Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Variable costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W artykule poruszono problem wykorzystania systemu rachunku kosztów zmiennych przy tworzeniu zintegrowanych i hybrydowych systemów rachunku kosztów. Dokonano prezentacji skutków procesów integracyjnych rachunku kosztów zmiennych ze sprawozdawczym rachunkiem kosztów i wybranymi nowoczesnymi rachunkami kosztów, zwracając szczególną uwagę na wpływ tych procesów na jakość informacji kosztowych finansowych i zarządczych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest prezentacja nowoczesnych koncepcji systemów rachunków kosztów mieszczących się w konwencji rachunku kosztów zmiennych. Omawiane przykłady systemów rachunków kosztów pokazują szczególną zdolność rachunku kosztów zmiennych do integrowania się z innymi systemami rachunku kosztów i narzędziami rachunkowości zarządczej, a także mają na celu wskazać wady i zalety takich hybrydowych rozwiązań. Artykuł ma odpowiedzieć również na pytanie czy przyszłość omawianego systemu rachunku kosztów nie jest zagrożona i czy w najbliższym okresie nie zostanie on wyparty przez inne rozwiązania. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Usefullnes of Variable Costs Accounting in Dairy Cooperatives in Poland
75%
The aim of research was to present the rationale for practical application of multi-stage and multi-block variables cost accounting in dairy cooperatives. In the article the benefits from implementation of variable costing were presented. Introduction of cost accounting and profit and loss account based on variable costs the management in dairy cooperatives is necessary for obtaining useful information for making decisions with respect to management effectiveness, profitability of particular products, sales profitability etc. Variable costing provides the data for rapid decisions concerning changes in assortment, and production optimization.
4
Content available remote Rozwój systemu controllingu w POL-EKO-APARATURA SP.J. - studium przypadku
75%
Przedsiębiorstwo POL EKO APARATURA SP.J. w 1990 r. rozpoczęło swoją działalność od sprzedaży kilku produktów. Przez 25 lat swojej działalności znacznie rozszerzyło swoją ofertę oraz rozwinęło proces produkcyjny, nie zmieniając jednocześnie systemu księgowego. Szczegółowa i rzetelna ocena rentowności jest możliwa tylko wtedy, gdy za rozwojem przedsiębiorstwa podąża sposób pomiaru, wyceny, rozliczania i kalkulacji kosztów. W związku z tym podjęto decyzję o wdrożeniu działań controllingowych, których zadaniem jest zarówno poprawa organizacji pracy, jak i uzyskanie wiarygodnych informacji na temat kosztów i rentowności. Konieczne było zarówno wprowadzenie zmian w strukturze organizacyjnej oraz polityce magazynowej, jak i w planie kont. Opracowany także został wielostopniowy i wieloblokowy rachunek kosztów zmiennych. Celem artykułu jest przedstawienie zadań controllingu na tle wcześniejszych rozwiązań.(abstrakt autora)
Cel artykułu: Celem głównym artykułu jest przedstawienie praktycznych wdrożeń koncepcji zarządczego rachunku wyników w przedsiębiorstwach z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Celami pomocniczymi są: przedstawienie i analiza praktycznych układów zarządczych rachunków wyników wdrożonych w polskich przedsiębiorstwach na podstawie wybranych przykładów z literatury i autorskich wdrożeń oraz identyfikacja przyczyn braku stosowania w praktyce zarządczych rachunków wyników w przedsiębiorstwach. Metodyka/podejście badawcze: Badanie przeprowadzono w różnych branżowo przedsiębiorstwach. Jako metodę badawczą zastosowano studium przypadku. Wyniki: W artykule zostały przedstawione studia przypadków opisujące zarządcze rachunki wyników w przedsiębiorstwach z różnych branż oraz przyczyny braku stosowania tego typu rozwiązań w przedsiębiorstwach polskich z sektora MSP. Ograniczenia/implikacje badawcze: Konsekwencją typowego ,,księgowego" podejścia w sprawozdawczości finansowej w MŚP jest brak lub mała użyteczność rachunkowości jako takiej w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Praktyczne implikacje: Odpowiednia konstrukcja zakładowego planu kont pozwala na sporządzenie zarządczego rachunku wyników na potrzeby decyzyjne. Oryginalność/wartość: Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie i równocześnie refleksję nad konstrukcją i wykorzystaniem narzędzi rachunkowości zarządczej w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz sprawozdawczości w MŚP. Podstawą tego podsumowania i refleksji jest długoletnia praktyka wdrożeniowa, naukowa, szkoleniowa i dydaktyczna autorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie podstawowych tendencji rozwoju systemów rachunku kosztów, jakie zaznaczyły się w światowej teorii i praktyce rachunku kosztów w XX wieku oraz objaśnienie relacji zachodzącej między systemami rachunku kosztów, a zmieniającymi się koncepcjami zarządzania podmiotami mikroekonomicznymi w kolejnych fazach rozwoju gospodarki rynkowej. Omówiono: 1. tradycyjne systemy rachunku kosztów: system rachunku kosztów pełnych, system rachunku kosztów zmiennych; 2. nowoczesne koncepcje rachunku kosztów: rachunek kosztów procesów, rachunek kosztów działań (Activity-based- Costing), rachunek kosztów celu (target costing).
W artykule przedstawiono pojęcie stopnia dźwigni operacyjnej kopalni, które - podobnie jak próg rentowności kopalni - opisuje stan w jakim ta kopalnia pracuje w aktualnych warunkach. Wyprowadzono wzory pozwalające na szybkie wyznaczenie stopnia dźwigni operacyjnej w kopalni oraz przedstawiono przykład zastosowania tej wielkości do oceny zmiany wyniku ze sprzedaży węgla przy alokacji dodatkowej sprzedaży węgla. Podano fizyczne ograniczenia funkcjonowania kopalni oraz przedstawiono zależności stopnia dźwigni operacyjnej od wielkości sprzedaży oraz od wyniku ze sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono metodę określenia udziału kosztów stałych i zmiennych w kosztach pozyskania węgla w kopalniach węgla kamiennego. Metoda, oparta o analizę regresji wielorakiej, pozwala na określenie zależności pomiędzy wieloma składowymi kosztów rodzajowych a wydobyciem z uwzględnieniem wzajemnych zależności pomiędzy tymi składowymi. Przedstawiono wyniki analiz wykonane na grupie 5 kopalń węgla kamiennego. (abstrakt oryginalny)
Analiza odchyleń w warunkach stosowania kosztów zmiennych standardowych stanowi jedno z podstawowych narzędzi stosowanych w kontroli działalności gospodarczej. W artykule omówiono rachunek kosztów standardowych oraz zaprezentowano na kilku przykładach ujęcie księgowe odchyleń zarówno w rachunku kosztów stałych jak i zmiennych.
Celem niniejszej pracy jest prezentacja wyników badań empirycznych dotyczących zastosowania statystycznej metody regresji liniowej do wyodrębniania kosztów stałych i zmiennych oraz ocena możliwości praktycznego wykorzystania tych metod w przedsiębiorstwie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.