Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 49

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zawód prawnik
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote Paweł Włodkowic's Contribution to Development of the Polish Legal Profession
100%
Artykuł przedstawia postać Pawła Włodkowica. Czasy, w których przyszło mu żyć i pracować charakteryzowały się konfliktem Polski z Zakonem Krzyżackim. Ukazana została rola, jaką Paweł Włodkowic odegrał na Soborze w Konstancji, szczególne w zakresie sporu Polski z Zakonem Krzyżackim. Paweł Włodkowic sporządzał pisma procesowe, które charakteryzowały się poprawnym językiem, logiką zawartych w nich wywodów oraz niezwykła przejrzystością w zakresie formy. Metoda sporządzanych przez niego psim procesowych stanowi wzór nawet dla obecnych prawników. Dlatego też Paweł Włodkowic zasłużył się w rozwój polskiej adwokatury, wyznaczając nowe standardy w przedmiocie redakcji pism procesowych, zarówno co do treści, jaki i formy. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie problematyki integralności prawnika z perspektywy założeń autorskiej koncepcji holistycznego podejścia do prawa i praktyki prawniczej. W trakcie rozważań zostaną zaprezentowane podstawowe założenia holizmu prawniczego, przyjmowane rozumienie integralności prawnika i jego właściwości personalnych, tworzących prawniczą osobowość (the Lawyer Personality) oraz problematyka integralności w kontekście formuły (modelu) relacji prawnika z klientem. Holizm prawniczy za kwestie doniosłe dla praktyki prawniczej uznaje odpowiednie poznanie przez prawnika samego siebie, świadomy wybór przez niego roli zawodowej lub ról, sposobów ich wykonywania oraz formuły współpracy z klientem i stronami sporów. Podkreśla ich złożoność i możliwy wpływ na postulowane zachowywanie przez prawnika integralności postaw i czynów w życiu zawodowym i prywatnym. Autor reprezentuje podejście badawcze związane z koncepcją wielopłaszczyznowości ontologicznej i metodologicznej zjawisk prawnych oraz postulatem tzw. zewnętrznej integracji prawoznawstwa z dorobkiem innych nauk, nie tylko społecznych (np. psychologii czy socjologii).(abstrakt oryginalny)
Samorządy prawnicze opiniują projekty aktów prawnych w ramach przeprowadzanych konsultacji społecznych oraz współdziałania - opartego na delegacji ustawowej - z Ministrem Sprawiedliwości. Największą aktywność w tym zakresie przejawia samorząd radców prawnych i adwokatura, do których przesyłane są projekty wszystkich aktów prawnych. W celu ich opiniowania zostały w samorządach prawniczych utworzone wyspecjalizowane agendy realizujące to zadanie ustawowe. Od 2016 r., zgłaszane przez samorządy prawnicze uwagi do projektów są rzadko uwzględniane w procesie legislacyjnym, a niekiedy brak jest dowodów na ich pogłębioną analizę. Oznacza to brak rzetelnych konsultacji, co niewątpliwie wpływa na jakość tworzonego prawa. Jest to skutek szybkiego i nadmiernie uproszczonego procesu legislacyjnego dominującego w latach 2016-2018. (abstrakt oryginalny)
Artykuł ten poświęcony jest nieprawidłowościom w relacjach z obywatelami w zakresie czynności notarialnych w kontekście wymogów etycznych dotyczących notariusza. Głównym celem niniejszego artykułu jest zatem próba odpowiedzi na pytanie: czy notariusz jako osoba wykonująca "klasyczny" zawód prawniczy powinna funkcjonować w granicach ogólnych norm moralnych, poczucia przyzwoitości, kultury moralnej oraz wychowania obywatelskiego? Tezą główną artykułu jest stwierdzenie: "Notariusz, wykonując czynność zawodową, jest zobowiązany zachować lojalność wobec strony czynności notarialnej, jak również wobec państwa". Konkretyzacją wymienionego celu ogólnego, a także tezy głównej, są hipotezy szczegółowe, które zostały sformułowane w formie tez pomocniczych. Teza pierwsza: "Notariusz ma obowiązek udzielania stronom niezbędnych wyjaśnień dotyczących dokonywanej czynności prawnej". Teza druga "Zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego i jest czynnikiem zabezpieczającym prawa obywatelskie". (fragment tekstu)
