Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Unia walutowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Mechanizmy i problemy funkcjonowania Wschodniokaraibskiej Unii Walutowej
100%
Wschodniokaraibska Unia Walutowa (Eastern Caribbean Currency Union - ECCU) obejmuje 8 niezwykle małych gospodarek regionu Karaibów, wśród których znajduje się 6 niepodległych krajów (Antigua i Barbuda, Dominika, Grenada, St. Kitts i Nevis, St. Lucia, St. Vincent i Grenadyny) oraz dwa brytyjskie terytoria zależne (Anguilla i Montserrat). Obszar ten zajmuje powierzchnię niespełna 3 tys. km2 (mniej niż 1% powierzchni Polski) i jest zamieszkały przez około 620 tys. osób. Wielkość terytoriów poszczególnych członków ECCU waha się od około 100 km2 w przypadku Anguilli i Montserratu do 750 km2 w przypadku Dominiki. Ostatni z wymienionych krajów odznacza się największą populacją (ponad 170 tys. mieszkańców). Terytorium o najmniejszej liczbie mieszkańców (5,9 tys.) jest z kolei Montserrat. (fragment tekstu)
Stworzenie Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej (UGW) jest niezwykle ambitnym zamysłem gospodarczym. Koordynacja polityki ekonomicznej poszczególnych państw członkowskich (jej dopełnieniem jest przyjęcie wspólnej waluty euro) jest próbą trwałego połączenia gospodarek państw Europy w jedną całość. Efektem ma być powstanie zintegrowanego obszaru, który będzie w stanie ekonomicznie konkurować na rynku światowym.Decyzja o integracji była w znacznym stopniu oparta na politycznej deklaracji woli. Jednak żadna z form integracji gospodarczej nie przetrwa, jeżeli nie będzie przynosić pozytywnych efektów wszystkim uczestniczącym w niej stronom. Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy korzyści z uczestnictwa w unii walutowej w długim okresie będą przewyższać koszty. Dotyczy to także tak ambitnego i bezprecedensowego zadania jak stworzenie unii walutowej w Europie.Konieczne jest zatem przeprowadzenie rachunku kosztów i korzyści przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do unii walutowej i o terminie tego przystąpienia. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie i omówienie wybranych kosztów związanych z uczestnictwem kraju w unii walutowej. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono jakie znaczenie ma droga dochodzenia do unii walutowej. Naświetlono konsekwencje wprowadzenia unii walutowej, które wkraczają poza sferę czysto gospodarczą, obejmując również politykę. Przedstawiono kryteria konwergencji.
Opis kryzysu Unii Gospodarczej i Walutowej spowodowanego posunięciami, które miały ułatwić postęp na drodze do unii walutowej. Przedstawiono również francuskie warunki dla EMU, postanowienia paktu stabilizacji i rozwoju, warianty ewolucji europejskiego systemu walutowego.
Wprowadzenie unii walutowej - zdaniem autorki- jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania europejskiego rynku wewnętrznego w sektorze turystycznym jak również zharmonizowanie prawa podatkowego obowiązującego w sektorze turystycznym. Przedstawiono założenia Zielonej Księgi Turystyki z 1995 roku i omówiono wprowadzenie nowej strategii w tym sektorze.
Omówiono historię powstania Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU) i jej zasady działania. Zamieszczono opinie poprzedzające decyzje o powstaniu EMU jak również przedstawiono problemy, z którymi się będą borykać państwa przystępujące do Unii Walutowej i Gospodarczej.
W artykule tym laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1976 roku rozważa dobre i złe strony wspólnej waluty dla krajów europejskich.
8
100%
Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie rozwoju i historii funkcjonowania afrykańskiej strefy franka CFA, będącego oficjalną walutą w dwóch afrykańskich ugrupowaniach integracyjnych - Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Wspólnocie Ekonomicznej i Monetarnej Afryki Centralnej. W pierwszej części pracy skupiono się na teoretycznych aspektach integracji walutowej, natomiast drugą poświęcono analizie procesów integracji walutowej na tym kontynencie. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono podstawowe ustalenia Europejskiego Systemu Banków Centralnych, miejsce i rolę Europejskiego Banku Centralnego w ESBC, pozycję i funkcję narodowych banków centralnych w państwach Unii Europejskiej, etapy budowy Unii Ekonomicznej i Monetarnej, proces dostosowania narodowych banków centralnych do zasad ESBC, zadania i funkcje Europejskiego Instytutu Walutowego.
