Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi transgraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The aim of this article is to characterise new and traditional borders of the Russian East from the perspective of transboundary cooperation. Weak institutes by which regional economy in the border regional is trapped are characterised in the paper. Case study of the timber industry is used as an illustration. Ecosystem approach is presented as an instrument to balance environmental risks. Methodologically the paper is based on the theory of border, Paul Krugman's theory of spatial economic development and the World Bank classification scheme of development, and ecosystem approach as a component of environmental economy.(original abstract)
W artykule omówiono wpływ polityki migracyjnej i wizowej UE na rozwój współpracy transgranicznej między Ukrainą i Polską. Artykuł przedstawia i ukazuje istotę turystyki transgranicznej jako ważny element turystyki międzynarodowej, wykazuje znaczenie w rozwoju regionów przygranicznych, ujawnia swoje pozytywne konsekwencje dla rozwoju państwa. W tym artykule zbadamy współpracę transgraniczną w regionach pogranicza Ukrainy i Polski oraz zainteresowanie podnoszeniem konkurencyjności oferty turystycznej poprzez tworzenie zintegrowanych wspólnych produktów turystycznych. Zbadaliśmy również wpływ polityki wizowej obu krajów na turystykę w krajach pogranicza.(abstrakt oryginalny)
W okresie 1999-2007 występowały tendencje ekspansywne wśród firm usługodawców (członków Unii Europejskiej od 1 maja 2004) pomimo stosunkowo wysokiej restrykcyjności w zakresie swobody świadczenia usług występującej w państwach usługobiorców, spowodowanej między innym występowaniem w nich wysokiego bezrobocia. W sposób naturalny największym usługodawcą stała się Polska z 38,182 mln ludności, a oprócz niej Węgry - 10,107 mln, Czechy - 10,216 mln, Słowacja - 5,382 mln1. Równie ważnym przyczynkiem dla ekspansji usług transgranicznych (a także siły roboczej) było utrzymujące się wysokie bezrobocie w przededniu naszego przystąpienia do Unii (w Polsce, w kwietniu 2004 - 20%), dla porównania Węgry - 7,1% (I kwartał 2004), Czechy - 7,4% (I kwartał 2004), Słowacja - 17,5% (I kwartał 2004).(fragment tekstu)
Celem artykułu jest zbadanie zmian w zakresie celów i tematycznych obszarów wsparcia podejmowanych w ramach programów współpracy transgranicznej Republika Czeska-Polska, Republika Słowacka-Polska i Polska-Białoruś-Ukraina. Artykuł jest próbą odpowiedzi na następujące pytania badawcze: 1. Czy, a jeśli tak, to w jaki sposób zmieniły się cele współpracy transgranicznej stawiane w ramach programów współpracy? 2. Czy istnieją różnice w zakresie tematycznych obszarów współpracy transgranicznej? 3. Czy pomiędzy tematycznymi obszarami współpracy transgranicznej na pograniczu czesko-polskim i słowacko-polskim oraz polsko-białorusko -ukraińskim istnieją różnice? Analizie poddano dane zastane, wykorzystując przede wszystkim metodę badania dokumentów programowych trzech programów współpracy transgranicznej realizowanych w dwóch okresach unijnego programowania: 2004-2006 oraz 2014-2020.
Pogranicze polsko-niemiecko-czeskie na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku nazywano "czarnym trójkątem" z powodu silnie zdegradowanego środowiska naturalnego. Przemiany społeczno-gospodarcze związane z rozszerzaniem Unii Europejskiej, a zwłaszcza możność skorzystania z zewnętrznych środków pomocowych pozwoliły na intensywne, transgraniczne działania rewitalizacyjne, które doprowadziły do zmiany image'u rejonu, który obecnie jest określany jako "zielony trójkąt". Międzynarodowa grupa naukowców pod kierownictwem Instytutu Rozwoju Przestrzennego im. Leibniza w Dreźnie podjęła próbę oceny przebiegu ekologicznych procesów rewitalizacji i rozwoju pogranicza. Badaniami objęto zmiany zachodzące w latach 1990-2006.Wyniki tych prac mają znaczenie dla określenia przyszłych działań, służących dalszemu transgranicznemu rozwojowi tego obszaru.(abstrakt oryginalny)
Sejm przygotował ustawę regulującą maksymalną wysokość odsetek i kosztów bankowych kredytów. To faktycznie ustalenie urzędowej ceny pieniądza. Ustawa może zwiększyć konkurencyjność transgranicznych usług finansowych.