Korzeni zawodu radcy prawnego upatruje się w szesnastowiecznych zawodach syndyków i instygatorów. Stanowiska radców prawnych pojawiły się w Polsce w XIX w. Zajmowali je głównie adwokaci. Radca prawny jako nowy zawód prawniczy zaczął się wyodrębniać od adwokatury po II wojnie światowej, w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Sprzyjał temu wprowadzony model centralnie sterowanej gospodarki uspołecznionej. Proces wyodrębniania się zawodu radcy prawnego był długi. Formalnoprawnie pełne wyodrębnienie nastąpiło dopiero w latach 80. XX w. Jednak faktycznie zjawisko odrębności i tożsamości zawodowej prawników pracujących na radcostwach prawnych narodziło się w latach 50. Artykuł traktuje o początkach procesu wyodrębniania się grupy zawodowej radców prawnych i wskazuje na kluczowe czynniki, które do tego doprowadziły. (abstrakt oryginalny)
Z zasad etyki poszczególnych zawodów prawniczych wynika obowiązek szkoleń i podnoszenia kwalifikacji służących celom wymiaru sprawiedliwości. Zasady te nie zakazują explicite organizowania przez przedstawicieli tych zawodów wspólnych szkoleń czy też konferencji. Gwarancję przeprowadzania ich zgodnie z tymi zasadami mają zaś zapewnić: procedura naboru do tych zawodów odpowiednio wykwalifikowanych i "wartościowych" osób, stwarzająca domniemanie, że przestrzeganie zasad etyki leży w gestii ich możliwości oraz hamulce, np. w postaci odpowiedzialności dyscyplinarnej czy też szczególnego nadzoru. Analiza zasad etyki korporacji prawniczych prowadzi nadto do wniosku, że nie wykluczają one budowania sieci korporacyjnych kooperujących, i to zarówno terytorialnych, jak i na poziomie ogólnopolskim. Wydaje się jednak, że relacje pomiędzy węzłami sieci nie mogą być zbyt poufałe i muszą się opierać na jasnych, transparentnych zasadach współpracy. W dotychczasowej literaturze przedmiotu usieciowienie różnych korporacji prawniczych nie było przedmiotem głębszej analizy i dociekań naukowych. Celem artykułu jest wypełnienie tej luki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony etyce w zawodzie prawnika. Etykę prawniczą określa się jako zespół norm moralnych zawodów prawniczych, należy do najstarszych etyk zawodowych, ponieważ zawody prawnicze należą do najstarszych zawodów. O etyce możemy mówić w odniesieniu do filozoficznych takich pojęć jak "postawa" oraz "działania" czy też mówimy o dychotomicznym pojęciu "cnota" oraz "reguła". Na poziomie teoretycznym możemy mówić o etyce, moralności, deontologii, etyce zawodowej i etosie zawodowym prawnika. W większości państw obywatele, oczekują, że prawnicy będą ustalali i - przede wszystkim - realizowali wyższe standardy etyczne, że będzie to dotyczyło nie tylko ustawianych kodeksów etycznych, lecz także funkcjonowania wyspecjalizowanych organów w samorządzie. Dwa terminy - "prawnik" i "etyka" - od swych prapoczątków pozostają ze sobą w najściślejszych związkach. Trafne jest spostrzeżenie, że prawnik to osoba nieskazitelnego charakteru, wpisana na jedną z list, korzystająca z praw publicznych, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, legitymująca się tytułem studiów prawniczych, która w drodze aplikacji podniosła swoje kwalifikacje. (abstrakt oryginalny)
