Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza błędów ludzkich
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
1
Content available remote Warunki jakości usług bankowych
100%
Zarządzanie jakością w ostatnim czasie stało się ważnym zagadnieniem w procesie zarządzania przedsiębiorstwem, szczególnie w sektorze usług finansowych, jako znaczący czynnik przewagi konkurencyjnej. Śledzenie funkcjonowania systemu jakości pozwala na wychwycenie i zapobieganie błędom, co ma służyć poprawie jakości pracy w organizacji. Błędy powstające w procesie pracy wpływają na jakość usług, a tym samym na jakość obsługi klienta i w konsekwencji na wizerunek firmy, a także na wzrost kosztów związanych z dokonywaniem poprawek i wzrost ryzyka operacyjnego. W artykule zaprezentowano, jak ujmuje te tematy literatura. W rozdziale szóstym są przedstawione dwa rodzaje błędów popełnianych przez pracowników operacyjnych: błędy funkcjonalne oraz błędy. Następnie została zaprezentowana lista i opis najczęściej występujących błędów wyselekcjonowanych na podstawie przeprowadzonych przez autorkę badań pilotażowych. Wymieniono także pięć hipotez na temat powstawania błędów i opisano metodologię przeprowadzenia dalszych badań. Przedstawiono także zadania pracowników operacyjnych w banku. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie ogólnej istoty zjawiska just culture w świetle innego, powszechnego problemu, jakim jest popełnianie błędów, reakcja na nie, w tym uczenie się na błędach. W pracy wykorzystano metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu, metodę syntezy oraz wnioskowania logicznego. W pierwszej części artykułu autorka zdefiniowała błąd oraz zaprezentowała wybrane rodzaje klasyfikacji błędów. W drugiej części odniosła się do zjawiska just culture, podając jego wybrane definicje i wskazując na relacje ze zjawiskiem błędów i raportowania błędów. W artykule zaprezentowano model just culture, jak również omówiono istotę "modelu sera szwajcarskiego" J. Reasona. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote HERCA - metoda analizy błędów ludzkich
100%
Celem artykułu jest przedstawienie metody HERCA, służącej do badania przyczyn błędów ludzkich. HERCA jest uzupełnieniem takich metod i narzędzi, jak 5W1H, diagram Ishikawy czy 5 Why. Człowiek i jego działania odgrywają najważniejszą rolę w całym procesie pracy, jednak właśnie człowiek stanowi najsłabsze jego ogniwo. HERCA umożliwia precyzyjne wskazanie przyczyny błędu i dokonanie jego głębszych analiz, a także staje się jednym z elementów ciągłego doskonalenia, poprawiając komunikację i zapamiętywanie kluczowych elementów zadań przez pracowników i przełożonych. Eliminując błędy ludzkie, unika się poważnych awarii i przestojów, poprawiając tym samym efektywność przedsiębiorstwa. Wypadki lub sytuacje potencjalnie wypadkowe negatywnie wpływają nie tylko na postrzeganie firmy, ale także na zaangażowanie pracowników w proces pracy. Świadomość bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności roboczych poprawia samopoczucie i komfort pracowników. (abstrakt oryginalny)
Błędy poznawcze wpływają często na procesy związane z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych na giełdach papierów wartościowych. Do błędów tych zalicza się złożone problemy postrzegania oraz rozumienia rzeczywistości. Artykuł opisuje konstrukcję prototypu systemu, którego przeznaczeniem jest detekcja błędów poznawczych. Wykrywanie tychże zostało oparte na metodach drążenia danych. Wybrano następujące błędy poznawcze: paradoks hazardzisty, iluzję grupowania, zaniedbywanie miarodajności, efekt polaryzacji i zasadę podczepienia. Do prowadzenia badań skonstruowano symulator giełdowy, który oprócz standardowych funkcji został rozbudowany o mechanizm prowadzenia ankiet psychologicznych. Rezultaty badania są obiecujące i zasługują na pogłębienie studiów na ten temat.(abstrakt oryginalny)
Wszyscy ludzie dopuszczają możliwość popełnienia błędów. Także menedżerowie. Większość błędów, tak czy inaczej, związana jest z utrwalonymi zwyczajami menedżerów. Aby rozpoznać te zwyczaje, trzeba potrafić odnaleźć pewne elementy ogólne (typowe) w różnych, popełnionych błędach. Eksperci w zakresie zarządzania, menedżerowie różnych szczebli, pracownicy wykonawczy - wszyscy oni posiadają własny pogląd na temat, w jaki sposób menedżerowie niekiedy doprowadzają dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa do kryzysu. Najczęściej poglądy te mieszczą się w ramach jednej z siedmiu teorii organizacyjnego kryzysu. (streszcz. oryg.)
Błędy ludzkie wg badań są przyczyną 30-70% awarii mających miejsce w takich dyscyplinach jak: przemysł, transport, diagnostyka techniczna, medycyna i wojsko. Z tego względu celowe jest analizowanie przyczyn ich powstawania oraz opracowywanie zasad i narzędzi ich eliminacji. W artykule przedstawiono metodę HRA (Human Reliability Analysis) - najczęściej wykorzystywaną do oceny działań ludzkich w układzie ergonomicznym.
