Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 453

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wastes
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Zmiany formalnoprawne dotyczące gospodarowania odpadami, mając na celu ochronę naturalnych zasobów przyrodniczych, przyczyniły się do rozprzestrzeniania negatywnych procederów usuwania odpadów. Duże znaczenie pod względem ilości generowania odpadów mają place budowy, na których występuje kilka rodzajów odpadów budowlanych, w tym także odpady niebezpieczne. Sposoby postępowania z tego rodzaju odpadami wskazują wiele uchybień w przestrzeganiu wytycznych ustawodawcy.(abstrakt autora)
Rewolucja - takie określenie często pojawia się w przy okazji dyskusji nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku. Zakłada ona zdjęcie z mieszkańców - a dokładniej właścicieli nieruchomości - obowiązku gospodarowania odpadami komunalnymi, a przejęcie tych obowiązków przez samorządy.(fragment tekstu)
3
Content available remote Selected Osculate Timber Used in Building Constructions
80%
Qualities of won design elements in research from production of wood construction definite pine timber. Work included comparison of specificity resistance and with reference to proper objective norms with taking into consideration dimension partition of semi-finished article qualitative raw material. The study of mechanical properties of the samples included the determination of elasticity of the average large-size module(original abstract)
W artykule przedstawiono podstawowe uwarunkowania prawne i ekonomiczne dla możliwości rozwoju i wdrożeń instalacji zgazowania odpadów, produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneracji w układach małej mocy opartych na silnikach tłokowych. Wprowadzone w 2010 r. dyrektywą IED (Dyrektywa... 2010) nowe przepisy dotyczące technologii zgazowania odpadów wraz z implementacją do prawa krajowego w 2014 r. ustawą o odpadach (Ustawa... 2014) umożliwiły ich rozwój jako technik wysokosprawnych energetycznie oraz niskoemisyjnych. Stanowią one obecnie interesującą alternatywę dla klasycznych instalacji termicznego przekształcania odpadów opartych na technologii spalania. Kluczowym zagadnieniem dla rozwoju technologii zgazowania jest czystość wytwarzanego syngazu w ujęciu prawnym i technologicznym w szczególności w przypadku jego spalania w silnikach tłokowych. Z uwagi na brak spójnych przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń ze spalania syngazu w silnikach tłokowych zaproponowano możliwości ich interpretacji. W artykule przedstawiono również podstawowe uwarunkowania ekonomiczne i rynkowe w odniesieniu do krajowego modelu gospodarki odpadami. Wprowadzenie modelu gospodarki odpadami opartego na mechaniczno-biologicznym przetwarzaniu odpadów oraz zakazu składowania odpadów na właściwościach paliwowych wygenerowało problem oraz wzrost kosztów ich zagospodarowania. Konsekwencją jest możliwy wzrost rentowności instalacji zgazowania odpadów i produkcji energii w układach kogeneracyjnych małej mocy. Ponadto wskazano i opisano możliwe dostępne źródła przychodów dla takich wdrożeń w skali lokalnej.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Logistyczne aspekty zarządzania przepływem odpadów w mieście Częstochowie
80%
Poniższy artykuł porusza problematykę gospodarowania odpadami w mieście Częstochowie. Unormowania prawne mające na celu zmniejszenie negatywnego odziaływania odpadów na otoczenie przyczyniają się do wprowadzania przez władze miast rozwiązań zwiększających efektywność ich ponownego wykorzystania. W zarządzaniu odpadami istotne znaczenie ma logistyka, która koordynuje ich przepływ. Głównym zagadnieniem badawczym w niniejszym opracowaniu jest analiza systemu zbiórki odpadów w mieście Częstochowie.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano przeglądu i analizy zmian, jakie zaszły w zakresie opłat za składowanie odpadów w polskim systemie prawa ochrony środowiska. Celem tych zmian jest zwiększenie funkcji bodźcowej opłat i spowodowanie, aby przedsiębiorcom opłacało się ponosić koszty związane ze zmniejszeniem negatywnego oddziaływania na środowisko oraz racjonalnym gospodarowaniem jego zasobami. Wymaga to ciągłej modyfikacji instrumentów ekonomicznych, do których zaliczane są opłaty, aby miały one wpływ na wynik finansowy firmy, stymulujący do podjęcia działań proekologicznych, ale nieosłabiający kondycji firmy. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problem odpadów elektrycznych i elektronicznych w powiązaniu z różnymi elementami logistycznymi, prawnymi i społecznymi. Przedstawiono akty prawne, które mają za zadanie regulować stronę prawną gospodarki odpadami. Pokazano świadomość ekologiczną społeczeństwa, jak również jej brak odnośnie do ochrony środowiska przyrodniczego. Naświetlono też logistyczny problem zaprojektowania, wdrożenia i utylizacji elektronicznych i elektrycznych odpadów niebezpiecznych. (abstrakt oryginalny)