W artykule wykorzystano potencjał wyobraźni przestrzennej do przedstawienia wyzwań stojących przed sędziami oraz władzą sądowniczą w dzisiejszych czasach, wynikający z intensywnych debat filozoficznych i teoretycznych na temat przyszłości demokracji oraz różnych "demokratycznych innowacji". Aby zidentyfikować i omówić możliwe reakcje na te nowe wyzwania, odwołujemy się do trójpoziomowej koncepcji uniwersum politycznego. Twierdzi się, że "nowoczesna" wyobraźnia prawno-polityczna zaniedbała znaczenie najbardziej podstawowego z tych poziomów, czyli poziomu wspólnie podzielanych wartości kulturowych. W efekcie, jak podsumował Monteskiusz, sędziowie to "jedynie usta, które wygłaszają brzmienie praw". Ten tradycyjny pogląd wciąż utrzymuje się w debatach prawnych, ale staje się coraz bardziej niewystarczający, ponieważ nie pozwala prawnikom na czynny udział we współczesnych debatach politycznych i ustrojowych. Niestety, próby jego przezwyciężenia są często dalekie od satysfakcjonujących, gdyż koncentrują się na usprawiedliwieniu lub krytyce rzekomo nieuniknionego "upolitycznienia" wymiaru sprawiedliwości. W efekcie oba wyobrażenia zachęcają raczej do rywalizacji niż do dialogu, co może rzeczywiście utrudniać zrozumienie nowych procesów politycznych i reagowanie na nie. W podsumowaniu artykułu sugerujemy, że historia europejskich tradycji polityczno-prawnych daje możliwość wyjścia poza taką neutralno-polityczną opozycję w kierunku bardziej skomplikowanego poglądu, który jednocześnie jest bardziej nastawiony na niekończące się walki o demokrację i z demokracją. (abstrakt oryginalny)
Zmiany modelu uniwersytetu związane z takimi zjawiskami jak globalizacja czy rozwój technologiczny są istotne z punktu widzenia kształcenia prawników. Celem podjętych badań była wstępna ocena, czy polskie przepisy prawne dotyczące projektowania programów studiów prawniczych i szczegółowe normatywne kryteria ewaluacji jakości kształcenia pozwalają na sformułowanie modelu kształcenia prawników odpowiadającego Gospodarce Opartej na Wiedzy (GOW). Przeprowadzona analiza pokazała, że przepisy o projektowaniu programów studiów i ewaluacji jakości kształcenia nie pozwalają stworzyć modelowego programu studiów dla kierunku prawo, by mógł on w pełni realizować wymogi GOW. Zauważono, że konieczne jest stworzenie minimalnego normatywnego standardu programu kształcenia na studiach prawniczych. W wypracowanie tego standardu należy włączyć osoby zajmujące się kształceniem prawników oraz beneficjentów usług prawniczych. Badania mogą wpłynąć na poprawę rozwiązań prawnych w taki sposób, że przyczynią się do ulepszenia procesu tworzenia programów studiów na kierunku prawo. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie i analiza badań ankietowych dotyczących opinii studentów o historii doktryn politycznych i prawnych jako przedmiocie wykładanym na studiach prawniczych. W zamiarze autorskim badania te mają nie tylko w sposób deskryptywny przedstawić opinię studentów o tym przedmiocie, ale także mają być głosem w dyskusji nad jego znaczeniem w procesie kształcenia przyszłych prawników. Celem tych badań było bowiem nie tylko pozyskanie wiedzy na temat znaczenia dla edukacji prawniczej przedmiotu jakim jest historia doktryn politycznych i prawnych, ale także w oparciu o pozyskane dane dostarczenie wiedzy, która może przyczynić się do wskazania kierunków pożądanych zmian związanych z realizacją procesu dydaktycznego. (fragment tekstu)
The purpose of the research was to examine what constitutes professionalism amongst Thai legal practitioners and consultants. By use of simple random-sampling, a sample of 332 legal professionals were surveyed by use of a 72-item, 7-level, Likert type agreement scale questionnaire on the study's four constructs. A confirmatory factor analysis was run prior to the structural equation model, with analysis undertaken by use of LISREL 9.1. The results showed that ethics was viewed as the most important aspect by Thai legal professionals (x̄ = 5.71), which was only slightly ahead of the legal consultant's experience (x̄ = 5.64). Opposite to this however, the legal consultants' themselves felt that client satisfaction (x̄ = 4.95), and quick solutions (x̄ = 4.84), had minimal importance. Overall results also showed that the latent variable of communications skills (0.67) was most important, followed by competency (0.33), and knowledge management (0.17). (original abstract)
