Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Alternative investments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest wskazanie głównych nurtów rozwoju teorii portfela inwestycyjnego zdeterminowanych różnymi ważnymi wydarzeniami na rynkach finansowych (kryzysami). Wśród nich należy wymienić różne podejścia do portfela, a mianowicie: klasyczne, fundamentalne (w tym koncepcję portfela skoncentrowanego), behawioralne, a także alternatywne (aktywa niefinansowe). Wobec tego istotne znaczenie ma koncepcja zrównoważonego portfela inwestycyjnego
|
|
z. 84
39-47
Pierwszą wirtualną giełdą, na której obraca się akcjami sportowców jest amerykański portal PROTRADE. Aktualnie obrót akcjami sportowców w tym portalu ma raczej charakter testowy - portal utrzymuje się głównie z opłat za umieszczanie na nim reklam i bannerów. W ten sposób banki inwestycyjne przygotowują się do wprowadzenia nowego instrumentu inwestycyjnego tj. akcji sportowców do swojej oferty. Taki fakt, powinien mieć miejsce w stosunkowo niedługim czasie. W artykule przedstawione zostało syntetyczne spojrzenie na testowany aktualnie rynek akcji sportowców. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Rynek dzieł sztuki w latach 2012-2013 jako alternatywa innych form inwestowania
61%
|
|
nr 239
7-24
Kryzys finansowy zapoczątkowany w 2007 r. oraz poszukiwanie przez inwestorów możliwości inwestowania na rynkach światowych w aktywa mniej ryzykowne, przyczynił się m.in. do gwałtownego rozwoju rynku sztuki. Rynek sztuki jest aktualnie najważniejszym systemem tzw. inwestycji alternatywnych po rynkach: walutowym, akcji, obligacji i towarów, wyprzedzając rynek win i whisky inwestycyjnej. W artykule zaprezentowane zostały tendencje widoczne na rynku sztuki globalnej i polskiej w latach 2012-2013, kiedy to doszło m.in. do ustanowienia w trakcie aukcji nowych rekordów cenowych. W artykule ukazane zostały również ceny najdroższych dzieł sztuki na świecie i w Polsce w analizowanym okresie(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Inwestowanie w aktywa emocjonalne
61%
Cel - Prezentacja inwestycji w aktywa emocjonalne nie tylko jako zjawiska, ale także jako obszaru badań naukowych. Samo zjawisko stało się pretekstem do rozważań na temat różnych celów inwestycyjnych oraz postaw ludzkich na rynku aktywów emocjonalnych: kolekcjonowania, inwestowania i spekulowania. Metodologia badania - Analiza tekstów źródłowych: zarówno raportów dotyczących poszczególnych segmentów rynku inwestycji w aktywa emocjonalne, jak i artykułów naukowych zawierających badania na temat tego typu inwestycji. Wynik - W artykule zaprezentowane zostały uwarunkowania badawcze wynikające z immanentnych cech inwestycji w aktywa emocjonalne. Uwarunkowania te sprawiają, że jest to obszar analiz niezwykle wrażliwy na poczynione założenia badawcze. Powoduje to, że wyniki poszczególnych badań nie są ze sobą porównywalne, a uogólnienia powinny być dokonywane ze szczególną ostrożnością. Oryginalność/wartość - Sama tematyka inwestycji w aktywa emocjonalne jest jeszcze mało popularna, nie wykształciły się też metody analiz i oceny tego zjawiska. Artykuł stanowi próbę całościowej prezentacji zjawiska według obecnego stanu wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest identyfikacja i ocena rynku inwestycji emocjonalnych w Polsce oraz wskazanie kierunków jego rozwoju. Metodologia badania - Analiza tekstów źródłowych, artykułów naukowych z zakresu inwestycji alternatywnych, w tym kolekcjonerskich; analiza poszczególnych segmentów rynku inwestycji emocjonalnych w Polsce i na świecie na podstawie dostępnych opracowań i raportów. Wynik - Inwestycje emocjonalne stanowią alternatywę dla tradycyjnych form inwestowania, łącząc w sobie możliwość realizacji celów inwestycyjnych z celami pozaekonomicznymi. W warunkach niestabilnych rynków finansowych, poprzez dywersyfikację portfela inwestycyjnego, mogą przyczynić się do uzyskania wyższej stopy zwrotu, przy takim samym lub mniejszym poziomie ryzyka. Rynek inwestycji emocjonalnych w Polsce dynamicznie się rozwija, co przejawia się miedzy innymi wzrastającym popytem na dobra luksusowe, wyższymi obrotami domów aukcyjnych i wzrostem zapotrzebowania na usługi typu private banking oraz wealth menagement. Oryginalność/wartość - Tematyka inwestycji emocjonalnych jest jeszcze dość rzadko podejmowana w opracowaniach naukowych. W artykule scharakteryzowano rynek inwestycji emocjonalnych w Polsce, na tle rynków światowych, oraz wskazano kierunki jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rynek funduszy hedgingowych w dobie globalizacji