Sustainable waste management means action leading to avoiding waste, recovery of any possible materials and substances from waste, and making them safe for the environment. Placing the waste on garbage dump sites means the loss of potentially useful and usable materials, the loss of land and potential hazards to the environment. Sustainable waste management is strongly related to selective waste collection. There are many types of selective waste collection Systems. They differ depending on the country, population of the area, type of object etc., but all of them have the same objective - to improve recycling of waste. This paper describes the case of selective waste collection at the Gdańsk University of technology GUT), which was initiated by students. The selective waste collection system at GUT corresponds to the system in the city of Gdańsk. It means that colours of the containers for selectively collected waste are the same - yellow for plastics, blue for paper and green for glass. Cans are collected in can - shaped containers painted red or pink.(fragment of text)
9
Content available remote Stopień przydatności odpadów jako kryterium projektowe ekoproduktu
80%
Celem artykułu jest określenie skuteczności ekologicznej1 opracowanego kryterium projektowego - stopnia przydatności odpadów, klasyfikującego odpady poużytkowe w zależności od wielkości możliwego odzysku materiałowego. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono inwentaryzację i charakterystykę zwałowisk po górnictwie i przeróbce rud żelaza w Częstochowskim Zagłębiu Rudonośnym. Doggerskie rudy syderytowe w rejonie częstochowskim wydobywano nieprzerwanie przez ponad 600 lat. Jednak na początku lat siedemdziesiątych XX wieku nastąpił proces likwidacji górnictwa rud żelaza. Jako pierwszą zlikwidowano w 1970 roku kopalnię Rudniki w Rudnikach koło Zawiercia, a jako ostatnią - kopalnię Wręczyca we Wręczycy Wielkiej w 1982 roku. Na podstawie kwerendy w Częstochowskim Zagłębiu Rudonośnym zinwentaryzowano i opisano szczegółowo 41 zwałowisk po górnictwie i przeróbce rud żelaza. Obiekty te są rozmieszczone pomiędzy miastami: Częstochowa, Konopiska, Kłobuck i Zawiercie. Przeprowadzono badania terenowe, podczas których dokonano waloryzacji zwałowisk pod kątem możliwości odzysku materiałów żelazonośnych z odpadów zdeponowanych na powierzchni terenu. W przypadku potencjalnych możliwości odzysku żelaza z materiału odpadowego szacuje się, że całkowita masa zawartego w odpadach syderytu wynosi 5,8 mln Mg. Zaproponowano również kierunki rekultywacji oraz zagospodarowania wybranych obiektów.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wykorzystanie odpadów górniczych do budowy oraz modernizacji wałów przeciwpowodziowych w aspekcie logistyki odzysku. Jest to zagadnienie bardzo ważne dla polskiego górnictwa oraz sektora energetycznego, które to muszą wypełniać szereg coraz bardziej restrykcyjnych zobowiązań. Omówiono proces produkcji kruszywa na bazie odpadów górniczych oraz sposoby ich zagospodarowania. W szczególności omówiono wykorzystanie tychże do budowy i modernizacji wałów przeciwpowodziowych.(abstrakt oryginalny)
Mija już kilkanaście miesięcy, od kiedy rozpoczęto w Polsce pierwsze przetargi na odbiór lub odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Praktyka pokazuje, iż wiele miast (gmin) sprawnie poradziło sobie z wdrażaniem nowego systemu odpadowego. Jednakże częste są przypadki, kiedy miasta (gminy) napotkały znaczne problemy w skutecznym wyłonieniu firmy odpadowej.(abstrakt autora)
W drugiej połowie XX w. tworzywa sztuczne stały się jednymi z najbardziej uniwersalnych i wielofunkcyjnych materiałów w światowej gospodarce. Obecnie znajdują coraz więcej zastosowań w wielu dziedzinach, stanowiąc podstawę nowoczesnej gospodarki. Przez ostatnie 50 lat przemysł tworzyw sztucznych nieustannie się rozwijał - w okresie od 1950 do 2012 r. średnioroczny wzrost produkcji wynosił 8,7%.(abstrakt autora)
Zaówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się, ostatnie dekady przyniosły dwa gwałtownie rosnące problemy. Pierwszy to nasz styl życia napędzany konsumpcją, w efekcie którego wytwarzanych jest coraz więcej odpadów i prowadzący do problemów środowiskowych i sanitarnych. Drugi, niemniej ważny, to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię na całym świecie i dążenie do tego, aby ta energia nie naruszała równowagi ekologicznej. Czy można połączyć gospodarkę odpadami oraz cele zrównoważonego rozwoju? European Suppliers of Waste to Energy Technology (ESWET) uważa, że energia z odpadów (Waste to Energy - WtE) może zaoferować rozwiązanie - nie tylko tych dwóch, lecz także wielu innych problemów. (abstrakt autora)