Zmienność rynku pracy, a także egocentryzm pracowników w odniesieniu do zarządzania karierami zawodowymi powoduje, że posiadanie marki osobistej staje koniecznością, jeśli osoba nie chce stracić możliwości rozwoju własnej kariery (Gorbatov i in., 2021). Również w świecie prawniczym zauważa się coraz większe zainteresowanie dbałością o własną atrakcyjność i wartość na rynku pracy (Vosloban, 2013), z czym związana jest marka osobista. Praca ma charakter teoretyczno-empiryczny, a jej struktura zawiera wstęp, dwa rozdziały teoretyczne i część empiryczną prezentującą metodykę oraz wyniki badania jakościowego. Celem artykułu jest przedstawienie definicji pojęcia "marka osobista" z rozróżnieniem jego składowych oraz zaprezentowanie możliwości jego wykorzystania w pracy zawodowej przez przedstawicieli zawodów prawniczych z województwa wielkopolskiego (N=10). Dla realizacji celów przeprowadzono przegląd najnowszej literatury i badania w formie indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI). Badanie jakościowe trwało od marca do kwietnia 2022 roku. W jego efekcie przyjęto, że marka osobista jest pojęciem wielowymiarowym, w skład którego wchodzą: wartości, reputacja, wygląd zewnętrzny i doświadczenie zawodowe. Uznano również, że z powodzeniem może być ona wykorzystywana w życiu zawodowym przez przedstawicieli zawodów prawniczych m.in. w celu pozyskania nowych klientów czy otwarcia własnej kancelarii prawnej. W zakończeniu artykułu sformułowano ograniczenia zastosowanej metody badawczej oraz kierunki badań na przyszłość.(abstrakt oryginalny)
Osoby pracujące w zawodach prawniczych są szczególnie narażone na stres związany z pracą. Badania na ten temat, prowadzone do tej pory głównie w Stanach Zjednoczonych, pokazują, że prawnicy mają problemy ze zdrowiem psychicznym i dotyczy to co trzeciej osoby pracującej w takich zawodach. Wciąż jednak brakuje analiz zdrowia i samopoczucia polskich prawników. W artykule przedstawiono fragment wyników ogólnopolskiego badania na temat samopoczucia przedstawicieli tej grupy zawodowej, które miało wypełnić tę lukę. Główny problem badawczy dotyczył określenia poziomu stresu doświadczanego przez polskich prawników. Naszym celem było również ustalenie, ile czasu prawnicy faktycznie poświęcają na wykonywanie swojej pracy (jakie jest ilościowe obciążenie pracą) i jak się to wiąże z poziomem postrzeganego przez nich stresu w pracy. Ważna była również analiza stresu, jakiego doświadczają prawnicy w kontekście etapu rozwoju kariery zawodowej, wykonywanego zawodu prawniczego oraz praktykowanej dziedziny prawa. Wyniki badań (N = 1779) wskazują, że poziom odczuwanego stresu w pracy przez polskich prawników jest wysoki, niezależnie od zawodu prawniczego, w którym pracują czy w jakiej dziedzinie prawa praktykują, zarówno na początku kariery, jak i przez doświadczonych specjalistów. Niepokojące jest również duże obciążenie pracą, które stanowi poważny czynnik ryzyka pogorszenia stanu ich zdrowia. (abstrakt oryginalny)
The study presents the results of a qualitative survey carried out among students who study law at the Faculty of Law and Administration of the Maria Curie-Skłodowska University in Lublin, which refers to the results of a quantitative survey conducted in 2017. The qualitative research was carried out on a representative sample chosen in a deliberate-and-random manner. The research technique consisted of recording the results of direct interviews based on a standardised questionnaire. Substantive questions were aimed at identifying the reasons for the previously identified discrepancies between the prestige of legal professions as perceived