Objective: The objective of the article is to determine which exchange rate regime provides higher bilateral trade: fixed rate or currency union. Research Design & Methods: An index was designed based on variables commonly recognised as those that might affect the value of bilateral trade and those that are differently affected by fixed exchange rate regime and currency union. These variables are trade openness, trading partner trade importance, similarities of government debt and borrowing, similarities of inflation, and the correlation coefficient of detrended GDP. The index serves as a dependent variable in the main model, which was created using principal component analysis. I also ran models with both trade openness and trading partner trade importance as dependent variables. Findings: Although the index appeared to be higher in countries with a currency union, the results show that a currency union does not provide higher values of bilateral trade compared to a fixed exchange rate regime. Implications & Recommendations: Research can be repeated with more attention dedicated to independent variables. Alternative de facto classifications of exchange rate regimes can be used for future studies as well. Contribution & Value Added: The article contributes to existing studies on exchange rate regimes that commonly and interchangeably use notions of fixed exchange rate regime and currency union. To my best knowledge, there is no previous empirical research that would separately compare the impact on trade of these notions. The current study fills this gap. (original abstract)
Myśl ekonomiczna jest obecnie daleka od teoretycznej spójności naukowego konsensusu. Nawet podstawowy układ kategorii ekonomicznych nie jest ostatecznie wypracowany. Unia monetarna euro utworzona według teorii optymalnego obszaru walutowego napotyka trudności w integracji kolejnych państw. Ponadto w myśli geopolitycznej narasta przekonanie o nadchodzącej zmianie w kierunku wielobiegunowej organizacji współczesnego świata. Polska aktywnie działa na rzecz projektu ABC, dostrzegając historyczną szansę na urzeczywistnienie idei Międzymorza. Utworzenie w strefie Europy Środkowej trwałej organizacji geopolitycznej wymaga spójnej, pozbawionej obecnych wad teorii ekonomicznej gospodarki towarowo-pieniężnej. To jest celem i przesłaniem opracowania. W wyniku zastosowania nowej teorii ekonomicznej państwa dostrzegą znaczące korzyści z integracji, która zapewni gospodarowanie bez deficytów budżetowych i mniejszymi niż dotychczas podatkami. Istotą nowego podejścia jest sformułowanie spójnego i naukowego układu pojęć ekonomicznych jako podstawy do formułowania teorii. W wyniku osiąga się spójność triady: kapitał-praca-pieniądze i efekt samofinansowania pracy, który uwalnia gospodarki od deficytów budżetowych oraz rosnącego zadłużenia ograniczającego rozwój ekonomiczny. Inicjatywa tworzenia organizacji krajów Międzymorza należy z natury do Polski jako największego państwa regionu z odpowiednim historycznym dorobkiem. Ta inicjatywa jest oczekiwana ze strony wielu państw Europy Środkowej, a przedstawiona teoria może stanowić fundamentalny krok w kierunku budowania unii walutowej Międzymorza, a następnie dalszej integracji. (abstrakt oryginalny)
W prezentowanym artykule podjęto próbę przedstawienia problemów miejsca i roli małych i średnich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej oraz Unii Walutowej w możliwie dynamicznym, a zarazem aktualnym ujęciu, rozumianym jako regulacje i warunki z przełomu 2000 i 2001 roku. (fragment tekstu)
Wraz z wejściem w życie Europejskiej Unii Walutowej przedsiębiorstwa musiały przeprowadzić konieczne dostosowania pod względem techniczno-organizacyjnym w wielu obszarach ich działalności. Dziedzina rachunkowości została szczególnie objęta tymi zmianami. Celem artykułu jest zaprezentowanie na przykładzie Niemiec wpływu wprowadzenia waluty euro na rachunkowość. Przejście na euro spowodowało konieczność dostosowania księgowości i sprawozdań finansowych do nowej waluty. Powstałe przy trans- formacji liniowej (danych w walucie narodowej na walutę euro) różnice z zaokrągleń należało zaliczyć do wyniku finansowego jednostki. Szczególnego dostosowania wymagał kapitał zakładowy spółek kapitałowych: wartości nominalne akcji i udziałów musiały opiewać na pełne euro. Do tego konieczne były zmiany wysokości kapitału. Wraz z wprowadzeniem euro ryzyko kursowe między walutami państw członkowskich zostało wyeliminowane. Dlatego wszystkie zyski i straty z tych walutowych pozycji pieniężnych zostały zrealizowane. Ustawodawca stworzył możliwość odroczonego ujęcia dodatnich różnic kursowych, natomiast ujemne różnice kursowe należało odnieść natychmiast na rachunek zysków i strat. Wprowadzenie euro było związane z powstaniem różnych kosztów w przedsiębiorstwach. Koszty te były porównywalne z regularnymi kosztami przedsiębiorstw, dlatego należało je ująć zgodnie z ogólnymi zasadami bilansowymi. Poza tym została wprowadzona możliwość kapitalizacji tej części kosztów związanych z wprowadzeniem euro, które wynikały z wytworzenia we własnym zakresie wartości niematerialnych i prawnych. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Wpływ modelu Balassy-Samuelsona na państwa wstępujące do strefy euro
75%
Omówiono założenia modelu Balassy-Samuelsona oraz zbadano efekt tego modelu na państwa przystępujące do unii monetarnej, zwracając szczególną uwagę na Polskę.
