Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zaspokojenie potrzeb
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Carl Menger - podobnie jak wcześniej Etienne de Condillac, Le Trosne, Adam Smith, David Ricardo, John S. Mill, Jean-Baptiste Say, William S. Jevons - łączył pojęcie wartości z potrzebą. W przeciwieństwie jednak do swoich poprzedników Menger nie uznał kategorii użyteczności rzeczy jako miary ich wartości. Zakwestionował tym samym pogląd głęboko zakorzeniony w historii myśli ekonomicznej, iż wartość jest własnością dobra, która sprawia, iż jest ono zdolne do zaspokojenia potrzeb człowieka. W systemie Carla Mengera wartość dobra należy do kategorii sądu o wadze potrzeby dla dobrobytu jednostki. W artykule pokazano, iż Mengerowskie ujęcie wartości pozwala wprowadzić pojęcie aequalitas valoris do teorii wymiany, a pojęć "wartość wymienna" oraz "wartość użytkowa" nie można traktować jako przynależnych do teorii wartości dóbr.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera rozwinięcie prezentowanych w wcześniejszych publikacjach przemyśleń autora, dotyczących roli badania potrzeb we współczesnych działaniach inżynierskich. Celem opracowania jest wskazanie celowości uwzględnienia problemów identyfikacji oraz oceny potrzeb jako podstawy procesów, w tym: procesów oceny technologii. W części pierwszej pokazano w skrócie koncepcję określoną jako "inżynieria potrzeb". Przedstawiono również pewne propozycje rozwinięcia tej koncepcji, zwłaszcza w zakresie metodologiczno-narzędziowym. Druga część artykułu została poświęcona rozważaniom na temat roli inżynierii potrzeb, przede wszystkim w działaniach ukierunkowanych na ocenę produktów, usług i technologii zgodnie z ujęciem "Technology Assessment".(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Międzynarodowe uwarunkowania pozyskiwania ropy naftowej w rejonie kaspijskim
75%
Obecne zużycie ropy naftowej obejmuje około 40% podstawowego wykorzystanie paliw na całym świecie. Najbogatsze złoża ropy naftowej znajdują się wokół Zatoki Perskiej (ok 65%). Arabia Saudyjska, Kuwejt, Bahrajn, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak zapewniają ok. 30% światowych zasobów ropy. Brak stabilności w tym regionie, zagrożenie ze strony muzułmanów oraz fundamentalizm, zmuszają kraje Europy Zachodniej i USA do poszukiwania alternatywnych źródeł paliw. Znaleziono je w rejonie, a dokładniej na dnie Morza Kaspijskiego, gdzie rezerwy ropy naftowej oszacowano na 163 mld baryłek, co stanowi około jedną czwartą całości środków pochodzących z Bliskiego Wschodu. W artykule przedstawiono problemy związane z różnymi wariantami podziału Morza Kaspijskiego, dokładną lokalizacją zasobów ropy naftowej oraz metody i miejsce jej dystrybucji.
Artykuł przedstawia ideę odpowiedzialnego projektowania. Podstawową kwestią jest pytanie o element, który decyduje o tym, że pewne wymagania stawiane przez określone grupy odbiorców są potrzebami, inne zaś nie? Czy może być nim kategoria potrzeby? By odpowiedzieć na te pytania autorka wymienia pięć pojęć kryjących się pod terminem dizajn, szkicuje krótką historię pojęcia odpowiedzialnego dizajnu, wskazuje jego istotny element, jakim jest opozycja wobec projektowania komercyjnego, by dojść do paradoksu wpisanego w odpowiedzialne projektowanie. Paradoks, polega na tym, że wraz z negacją projektowania komercyjnego (który wyraźnie oddziela funkcję rzeczy od wyglądu), odpowiedzialny dizajn pozbawia się miary, pozwalającej odróżnić zaspokajanie potrzeb, przez określone funkcje przedmiotów od pozostałych wymagań odbiorców.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Mieszkalnictwo jako dobro wiodące w gospodarce
75%
