę turystyczną, jakie oferuje Pomorze Zachodnie,w województwie zachodniopomorskim jest zarejestrowanych najwięcej w Polsce lokalnych organizacji turystycznych. Walory naturalne i antropogeniczne województwa stanowią dla Zachodniopomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i lokalnych organizacji turystycznych podstawę dla kreowania produktów turystycznych oraz promowania uprawiania rozmaitych form turystyki (od wypoczynkowej po aktywną)w regionie, a także poza nim.(abstrakt oryginalny)
Za kreowanie wizerunku turystycznego wielu państw odpowiadają narodowe organizacje turystyczne (NTO), odgrywając ważna rolę w realizacji ich polityki turystycznej. Odpowiadając w głównej mierze za marketing krajów recepcji turystycznej, swoją działalnością przyczyniają się do kreowania ich właściwego wizerunku. W artykule podkreślono rolę marki i turystycznych produktów markowych w działaniach promocyjnych podejmowanych przez narodowe organizacje turystyczne wybranych krajów. W szczególności przedstawiono przykłady kampanii promocyjnych, wykorzystujących konkretne turystyczne produkty markowe do promocji danego kraju. W artykule przyjęto następującą tezę badawczą: turystyczne produkty markowe są ważnym elementem kampanii promocyjnych, realizowanych przez narodowe organizacje turystyczne. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wyniki analizy wybranych determinant egzo- i endogenicznych wpływających na możliwość skutecznego funkcjonowania regionalnych organizacji turystycznych w Polsce w formule klastrów turystycznych, a dalej skutków tego typu przekształceń i ich wpływu na rozwój ruchu turystycznego w obszarach recepcji turystycznej. Pomimo ujawnionej w przeglądzie literatury rozbieżności poglądów na temat celowości modyfikacji systemu POT-ROT-LOT na podstawie idei klastrów, autorzy zaproponowali model funkcjonowania regionalnych organizacji turystycznych (ROT) w formule klastra turystycznego, wskazując cechy, działania i zadania pozwalające na wdrożenie tego modelu do praktyki organizacyjnej, a w konsekwencji służące wzrostowi skuteczności działania organizacji, a dalej implikujące zmiany w logistyce i jakości obsługi ruchu turystycznego w regionie. (abstrakt oryginalny)
W czerwcu 2011 roku upływa 37 lat, odkąd w Krakowie powstała Regionalna Pracownia Krajoznawcza (RPK). Jest to jedna z 25 tego typu jednostek funkcjonujących w ramach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przy poszczególnych jego oddziałach. Niniejszy artykuł ma za zadanie przybliżyć najważniejsze wątki z historii krakowskiej RPK rzutujące pośrednio bądź bezpośrednio na jej obecne oraz przyszłe funkcjonowanie. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie zasad i problemów funkcjonowania regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych (ROT i LOT) w Polsce.
