Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 65

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wycena wartości przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, a jednostki tworzące gospodarstwa domowe niepostrzeżenie stają się elementami globalnej wioski (global village"). Konsumenci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z faktu, iż nabywają produkt światowy. Dobro finalne, które trafia do klienta coraz częściej stanowi hybrydę skonstruowaną zgodnie z oczekiwaniami odbiorców globalnych. Po bliższej analizie podatnego na procesy unifikacyjne rynku motoryzacyjnego okazuje się, że przykładowy model marki Saab - 9-3 występuje również pod innymi znakami firmowymi takimi jak: Opel (Vauxhall, Holden) - Vectra, Cadillac - BLS bądź Saturn - Aura". Koncerny stosując szablon produktu globalnego minimalizują swoje nakłady na badania i rozwój (R&D) oraz przygotowanie produkcji. Jest do dość powszechnie wykorzystywana praktyka w przemyśle motoryzacyjnym (VW - Skoda - Seat - Audi - Porsche - Lamborghini - Bentley). Rodzi się jednak pytanie czy wykorzystanie technologii Vectry w nadwoziu 9-3 pozostawia subiektywne odczucie większej wartości marki Saab? Kwestia sporna, bowiem część konsumentów uważa, iż kupuje ułamek historii, ducha produktu, prestiż (goodwill4). Natomiast pewna grupa może poczuć się ofiarą działań marketingowych ukrywających fakt dopłacania kilkudziesięciu procent ceny do części różniących się tylko znaczkiem sub-firmowym grupy General Motors. (fragment tekstu)
Wartość godziwą wprowadzono do rachunkowości stosunkowo niedawno. Jest to kwota, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej. Chociaż założenia tej metody są słuszne, to jednak w praktyce szacowanie wartości godziwej nierzadko okazuje się trudne i niejednoznaczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wycena aktywów i zobowiązań według wartości godziwej konieczna jest także w celu ustalenia tzw. wartości firmy przy transakcjach przejęcia innej jednostki lub jej zorganizowanej części. Celem artykułu jest wskazanie, jak bardzo może się różnić wycena bilansowa od wartości godziwej poszczególnych elementów bilansu przygotowana na potrzeby przejęcia innej jednostki. Które elementy charakteryzują się największymi rozbieżnościami i z czego to wynika? Odpowiedzi na te pytania dostarczą dane dotyczące transakcji przejęcia Kredyt Banku S.A. przez BZ WBK S.A. W pracy wykorzystano analizę porównawczą danych finansowych. (abstrakt oryginalny)
Siła każdego przedsiębiorstwa mierzona jest za pomocą jednostek pieniężnych, które oznaczają jego wartość. Ze względu na fakt, że wartość przedsiębiorstwa to bardzo ważny element w zarządzaniu przedsiębiorstwem, konieczne stało się wyznaczenie metod jego wyceny. Jednak nie istnieje jedna idealna metoda, która będzie idealna dla każdego. Przedstawiłam 3 główne grupy metod i każda z, nich ma swoje cechy, wady i zalety. Dochodowe opierają się na zdyskontowanych przyszłych dochodach, z racji że dotyczą wartości planowanych, ich wyniki mogą zależeć od subiektywnej oceny osoby przeprowadzającej wycenę. Majątkowe określają wartość aktywów przedsiębiorstwa, podstawą są zapisy w księgach rachunkowych. Należą do metod najmniej pracochłonnych, ale zarzuca się im fakt, że opierają się jedynie na przeszłości, nie uwzględniając przyszłych wartości. A przecież przedsiębiorstwo to nie tylko jego składniki majątkowe, ale o wiele więcej czynników. Ostatnia 3 grupa czyli metody porównawcze, opierają się na porównaniu różnych parametrów osiąganych przez przedsiębiorstwo z analogicznymi generowanymi przez spółki porównywalne. Wybierając metody należy kierować się celem sporządzania wyceny oraz innymi ważnymi warunkami, które mają istotny wpływ na jego wartość. Dla optymalizacji, obiektywności i przydatności wyceny, należy użyć co najmniej dwóch z powyższych metod.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono pojęcie wartości. Scharakteryzowano wybrane obszary wartości przedsiębiorstwa. Omówiono czynniki kształtujące wartość. Ukazano potrzebę kształtowania wartości. Pokazano problemy wyceny wartości w procesie przekształceń własnościowych.(abstrakt oryginalny)