Presja społecznych i ekonomicznych czynników na rozwój budownictwa mieszkaniowego w naszym kraju jest bardzo widoczna. Mimo wielu deklaracji politycznych składanych w różnych okresach rozwoju gospodarczego i krótkotrwałych przyspieszeń w budownictwie mieszkaniowym sytuacja w tej dziedzinie pozostaje nadal jednym z najważniejszych problemów społeczno-gospodarczych. Rozwiązanie kwestii mieszkaniowej jest zadaniem niezwykle złożonym, gdyż z jednej strony nie ustaje nacisk społecznych potrzeb mieszkaniowych, a z drugiej strony rezonans dynamiki wzrostu budownictwa mieszkaniowego sięga niemal wszystkich dziedzin życia gospodarczego. Dlatego rozwiązanie kwestii mieszkaniowej bazuje na społecznej wadze problemu mieszkaniowego oraz na wykorzystaniu mieszkalnictwa jako jednego z możliwych elementów programu stabilizowania i rozwoju gospodarki narodowej. Mieszkalnictwo może być w świadomy sposób wykorzystywane do wywoływania istotnych zmian po stronie produkcji i konsumpcji, zarówno w wartości rzeczowej, finansowej, jak i regulacyjnej gospodarki. Zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych ma ogromne znaczenie z ogólnogospodarczego punktu widzenia, gdyż poza bezpośrednią rolą celu produkcji na dziś, również stopień i formy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wywierają silny wpływ na ogólny poziom cywilizacyjny ludności, na ewolucję struktury konsumpcji, warunki startu młodego pokolenia itp. Szeroko rozumiane konsekwencje związane z posiadaniem mieszkania w skali mikroekonomicznej (gospodarstw domowych) oraz makroekonomiczne uwarunkowania rozwoju mieszkalnictwa pozwalają zauważyć, że przy występującym obecnie deficycie mieszkań ograniczone są możliwości ich wykorzystania jako instrumentu pozwalającego sterować rozwojem społeczno-gospodarczym, a mieszkalnictwo jako dobro wiodące może spełnić aktywna rolę (po przekroczeniu pewnego progu ilościowego) w gospodarce rynkowej, co może stanowić punkt wyjścia dla świadomego spożytkowania tego zjawiska w sposób efektywny. (abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono potrzebom konsumpcyjnym mazowieckich gospodarstw domowych dotkniętych bezrobociem. Autor podkreśla, że potrzeby konsumpcyjne są odczuwane przez ludzi z różną siłą i w różnej zależności. Z przeprowadzonej analizy istotności potrzeb w ankietowanych rodzinach dotkniętych bezrobociem wynika jednoznacznie, że ukształtowana hierarchia potrzeb konsumpcyjnych ustalona według ich ważności jest nieznacznie zróżnicowana w poszczególnych typach gospodarstw domowych i charakteryzuje się małą zmiennością i plastycznością. Można również zaobserwować rosnącą rolę potrzeb uważanych powszechnie za potrzeby wyższego rzędu. Potrzeby w zakresie wypoczynku oraz potrzeby kulturalne odgrywają większą rolę głównie w gospodarstwach najmłodszych, o wysokich dochodach, w których ankietowany określił siebie jako głowę rodziny oraz posiadał wykształcenie policealne lub wyższe. W gospodarstwach starszych, mniej zamożnych na plan pierwszy wysuwają się potrzeby podstawowe, związane z biologiczną egzystencją człowieka i niezbędne do zaspokojenia w danej chwili. (abstrakt oryginalny)
8
75%
Inwestycja pracodawcy w szkolenia przynosi ogromne korzyści całej organizacji. Przyczynia się do budowania pozytywnego wizerunku i pozycji na wymagającym współczesnym rynku. Zwiększa też wartość pracownika na rynku pracy, sprzyjając wzrostowi motywacji i podnosząc wynik samooceny. Jednakże szkolenia są możliwe tylko dzięki sprawnej i skutecznej realizacji działań poprzedzających je, którymi to działaniami jest właśnie identyfikacja potrzeb szkoleniowych. Bez tych działań nie jest i nie będzie możliwe realizowanie procedury szkolenia i doskonalenia zawodowego pracowników we właściwy sposób i w pełnym tego słowa znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono ogólną analizę spożycia usług w gospodarstwach domowych w okresie transformacji systemowej oraz udział usług w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych, mieszkaniowych, odzieżowo-obuwniczych, opiekuńczo-wychowawczych i potrzeb związanych z zagospodarowaniem czasu wolnego.
Przedstawiono charakterystykę potrzeb człowieka oraz problem poziomu zaspokojenia tych potrzeb.