Zrównoważony rozwój turystyki w regionach i miejscowościach turystycznych jest uwarunkowany stworzeniem odpowiedniej platformy współpracy między podmiotami bezpośredniej i pośredniej gospodarki turystycznej, jak również między branża turystyczną a przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i administracji rządowej. W dobie ciągle rosnącej konkurencji niezmiernie ważnym elementem umożliwiającym zdobycie przewagi na ryku turystycznym jest stworzenie atrakcyjnego produktu turystycznego. W tworzeniu produktu turystycznego regionu powinny brać udział wszystkie wymienione podmioty - powiązane ze sobą poprzez uczestnictwo w regionalnych i lokalnych organizacjach turystycznych. (abstrakt oryginalny)
Zakynthos, niewielka wyspa na zachodzie Grecji, jest obecnie jednym z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży u wybrzeży Morza Śródziemnego. Wraz z liczbą wypoczywających zwiększa się również zasób narracji mówiących o tym miejscu. Kształtują one oczekiwania turystów i sposób ich percepcji. Obraz Zakynthos w wakacyjnych folderach różni się od rzeczywistości i nie znajduje odzwierciedlenia w realiach życia zamieszkującej wyspę ludności. Narracje, służąc interesom touroperatorów chcącym stworzyć alternatywny obraz świata, roztaczają przed wczasowiczami wizję raju. Sposób prowadzenia narracji przekłada się na doświadczenia turystów i formy organizacji ich wypoczynku, a także wpływa na zachowania mieszkańców wyspy, którzy, stając się przedmiotem opisu, dążą do przebudowy własnej tożsamości. Niniejsze studium przypadku oparte jest na kilkunastu miesiącach badań prowadzonych na Zakynthos. (abstrakt oryginalny)
Jednym ze sposobów konkurowania o turystów jest powoływanie na obszarach turystycznych lokalnych organizacji turystycznych (LOT). Ich celem, obok promocji turystycznej, jest tworzenie możliwości nawiązania dwustronnej współpracy gospodarczej między zrzeszonymi w nich podmiotami. W literaturze brakuje badań, w których wskazano by, czy przynależność do takich organizacji rzeczywiście służy budowaniu współpracy dwustronnej, a jeśli tak - to w jaki sposób, zaś jeśli nie - to dlaczego. Odpowiedź na to pytanie stanowi cel artykułu. By go osiągnąć, wykorzystano metodę studium przypadku, którym była Wiślańska Organizacja Turystyczna (WOT), oraz wywiady półstrukturyzowane przeprowadzone w latach 2013 i 2014 z 48 członkami WOT. Wyniki badań pokazały, że WOT w niewielkim stopniu stanowi platformę umożliwiającą nawiązanie dwustronnej współpracy między członkami zrzeszonymi w tej organizacji. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienić można m.in. duże zróżnicowanie potrzeb i interesów członków organizacji, brak ich aktywnego uczestnictwa w spotkaniach LOT czy brak wyraźnie dostrzegalnych, mierzalnych korzyści funkcjonowania organizacji przy jednocześnie wyraźnych kosztach (składka członkowska). W artykule sformułowano także zalecenia, które mogą okazać się pomocne w zmianie tej sytuacji.(abstrakt oryginalny)
Sprawne zarządzanie turystyką jest niezwykle istotne z punktu widzenia korzyści ekonomicznych, jakie może odnieść region w wyniku znacznego rozwoju gospodarki turystycznej i wzrostu liczby turystów. Przedstawiono zasady funkcjonowania lokalnej organizacji turystycznej jako instytucji wspierającej zarządzanie i rozwój turystki w regionie. Na podstawie dokonanych badań oceniono dokonania działających już organizacji.
20
51%
Celem artykułu jest przedstawienie wybranych aspektów działań podejmo-wanych w ramach brandingu przez narodowe organizacje turystyczne (NTO) funkcjonu-jące na obszarze czterech głównych (poza Europą) regionów turystycznych świata1. Ana-lizie poddano działania brandingowe 44 krajowych organizacji typu NTO. W szczególności w opracowaniu przedstawiono teoretyczne rozważania dotyczące poj-mowania brandingu w krajowej i zagranicznej literaturze przedmiotu, scharakteryzowano główne kryteria, na podstawie których dobrano narodowe organizacje turystyczne do ba-dań, a także przedstawiono wybrane aspekty praktycznego wykorzystywania brandingu przez badane NTO (m.in. zasięg działań podejmowanych w ramach brandingu, postrze-ganie i utożsamianie brandingu przez badane organizacje z różnego rodzaju zagadnie-niami, wykorzystywanie produktów markowych w kampaniach promocyjnych). W opra-cowaniu przyjęto hipotezę badawczą zakładającą, że branding odgrywa istotną rolę w działaniach współczesnych narodowych organizacji turystycznych, a jego ranga i za-kres wykorzystywania stale wzrasta, co powoduje, że staje się on jednym z kluczowych działań podejmowanych przez tego typu organizacje(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.