by law students and their intention to pursue these professions. Definitely, the profession of judge enjoys the greatest prestige, but the future legal practitioners mostly do not indicate this profession as the one they intend to practise. Preferred are the professions related to the provision of legal assistance services, i.e. of advocate (adwokat) or attorney-at-law (radca prawny). The profession of judge is endowed with high prestige, while at the same time it is the most demanding legal profession. The difficulty of this profession consists especially in the manner of entry into the profession, the high responsibility and the stress related to the exercise of the function of judge. They have also pointed that judge's salary is not proportionate to the workload and responsibility imposed on judges. On the other hand, the professions of advocate and attorney-at-law are the most popular ones because of the huge opportunities they offer. This includes the accessibility to these professions and the wide range of powers and autonomy of those who pursue them. They are associated with different forms in which legal assistance services may be provided, in the case of attorneys-at-law also under an employment contract. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ethics in Legal Profession
84%
Artykuł ten przedstawia etykę w zawodach prawniczych, które postrzegane są jako zawody zaufania publicznego. Autorka prezentuje różne dziedziny zawodów prawniczych, których pracownicy powszechnie nazywani są prawnikami, a także opisuje zasady zawarte w kilku kodeksach etycznych: radcy prawnego, komornika sądowego, prokuratora i adwokata. Artykuł przedstawia także kwestie zachowań etycznych w życiu prywatnym, niezbędnych, aby być dobrym prawnikiem. Autorka opisuje także zasady etyki prawniczej, takie jak relacja prawnika z klientem, zasada autonomii, zasada kompetencji, zasada szczerości oraz tajemnica zawodowa.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote O ograniczeniach holistycznego ujmowania etyk zawodów prawniczych
84%
Artykuł porusza istotne problemy dotyczące roli i znaczenia zawodów prawniczych we współczesnym świecie. W opracowaniu dokonano analizy etycznych wyzwań postulowanych w stosunku do sędziego oraz wysuwanych wobec adwokatów i radców prawnych. Zawarto rozważania dotyczące różnych sposobów rozumienia etyki zawodowej, w szczególności z punktu widzenia etyki organizującej korporacje oraz etyki widzianej jako dbałość o jakość prawa w wymiarze moralnym. Wyrażone zostało stanowisko, iż nie jest możliwe jednowymiarowe ujęcie zasad etycznych rządzących wykonywaniem zawodów prawniczych, w szczególności zawodu sędziego oraz adwokata i radcy prawnego. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawione zostaną trzy tezy dotyczące uzupełnienia wykształcenia prawniczego o wiedzę ekonomiczną. Tezy te są jednocześnie próbą odpowiedzi na następujące pytania: czy wykształcenie prawnicze wymaga również wiedzy ekonomicznej oraz wiedzy o zarządzaniu, a w szczególności z jakiego powodu i w jakim zakresie? Czego i jak należy uczyć studentów prawa w zakresie wiedzy ekonomicznej i wiedzy o zarządzaniu? (fragment tekstu)
18
Content available remote Deontologia w pracy sędziów Trybunału Konstytucyjnego
84%