61%
|
2011
|
nr 37
533-542
Dynamiczny rozwój sektora inwestycji alternatywnych w ciągu ostatnich kilkunastu lat rodzi wiele pytań, związanych z ich znaczeniem dla struktury rynków finansowych i inwestorów, a także potencjalnych konsekwencji dla całego systemu finansowego i gospodarek poszczególnych państw. Globalizacja rynku finansowego oznacza z jednej strony szersze możliwości inwestowania na międzynarodowych rynku finansowym, z drugiej zaś stanowi zagrożenie związane z trans granicznym przepływem środków pieniężnych. Globalizacja rynków finansowych polega na funkcjonalnym powiązaniu i silnym zespoleniu narodowych rynków walutowych, pieniężnych i kredytowych w jeden globalny rynek finansowy. Stwarza to coraz szersze możliwości zyskownego lokowania nadwyżek finansowych w skali całej gospodarki światowej. Następstwem jest większa aktywność inwestorów instytucjonalnych, takich jak: fundusze hedgingowe, instytucje ubezpieczeniowe, które dążą do osiągnięcia dodatkowych zysków, świadomie podejmują ryzyko. Szybkie przemieszczanie się kapitałów ma swoje pozytywne strony, jeżeli następstwem tego jest poprawa alokacji kapitałów w skali gospodarki jak całości. (skrócony abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona została przykładowa wycena produktów strukturyzowanych. Dokonano jej na przykładzie opracowanego specjalnie do tego celu produktu strukturyzowanego odzwierciedlającego produkty strukturyzowane oferowane na współczesnym rynku kapitałowym. Zaproponowany do wyceny produkt strukturyzowany jest w formie lokaty indeksowej emitowanej w kilku edycjach rozróżnionych ze względu na poziom ochrony zainwestowanego kapitału oraz współczynnik partycypacji w zyskach. Celem artykułu jest zbadanie efektywności inwestycji w lokatę strukturyzowaną oraz zaprezentowanie modelu wspomagającego wycenę produktu strukturyzowanego. Celem artykułu jest również zbadanie efektywności autorskiego modelu zastosowanego do wyceny produktu strukturyzowanego, uwzględniającego interakcję wskaźników rynku finansowego. Autorski model dotyczy predykcji indeksu bazowego produktu strukturyzowanego(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Inwestycje w wino
51%
W artykule przedstawiono krótką analizę inwestycji na niszowym i słabo opisywanym rynku win inwestycyjnych. Omówiono główne cechy tego rynku oraz indeksy, które opisują sytuację na rynku i stanowią benchmark dla tej nowej grupy instrumentów alternatywnych. Dokonano również analizy rentowności inwestycji w wino na tle wybranych instrumentów klasycznych i alternatywnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza opłacalności inwestycji w produkty strukturyzowane. W artykule została przedstawiona przykładowa wycena produktów strukturyzowanych, którą dokonano na przykładzie opracowanego specjalnie do tego celu produktu strukturyzowanego w formie lokaty indeksowej w kilku edycjach rozróżnionych ze względu na poziom ochrony zainwestowanego kapitału oraz współczynnik partycypacji w zyskach. Szacowny produkt strukturyzowany jest odzwierciedleniem oferowanych aktualnie na rynku instrumentów strukturyzowanych. Ponadto celem artykułu jest aplikacja autorskiego modelu w wycenę produktów strukturyzowanych oraz ocena jego skuteczności. Algorytm oparty jest w części predykcyjnej wskaźnika produktu strukturyzowanego na analizie falkowej.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ocena efektywności portfeli inwestycyjnych. Portfele utworzono na podstawie autorskiego algorytmu, który szczegółowo opisano w artykule. Zaproponowany sposób konstrukcji portfeli inwestycyjnych i ich ocena wymaga określenia zmienności i średniej stopy zwrotu zawartych w portfelu produktów strukturyzowanych, jak również określenia ryzyka każdego produktu. Parametry te obliczono na podstawie szeregu danych otrzymanego poprzez zastosowanie "przesuwnego okna wstecznego", polegającego na tym, że każdy produkt strukturyzowany uwzględniony w badaniu uruchamiano hipotetycznie przez okres jednego roku co tydzień. (abstrakt oryginalny)
|
|
46
|
nr 4
827-835
Celem artykułu jest próba analizy możliwości wykorzystania inwestycji w spółki towarowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jako formy uzyskania ekspozycji na ryzyko rynku towarowego na tle analogicznych prowadzonych na rozwiniętych rynkach kapitałowych. (fragment tekstu)