Opisano doświadczenia Słowacji po wejściu do strefy euro. Przedstawiono perspektywy dotyczące wprowadzenia wspólnej waluty w Polsce oraz zwrócono uwagę na szanse i zagrożenia wynikające ze wstąpienia do Eurolandu.
Opisujemy w książce siedem spośród kryzysów walutowych, które wydarzyły się w krajach wschodzących w latach dziewięćdziesiątych. Staraliśmy się uwypuklić czynniki, które zwiększają ryzyko wybuchu kryzysu walutowego. Miało to między innymi ułatwić ocenę tego, czy i jakie jest ryzyko wystąpienia kryzysu walutowego Polsce w okresie, który dzieli nas od wejścia do europejskiej Unii Walutowej, gdy w naszym obiegu pieniężnym pojawi się euro(fragment tekstu)
Jest to krytyczna analiza Europejskiej Unii Walutowej dokonana przez profesora z Uniwersytetu w Leuven. Unia walutowa z krajami o wysokiej inflacji stwarza ryzyko, że wzrośnie inflacja w pozostałych krajach.
Artykuł analizuje najnowsze tendencje w systemie walutowym z uwzględnieniem dylematów, przed którymi stoją kraje tworzące tzw. Gulf Cooperation Council. Ich znaczenie dla gospodarki światowej już nie ogranicza się do dostaw ropy, gdyż ich nadwyżki pochodzące z handlu ropą w dużym stopniu finansują deficyt na rachunku obrotów bieżących USA. Zważywszy, że nadal trwają prace nad tą unią, w tekście omawiane są możliwości wyboru różnych rozwiązań dla nowej waluty. Wśród krajów, które powinny być najbardziej zainteresowane planami krajów GCC, są pozostali producenci ropy, zwłaszcza ci zrzeszeni w ugrupowaniu OPEC. Tekst jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy nowy pieniądz będzie alternatywą dla USD w zakresie jego funkcji zarówno jako waluty kwotowania, jak i waluty inwestycyjnej. (abstrakt oryginalny)
Opisano sytuację gospodarczą Grupy państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), ich udział w gospodarce światowej, relacje wyżej wymienionych do Unii Walutowej i Gospodarczej. Omówiono zagrożeniach jakie wynikają z wprowadzenia waluty euro dla ich rozwoju społeczno-gospodarczego.
20
Content available remote Synchronizacja cykli koniunkturalnych jako kryterium członkostwa w strefie euro
75%
Synchronizacja cykli koniunkturalnych jest jednym z najważniejszych kryteriów optymalizacji wewnątrz obszaru jednowalutowego, ponieważ eliminuje ryzyko nieadekwatności cyklicznej wspólnej polityki monetarnej. Tym samym zmniejsza się koszt związany z utratą autonomii krajowej polityki pieniężnej. W artykule prezentowane są wyniki badań porównawczych synchronizacji cykli koniunkturalnych 4 krajów: Polski, Estonii, Słowacji i Słowenii z cyklem koniunkturalnym strefy euro (12). Wyniki badań wskazują, że cykl koniunkturalny Polski jest w mniejszym stopniu zsynchronizowany z cyklem strefy euro niż cykle Estonii i Słowenii, ale w większym niż Słowacji. Oznacza to, że Polska byłaby lepszym kandydatem do przyjęcia wspólnej waluty niż Słowacja. Relatywnie niski poziom synchronizacji cyklu koniunkturalnego Słowacji ze strefą euro wskazuje, że nie jest to kryterium decydujące o przystąpieniu do unii walutowej. Dalsze badania nad ewentualną nieadekwatnością cykliczną wspólnej polityki pieniężnej w stosunku do słowackiej gospodarki są z punktu widzenia Polski niezwykle pożądane i z tego powodu powinny być kontynuowane. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.