7
Content available remote Providing Reliability of Human Resources in Production Management Process
84%
Ludzie są najcenniejszym zasobem organizacji i od nich zależą wyniki jakie będzie osiągało przedsiębiorstwo. Czynnik ludzki może być również słabym ogniwem przedsiębiorstwa i przyczyną wysokiego ryzyka wielu realizowanych procesów. Niezawodność czynnika ludzkiego w procesie realizacji procesu produkcji będzie zależała od wielu czynników. Autorki w zaprezentowanym modelu niezawodności zasobów ludzkich w zarządzaniu procesem produkcji uwzględniają aspekty błędów ludzkich, kultury bezpieczeństwa, wiedzy, zdolności komunikacyjnych, pracy zespołowej oraz roli przywództwa. Na podstawie przeprowadzonych badań i obserwacji autorki prezentują obszary ryzyka zdefiniowane w konkretnym procesie produkcyjnym oraz wyniki oceny niezawodności zasobów ludzkich w tym procesie. (abstrakt oryginalny)
Proces dzielenia się wiedzą w przedsiębiorstwach budowlanych zwiększa dostępność tej kategorii zasobu na różnych szczeblach organizacji. Istnieje jednak wiele czynników utrudniających jego realizację. Jedną z barier jest niewystarczająca analiza popełnianych błędów, która prowadzi do utraty ważnych dla przedsiębiorstwa zasobów. Celem autorki jest identyfikacja źródeł niewystarczającej analizy błędów w przedsiębiorstwie budowlanym. Badanie ma charakter analizy przypadku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przeanalizowano wpływ doboru metody identyfikacji zagrożeń na dokładność określenia ryzyka zawodowego. Prowadzi to do bardziej skutecznego zarządzanie bezpieczeństwem w przedsiębiorstwem. Na przeanalizowanych przykładach: eksplozji gazu wybuchowego oraz zniszczenia maszyny z powodu przegrzania, pokazano związki między zidentyfikowanymi różnego typu zagrożeniami (przyczynami) prowadzącymi do negatywnych zdarzeń występujących w warunkach przemysłowych. Analizy tej dokonano za pomocą dwóch wybranych metod: drzewa błędów FTA oraz drzewa zdarzeń ETA. W obu analizowanych przykładach uwzględniono zagrożenia techniczne oraz błędy ludzkie (czynnik ludzki). Związki przyczynowo - skutkowe zagrożeń przedstawiono w formie diagramu na rysunkach. Ponadto porównano metody identyfikacji zagrożeń zastosowane do analizy z uwzględnieniem zakresu ich stosowania. (abstrakt oryginalny)
Błędy poznawcze wpływają często na procesy związane z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych na giełdach papierów wartościowych. Do błędów tych zalicza się złożone problemy postrzegania oraz rozumienia rzeczywistości. Artykuł opisuje propozycję metodologii utworzenia systemu, którego przeznaczeniem jest detekcja błędów poznawczych. Wykrywanie tychże oparte zostało na metodach drążenia danych, a o poprawności detekcji decyduje sam użytkownik. Wybrano następujące błędy poznawcze: paradoks hazardzisty, iluzję grupowania, zaniedbywanie miarodajności, efekt polaryzacji i zasadę podczepienia. Do prowadzenia badań skonstruowano symulator giełdowy, który oprócz standardowych funkcji rozbudowany został o mechanizm prowadzenia ankiet psychologicznych oraz ich ewaluacji. Rezultaty badania są obiecujące i zasługują na pogłębienie studiów na ten temat. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Evaluation of Human Reliability in Selected Activities in the Railway Industry
84%
Artykuł zawiera ocenę niezawodności człowieka realizującego swoje zadania w układzie antropotechnicznym charakterystycznym dla branży kolejowej. W oparciu o badania ankietowe dyspozytora ruchu kolejowego oraz badanie wybranych realizowanych przez niego czynności, zidentyfikowano czynniki ryzyka wpływające na pracę dyspozytora. Dzięki przeprowadzonym badaniom oceniono poziom ryzyka i jego wpływ na niezawodność i bezpieczeństwo czynności wykonywanych przez dyspozytora. Badania ankietowe zostały przeprowadzone na przełomie lat 2012-2013. Kwestionariusz ankietowy pozwolił zidentyfikować czynniki ryzyka dla wybranych czynności na stanowisku pracy dyspozytora kolejowego, które w poważny sposób determinują niezawodność i bezpieczeństwo badanych czynności. Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczono wyrażone w sposób skomplikowany i niejasny wewnętrzne regulacje i polecenia służbowe, przemęczenie oraz strach o własne bezpieczeństwo na małych, niedostatecznie chronionych stacjach kolejowych. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Instytucja błędu w prawie umów
84%