Planowanie przestrzenne z założenia powinno być odpowiedzią na indywidualne bądź zbiorowe potrzeby społeczności korzystających z danej przestrzeni. Przez lata zmieniało się podejście do tego, czym jest samo planowanie i jaki w nim udział powinno pełnić społeczeństwo, a jaki władza. W zależności od tego podejścia definiowane były cele planowania. Opisywane działania zawsze unormowane były w sposób prawny, ściśle powiązany z wyznawaną ideologią i sytuacją polityczną kraju. Historia daje wiele przykładów działań planistycznych w systemie mocno zhierarchizowanym i asymetrycznym politycznie. Potrzeby i oczekiwania wyrażane w formie indywidualnej czy zbiorowej wynikają z różnych aspiracji ludzi, ich preferencji, przynależności do grup społecznych, czy wzorców kulturowych. Ważne jest, aby w procesie planowania mieć jak największe rozeznanie w tym temacie i dokonać konfrontacji ze specyfiką i charakterem obszaru objętego planowaniem. Mając na uwadze liczne problemy, jakich można doświadczać w sferze przestrzennej, gospodarczej czy społecznej, należy stwierdzić, że planowanie przestrzenne poprzez swoją istotę może wprowadzić ład przestrzenny lub przyczynić się do silnego konfliktu społecznego. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni, jak najbardziej różnorodny i pełny udział społeczeństwa w procesach planowania. Standardem powinno być wspólne rozwiązywanie problemów i podejmowanie działań na rzecz zaspokajania potrzeb społeczności, wykorzystując samorząd jako instrument do realizacji wyznaczonych celów. (abstrakt autora)
Badania ankietowe przeprowadzone przez Katedrę Marketingu Uniwersytetu Szczecińskiego w okresie od listopada do grudnia 2009 roku, wśród 292 losowo dobranych mieszkańców regionu zachodniopomorskiego, miały na celu zidentyfikowanie zmian w konsumpcji gospodarstw domowych. Postawiono w nich m.in. następujące problemy badawcze: identyfikacja stylów życia, zachowań, postaw konsumentów, sposobów i miejsc zaspokajania potrzeb. Przedstawione wyniki badań wskazują, że wyodrębnione grupy mają zbliżone do siebie sposoby zaspokajania potrzeb. Elementem różnicującym jest poziom deklaracji korzystania z danego sposobu. Grupa, która wyróżnia się na tle innych, to Zdobywcy. W przypadku potrzeb związanych z relaksem, kulturą, komunikacją osoby z tej grupy mają znaczący udział wśród osób deklarujących zaspokajanie potrzeb za pośrednictwem mediów elektronicznych. W obszarze potrzeb medycznych i duchowych stanowią istotną grupę deklarującą wykorzystanie zarówno tradycyjnych, jak i nowych sposobów zaspokajania potrzeb.(fragment tekstu)
Celem referatu jest ukazanie ewolucji podejścia promującego satysfakcję klienta. We wstępie przedstawiono zjawisko satysfakcji klienta i jego znaczenie dla dostawcy. W następnej kolejności scharakteryzowano rozwój podejścia promującego satysfakcję klienta od stadium braku zainteresowania potrzebami i wymaganiami klienta (strategia product-out) do stadium budowania jego indywidualnej satysfakcji (mass customization). Omówiono główne założenia modelu Kano, jako jednego z ważniejszych modeli opisu potrzeb i wymagań klienta. Referat zakończono omówieniem narzędzia służącego zbieraniu informacji o zmieniających się wymaganiach klienta, jakim jest "Voice of the Customer".(abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych, przynoszących sukces celów przedsiębiorstwa jest identyfikowanie i zaspokajanie potrzeb oraz oczekiwań klientów przedsiębiorstwa, a także pracowników przedsiębiorstwa, dostawców, właścicieli przedsiębiorstwa, lokalnych społeczności. Osiągnięcie tego celu prowadzi do poprawy konkurencyjności. Systemy jakości wpływają na podniesienie jakości oferty rynkowej przedsiębiorstw mleczarskich oraz na możliwość jej ciągłego doskonalenia. Stanowi to ważny atut w walce konkurencyjnej, w której spełnienie oczekiwań klienta jest głównym celem przedsiębiorstwa.Aby spełnić oczekiwania i zaspokoić potrzeby klienta, kierownictwo przedsiębiorstw, mających systemy jakości, podejmują następujące działania:- analizuje potrzeby i oczekiwania klientów, w tym potrzeby klientów potencjalnych,- określa najważniejsze właściwości wyrobu swoich klientów, identyfikuje i ocenia konkurencję na rynku,- identyfikuje możliwości rynkowe, słabości i możliwości poprawy konkurencji. (fragment tekstu)
Kupowanie powinno być prostym i intuicyjnym procesem. Zadaniem firm jest zaspokajanie potrzeb klienta i dbanie o jego satysfakcję. Pozostawienie klientowi zbyt wielu opcji wyboru nie jest dobrym pomysłem, gdyż wymaga od niego wysiłku przy podejmowaniu decyzji.