The article aims at answering the following research question: is the Polish art market mature enough to look at art investment as an important element of portfolio diversification? To provide an answer, the Authors analyzed auctions in Poland from the period 1991-2010, which were published by Art&Business magazine. The number of the analyzed records amounted to 28951. The conclusions may be valuable for researchers specializing in art economics, investors dealing with wealth transfer, financial advisors offering financial products as well as for policy makers responsible for providing institutional infrastructure essential for development of the Polish art market. (original abstract)
13
Content available remote Inwestycje alternatywne na polskim rynku kapitałowym
51%
Inwestycje alternatywne to inwestycje, których pozytywny wynik nie zależy od ciągłych, pozytywnych wzrostów na rynkach akcji. W obecnych czasach inwestycje alternatywne stanowią uzupełnienie lub wręcz zastąpienie bardziej tradycyjnego inwestowania w akcje, obligacje oraz lokaty. Do najpopularniejszych inwestycji alternatywnych zalicza się instrumenty strukturyzowane, czyli instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości określonego wskaźnika rynkowego* (instrumentu bazowego, tzw. wskaźnika): - indeksów giełdowych, - kursów akcji, - surowców (np. ropa naftowa, złoto, srebro, gaz ziemny itd.), - produktów rolnych (np. pszenica, kukurydza, kakao, kawa itp.), - koszyków akcji, surowców, indeksów giełdowych, - kursów walut, - stóp procentowych. (fragment tekstu)
|
|
z. 189
165-181
Rynek monet kolekcjonerskich zaliczany jest do szerszej kategorii: inwestycji alternatywnych. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost zainteresowania inwestorów, oprócz rynku sztuki, właśnie rynkiem monet kolekcjonerskich, a w szczególności serią Skarby Stanisława Augusta, wyemitowanych przez Narodowy Bank Polski. Artykuły naukowe dotyczące inwestowania na polskim rynku w sektorze numizmatycznym są nieliczne - artykuł ten stara się wypełnić część powstałej luki badawczej. W artykule przedstawiona została analiza rocznych, nominalnych stóp zwrotu na rynku srebrnych monet wchodzących w skład serii Skarby Stanisława Augusta, wyemitowanych do dnia 31.12.2022 r., oraz porównanie ich do stóp zwrotu na rynku akcji (indeksy: WIG, mWIG40, S&P 500) oraz surowców (złoto i ropa naftowa). W badaniu wykorzystane zostały ceny srebrnych monet z serwisu Allegro, bez gradingu oraz z gradingiem MS70.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Zarządzanie ryzykiem na rynku sztuki
51%
Aktualnym trendem rozwoju gospodarki światowej, spowodowanym głównie skutkami kryzysu gospodarczego, jest zmiana priorytetów inwestycji międzynarodowych. Za jeden z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów uważany jest rynek sztuki, który z jednej strony, jest efektywnym narzędziem zdywersyfikowania ryzyka na tradycyjnych rynkach, a z drugiej strony - posiada własne ryzyka. Cechą charakterystyczną rynku sztuki jest bardzo wysoka stopa zwrotu z inwestycji, towarzysząca wysokiemu poziomowi ryzyka, spowodowanego przede wszystkim ograniczoną płynnością aktywów artystycznych. Ryzyko inwestowania w sztukę ogranicza możliwości inwestycyjne i potrzebuje skutecznego zarządzania. Celem badawczym jest zidentyfikowanie specyficznych rodzajów ryzyka na rynku sztuki oraz określenie skutecznych narzędzi zarządzania ryzykiem na tym rynku w dzisiejszych czasach. Obiekt badania - ryzyko inwestycyjne na rynku sztuki.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Inwestycje alternatywne i ich znaczenie na polskim rynku kapitałowym
51%
W artykule skoncentrowano się na zagadnieniu, czym są inwestycje alternatywne i starano się dokonać selekcji wśród wybranych aktywów, opierając się na analizie statystycznej celów inwestycyjnych alternatywnych dla benchmarku, czyli WIG20 w okresie 2008-2011. Założono, że inwestycja alternatywna powinna charakteryzować się odmienną korelacją stóp zwrotu w stosunku do WIG20. Wnioski płynące z analizy wskazują, że korelacja poszczególnych aktywów w stosunku do indeksu WIG20 nie pokrywa się z odmienną charakterystyką zyskowności. Ujemną korelacją wykazują krosy walutowe, jednak w analizowanym okresie przyniosły stratę. Największy zysk można było osiągnąć, inwestując w pozycje długie na metalach precyzyjnych oraz niektórych towarach rolniczych. Niemniej te aktywa nie są alternatywne dla indeksu WIG20, ponieważ charakteryzują się korelacją z nim z przedziału 0,3-0,6.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 29
329-348
