Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 104

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Work ethics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Józef Tischner, jako jeden z najwnikliwszych obserwatorów i diagnostów polskiego życia publicznego w ostatnich trzech dekadach XX w., wypracował wiele istotnych narzędzi opisu i ewaluacji najważniejszych form i obszarów, w jakich rozgrywał się i nadal rozgrywa dramat zbiorowej egzystencji Polaków. Wśród najbardziej nośnych kategorii historiozoficznych w dyskursie Tischnerowskim pojawiło się intrygujące, kontrowersyjne i często krytykowane określenie homo sovieticus, za pomocą którego krakowski filozof próbował skonstruować społeczno-filozoficzny model środkowoeuropejskiej transformacji ustrojowej, ze szczególnym uwzględnieniem specyficznej sytuacji społeczeństwa polskiego po upadku komunizmu. Artykuł podejmuje próbę rekonstrukcji dokonywanych na przestrzeni lat przez J. Tischnera analiz polskiej rzeczywistości społecznej, koncentrując się na rozważaniach z zakresu etyki pracy, a następnie rozpatruje problem, na ile aktualne i nadal inspirujące są wypracowane przez autora Etyki solidarności metody badawcze oraz uzyskane przezeń za ich pomocą rezultaty, jeśli jako zadanie badawcze postawimy przed sobą próbę zrozumienia źródeł, mechanizmów i prawdopodobnych rezultatów obecnie przeżywanych w naszym kraju problemów związanych z niedoskonałością strukturalną systemu pracy oraz etycznym nieuporządkowaniem, panującym w środowiskach pracowniczych.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była diagnoza poziomu satysfakcji z pracy, etyki pracy oraz poczucia koherencji pracowników call center jednej z wiodących polskich firm ubezpieczeniowych oraz analiza związków pomiędzy poszczególnymi zmiennymi. Autorzy sprawdzili czy istnieją różnice w poziomie zmiennych między pracownikami zatrudnionymi w różnych działach firmy. Punktem wyjścia prezentowanych danych empirycznych był model charaktery-styki pracy Hackmana i Oldhama, model salutogenetyczny Antonovsky'ego oraz postawy wobec pracy w ujęciu Mirelsa i Garreta. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zmienne, które są ważnymi korelatami cynizmu organizacyjnego, oraz dokonano przeglądu wyników badań na temat zależności między tymi zmiennymi a cynizmem. Ukazano też wyniki badań własnych na temat związków cynizmu organizacyjnego z zaangażowaniem w pracę, przywiązaniem do organizacji oraz poszczególnymi wymiarami etyki pracy: stosunkiem do ciężkiej pracy i wiary w jej sens, do odraczania gratyfikacji, czasu wolnego i polegania na sobie, oraz przeprowadzono ich dyskusję. (abstrakt oryginalny)
Pzeszło 70 z 260 firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych zmieniło prezesów lub całe zarządy. Na to nałożyła się fala bardziej i mniej spektakularnych roszad w spółkach skarbu państwa, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych.
The aim of the article was to diagnose the professional burnout, work ethic, beliefs about the social world among employees of the Rybnik Coal District and analyse the relationships between these variables. The authors checked whether work ethic, beliefs concerning the bad world, system justification, focus on social dominance, compassion, faith in life, as a zero-sum game and identification with Poland constitute a predictor of professional burnout of employees of industrial and mining plants. It was stated that exhaustion is associated with deferred gratification, while withdrawal with the scale of morality and ethics. The overall rate of professional burnout is associated with hard work and deferred gratification as well as with the overall result in the field of work ethic. Deferred gratification and compassion turned out to be significant predictors of professional burnout. Deferred gratification is at the same time an important predictor of exhaustion.(original abstract)
6
Content available remote Demokracja w miejscu pracy: zarys analizy etycznej
75%
