Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Współpraca antyterrorystyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
The article presents solutions of the anti-terrorist system of the Republic of Poland in the field of reacting to terrorist events in sea areas and in the border area. The author analyzes the legal solutions in this respect and assesses them in this respect. He also presents proposals for the improvement of the Polish anti-terrorism system.(original abstract)
In this article we analyze the unfavorable demographic, social, economic situation, which has been forming for 20 years in Ukraine and now is burdened with military actions. That's provoking increasing a number of people, who having received disabilities and, as a result, need versatile rehabilitation. The state takes care of its defenders and their families. Defined at this article risks, unfortunately, impede rehabilitation, resettlement and reintegration of those who participated Anti-Terrorist Operation and members and their families. (original abstract)
Artykuł opisuje reakcje państw, byłych republik Związku Radzieckiego na wydarzenia zaistniałe w USA. Omówione są polityki Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu, Kazachstanu i Turkmenistanu; ich stosunek oraz oficjalne stanowiska rządów: poparcie i współpraca z wojskami amerykańskimi, bądź wspieranie działalności terrorystycznej.
4
Content available remote Terroryzm jako wyzwanie dla współczesnego bezpieczeństwa
75%
W dzisiejszych czasach ludzie mają bardzo różnorodne potrzeby i oczekiwania. Jest to związane z ogromnym rozwojem cywilizacyjnym, jaki można było zaobserwować na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jednak podstawą do wszelkich działań jest poczucie bezpieczeństwa, które zostało niestety zachwiane. Świadomość braku zagrożeń pozwala na prawidłowe funkcjonowanie oraz podejmowanie kolejnych wyzwań. Jak się jednak okazuje, pomimo odprężenia militarnego nieustannie pojawia się szereg nowych zagrożeń, które destrukcyjnie oddziałują na społeczeństwo oraz funkcjonowanie państw. Niewątpliwie jednym z takich zagrożeń dla współczesnego świata jest terroryzm, który w sposób spektakularny oraz bezwzględny powoduje straty zarówno materialne, jak i niematerialne. Dlatego też należy przykładać dużo uwagi do działań antyterrorystycznych, aby móc w efektywny sposób przeciwdziałać potencjalnym atakom.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu z zakresu ekonomicznej analizy prawa jest pokazanie wybranych praktycznych aspektów wykonania regulacji antyterrorystycznych, dotyczących sytuacji gospodarczej i inwestycyjnej przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, poprzez przedstawienie zaobserwowanych szans i zagrożeń z tym związanych. Pod opisanym względem została dokonana analiza takich instytucji prawnych z regulacji antyterrorystycznych jak: rejestracja kart pre-paid oraz zbieranie i przechowywanie informacji. Opracowanie odnosi się także do "Funduszy Europejskich Programu Polska Cyfrowa" oraz rozwoju cyfrowego Polski.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozpatrzenie problematyki terroryzmu z punktu widzenia kształtowania współczesnej przestrzeni zurbanizowanej jako tkanki odpornej. Badania zostały przeprowadzone w celu znalezienia rozwiązań dotyczących zasad projektowych dla miast odpornych. Wykorzystywanymi metodami badawczymi były: badania dokumentów oraz literatury, a także studia przypadków. Artykuł przybliża znaczenie pojęcia terroryzmu oraz problematykę związaną z jego definiowaniem, przedstawia początki istnienia tego zjawiska, wraz z jego ramową genezą, a także ukazuje strategię i taktykę ponowoczesnego terroryzmu. Ponadto w pracy ukazano oraz porównano rozwiązania antyterrorystyczne zastosowane w miastach, a także różnice między zabezpieczeniami antyterrorystycznymi wykorzystywanymi przez Amerykanów oraz przez