Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ustawa o służbie cywilnej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu porównano koncepcje uchwalonych ustaw o służbie cywilnej z 1996 i 1998 roku. Autor rozważa konieczność uchwalania nowej ustawy dla kształtowania nowoczesnego i neutralnego politycznie korpusu służby cywilnej.
2
Content available remote Wyższe stanowiska w służbie cywilnej - uwagi na tle ostatnich nowelizacji
75%
W dniu 30 grudnia 2015 r. została uchwalona nowelizacja ustawy o służbie cywilnej oraz innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 34), która obowiązuje od 23 stycznia 2016 r. Nowelizacja ta wprowadziła istotne zmiany w naborze na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Zmiany te w wielu aspektach mogą wydawać się kontrowersyjne, w tym z perspektywy konstytucyjnej. Celem niniejszego artykułu jest ocena wprowadzonych zmian w kontekście zasady równego dostępu, w tym otwartego i konkurencyjnego naboru do służby publicznej. W opracowaniu zastosowano metodę dogmatyczną oraz analityczną. Autorka dokonuje analizy regulacji znowelizowanej ustawy, odnosząc się do najważniejszych wprowadzonych nowelizacją zmian w naborze na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Konkludując swoje rozważania, autorka wyraża pogląd, iż nowo wprowadzone regulacje w zakresie naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej niezupełnie dają się pogodzić z modelem politycznie neutralnego i zawodowego korpusu służby cywilnej. (abstrakt oryginalny)
Ustawa o służbie cywilnej z 21 listopada 2008 r. proklamuje zasadę otwartego i konkurencyjnego naboru do służby cywilnej, jednak poszczególne rozwiązania ustawowe mogą wzbudzać wątpliwości co do pełnej realizacji celów zakładanych przez ustawodawcę. Ustawa określa warunki zatrudnienia podlegające weryfikacji w procesie naboru i umożliwia zatrudnianie cudzoziemców na niektórych stanowiskach w korpusie służby cywilnej. Rygory selekcyjne w służbie cywilnej mają niejednolity charakter prawny - najbardziej ogólna jest przesłanka nieposzlakowanej opinii, której weryfikacja może nastręczać trudności. Stopień szczegółowości regulacji poszczególnych etapów naboru jest zróżnicowany. Merytoryczna faza naboru przesądzająca o wyłonieniu kandydata na stanowisko urzędnicze w istocie nie została unormowana, podobnie jak w przypadku konkursowego naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Na tle regulacji odnoszącej się do zakresu przedmiotowego informacji o wyniku naboru mogą powstać niejasności co do tego, czy obejmuje ona także użyte w procesie testy i badania psychologiczne. (abstrakt oryginalny)
24 marca 2009 r. weszła w życie ustawa o służbie cywilnej uchwalona w 2008 r. Akt ten uchylił zawierające kontrowersyjne i krytykowane ustawy z 2006 r. - o służbie cywilnej oraz o państwowym zasobie kadrowym. Ustawa z 2008 r. przywraca rozwiązania i instytucje mające zagwarantować stabilność i apolityczność korpusu służby cywilnej. Między innymi przywraca instytucję Szefa Służby Cywilnej, włącza wyższe stanowiska w służbie cywilnej do korpusu służby cywilnej i wzmacnia pozycję dyrektora generalnego urzędu. Nowa ustawa nie restytuuje jednak w niezmienionej formie stanu prawnego sprzed 2006 r. i wprowadza wiele nowych rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
Podstawa nawiązania stosunku pracy ma istotne znaczenie dla statusu członka korpusu służby cywilnej i wyznacza kolejne etapy kariery w służbie cywilnej. Z członkami korpusu służby cywilnej stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy na czas określony, umowy na czas nieokreślony oraz na podstawie mianowania. Nie wszystkie uregulowania dotyczące stosowania przewidzianych w ustawie podstaw stosunku pracy są do końca przejrzyste, co dotyczy m.in. umowy na czas określony oraz służby przygotowawczej i pierwszej oceny w służbie cywilnej. Szczególne właściwości, jeśli chodzi o mechanizm zmiany treści umowy o pracę, wykazuje umowa na czas nieokreślony zawierana z osobami zatrudnianymi na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej. Zdaniem autorki, ustawowa regulacja dotycząca mianowania może rodzić wątpliwości co do charakteru tego aktu i jego skutków w sferze stosunków pracy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania były obowiązki szczególne członków korpusu służby cywilnej (podstawowe, dodatkowe, kwalifikowane, zawarte w ustawie z 18 grudnia 1999 roku o służbie cywilnej, która weszła w życie 1 lipca 2000 roku) oraz ich wpływie na ograniczenie zasady równego dostępu do służby cywilnej. Przeprowadzona analiza regulacji obowiązków szczególnych, dowiodła, że regulacja ta, wpływa na pewne ograniczenia dostępu do służby publicznej, ale jej istnienie jest konieczne ze względu na prawidłowe funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce. Ograniczenia lub utrudnienia w dostępie do służby cywilnej, który tworzą pracownicy zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych w jednostkach administracji rządowej, są konieczne ze względu na interes publiczny, wiążący się z apolitycznym, bezstronnym i profesjonalnym wykonywaniem pracy w służbie cywilnej i publicznej na rzecz społeczeństwa.
Artykuł jest poświęcony problematyce zasady trafnej re akcji dyscyplinarnej w sprawach członków korpusu służ by cywilnej. Zostały w nim podjęte w ujęciu teoretycznym standardy orzekania w tego rodzaju sprawach przez komisje dyscyplinarne. Centralne znaczenie w tej materii ma zasada trafnej reakcji dyscyplinarnej. Odnosi się ona zarówno do orzeczeń uniewinniających, jak i orzeczeń o ukaraniu. Obowiązujących przepisach ustawy o służbie cywilnej cechują w tym zakresie istotne luki prawne, stąd w tym opracowaniu szereg postulatów de lege ferenda. (abstrakt oryginalny)
Polska służba cywilna, podobnie jak w innych państwach pokomunistycznych, należy do najmłodszych struktur administracji publicznej. Przedstawiono analizę porównawczą czterech projektów ustaw dotyczących służby cywilnej w Polsce. Omówiono podstawowe problemy polskiej służby cywilnej oraz zaproponowano ich rozwiązanie.
10
Content available remote Zmiana modelu służby cywilnej po nowelizacji ustawy o służbie cywilnej
63%
W artykule omówiono zmiany w zatrudnieniu w służbie cywilnej wynikające z ustawy z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw. W artykule dokonano analizy nowych warunków zatrudnienia na wyższych stanowiskach w służbie cywilnej na podstawie powołania. Przedstawiono też warunki pełnienia funkcji przez Szefa Służby Cywilnej oraz zasady funkcjonowania Rady Służby Publicznej, która zastąpiła dotychczasową Radę Służby Cywilnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.