Dba o politykę personalną, dostarcza menedżerom odpowiednich narzędzi, dotrzymuje kroku biznesowi, promuje ideę ustawicznego kształcenia i zachęca pracowników do ciągłego rozwoju. W wirze spotkań i w obliczu coraz nowszych wyzwań HR-owiec potrafi jednak zapomnieć o samym sobie i być jak szewc bez butów. Uważność biznesowa to - zdaniem ekspertów - jedna z nadrzędnych potrzeb współczesnych specjalistów ds. zarządzania personelem. (fragment tekstu)
This article aims to analyse the experience of creating and functioning of corporate universities as a way of developing an educational environment - a component of corporate social responsibility (CSR) and an essential element of social infrastructure. This article lists the possible benefits of interaction between an individual, a corporate university and a region in the co-operation based on continuous development and education. The methodology of the narrative literature review is applied in order to achieve the above aim.(original abstract)
RESEARCH OBJECTIVE: The aim of this study is to present seniors' opinions about their activity and ways to meet seniors' needs. THE RESEARCH PROBLEM AND METHODS: The research problem was centered around: participation in senior social life; forms of activity undertaken by seniors; ways to spend free time by seniors and the needs of the elderly. Survey was used as the research method. The studies were diagnostic and exploratory. THE PROCESS OF ARGUMENTATION: The progressive demographic change in Polish society makes active and active aging more active and the elderly's needs for care and support become a major stimulus for satisfaction and quality of life. The article reviews the opinions of seniors about their activity and ways of meeting their needs. RESEARCH RESULTS: This study has shown that participation in social life, forms of activity and the needs of the elderly in various ways are met and implemented. Seniors indicating inactivity (in this study are mainly social welfare beneficiaries) generally declare that they feel socially excluded. These people choose a type of home and solitary activity, and spending their free time is mainly based on watching TV and listening to the radio. On the other hand, active seniors (in this study are mainly participants in senior clubs) are satisfied with their role in society. Free time is spent on meetings with people, e.g. in the club and prefer to take various activities. Research also shows that various forms of senior activism, including senior ones, have an impact on the quality of life of the elderly, significantly improving their activity, while addressing higher needs and counteracting social exclusion. CONCLUSIONS, INNOVATIONS AND RECOMENDATIONS: There is a need for more intensified action by aid institutions, directed towards seniors who are inactive, excluded - social welfare clients, so that they too can live in the "autumn of life." Training should also be provided to social workers who equip tchem with the necessary knowledge and skills to work effectively with the seniors and to effectively and effectively reintegrate and reintegrate them.(original abstract)
Rynek pracownika zmusza menedżerów personalnych do tworzenia systemów motywowania, które będą sprawiedliwe i transparentne, a jednocześnie zindywidualizowane i złożone, dostosowane do potrzeb zarówno organizacji, jak i potrzeb samych pracowników. Nie jest to zadanie łatwe, jednak w dzisiejszych czasach po prostu konieczne. (fragment tekstu)
Rodzina, "podstawowa komórka społeczna", stanowi grupę, która dzięki swej funkcji prokreacyjnej zapewnia ciągłość biologiczną nie tylko sobie, ale i społeczności, w ramach której się rozwija. Trudno przeceniać rolę rodziny, tak dla jednostki, jak i całego społeczeństwa. W rodzinie najmłodsi członkowie społeczeństwa kształtują swoją osobowość, rodzina zapewnia potomstwu warunki rozwoju biopsychicznego i przygotowując je do życia w społeczeństwie przekazuje mu dziedzictwo kulturowe i społeczne systemy wartości. Rodzina stanowi naturalne środowisko życia człowieka, zapewnia również swym członkom podstawowe materialne warunki bytowania. Wszechstronne zaspokojenie potrzeb jednostki dokonuje się poprzez zaspokajanie potrzeb rodziny, utożsamianej w sferze ekonomicznej z gospodarstwem domowym. Gospodarstwo domowe jest jednostką uprawiającą działalność gospodarczą, która ma na celu zaspokojenie wszelkich potrzeb typu konsumpcyjnego grupy osób zamieszkującej pod jednym dachem, najczęściej spokrewnionych ze sobą. Rola rodzinnego gospodarstwa domowego, jako jednostki działającej w sferze spożycia i dla celów spożycia, jest niezwykle istotna, zarówno z punktu widzenia celów ogólnospołecznych, jak i ze względu na wewnętrzne cele gospodarstwa.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.