Europejczyków. Dodatkowo w końcowej części artykułu przedstawione zostały formy ochrony antyterrorystycznej, jakimi dysponują Polacy. Wskazano również, jakie kwestie problematyczne wiążą się z tym tematem. Zakończenie artykułu podsumowuje analizy i badania zawarte we wszystkich częściach pracy oraz podkreśla, jak istotne jest zaplanowanie rozwiązań antyterrorystycznych w taki sposób, aby wkomponowywały się w przestrzeń publiczną miasta, jednocześnie tworząc w ten sposób przestrzeń bezpieczną dla jej użytkowników. Ponadto zwraca uwagę na to, aby w przyszłości wyciągać wnioski z doświadczeń i rozwiązań projektowych innych miast europejskich bądź światowych. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Wojsko Polskie w antyterrorystycznej misji "Active Endeavour"
63%
Celem artykułu jest przybliżenie powodów, przebiegu i skutków obecności polskich żołnierzy w natowskiej misji na Morzu Śródziemnym. W artykule został nakreślony rys historyczno-polityczny okoliczności, w których została podjęta decyzja na szczytach NATO o rozpoczęciu antyterrorystycznej operacji pod kryptonimem Active Endeavour. Ponad to zwrócono szczególną uwagę na powody, dla których polskie władze, wydały decyzję o bezpośrednim udziale okrętów Marynarki Wojennej RP w antyterrorystycznej misji. Praca ma charakter analizy deskryptywnej i wyjaśniającej; składa się z pięciu zasadniczych części: Wstępu, Tła politycznego operacji Active Endeavour, Operacji Acitve Endeavour po szczycie NATO w Stambule, Udziału polskich żołnierzy w misji Acitve Endeavour i Zakończenia. (abstrakt oryginalny)
Formalnie debatę o tym, jak dalece UE ma się zaangażować w pomoc USA w rozwiązaniu problemu Guantanamo, rozpoczęto 16 kwietnia 2009 r. Wtedy to na posiedzeniu ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych UE w ramach Komitetu Mieszanego (z udziałem Norwegii, Islandii i Szwajcarii jako państw stowarzyszonych grupy Schengen) zobowiązano Komitet Stałych Przedstawicieli (Coreper II) do zbadania możliwości wymiany informacji oraz ewentualnego przyjęcia osób, zatrzymanych wcześniej w Guantanamo, na terytorium państw UE i grupy Schengen. W kwietniu i maju 2009 r. odbyły się w Brukseli trzy spotkania ekspertów, a także dwa spotkania w gronie samych ambasadorów UE zebranych w Coreper II. Wynikiem prowadzonych dyskusji był kompromis w sprawie przyjęcia specjalnego mechanizmu współpracy między państwami członkowskimi UE i państwami stowarzyszonymi grupy Schengen w zakresie wymiany informacji z USA i współpracy w rozwiązaniu problemu Guantanamo. (fragment tekstu)
Prawo antyterrorystyczne, ze względu na szczególny charakter zagrożenia, jakiemu ma przeciwdziałać, przypuszczalnie będzie ingerować w podstawowe prawa i wolności obywatelskie. Z tego powodu ustawodawca nie może pominąć w swoich pracach standardów interpretacyjnych wyznaczanych przez Trybunał Konstytucyjny. Szczególnie istotny w tym aspekcie jest wyrok TK z 30.09.2008 r. uchylający przepisy umożliwiające "zestrzelenie cywilnego statku powietrznego, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa państwa, a jednocześnie uznano, iż statek został użyty do działań sprzecznych z prawem, w szczególności jako środek ataku terrorystycznego", w którym TK pośrednio odniósł się do problematyki antyterrorystycznej. (fragment tekstu)
Europejski nakaz aresztowania jest jednym z najnowszych instrumentów III filaru UE przyjętych wkrótce po wydarzeniach 11 września 2001 r. Jego geneza sięga jednak okresu sprzed ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone. Omówienie tego aktu prawnego jest istotne nie tylko z uwagi na wiążące się z nim zobowiązania członkowskie dla Polski, lecz także ze względu na daleko idące konsekwencje dla współpracy sądowej w sprawach karnych w państwach członkowskich Piętnastki, w tym zwłaszcza dla procedur ekstradycyjnych. (fragment tekstu)