Wymagania ochrony środowiska obowiązujące dla opakowań zmieniły filozofię myślenia o odpadach, wprowadzając zasadę zapobiegania ich powstawaniu. Wymagania te koncentrują się głównie na problemie ograniczenia niekorzystnego wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko. Jednak wpływ opakowań na środowisko należy rozpatrywać w całym cyklu ich życia, a nie tylko w fazie odpadów. Dogodnym narzędziem do zewidencjonowania obciążeń środowiskowych jest metoda oceny cyklu życia LCA (Life Cycle Assessment), która coraz skuteczniej wdrażana jest do praktyki przemysłowej. Dzięki temu możliwe jest ukazanie pełnego obrazu wpływów badanego opakowania na poszczególne elementy środowiska (powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat). Wiedza na ten temat pozwala dokonywać wyborów korzystniejszych dla środowiska i racjonalnie gospodarować jego zasobami, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.(abstrakt autora)
The notion of residue invalidates the dangerous longing for absolute purity and leads straight to a revaluation of contamination. The inspiration for such a shift in perspective may again be derived from Merleau-Ponty, on whose account "nature cannot be adequately conceived as a pure thing in itself over against a pure consciousness for itself [Low, 2000, 38]." Instead, the two constantly permeate or, in my terminology, contaminate one another. This notion is largely incompatible with the traditional American philosophy of wilderness, as envisioned by nineteenth-century transcendentalists. In his analysis of Emerson's Nature, for instance, Tadeusz Rachwał [1997, 76-7] delineates the formation of the self/centre from the position of which "the world is but a contamination of the absolute, 'the sordor and filths of nature' to be dried up by the sun [...]". The dirt of material nature is too much for the purified subject, who imagines a pure, absolute realm behind the "sordor and filth" of the visible. Arguably, the very same posture underlies the enterprise of modern technology, whose ultimate aim - as I have pointed out earlier - is to transform the world into waste, a disposable by product, garbage. Works such as A. R. Ammons's justly renowned poem-book Garbage undertake the difficult task of reconceptualizing the notion of garbage - not as something that needs to be neatly disposed of, i.e. moved to a place where it cannot be seen, but as "the poem of our time [...] believable enough / to get our attention, getting in the way, piling / up, stinking [...]" [1993, 18](fragment of text)
Wymagania ochrony środowiska obowiązujące dla opakowań zmieniły filozofię myślenia o odpadach, wprowadzając zasadę zapobiegania ich powstawaniu. Wymagania te koncentrują się głównie na problemie ograniczenia niekorzystnego wpływu odpadów opakowaniowych na środowisko. Jednak wpływ opakowań na środowisko należy rozpatrywać w całym cyklu ich życia, a nie tylko w fazie odpadów. Dogodnym narzędziem do zewidencjonowania obciążeń środowiskowych jest metoda oceny cyklu życia LCA (Life Cycle Assessment), która coraz skuteczniej wdrażana jest do praktyki przemysłowej. Dzięki temu możliwe jest ukazanie pełnego obrazu wpływów badanego opakowania na poszczególne elementy środowiska (powierzchnia ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat). Wiedza na ten temat pozwala dokonywać wyborów korzystniejszych dla środowiska i racjonalnie gospodarować jego zasobami, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.(abstrakt autora)
Pomoc de minimis jest wsparciem państwa udzielanym przedsiębiorcom, niewymagającym notyfikacji Komisji Europejskiej, gdyż jako pomoc o niewielkich rozmiarach nie powoduje zaburzenia konkurencji na rynku. Ustawowym obowiązkiem ubiegania się o udzielenie pomocy de minimis zostali objęci przedsiębiorcy wprowadzający w danym roku produkty w opakowaniach o masie nieprzekraczającej 1t. Jakie warunki muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc de minimis - o tym w niniejszym opracowaniu. (abstrakt autora)
Bottle2bottle (z butelki w butelkę) to zasada mająca na celu zmniejszenie ilości odpadu PET, wywodzi się niejako z szerszego zagadnienia, opracowanego przez niemieckiego profesora Michaela Braungarta, Cradle to Cradle® (C2C) (od kołyski do kołyski). Zakłada się w niej, że jedyną słuszną drogą do ochrony środowiska jest takie planowanie produktów, by zapewnić ich bilans zerowy dla środowiska.(abstrakt autora)
An inherent element of human existence is the generation of various types of waste linked to our everyday activities. Among the currently generated waste, post consumer recovered wood constitutes an ever bigger share that is waste which is the result of the end of life cycle of various wooden products. The aim of the study was to determine the size and type of post consumer wood discarded on the landfills, such as furniture, window frames, doors, logs and boards, pallets and so on, as well as paper and cardboard. Also the means of utilizing that post consumer wood have been analyzed. The study embraced municipal waste landfills in selected administrative districts of Wielkopolskie Voivodeship.(original abstract)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.