Głównym celem rozważań jest etyczny opis demokracji w miejscu pracy i porównanie w aspekcie wartości etycznych demokratycznych i niedemokratycznych metod zarządzania. W tym celu zastosowano analizę etyczną danych empirycznych dotyczących organizacji w aspekcie dwóch wartości etycznych: wolności i szczęścia. Główna teza artykułu głosi, że demokracja w miejscu pracy etycznie przewyższa swoje autorytarne konkurentki, tzn. bardziej od nich maksymalizuje realizację wolności i szczęścia. Implikacją zarazem praktyczną, jak i społeczną wyników badań jest zachęta do tworzenia demokratycznych firm oraz demaskowania firm pseuodemokratycznych. Artykuł ma charakter badawczy.(abstrakt oryginalny)
Poniższe rozważania mieszczą się w kręgu klasycznych zagadnień filozofii i socjologii nauk społecznych, z uwzględnieniem perspektyw sugerowanych przez niektóre trendy zaistniałe we współczesnej humanistyce w zakresie etyki postępowania badawczego i praktyki dydaktycznej. Poddaję pod dyskusję pewną normatywną propozycję, nazwaną area ethics, w jej korelacji z treściami neonaturalistycznej ontologii wartości i metaetyki. Zagadnieniem fundamentalnym pozostaje relacja między poznawaniem a wartościowaniem. Następujące zakresy odniesień etycznych tegoż problemu są istotne w sferze nauk społecznych: (1) aksjologiczność kryteriów naukowości, tj. procedur/metod poznawczych generujących wiedzę uznaną za naukową i jako taką społecznie cenioną pozytywnie; (2) relacja między prawdziwością a użytecznością wiedzy naukowej; (3) moralny indyferentyzm nauki, ściślej: uczonych - kreatorów naukowych interpretacji świata -wobec obiektów (tu: zjawisk i procesów psychospołecznych, interpersonalnych, makrokulturowych etc.) eksploracji naukowej; (4) moralny komponent profesjonalnych modi operandi badawczych; (5) społeczny wpływ i percepcja teorii naukowych, i naukowej praktyki badawczej; (6) cele i deontologia procesu edukacyjnego. (fragment tekstu)
Wykonując swoje określone prawem prasowym zadania, służąc społeczeństwu i państwu, dziennikarz winien w myśl art. 10 ust. 1 z dnia 26 stycznia 1984 r. prawo prasowe postępować zgodnie z etyką zawodową. Etyka to, najogólniej rzecz biorąc, teoria moralności, a także zespół norm postępowania oraz ocen moralnych, charakteryzujący określoną społeczność. Wspomniane oceny i normy moralne mogą być jedynie deklarowane, a nie przestrzegane, czyli nie internalizowane. Termin "etyka" bywa uznawany za synonim "moralności". Odnosi się go do praktyki moralnej, bowiem nawet internalizacja pewnych norm, zaakceptowanie ich jako własnych, nie przesądza jeszcze o tym, iż akceptujący te normy, internalizujący je, będzie ich przestrzegał. We współczesnym świecie istnieje tendencja do kodyfikowania norm moralnych, obowiązujących w określonych środowiskach, do systematyzacji tych norm, w połączeniu z argumentacją skłaniającą do ich przestrzegania. Tego typu zbiory mniej lub bardziej uporządkowanych zasad, określających, jak z moralnego punktu widzenia winni się zachować przedstawiciele określonego środowiska, tworzą etykę normatywną. (fragment tekstu)
Firmy, które zastanawiają się nad wprowadzeniem kodeksów etyki, stają przed dylematem nie tylko organizacyjnym, lecz wręcz moralnym. Czy firma ma prawo określać etyczne wzory zachowań? Czy wprowadzając zasady etyczne, nie łamie granic prywatności swoich pracowników. Dlatego kluczowe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie o cel wprowadzenia kodeksu etycznego. (fragment tekstu)
Pracownicy czasem zachowują się nieetycznie dla dobra organizacji. Celem prezentowanych badań jest odpowiedź na pytanie czy zaangażowanie pracowników w nieetyczne zachowania proorganizacyjne ma związek z rodzajem umowy o pracę i stażem pracy zatrudnionych. Kontrakt o pracę wpływa na poczucie bezpieczeństwa pracowników. Staż pracy z kolei buduje bardziej dojrzałe zachowania w pracy. W artykule zaprezentowano wnioski z dwóch badań. W pierwszym wzięło udział ponad 750 osób, a w drugim prawie 400. Okazało się, że pracownicy na czasowych kontraktach o pracę są bardziej skłonni do nieetycznych zachowań proorganizacyjnych. Pracownicy z krótszym stażem również są bardziej zaangażowani w nieetycznye zachowania proorganizacyjne.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Życie to kaisha : specyficzne rozumienie japońskiej przedsiębiorczości
75%
