Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trusted profile
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Ograniczenia związane z pandemią i zachowywaniem dystansu społecznego wymusiły cyfryzację zarówno na ustawodawcy, jak i na podmiotach gospodarczych oraz osobach fizycznych. By zapewnić w miarę płynne funkcjonowanie firm, przedsiębiorcy zaczęli wykorzystywać rozwiązania cyfrowe. Jedne z nich funkcjonowały już od pewnego czasu, a inne zostały wprowadzone w ramach kolejnych tarcz antykryzysowych. (fragment tekstu)
Korzystanie z nowoczesnych technologii ICT wiąże się bezpośrednio z e-administracją, która powinna zagwarantować większy dostęp do nowoczesnych technologii zwiększając dostęp obywatelom do usług elektronicznych, a także zapewnić zdolność jej odpowiedniego wykorzystania. Celem badań była ocena stopnia efektywności udostępnionej usługi drogą elektroniczną, w komunikacji po-między obywatelami, a jednostkami samorządu terytorialnego, za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (e-PUAP). Celem szczegółowym było zdiagnozowanie możliwości stosowania w e-PUAP profilu zaufanego w komunikacji obywatel - JST we wszystkich urzędach administracji publicznej woj. kujawskopomorskiego. W tym celu dokonano analizy występowania na stronie urzędów profilu e-PUAP, a następnie wysłano listy z posiadanym profilem zaufanym drogą elektroniczną. Prowadzono jednocześnie dzienny monitoring zarejestrowanych nowych użytkowników z profilem bezpieczeństwa na stronie E-PUAP. W pracy wykorzystano mierniki dynamiki zjawisk, do których zalicza się indeksy statystyczne: absolutne i względne przyrosty wartości, oraz indeksy dynamiki: indywidualne I agregatowe. Badania wykazały niską efektywność jednostek samorządów terytorialnych w komunikacji z obywatelami za pośrednictwem e-PUAP. Jednocześnie stwierdzono niski poziom wiedzy obywateli o Elektronicznej Skrzynce Podawczej. Celowym jest podjęcie szczegółowych badań pozwalających na zdiagnozowanie barier i ograniczeń w tym zakresie zarówno wśród kadr urzędów administracji jak i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Punktem wyjścia do dalszych rozważań zaprezentowanych w artykule jest zdefiniowanie koncepcji interoperacyjności oraz powiązanej z nią koncepcji One Stop Shop (zasady jednego punktu obsługi). Przedstawiony w artykule problem badawczy dotyczy ścisłej integracji systemów e-usług administracji publicznej poprzez m.in. upraszczanie sposobów weryfikowania tożsamości użytkowników. W założeniu autora uproszczenie tych procedur powinno przyczynić się do dalszego standaryzowania i upraszczania e-usług na zasadzie obsługi w "systemie pojedynczego portalu usług publicznych".(abstrakt oryginalny)
Platforma ePUAP, dzięki której przedsiębiorcy mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem internetu, jeszcze do niedawna nie cieszyła się dużą popularnością. Uznano, że przyczyną tego stanu rzeczy jest konieczność korzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego, za który trzeba zapłacić. Dlatego został uruchomiony tzw. profil zaufany, czyli bezpłatny odpowiednik e-podpisu. Nową metodę potwierdzania tożsamości w systemach administracji publicznej wprowadziła znowelizowana ustawa o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne1. Na jej podstawie wydane zostały dwa rozporządzenia - w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej oraz w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej. Oba weszły w życie 9 czerwca 2011 roku. Dzięki tym usprawnieniom platforma zyskuje coraz więcej zwolenników - a co za tym idzie - staje się centralnym miejscem świadczenia e-usług. Niniejsze opracowanie jest instrukcją dotyczącą tego, jak stawiać pierwsze kroki na ePUAP.(fragment tekstu)
5
63%
E-administracja jest jednym z niezbędnych elementów budowy sprawnego państwa. Głównym celem e-administracji jest uproszczenie sposobu załatwiania spraw urzędowych oraz umożliwienie uzyskiwania wartościowych informacji na ich temat. Rozwój nowych technologii i rozwiązań informatycznych ułatwia funkcjonowanie instytucji administracji publicznej oraz przyczynia się do rozwoju społeczeństwa informacyjnego. W artykule omówiono terminy: e-administracja, profil zaufany, podpis elektroniczny oraz przybliżono zasadę działania platformy ePUAP. Celem artykułu było przedstawienie próby oceny wybranych aspektów dotyczących funkcjonowania e-administracji w Powiecie Jeleniogórskim. Zwrócono uwagę na praktyczne wykorzystywanie narzędzi do komunikacji z urzędem oraz na problem dostępności do e-usług. Ponadto artykuł prezentuje charakterystykę sektorów e-usług, z których mieszkańcy Powiatu Jeleniogórskiego korzystają najczęściej, a także e-usług, z których chcieliby korzystać w przyszłości. (abstrakt oryginalny)
Powstała w roku 2006 Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, w skrócie zwana e-PUAP, jest narzędziem informatycznym skupiającym w jednym miejscu dużą część usług administracji publicznej, świadczonych dotąd przez różne instytucje. Obecnie wdrażana jest druga wersja systemu, zwana e-PUAP2, która oferuje więcej usług, w tym tzw. profil zaufany - dostępną dla każdego alternatywę dla drogiego podpisu elektronicznego. Celem artykułu jest ukazanie korzyści związanych z wprowadzaniem elektronizacji usług administracji publicznej. Tezą artykułu jest stwierdzenie, iż bez elektronizacji usług administracja na szczeblu zarówno rządowym, jak i samorządowym jest nieefektywna, droga w utrzymaniu i wolna w działaniu. W artykule zostaną wykorzystane metody badawcze polegające na analizie dostępnych danych statystycznych oraz literatury(abstrakt oryginalny)
W dobie rozwoju nowych technologii informatycznych i komunikacyjnych wydaje się, że temat informatyzacji administracji publicznej, mimo że nie jest nowy, to wciąż jest niedoceniany. Jak pokazuje raport Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji "e-administracja w oczach internautów 2014", podstawowym problemem jest niewiedza obywateli na ten temat. Można również odnieść wrażenie, że administracja publiczna nie podejmuje wystarczających kroków, aby dostęp do e-administracji był dla obywateli łatwiejszy. Artykuł porusza zagadnienie potwierdzania profili zaufanych, jak również tworzenia punktów potwierdzających profile zaufane, które w istotny sposób mogą przyczynić się do wzrostu korzystania z e-usług udostępnianych przez jednostki administracji na platformie ePUAP. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji systemu informatycznego wspomagającego zwalczanie przestępczości gospodarczej z uwzględnieniem koniecznych modyfikacji otoczenia organizacyjno-prawnego. Koncepcja systemu IAFEC (ang. Information Analysis of Financial and Economic Crime) powstała jako konsekwencja prac prowadzonych w obszarze możliwości wykorzystania różnorodnych zasobów danych do przeciwdziałania przestępczości gospodarczej (głównie w sferze finansów). Wielkość tych zasobów oraz ich zmienność powoduje, że dotychczas wykorzystywane narzędzia i metody, służące do szeroko rozumianej analizy danych, stają się zbyt proste, a przez to nie spełniają założonych oczekiwań.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.