Cel. Przedstawienie perspektywy rozwoju przestrzeni turystyki kulturowej (turystyki dziedzictwa kulturowego) na transgranicznym i przygranicznym obszarze Pomorza (zarówno po polskiej, jak i niemieckiej stronie), a także wskazanie kierunków mobilności transgranicznej w regionie współdzielonego dziedzictwa. Metoda. Badania empiryczne na podstawie kwestionariuszy ankietowych (próba 320 osób doboru celowego z terenów niemieckiej i polskiej części Pomorza) oraz wywiadów bezpośrednich z osobami odpowiedzialnymi za kształtowanie ruchu i przestrzeni turystycznej w regionie. Wyniki. Badania wykazały dość spore różnice w postrzeganiu turystyki kulturowej jako celu destynacji transgranicznej w obrębie historycznego regionu Pomorza. Zarówno po stronie niemieckiej, jak i polskiej respondenci wskazali na inne (pozakulturowe) czynniki decydujące o podróży na drugą stronę granicy. Widoczne są jednak zmiany w identyfikacji regionu przez własnych mieszkańców, na co wskazują chociażby ich oczekiwania wobec rozwoju turystyki dziedzictwa i chęć kreowania wspólnych markowych produktów turystyki kulturowej w regionie. Ograniczenia badań i wnioskowania. Badania empiryczne zostały przeprowadzone na próbie ok. 300 osób z różnych pod względem językowym i narodowościowym miejsc (Polska i Niemcy). Pewne ograniczenia mogły również wyniknąć z różnego pojmowania zagadnień dziedzictwa pomorskiego. Implikacje praktyczne. Przeprowadzone badania stanowiły podstawę do dalszych analiz rozwoju turystyki transgranicznej na styku Polski, Niemiec i Skandynawii. Praktyczne zastosowanie w kreowaniu produktów i kształtowaniu przestrzeni turystyki kulturowej regionu. Oryginalność. Dotychczas nie było prowadzonych badań analizujących przestrzenne zróżnicowanie turystyki kulturowej na obszarach współdzielonego dziedzictwa rozwijającego się w dwóch sąsiednich, ale różnych całkowicie krajach. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badan empirycznych i studium przypadku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono rozwiązania projektu e-SENS, które ułatwiają obywatelom i przedsiębiorcom dostęp do transgranicznych usług publicznych poprzez umożliwienie administracji publicznej świadczenia interoperacyjnych usług elektronicznych. Współdziałanie w ramach różnych systemów narodowych odbywa się poprzez wielokrotne wykorzystanie technicznych rozwiązań projektu (tzw. building blocks) podczas procesu przygotowania i wdrożenia kolejnych usług elektronicznych. Artykuł opisuje obszar zakładania działalności gospodarczej (business lifecycle) wraz z możliwymi scenariuszami pilotażu - dwa przykłady zastosowania: rejestracja firmy oraz rejestracja działalności usługowej. Przeprowadzone w ramach projektu e-SENS analizy i badania wyraźnie wskazują, iż dążenie do interoperacyjności rozwiązań jest kluczową kwestią dla krajowych administracji publicznych chcących świadczyć usługi dla obywateli i przedsiębiorstw w Europie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu scharakteryzowanie problemu definiowania i interpretacji siedziby spółki handlowej. Problem ten jest doniosły z punktu widzenia procedury przeniesienia siedziby spółki. Doktryna i orzecznictwo są niejednolite w kwestiach definiowania siedziby spółki. Rodzi to problemy kwalifikacyjne co do faktu, czy siedziba jest przenoszona w zależności od uznania jej za siedzibę rzeczywistą (rzeczywistej działalności) czy siedzibę statutową (siedzibę wynikającą z rejestru). Problem jest o tyle doniosły, że wpływa pośrednio na zasadę swobody dzielności gospodarczej. Celem pracy jest określenie i wypracowanie jednolitego stanowiska, kiedy możliwe jest transgraniczne przeniesienie siedziby spółki, poprzez analizę językową i funkcjonalną przepisów krajowych i unijnych, orzecznictwa zarówno sądów polskich, jak i TSUE (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej), a także poglądów doktrynalnych. Należy przyjąć, iż siedzibą polskiej spółki handlowej jest siedziba rejestrowa, co w konsekwencji rodzi mniej problemów podczas procedury jej przeniesienia. Próba potwierdzenia powyższej tezy zostanie zawarta w poniższym tekście poprzez analizę wspomnianych przepisów krajowych i unijnych, orzecznictwa sądów polskich i TSUE. Pojęcie "siedziba spółki handlowej" może być wielorako interpretowane. (abstrakt oryginalny)