Etyka stanowi coraz ważniejszą rolę w życiu publicznym. Ciągle na znaczeniu zyskuje już nie tylko etyka ogólna, ale także etyka zawodowa (szczegółowa). Szczególnie ważna wydaje się ona przy wykonywaniu tych zawodów, podczas których człowiek, wyposażony w pewne kompetencje i atrybuty, decyduje swoim zachowaniem i podejmowanymi czynnościami o losach innych ludzi. Zbiorem profesji, które szczególnie wrażliwe powinny być na zachowanie norm etycznych, są zawody prawnicze. W celu dochowania jak najwyższego poziomu moralności, samorządy zawodowe, upoważnione są do wydawania kodeksów deontologicznych uwzględniających specyfikę wykonywania danej profesji. W poniższym opracowaniu chciano zwrócić uwagę na przypadek sędziów Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Moralność kandydatów do tego urzędu nie powinna budzić zastrzeżeń. Niniejszy tekst jest analizą statusu prawnego sędziów TK, po zmianach wprowadzonych kilkoma nowelizacjami ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ponadto, jest on próbą odpowiedzenia na pytanie, jakie mechanizmy przewidział ustawodawca w celu zachowania jak największego poziomu moralnego sędziów. Poniższy tekst poprzez szczegółową analizę przepisów oraz rozwiązań etycznych odpowiada na pytanie o zasadność wprowadzenia kodeksu deontologicznego skierowanego do sędziów TK. Nie bez znaczenia dla przedmiotu rozważań pozostaje także kwestia jakości wprowadzonych rozwiązań oraz tryb zmian wokół statusu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. (abstrakt oryginalny)
Prowadzenie działalności gastronomicznej niezależnie od systemu prawnego jest bardzo złożonym zadaniem, a dla wypełnienia poszczególnych warunków, których spełnienie warunkuje legalność tego rodzaju przedsięwzięć wymaga dogłębnej znajomości wielu regulacji prawnych o zasięgu europejskim i krajowym. Dla osiągania zysków niezbędne jest w pewnych przypadkach pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania, aby jednak je móc pozyskać, w myśl przepisów unijnych oraz ustawodawstwa krajowego, należy spełniać kryteria umożliwiające zakwalifikowanie określonego podmiotu do kategorii mikro lub małych przedsiębiorców. Od rezultatu tego zabiegu uzależniona jest możliwości i wysokość pozyskania środków finansowych. Temu celowi służy właśnie wzór oświadczenia dotyczącego samooceny przedsiębiorcy. Niezależnie od powyższego, ustawodawstwa krajowe określają kryteria przyznania konkretnemu przedsiębiorcy określonego statusu. Nieco bardziej skomplikowanie sprawa się przedstawia w ustawodawstwie niemieckim, a zupełnie inaczej w prawie polskim. W tym ostatnim przypadku możliwość pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych obejmuje szerszy wachlarz podmiotów. Wobec tego można z całą stanowczością podkreślić, iż uregulowanie to należy uznać za właściwe i sprzyjające (przynajmniej od strony prawnej) tej gałęzi gospodarki narodowej. Tym bardziej, że podmioty zajmujące się tą częścią działalności stanowią w dużej mierze klasę średnią, której sukces finansowy przekłada się na bezpośredni wzrost dochodu narodowego.(fragment tekstu)
20
Content available remote Oceny moralne w rozumowaniu sędziowskim
84%
W artykule stawiamy dwa pytania: czy formułowanie przez sędziów ocen moralnych wymaga od nich posiadania szczególnych kompetencji moralnych oraz czy rozumowanie moralne ma charakter rozumowania racjonalnego? Odpowiadając na pierwsze pytanie, uważamy, że w sytuacji formułowania ocen moralnych sędziowie nie posiadają jakichś szczególnych kompetencji moralnych do rozstrzygania dylematów moralnych. Nie ma podstaw, by sądzić, że moralne eksperymenty myślowe, które nieodłącznie pojawiają się w pracy umysłowej sędziego, pozwalają przyjąć, iż rozumowanie sędziów jest bardziej moralne/ lepsze moralnie aniżeli rozumowanie innych podmiotów działających w sferze publicznej. Odpowiadając na drugie pytanie, uważamy, że skoro zazwyczaj ludzie są nieświadomi tego, co wpływa na ich oceny moralne, można przyjąć, że również sędziowie mogą być nieświadomi tego, co powoduje ich osądy moralne, błędnie przy tym przyjmując, że racjonalnie podejmują decyzje. Intuicje pełnią ważną rolę w dokonywaniu ocen moralnych również w przypadku osób wykonujących zawody prawnicze, od których to oczekuje się, by opierały się na racjonalnym rozumowaniu oraz obiektywnym rozpatrywaniu różnych argumentów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.