Otwarcie na Chiny i proces przejmowania ich dorobku rozpoczęte w VII w. przyniosły Japonii pismo, organizację społeczną oraz zespół zasad i norm moralnych, które zorganizowały życie społeczeństwa. Zwracając uwagę na kulturowe różnice, jakie czynią japońską przedsiębiorczość tak odmienną od zachodniej, największy nacisk należy położyć na przejęte od Chińczyków zasady organizacji rodziny, odmienny stosunek do prawa i moralności oraz specyficzną rolę etyki konfucjańskiej. (fragment tekstu)
In this article the author poses an interesting question: is it possible for work ethics to be imposed on other cultures? The above is based on ethics of world religions, in particular Protestant ethics. (original abstract)
W warunkach nowej gospodarki, ściśle związanej z procesem tworzenia społeczeństwa informacyjnego, odpowiedzialność społeczna odgrywa coraz większą rolę. Oczekiwania wobec nowoczesnej organizacji obejmują działania skierowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, w celu dostosowania do społecznych wartości i oczekiwań, a zwłaszcza norm etycznych, rozumianych przede wszystkim w kategoriach odpowiedzialności, zwłaszcza odpowiedzialności wobec wszystkich pracowników. Główne zagadnienie artykułu dotyczyło zatem etycznego wymiaru roli zawodowej w kontekście społecznej odpowiedzialności. Podjęta została próba odpowiedzi na pytania: kim jest nowoczesny pracownik oraz czy w jego działalności zawodowej jest miejsce na etykę? Odpowiedzi przyniosły badania przeprowadzone wśród absolwentów krakowskich uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Ekonomicznej.
Należy podkreślić, że wśród osób zawodowo zajmujących się rachunkowością jest wiele takich, które istotnie nie potrzebują stosować się do skatalogowanych norm etycznych. Etyka wynika z ich charakteru. Jednak zakodowane wartości często stają w opozycji wobec niejasno sformułowanych przepisów prawnych, które dyktują rozwiązania wątpliwe z punktu widzenia etyki zawodowej. Ale jeżeli nawet przyjmie się, że gros zapisów prawnych nie budzi wątpliwości etycznych, powstaje wówczas inny problem. Księgowy często staje przed dylematem, czy pozostać w lojalności wobec swojego pracodawcy, którego strategia nastawiona jest na maksymalizację wyniku finansowego (jak już to wcześniej określono) za tzw. "wszelką cenę", czy ma pozostać wierny zapisom przepisów prawnych. Jak taka osoba ma postąpić w sytuacji, kiedy może usłyszeć od swojego przełożonego, że dane konkretne zachowanie jest zgodne z polityką firmy i że wymaga tego jej interes? Jak ma zachować się osoba, przed którą stoi groźba zwolnienia z pracy za "nielojalne" zachowanie? Co ma zrobić księgowy, który może usłyszeć od swojego szefa, że na jego miejsce czekają inni kandydaci. Są to rzeczywiste dylematy. Dlatego Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości (zawierający 55 stron wraz z dodatkowymi objaśnieniami) powinien w głównej mierze być skierowany do kadry menedżerskiej, która w duchu empatii powinna umieć wczuć się w rolę swoich podwładnych. Wszystko to oczywiście zależy od dobrej woli i chęci, których często polskim menedżerom niestety brakuje. (fragment tekstu)
15
Content available remote Poczucie koherencji, etyka pracy jako predyktory zadowolenia z pracy
75%
Artykuł przedstawia związki między etyką pracy i poczuciem koherencji a zadowoleniem z pracy. Przyjmując, że etyka pracy jest systemem postaw i przekonań wobec pracy zawodowej, a poczucie koherencji systemem postaw i przekonań wobec całości życia, a dokładniej wobec sytuacji trudnych, przeprowadzono analizy regresji, w których składniki poczucia koherencji oraz wymiary etyki pracy były predyktorami zadowolenia z pracy. Badania przeprowadzone z użyciem Kwestionariusza Orientacji Życiowej, Wielowymiarowego Profilu Etyki Pracy oraz Skali Satysfakcji z Pracy objęły próbę 300 pracowników różnych organizacji. Wieloraka hierarchiczna analiza regresji i analiza dominacji pokazały, że istotnymi predyktorami zadowolenia z pracy są: poczucie sensowności, poczucie zaradności, spostrzeganie pracy jako wartości centralnej oraz wartościowanie ciężkiej pracy. Badania pozwalają przypuszczać, że związane ze sobą - będące źródłem zdrowia - poczucie koherencji oraz etyka pracy są źródłem zadowolenia z pracy. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Ethics of Politics in Context of the Present
75%