Autor zastanawia się, czy po blisko siedmiu latach od ogłoszenia wojny z terroryzmem Stany Zjednoczone, a wraz z nimi Zachód i świat, wygrywają czy też przegrywają tę wojnę, w której przeciwnikiem jest al-Kaida, inne islamskie organizacje terrorystyczne, a także szerszy ruch zwany niekiedy globalnym dżihadyzmem. Ocena ta zdaniem autora nie jest prosta, gdyż żadna ze stron tego konfliktu nie osiągnęła zdecydowanej i nieodwracalnej przewagi. Niejednoznaczne wnioski wynikają też ze statystyk, np. liczby zamachów terrorystycznych i ich ofiar w kolejnych latach. W tej chwili nie ma odpowiedzi na pytanie: kto wygrywa tę wojnę. Autor przypomina, że rozbieżne poglądy prezentują zarówno eksperci, jak i przedstawiciele rządów. Warto również zauważyć, że oceny aktualnej sytuacji na polu walki z terroryzmem zawsze mają charakter uznaniowy, a w przypadku urzędników państwowych mogą też być uwarunkowane względami prowadzonej wojny informacyjno-propagandowej.
Numer niniejszego Biuletynu jest poświęcony współpracy międzynarodowej w walce z terroryzmem. Pełny wykaz zawartych tu artykułów znajduje się na stronie internetowej Biura Informacji Rady Europy: http://www.coe.org.pl/
This article contains a piece of scientific and theoretical analysis of social and legal relations in state governance in the sphere of social protection for participants of the Antiterrorist Operation (ATO) in the east of Ukraine. In considers specific elements of social protection for ATO participants and their family members as well as the structure of the state governance mechanism hereof. The paper also overviews and characterizes specific types of state governance mechanisms in the sphere of social protection for ATO participants. At the same time, the text demonstrates a scientific investigation into a comprehensive state governance mechanism in the sphere of social protection for participants of the Antiterrorist Operation (ATO) in the east of Ukraine and their family members. (original abstract)
Terroryści i media od zawsze żyli w symbiozie. W końcu to poprzez media opinia publiczna informowana jest o celach i motywach ich działań, wzbudzana jest uwaga i dyskusja całego świata. Co więcej, dziś media elektroniczne to nie tylko nośnik dla ideologicznego przekazu ugrupowań terrorystycznych, lecz także forma ich modus operandi. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba scharakteryzowania zjawiska terroryzmu oraz wskazania zależności dotyczących doboru metod przeprowadzania zamachów. Relacje zachodzące między liczbą zamachów, miejscem ich dokonania z uwzględnieniem aktualnych systemów bezpieczeństwa, pozwoli na uzasadnienie doboru narzędzi przez sprawców zamachów. Jednocześnie należy podkreślić, że z uwagi na nieprzewidywalność zjawiska nie należy oczekiwać w tym obszarze rozstrzygnięć i jednoznacznych ocen, będą one zawsze budzić zastrzeżenia i wątpliwości. Większą wiarygodność i przydatność będą miały dane ilościowo-jakościowe, za pomocą których możliwe stanie się przedstawienie obszaru występowania zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Prezentowane opracowanie wykorzystuje jawne informacje dostępne w publikacjach i serwisach internetowych dotyczące terroryzmu oraz miejsc ataków terrorystycznych w Europie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rosyjskie i chińskie doświadczenia w walce z terroryzmem oraz wspólne przedsięwzięcie, jakim jest Regionalna Struktura Antyterrorystyczna Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Artykuł został podzielony na kilka tematycznych części, w których kolejno analizowano terroryzm w Rosji oraz regulacje prawne i organizacyjne jego zwalczania. Następnie scharakteryzowano terroryzm w Chinach oraz rozwiązania prawne zaproponowane przez to państwo. Dwie kolejne części artykułu przedstawiają problematykę zwalczania terroryzmu w ramach SOW oraz funkcjonowanie Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej SOC. (abstrakt oryginalny)