W czasach postępującej globalizacji gospodarki oraz zanikania kolejnych barier i utrudnień w wolnym handlu i przepływie kapitału, okazuje się, że coraz większą rolę odgrywają wartości niematerialne i prawne. Właściwie każdy inwestor dysponujący odpowiednim kapitałem może wybudować fabrykę odzieży, browar czy wytwórnię filmową, jednak nie każdy może je sprzedawać pod nazwą Wrangler, Carlsberg czy Disney. Nie każdy inwestor promujący swój produkt osiągnie sukces rynkowy, gdyż z różnych statystyk wynika, że średnio udaje się to zaledwie co siódmemu. (fragment tekstu)
W 2011 roku powstał MSSF 13, który definiuje wartość godziwą jako kwotę, jaką jednostka otrzymałaby za sprzedaż składnika aktywów lub zapłaciła za przeniesienie zobowiązania w normalnej transakcji dokonanej między uczestnikami rynku na dzień wyceny. W standardzie zostały przedstawione elementy, które przedsiębiorstwo winno wziąć pod uwagę przy ustalaniu tej wartości, jak również techniki służące do jej oszacowania. Standard wprowadza także hierarchię wartości godziwej, która odnosi się do ustalania sposobu pozyskiwania danych wejściowych w celu dokonania wyceny. W początkowym ujęciu wartość godziwa jest zazwyczaj równa cenie transakcyjnej, a w przypadku wystąpienia różnic, odnosi się je na wynik finansowy. MSSF 13 określa też tryb ustalania wartości godziwej aktywów niefinansowych, zobowiązań i kapitałów własnych jednostki. W opracowaniu szczegółowo opisano ww. elementy tworząc w ten sposób, zestaw informacji będący instrukcją dla przedsiębiorstw wprowadzających rozwiązania MSSF13. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie zagadnień dotyczących wyceny wartości firmy zarówno na moment jej powstania, jak i na dzień bilansowy, zgodnie z rozwiązaniami przyjętymi w MSSF nr 3 "Połączenia jednostek gospodarczych" oraz omówienie proce­dury ustalania wartości odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości w odniesieniu do wartości firmy według zasad określonych w MSR nr 36 "Utrata wartości aktywów". W poszczególnych częściach opracowania przedstawiono istotę, początkową oraz bilansową wycenę wartości firmy powstałej w procesie łączenia się jednostek gospodar­czych. Dokonano prezentacji procedury szacowania wartości odzyskiwalnej oraz bilan­sowego ujęcia i wpływu odpisu aktualizującego z tytułu trwałej utraty wartości na war­tość firmy. (abstrakt oryginalny)
W praktyce gospodarczej proces wyceny wartości przedsiębiorstwa opiera się na ustalaniu potencjalnych dochodów możliwych do osiągnięcia z zagospodarowania operacyjnych aktywów trwałych (głównie rzeczowych) i operacyjnego kapitału obrotowego netto (zapasy i należności pomniejszone o zobowiązania bieżące). Środki pieniężne i inne aktywa pozaoperacyjne (głównie finansowe) traktowane są jako zasoby nieproduktywne - niegenerujące dochodów w przyszłych okresach. Ewentualnie w procesie wyceny ich wartość bieżąca (najczęściej bilansowa) jest dodawana do wartości przedsiębiorstwa obliczonej od strony podejścia dochodowego dla aktywów operacyjnych lub tego typu zasoby majątkowe są traktowane jako źródło natychmiastowego pokrycia zadłużenia firmy, co oczywiście pośrednio sprzyja poprawie wartości kapitału własnego (niższe ryzyko finansowe firmy). Jednakże nie uwzględnianie dochodowego wpływu wartości gotówki i aktywów pozaoperacyjnych firmy oddziałuje negatywnie na wynik ostatecznej wyceny wartości przedsiębiorstwa, znacznie go w konsekwencji zaniżając. W artykule zaproponowano dwa sposoby uwzględniania w wycenie dochodowej przedsiębiorstwa wartości jego zasobów gotówkowych (wycena łączna i odrębna zasobów gotówkowych). Wyodrębniono również główne determinanty szacowania wartości gotówki oraz wskazano na potencjalne zagrożenia ich obliczania. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono prawne uregulowania dotyczące ustalania i rozliczania nabytej wartości firmy. Uwzględniono różnice metodologiczne w definiowaniu tej kategorii, wynikające z niespójności zasad prawa bilansowego i podatkowego.