Prawo gospodarcze prywatne przewiduje, że strony chcące ze sobą współpracować będą zawierały umowy o charakterze handlowym. Umowy te muszą być zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami, dzięki czemu gwarantować mają bezpieczeństwo obrotu. Zdarza się jednak, że umowa zawierana pomiędzy kontrahentami może być obarczona błędem, wówczas przy zaistnieniu określonych okoliczności strona składająca wadliwe oświadczenie może uchylić się od jego skutków prawnych.(abstrakt oryginalny)
Sprawdzony, dobry model komunikacji pozostaje nadal aktualny w dynamicznej erze social mediów i influencerów. Planując i realizując kampanie pamiętać jednak należy, iż zawierać on może przeszkody zniekształcające lub całkowicie blokujące przekaz od nadawcy do odbiorcy. Ponadto wydaje się, iż osoby odpowiedzialne w firmie za komunikację często zapominają o fakcie, iż komunikat nie jest oderwanym bytem i czymś, co powstaje niezależnie jako jedyny oczekiwany cel pracy marketerów. (abstrakt autora)
Pozbywanie się błędów z prowadzonych przez firmę działań marketingowych to proces skomplikowany. Błędy bowiem łączą się ze sobą, wzmacniają i wzajemnie wywołują. Część przyczyn i konsekwencji wychodzi poza tradycyjny dział marketingu - infekuje produkcję, serwis, czasem nawet zespół zarządzający. Niekiedy błędy nawarstwiają się a każdy nowy projekt z udanym zastosowaniem marketingowych narzędzi może powiększyć arogancję i przeświadczenie o własnej wielkości. To generuje następne błędy lub przeoczenia. (abstrakt autora)
Projektując treści, które chcemy by były masowo udostępniane, musimy pamiętać o tym, aby skupiały one uwagę i emocje, oraz by były proste i łatwe do wyobrażenia, konkretne i kładące nacisk na wartość poznawczą. Ważna jest też wiarygodność komunikatu, ale stosowany model tzw. altruistyczno - rozrywkowy powinien być stosowany mądrze, w podtekście uprzejmie oznajmiający, iż chcemy podzielić się z przyszłym konsumentem informacją, która wcześniej do niego nie dotarła. (abstrakt autora)
Bootstrapping, pivot, skalowanie, refundacja, disruptive - to tylko kilka przykładów słów, w tym anglojęzycznych, które należą do specjalistycznego żargonu branży skupiającej się na rozwiązaniach z działu nowych technologii. Takim słowniczkiem może pochwalić się niemal każde środowisko biznesowe i w zasadzie nic w tym złego, dopóki wszyscy wiedzą, o co chodzi. Kiedy jednak ten specyficzny język przebija się do przekazów marketingowych, może to zwiastować komunikacyjną katastrofę. (fragment tekstu)
Dla wielu polskich przedsiębiorstw pierwsza w historii ich brandów decyzja o opracowaniu strategii marki staje się pierwszą próbą poznania rynku, pierwszą okazją do zlecenia badań. Dla wielu to odkrywcza i bezcenna wiedza, czasem szeroko otwierająca oczy. Zagrożenia jednak polegają np. na nierozsądnym obcinaniu kosztów, co powoduje, iż z całościowego procesu opracowanej strategii pozostają wybiorcze klocki, nie tworzące spójnej całości i nie służące niczemu. (abstrakt autora)
Parafrazując przysłowie, iż szewc bez butów chodzi, okazuje się, iż niekiedy marketerzy mają spory problem z własnym komunikowaniem. W natłoku informacji, pomimo solidnego i wszechstronnego wykształcenia, część przekazów dla konsumentów pozostaje niezrozumiała. Albo jest interpretowana błędnie. Język tej branży, naszpikowany obcojęzycznymi wyrażeniami lub skrótami po prostu nie dociera do klientów. Jego uproszczenie przy bardziej przejrzystym przekazie to gwarancja uniknięcia czarnego PR i kluczowy czynnik sukcesu marek. (abstrakt autora)
Konsumenci aktywni na rynku przejawiają tendencję do popełniania błędów o podłożu behawioralnym, którymi obarczony jest niemal każdy proces podejmowania decyzji. Dzięki połączeniu obserwacji psychologicznych i teorii ekonomicznych z postępem w dziedzinie neurobiologii nowa gałąź nauki określana mianem neuroekonomii dostarczyła wiedzy o mechanizmach działania ludzkiego mózgu na etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Znajdując biologiczne uzasadnienie dla najczęściej popełnianych przez konsumentów błędów - dążenia do natychmiastowej gratyfikacji oraz uzależnienia od punktu odniesienia - prawodawca uzyskał zupełnie nową wiedzę o funkcjonowaniu rynku. Powstaje pytanie, czy jest możliwe wykorzystanie tej wiedzy w perspektywie regulacyjnej.(abstrakt oryginalny)
W dwóch różnych interpretacjach indywidualnych wydanych dla dwóch różnych podatników, władze Krajowej Informacji Skarbowej dały odmienne wykładnie prawne. Dla pierwszego, który dokonał zakupu butelek wina w formie prezentu dla kontrahentów, orzeczenie brzmiało, iż wydatki te nie zmniejszą podatku dochodowego. Odmienne orzecznictwo zastosowano w przypadku drugim w związku z wydatkami firmy na zakup voucherów i zaproszeń do restauracji o wartości od 100 do 500 zł. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.