Prawo pacjenta do uzyskania opieki medycznej w innych państwie członkowskim Unii Europejskiej stanowi stosunkowo nowe zagadnienie prawne, żywo dyskutowane na europejskim forum. W ramach tej ogólnej tematyki wyróżnia się ponadgraniczne świadczenia medyczne otrzymywane w szpitalach oraz poza nimi (tzw. świadczenia ambulatoryjne). Przedmiotem niniejszego artykułu jest ta druga kategoria. Analizując możliwość skorzystania ze świadczeń przez nią przewidzianych, autor wskazuje, że zostały ona pierwotnie uregulowane w tzw, rozporządzeniach koordynacyjnych UE, wydawanych w związku z przepływem pracowników w ramach Wspólnoty (Unii). Następnie świadczenia tego rodzaju zaczęto uznawać w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE za usługę w traktatowym rozumieniu. Oznaczało to (przynajmniej w teorii) swobodę w ich otrzymywaniu. Istnienie takiej regulacji prawnej, a także ranga swobody przepływu usług spowodowały jednak wiele komplikacji praktycznych. Państwa członkowskie UE, w obawie przed nadmiernymi obciążeniami budżetowymi, wprowadzają w ustawodawstwie krajowym liczne ograniczenia dla uzyskiwania ponadgranicznych świadczeń ambulatoryjnych. Niniejszy artykuł, przedstawiając uprawnienia pacjenta do otrzymania tych świadczeń na obu w/w podstawach, odpowiada na pytanie o możliwość takich ograniczeń. Ponadto, z uwagi na przyjęcie w 2011 roku dyrektywy (która stworzyła niejako trzeci, obok rozporządzeń i orzecznictwa Trybunału, system prawny w przedmiotowym względzie), niniejszy artykuł stanowi swoisty wstęp do rozważań dotyczących praw pacjenta do uzyskania omawianych świadczeń stosownie do tej dyrektywy. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Research on Sustainable Tourism Development
84%
Celem tego badania jest określenie roli wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w branży turystycznej i pokazać znaczenie stanu środowiska naturalnego dla rozwoju turystyki. W artykule używano metody: generalizacji, opisu, analityczny i syntezy, indukcję i dedukcję. Przeanalizowano treść i cechy zrównoważonego rozwoju w turystyce. Dokonano analizy wprowadzenia koncepcji zrównoważonego rozwoju poprzez deklaracje i uchwały międzynarodowe. Scharakteryzowano tendencje we współczesnej turystyce. Omówiono znaczenie transgranicznej turystyki z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Określono rolę edukacji ekologicznej w zrównoważonym rozwoju turystyki. Zwrócono uwagę na konieczność rozumienia zasad funkcjonowania przyrody i ich wpływ na zbalansowane życie człowieka.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza regulacji Unii Europejskiej dotyczących opłat za przelewy transgraniczne w UE. Przedmiotem analiz jest w szczególności treść projektu nowelizacji rozporządzenia (WE) nr 924/2009 wraz z opisem przebiegu procesu legislacyjnego nad nim, a także potencjalne skutki nowych regulacji wprowadzających obowiązek ujednolicenia opłat za przelewy transgraniczne w euro z opłatami za przelewy krajowe w danej walucie narodowej (zarówno w strefie euro, jak i poza nią) dla konsumentów i instytucji płatniczych.(abstrakt oryginalny)