Celem artykułu jest próba określenia, czy istnieją metody wyceny wartości przedsiębiorstw można bezpośrednio stosować w przypadku sprzedaży dokonywanej w trybie przewidzianym prawem upadłościowym i naprawczym. Teza główna stanowi, iż żadna z istniejących metod wyceny wartości przedsiębiorstwa nie może być bezpośrednio stosowana do oszaowania przedsiębiorstwa podlegającego sprzedaży w ramach prowadzodzonego postępowania upadłościowego. Teza pomocnicza określa. iż przy wycenie wartości przedsiębiorstwa winno się wykorzystywać elementy standardów mtod majątkowych oraz dochodowych ze wskazaniem na prymat metod majątkowych. Tezy weryfikowane są na podstawie analizy opisowej podstawowych regulacji prawnych, skonfrontowanej z doświadczeniem zaczerpniętym z praktyki gospodarczej. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest omówienie kluczowych kwestii związanych z zawodem analityka ds. wyceny przedsiębiorstw. W opracowaniu przedstawiono następujące zagadnienia: definicje i terminy pokrewne, motywy wyceny przedsiębiorstw, znaczenie celu wyceny, usługi świadczone przez analityków ds. wyceny przedsiębiorstw, profesjonalizacja usług wyceny przedsiębiorstw, szczególne przypadki wyceny zlecane analitykom takie jak due diligence czy fairness opinion, niezależność analityka ds. wyceny przedsiębiorstw. W końcowej części artykułu zaprezentowano aktualne wyzwania i najnowsze przedsięwzięcia podejmowane w obszarze profesji wyceny przedsiębiorstw. Ostatecznym celem tych działań podejmowanych przez różne organizacje zajmujące się wyceną przedsiębiorstw jest zapewnienie spójności i profesjonalizmu oraz wzmocnienie zaufania publicznego do zawodu analityka ds. wyceny przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest omówienie zagadnienia wyceny wartości firmy i przedstawienie metodologii przygotowania Memorandum Informacyjnego małego i średniego przedsiębiorstwa. Artykuł składa się z dwóch części. Na wstępie autor przedstawia ewolucję sposobów wyceny przedsiębiorstwa i określa, co współcześnie i jakie czynniki mają decydujący wpływ na wartość firmy. (...) W drugiej części artykułu autor przedstawia, jak w praktyce, krok po kroku przygotować memorandum informacyjne i tą metodą, przeprowadzić wycenę przedsiębiorstwa. (fragment tekstu)
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wpływu zysku na wartość przedsiębiorstwa dla właścicieli. W pracy przedstawiony został problem wyniku finansowego - jego pojęcie oraz metody prezentacji. Poruszona została również kwestia wyceny wartości przedsiębiorstwa. Zaprezentowano metody stosowane przy wycenie wartości podmiotu gospodarczego, które są wykorzystywane podczas przeprowadzania różnych operacji gospodarczych. (abstrakt oryginalny)
14
75%
Celem niniejszego artykułu jest prezentacja wyników analizy wybranych zagadnień dotyczących wyceny parków elektrowni wiatrowych. Wycena projektów elektrowni wiatrowych jest niewątpliwie procesem zindywidualizowanym. Autorzy widzą potrzebę usystematyzowania teorii wyceny specyficznych obiektów, jakimi są elektrownie wiatrowe. Dzięki temu możliwe będzie rzetelne odzwierciedlenie ich wartość na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Możliwe to będzie dzięki uwzględnieniu standardów wartości poszukiwanych przez różnych adresatów wyceny. Na początku artykułu w zaprezentowano uwarunkowania rozwoju analizowanego sektora energetyki w Polsce, a następnie zwrócono uwagę, na różne kategorie wartości występujące w praktyce wyceny. Następnie wskazano na zróżnicowanie faz realizacji projektów wiatrowych, rekomendując metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych, jako uniwersalne narzędzie wyceny, możliwe do wykorzystania na każdym z etapów cyku życia projektu. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Wykorzystanie symulacji Monte Carlo do wyceny przedsiębiorstwa metodą APV