Etyka polityki skupia swą uwagę na relacjach pomiędzy polityką i moralnością, a także zajmuje się zasadami ładu politycznego i działań politycznych. Polityka nie może być wolna od moralności, norm moralnych i zasad. Politycy, partie polityczne, instytucje polityczne, które manipulują prawdą, posługują się przekupstwem i korupcją, realizują bezwzględną politykę rządową, a także manipulują środkami masowego przekazu, powinni zwrócić się ku wartościom moralnym i powszechnie obowiązującym normom moralnym. Podejmiemy próbę poszukiwania etyki polityki na obszarze etyki instytucji politycznych, jak również na obszarze etyki cnót politycznych, tj. etyki na poziomie jednostki, moralnej jakości osób działających, skupiając uwagę na etyce pracy polityka, co wymaga stworzenia możliwie najszerszej przestrzeni podstawowych cnót moralnych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Mobbing jako problem etyki w zarządzaniu
75%
Pozytywny publiczny wizerunek firm i jej dobra reputacja są rezultatami etycznego i uczciwego postępowania wobec pracowników, co może przekładać się na zwiększenie konkurencyjności, zysków, zadowolenie klientów, tworzenie nowych miejsc pracy. Jednak w dynamicznie rozwijającym się sektorze prywatnym, jak i publicznym, nie zawsze przestrzegane są normy etyczne, co najbardziej uwidacznia się przy braku równych szans dostępu do pracy - chociażby przez to, że osoby bez tzw. "znajomości" pozostają bez pracy. Według wielu badań, również polskich, poważnym problemem we współczesnych organizacjach stało się zjawisko mobbingu. (...) Zjawisko mobbingu dotyka coraz szerszej grupy pracowników. Odnosi się ono do jakości relacji interpersonalnych w miejscu pracy oraz ich wpływu na funkcjonowanie pracowników i instytucji, w której są zatrudnieni. Mobbing oznacza działania lub zachowania odnoszące się do pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Jest to najbardziej niebezpieczne i destruktywne zjawisko występujące w miejscu pracy, które w zastraszającym tempie rozrasta się i pochłania nowe ofiary. (fragment tesktu)
Lasy stanowiły zawsze ważne zaplecze gospodarcze dla danego regionu. Odpowiednie gospodarowanie tymi zasobami wymagało od pracowników leśnych dużego zaangażowania w pracę, ale też odpowiednich zachowań etycznych. Te drugie są szczególnie potrzebne w odpowiednim dysponowaniu bogactwami lasu, w taki sposób, by zapewnić dobra ludziom, nie naruszając zbyt mocno porządku ekologicznego. Jest to bardzo trudne i wymaga od leśnika wielu kompromisów, co nie zawsze może się udać. Kolejną płaszczyzną odpowiedniego działania etycznego są stosunki interpersonalne panujące w miejscu pracy z jednej strony, z drugiej zaś - wszelkiego rodzaju interakcje z ludnością zamieszkującą las i okolice. Te wszystkie czynniki, wymagają od pracowników administracji leśnej odpowiedniego "konstruktu" etycznego, dającego możliwość uzyskania przychodów gospodarczych przy zachowaniu pozytywnych stosunków z mieszkańcami i pracownikami lasu. (fragment tekstu)
It is no longer a question today that in many cases employees find themselves in a situation where either they or their environment believe that they have committed a misdemeanor or sin at work. The perception of sin can depend on a number of factors, such as the particular organizational culture, management, employee preferences, the degree of trust in the organization, and so on. There are cases where we judge the same sin differently, making the severity and extent of the penalties involved vary. The present study examines workplace offenses and subsequent employer penalties and their impact. The researchers did not focus on illegal acts, but on those that violate moral standards or affect an employee's professional development and ability to advance in the workplace. The analysis made a distinction between misdemeanors that came to light and those that did not. The test results confirmed the following. The employees are more critical of their own faults than the employer, and this is especially true of moral faults. People experience sin and punishment differently by gender and age. (original abstract)
Personel
|
1997
|
nr 2
33-34
W styczniu br. przyjęta została przez Stowarzyszenie Doradców Personalnych, Deklaracja Zasad Etyczno-Zawodowych Doradztwa Personalnego. Stowarzyszenie ma pełnić kompleks usług związanych z poszukiwaniem i selekcją kadr na zlecenie pracodawcy. Treść deklaracji przytoczono.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.