W wyroku w sprawie Polbud-Wykonawstwo sp z o.o. Trybunał Sprawiedliwości uznał za niezgodny z traktatową swobodą przedsiębiorczości przepis art. 272 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych w zakresie, w jakim uzależnia on przeniesienie statutowej siedziby spółki z o.o. na terytorium innego państwa członkowskiego UE w celu przekształcenia się w spółkę prawa tego państwa, w zgodzie z warunkami ustanowionymi w jego ustawodawstwie, od przeprowadzenia likwidacji stosownie do przepisów prawa polskiego. Znaczenie tego judykatu jest jednak znacznie szersze, gdyż Trybunał Sprawiedliwości, akceptując dopuszczalność tzw. wyizolowanego transgranicznego przeniesienia siedziby statutowej, w istocie zredefiniował pojęcie swobody przedsiębiorczości uznając, że wynika z niej swoboda wyboru prawa korporacyjnego, któremu ma podlegać już istniejąca spółka, która może dokonać tego wyboru poprzez transgraniczne przeniesienie siedziby i przekształcenie. Niniejszy artykuł ma na celu przedstawienie wpływu tego rozstrzygnięcia na pierwotne i wtórne prawo unijne, a także naszkicowania procedury transgranicznego przekształcenia polskiej spółki kapitałowej. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie poświęcone jest problemowi offshoringu nowoczesnych usług w kontekście szans Polski w tym procesie. Zwrócono w nim uwagę na następujące kwestie: czynniki sprzyjające transnarodowemu transferowi usług rodzaje offsoringowych projektów inwestycyjnych w usługach, motywy przenoszenia usług za granicę, korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem usług, przewagi konkurencyjne i pozycja Polski w rozwoju offshoringu nowoczesnych usług, oraz warunki sprzyjające rozwojowi potencjału usług w Polsce. (fragment tekstu)
Obowiązujące od 1.01.2019 r. przepisy Rozdziału 11a Działu III ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa -  dalej o.p. -  wprowadziły nakaz przekazywania informacji o  schematach podatkowych. Bezpośrednią przyczyną przyjęcia nowych regulacji było zobowiązanie każdego kraju członkowskiego do implementacji uchwalonej przez Radę 25.05.2018 r. dyrektywy 2018/822 zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania w odniesieniu do podlegających zgłoszeniu uzgodnień transgranicznych - dalej dyrektywa MDR. Mimo że w wielu aspektach polski ustawodawca znacznie rozszerzył zakres czynności traktowanych jako schematy podatkowe, to z powodu nieprawidłowej transpozycji kryterium głównej korzyści oraz kryterium transgranicznego nie wypełnił minimalnego standardu harmonizacji. (abstrakt oryginalny)
Akcji szczepień przeciw COVID-19 w UE, rozpoczętej na przełomie 2020 i 2021 r., niemal od początku towarzyszy dyskusja na temat dokumentu potwierdzającego fakt otrzymania szczepionki przeciw COVID-19 lub przebycia tej choroby i w konsekwencji uzyskania odporności na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Propozycję wprowadzenia takiego dokumentu, nazwanego unijnym zaświadczeniem cyfrowym, Komisja Europejska przedstawiła w marcu 2021 r. Z punktu widzenia prawa rynku wewnętrznego UE istotny jest materialnoprawny wymóg zaszczepienia się przeciw COVID-19 do celów transgranicznego korzystania z różnego rodzaju usług, którego spełnienie potwierdza unijne zaświadczenie cyfrowe. Celem artykułu jest zbadanie, czy wymóg zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez obywatela państwa członkowskiego UE zamierzającego skorzystać z usług oferowanych w innym państwie członkowskim UE należy uznać za, co do zasady zakazane, ograniczenie swobody świadczenia usług w UE. Wniosek, że tak jest w istocie, umożliwia wskazanie warunków, jakie muszą być spełnione, by przedmiotowy wymóg był zgodny z prawem UE.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera omówienie projektowanych przez Komisję Europejską kierunków zmian dyrektywy 2006/112/WE. Zmiany te, nakierowane głównie na zmniejszenie luki w VAT i walkę z oszustwami podatkowymi, mają fundamentalne znaczenie dla całego systemu podatku od wartości dodanej. Prezentowane przez Komisję Europejską założenia planowanej reformy z jednej strony mają wprowadzić ułatwienia dla podatników, czyniąc docelowy system VAT spójnym i mniej sformalizowanym, z drugiej zaś - zmieniają całkowicie dotychczasowy model poboru VAT. I chociaż na przeszkodzie wprowadzenia planowanych zmian może stanąć wymóg jednomyślności, to omówienie założeń jednolitego unijnego obszaru VAT należy uznać za niezbędne w dalszej dyskusji nad kształtem systemu VAT.(abstrakt oryginalny)