Kryzys finansowy, zapoczątkowany w 2007 r., skłonił inwestorów do poszukiwania alternatywnych sposobów inwestowania. Po dużych spadkach, zaobserwowanych na rynku akcji, inwestorzy poszukują bezpieczniejszych inwestycji, czyli charakteryzujących się przede wszystkim mniejszym ryzykiem. Jedną z nich może być na pewno rynek surowcowy. Rynek ropy naftowej, złota, srebra, jak również metali przemysłowych, takich jak miedź czy aluminium z dnia na dzień zyskuje na znaczeniu. Tylko nieliczni inwestorzy są świadomi, że inwestycje na rynku towarowym, to nie tylko alternatywa do lokowania kapitału na rynku akcji, czy też dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, a również sposób na osiągnięcie zysków. Wśród surowców największą popularnością cieszy złoto, które od wielu pokoleń uważane jest za najbezpieczniejszą lokatę oszczędności.(fragment tekstu)
18
Content available remote Podstawy prawne instytucji oceny wpływu (OSR) w Polsce
51%
|
|
nr 39
180-195
W tekście zostają omówione podstawy polskiego systemu Oceny Skutków Regulacji (OSR). Narzędzie to zostało stworzone w celu zracjonalizowania procesu legislacyjnego, a także poprawienia jego transparentności i wpływu obywateli na jego przebieg. Ocena wpływu ma za zadanie pomóc legislatorom przewidzieć skutki społeczne, gospodarcze i środowiskowe danej regulacji oraz cenić, w jakim stopniu jest ona rzeczywiście wskazana. Do polskiego prawa narzędzia te zostały wprowadzone przede wszystkim na mocy międzynarodowych zobowiązań i to właśnie zagraniczne wzorce często stanowiły inspiracje dla poszczególnych rozwiązań. Jednakże wielu autorów wskazuje na niewłaściwe funkcjonowanie OSR w Polsce, stąd przedstawienie podstaw systemu ma na celu zweryfikowanie tych tez. Prześledzone zostanie przede wszystkim prawne umocowanie poszczególnych rozwiązań, z delikatnym wypunktowaniem ich praktycznego funkcjonowania. (abstrakt oryginalny)
Purpose: The purpose of the article is to identify the volatility of the rates of return, as well as the profitability of investments in precious metals in relation to traditional investments during the unstable epidemic and geopolitical situation, including the identification of the impact of the method of calculating the simple rate of return on investment decisions. Design/methodology/approach: The article uses literature analysis and a statistical research method as research methods. A review of the world literature on the changes taking place on investment markets in the context of the COVID-19 pandemic and the war in Ukraine was carried out. The empirical part of the article presents the results of the analysis of the level of return on metals, compared to traditional investments, in the period 20.03.2018-21.03.2023. Findings: The level of annual rates of return differed from the level of average annual rates of return. Therefore, the conclusions about the profitability of individual investments depend on the chosen method of calculating simple rates of return. Research limitations/implications: This article does not exhaust the examined issue. In subsequent studies, it is worth reviewing the literature not only of the most recent publications, but also of older ones. It is also worth analyzing other types of alternative investments. In future analyses, it is also worth considering the use of statistical tests. Practical implications: Identifying changes in ores markets compared to traditional investment markets and indicating the impact of the simple rate of return calculation method on its value may be useful in making and evaluating investment decisions, as well as in better understanding of the changes taking place in these markets. Originality/value: The paper compares two methods of calculating the rate of return during an uncertain economic situation. The choice of the method of calculating the rate of return affects the results obtained, which translates into investment recommendations. (original abstract)
Celem artykułu jest analiza wielowymiarowa w kontekście stóp zwrotu produktów inwestycyjnych (zwanych również produktami strukturyzowanymi lub instrumentami strukturyzowanymi). Analizę przeprowadzono na produktach strukturyzowanych w skali czasu, emitentów, indeksów bazowych, formy prawnej i okresu badawczego. W artykule przedstawiono konstrukcję i definicję produktów inwestycyjnych. Zwrócono szczególną uwagę na podstawowe statystyki szeregu prezentującego stopę zwrotu brutto i netto produktów w wybranym okresie. Dokonano szczegółowej, w pełni autorskiej analizy stóp zwrotu w kontekście wielowymiarowym. Obliczenia zawarte w artykule oparto na danych za okres 1.01.2000 r.-31.12.2013 r.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.