75%
W niniejszym opracowaniu zaproponowano nowe podejście do wyceny wartości przedsiębiorstwa metodą APV. W pierwszej części artykułu opisano główne założenia metody APV. Następnie zaproponowano, aby do wyliczania przepływów pieniężnych wykorzystywanych w metodzie APV użyć symulacji Monte Carlo. Przedstawiono kolejne etapy takiej procedury, a następnie na przykładzie liczbowym wyliczono wartość przedsiębiorstwa według zaproponowanej metodologii. Na zakończenie przedstawiono zalety i wady takiego podejścia. (abstrakt oryginalny)
Dodatnia wartość firmy to składnik aktywów powstały na skutek nabycia (przejęcia) innego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części za cenę wyższą od wartości przejętych aktywów netto. Nadwyżka ta może stanowić zapłatę za przejęte zasoby przynoszące korzyści, ale niespełniające warunków zaliczenia ich do ściśle określonych aktywów, lub może być skutkiem zapłaty zbyt wysokiej ceny za przejęte przedsiębiorstwo. Wartość firmy nie ma postaci rzeczowej ani nie jest prawem, nie może być przedmiotem samoistnej sprzedaży. Okoliczności te powodują, że realistyczna jej wycena na dzień bilansowy rodzi wiele problemów. Nabierają one coraz większego znaczenia wobec wyraźnej tendencji wzrostu liczby przejęć, jak i kwot wartości firmy powstających w ich wyniku. (fragment tekstu)
17
Content available remote Przepływy pieniężne w wycenie metodą DCF a prawo bilansowe
63%
W artykule dokonano porównania definicji przepływów pieniężnych w rozumieniu metody wyceny DCF oraz testu na utratę wartości prawa bilansowego. Omówiono podobieństwa i różnice w kalkulacji komponentów wolnych przepływów pieniężnych. Do podobieństw zaliczono zastosowanie techniki dyskontowania, stopę dyskontową uwzględniającą ryzyko oraz komponenty przepływów pieniężnych. Różnice dostrzeżono w poziomie wydatków kapitałowych, ujęciu przepływów po okresie prognozy, jak też okresie projekcji przepływów pieniężnych. (abstrakt oryginalny)
Niniejsze opracowanie poświęcone jest zagadnieniom opcjonalnego wyłączenia z pełnego retrospektywnego zastosowania MSSF przy pierwszym zastosowaniu standardów międzynarodowych, w odniesieniu do połączeń jednostek gospodarczych. (fragment tekstu)
Determining the company value in the conditions of unstable development is a very difficult, almost sophisticated activity. The experience of authors confirms high sensitivity of the resulting company value in relation to critical input parameters, which are known as value drivers. One of these drivers, in case of determining the company value using the income capitalization approach, is the expected sales. In practice, some authors, but mainly experts, limit sales forecast to extrapolation of the identified trend of the past development, while neglecting the importance of the strategic analysis. The aim of the strategic analysis is to identify all factors which may influence future company objectives, i.e. also future sales. This article provides a possible approach to the correction of sales forecast based on the information gained from the strategic analysis. (original abstract)
20
63%
Zaprezentowana w artykule metoda pozwala na ustalenie wartości rynkowej marki w oparciu o przyszłe przepływy pieniężne. Wiodącą rolę w prezentowanej metodzie obok ustalenia stopy dyskonta odgrywa dokonanie szacunku wolumenu i wartości sprzedaży, które odzwierciedlają strategiczne zamierzenia firmy. Błędy w oszacowaniu przychodów ze sprzedaży prowadzą do bardzo dużych różnic w wartości szacowanej marki. Wymagana jest tu zatem szczegółowa znajomość branży, w której działa przedsiębiorstwo oraz wiedza na temat konkurencyjności produktów spółki i stosunków zarówno z klientami, jak i dostawcami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.