Telemedycyna zapewniła systemom opieki zdrowotnej szereg korzyści, w tym oszczędność kosztów, wygodę i możliwość zapewnienia opieki pacjentom mającym problemy z poruszaniem się lub mieszkającym na obszarach wiejskich, którym brakuje dostępu do lokalnych przychodni i lekarzy. Celem artykułu jest omówienie roli telemedycyny we współpracy transgranicznej pomiędzy województwem zachodniopomorskim a Meklemburgią Pomorską oraz jej znaczenia w zarządzaniu regionalnym. Aby osiągnąć ten cel, przyjęto wtórną analizę literatury. Dane wtórne zebrano z recenzowanej literatury i publikacji rządowych na temat roli, jaką odgrywa telemedycyna we współpracy transgranicznej w danym regionie, w tym znaczenia zarządzania regionalnego. W badaniu wykorzystano m. EUR-Lex, Scopus i Web of Science. Analiza wykazała, że projekty związane z opieką zdrowotną w UE są zarządzane w oparciu o proces hierarchiczny, który jednak należy zastąpić rozwiązaniem bardziej regionalnym, transgranicznym, aby poprawić współpracę transgraniczną w zakresie opieki zdrowotnej. W artykule tym stwierdzono również, że znaczenie regionalnego zarządzania telemedycyną we współpracy transgranicznej pomiędzy województwem zachodniopomorskim a Pomorzem Meklemburskim ma pomóc w opracowaniu trwałych ram współpracy transgranicznej w innych krajach/regionach UE w sprawach nie tylko opieki zdrowotnej, ale inni też. Kolejnym ważnym czynnikiem było zachowanie elastyczności w zarządzaniu współpracą transgraniczną. Wreszcie stwierdzono, że rolą telemedycyny we współpracy transgranicznej w tym regionie jest zapewnienie równomiernego rozwoju i harmonizacji zagadnień prawnych dotyczących opieki zdrowotnej. Zalecono, aby w ramach ustaleń, ponieważ współpraca transgraniczna w kwestiach związanych z opieką zdrowotną angażowała dużą grupę zainteresowanych stron, należy kontaktować się z instytucjami społecznymi i medycznymi, krajowymi i lokalnymi instytucjami administracyjnymi oraz ubezpieczycielami, ponieważ wszyscy oni odgrywają kluczową rolę w transgranicznej współpracy w dziedzinie zdrowia. (abstrakt oryginalny)
Od kilku miesięcy wśród podmiotów zajmujących się doradztwem podatkowym były szeroko dyskutowane zapowiadane przez Ministerstwo Finansów (MF) nowe obowiązki związane z obowiązkowym raportowaniem do organów podatkowych informacji dotyczących stosowania w operacjach trans granicznych określonych schematów podatkowych. Wpisuje się to przede wszystkim w inicjatywy resortu skierowane na działania antyoptymalizacyjne w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych. Warto wiedzieć, że udział tej daniny w ogólnej kwocie podatków centralnych, zasilających budżet państwa, należy w Polsce do najniższych w porównaniu z innymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który żyje dzięki podatkom pośrednim, czyli VAT, akcyzie, a w niektórych metodologiach badawczych wliczane są do tej grupy również cła. Nie negując prawa administracji do inicjowania działań mających za cel zwiększanie przychodów budżetowych, obawy wzbudzało przede wszystkim przenikanie nowych potencjalnych obowiązków w obszar tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego, ale także innych grup zawodowych, uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego. W październiku 2017 r. MF rozpoczęło nawet konsultacje w tej sprawie, twierdząc, że pozyskiwanie tego rodzaju informacji jest niezbędne dla szybkiego określenia przez administrację skarbową obszarów, w których poprzez stosowanie schematów podatkowych podatnicy uzyskują nieuzasadnione korzyści podatkowe i w których to obszarach niezbędne są działania w celu ochrony dochodów publicznych. Z czasem okazało się, że wszystko znajdzie oparcie w przepisach unijnych i to o randze dyrektywy. Z niej będą wywodzone bezpośrednio nowe obowiązki i zapewne dostosowawcze nowelizacje prawa krajowego. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.