W kwietniu 2007 r. został opublikowany jawny raport TE-SAT 2007 Europolu2 dotyczący problemu terroryzmu w Unii Europejskiej (w okresie od października 2005 r. do końca grudnia 2006 r.) oraz prawdopodobnej sytuacji w przyszłości, jeśli chodzi o zagrożenie państw UE terroryzmem. Jakkolwiek jest to przekrojowy i ciekawy dokument, przeszedł on jednak bez większego echa i bez potrzebnej debaty publicznej. Uważam, że jest to ze szkodą dla tego opracowania, bowiem umożliwia ono potencjalnemu odbiorcy głębsze przeanalizowanie sytuacji dotyczącej terroryzmu w ostatnim okresie. Z drugiej strony, ze względu na brak stosownego tłumaczenia tego dokumentu (jak na razie jest on dostępny wyłącznie w j. angielskim) krąg jego odbiorców ulega, niestety, znacznemu ograniczeniu. Mając powyższe na uwadze zdecydowałem się dokonać stosownego przybliżenia tego raportu polskiemu czytelnikowi, zainteresowanemu problematyką terroryzmu w UE oraz powiązaną z tym zagadnieniem współpracą realizowaną przez państwa członkowskie. W niniejszym artykule dokonuję streszczenia opisu sytuacji, jaka ma miejsce w UE, zgodnie ze wskazaniami wymienionego Raportu, a także przedstawiam zidentyfikowane w raporcie tendencje na przyszłość. Zdecydowałem się również na dokonanie krótkiego przybliżenia kompetencji Europolu do zajmowania się tą problematyką, w szczególności w kontekście rozproszonych kompetencji UE wobec terroryzmu, jak również charakteru i oceny samego Raportu jako dokumentu przygotowywanego w UE. (fragment tekstu)
Zakończenie zimnej wojny zamknęło pewien etap w historii stosunków międzynarodowych, pod znakiem zapytania stanęły dotychczasowe modele ustrojowe ładu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie oznacza to jednak, że na świecie zostały wyeliminowane wszystkie źródła napięć i konfliktów. Wręcz przeciwnie, w rzeczywistości międzynarodowej pojawiły się nowe problemy, zwiększyła się intensywność zjawisk dotychczas występujących bądź uległy one modyfikacji. Dokonana i wciąż trwająca zmiana układu sił w stosunkach międzynarodowych postawiła Unię Europejską i kraje Afryki Subsaharyjskiej przed koniecznością zredefiniowania ich wzajemnych relacji w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego. (fragment tekstu)
In the article the author has examined the specific conditions of public administration functioning in the zone of anti-terrorist operation. Also it was mentioned that the condition of hybrid military conflict in which Ukraine appeared, requires extraordinary decision making. In order to form specific decisions on the basis of technologies of civil-military collaboration, this work studies the process of building and improving the network of military-civil administrations. (original abstract)
Uprowadzenie czterech samolotów pasażerskich i dokonanie ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r., nadały terroryzmowi nowego wymiaru i znaczenia, czyniąc zagadnienie walki z terroryzmem problemem międzynarodowym czy wręcz globalnym. Wysadzenie w powietrze pociągów podmiejskich w Madrycie 11 marca 2004 r., spowodowało, że terroryzm stał się bezsprzecznie priorytetem dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich, również z punktu widzenia procesu tworzenia obszaru wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. W konsekwencji Unia i jej kraje zaczęły podejmować działania zmierzające do wypracowania różnego rodzaju instrumentów i dokumentów programowych, stanowiących wsparcie merytoryczne, polityczne i prawne dla podejmowanej współpracy antyterrorystycznej. [...] Najnowszym przykładem "programowania" zasad unijnej polityki antyterrorystycznej jest przyjęta w grudniu 2005 r. przez Radę Europejską "Strategia UE przeciwko terroryzmowi", która - do pewnego stopnia - stanowi podsumowanie wszystkich dotychczas podejmowanych inicjatyw programowych. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.