Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 88

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Analiza trendu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem badań jest pokazanie zmienności poziomów wód M. Bałtyckiego na podstawie wieloletnich serii maksymalnych poziomów wód na polskim i szwedzkim wybrzeżu. Analizowane stacje to Świnoujście, Kołobrzeg, Gdańsk a także Stockholm, Ystad i Furuögrund. W pracy wyznaczono trendy wieloletnich wahań poziomu morza dla wspólnego okresu 1889-2006 jak również dla drugiej połowy serii obserwacyjnej czyli okresu 1948-2006. Okres 1948-2006 charakteryzuje się wzrostem poziomu morza dla wszystkich stacji W pracy wyznaczono także ilość wezbrań sztormowych w okresie 1947-2006. Ilość wezbrań sztormowych zarówno na polskim i szwedzkim wybrzeżu wyraźnie wzrasta. Inne analizy zawarte w pracy dotyczą obliczeń teoretycznych maksymalnych poziomów wód czyli takich, które mogą wystąpić raz na 1000 lat, 100 lat czy 50 lat. Wzrostowa tendencja maksymalnych poziomów morza oraz zwiększająca się ilość wezbrań sztormowych w ostatnich kilkudziesięciu latach można częściowo tłumaczyć zmianami klimatycznymi, indeksem NAO oraz lokalnymi warunkami wiatrowymi. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wybrane aspekty prognozowania z wykorzystaniem klasycznych modeli trendu
61%
W artykule rozpatrzono wybrane aspekty prognozowania z wykorzystaniem klasycznych modeli trendu. Zwrócono uwagę na możliwość wykonania błędnej prognozy dla trendu wielomianowego i potęgowego. W przypadku trendu wielomianowego niebezpieczeństwo wynika z faktu, że prognoza wyróżniająca się bardzo małym błędem ex ante może być obarczona bardzo dużym błędem ex post. Trend potęgowy niesie natomiast zagrożenia polegające na niedopasowaniu krzywej teoretycznej do danych empirycznych, co spowodowane jest wyestymowaniem wartości wykładnika potęgi (wzór (6)) b < 1 w miejsce poprawnej wartości b > 1. (abstrakt oryginalny)
Śledzenie ruchu turystycznego na danym terenie jest nieodzownym elementem strategii jego rozwoju. Analiza danych o przyjazdach turystów do woj. lubelskiego w latach 2010-2014 dostarcza konkretnych informacji. Pozytywnym zjawiskiem jest także stabilizacja dużej liczby turystów, którą zanotowano w dwóch ostatnich latach. Jeszcze korzystniejszy obraz wyznacza awans na VII miejsce w 2014 roku w rankingu krajowym w liczbie turystów odwiedzających Lubelszczyznę w porównaniu do XIII lokaty w 2010 roku. Do pozytywnych zjawisk należy wzrost liczby turystów krajowych z 1,3 mln do 2,2 mln. Mimo wzrostu liczby turystów z zagranicy z 0,9 mln do 1,6 mln, warto zauważyć, że ponad 50% to mieszkańcy Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają głównie w celach handlowych, przy skromnym udziale pobytów turystyczno-wypoczynkowych. Ten mało korzystny obszar uzupełnia spadek wydatków przez turystów zagranicznych w 2014 roku przypadający na osobę jak i na dzień pobytu. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
118-126
Od momentu pojawienia się koncepcji marketingu usług przechodzi ona nieustającą ewolucję. Pojawiające się nowe trendy (m.in. Service-Dominant Logic, Service Logic, New Service Marketing) i obszary badań marketingu usług (np. Transformative Service Research) skłaniają do dokonywania podsumowań pewnego etapu rozwoju i stawiania pytań, w którym kierunku powinny podążać badania marketingu usług w przyszłości. Celem artykułu jest przedstawienie obecnych trendów w marketingu usług, a także wskazanie przyszłych priorytetowych kierunków badań w tym obszarze. Artykuł ma charakter koncepcyjny i oparty jest na analizie najnowszej literatury przedmiotu. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Price Creation in Equity Market: Overnight Returns
61%
|
|
nr 62
467-474
Artykuł ma za zadanie zaprezentować związek między stopami zwrotu podczas trwania sesji (dzienne stopy), a tymi uzyskanymi między sesjami (nocne stopy). Badanie wskazało na istotność stóp uzyskanych między sesjami na całkowitą stopę zwrotu. Ponadto wykazana została negatywna zależność między dziennymi i nocnymi stopami zwrotu, która była widoczna zwłaszcza w czasie podwyższonego ryzyka na rynku. Prawdopodobieństwo korekty trendu dziennego po zakończeniu sesji jest znacznie wyższe w przypadku pozytywnych zmian ceny w czasie sesji. Tym samym należy uznać spadkowe trendy za bardziej stabilne. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote The evolution of maternity attitudes in Polish society: A longitudinal perspective
61%
|
|
nr 2 (51)
65-82
Individual attitudes toward motherhood depend on one's particular culture, values and beliefs. These, however, are usually transformed in the public's opinion into aspects related to maternity and the image of a child. The negative attitudes toward maternity, in turn, affects the current demographic crisis in many countries in Europe. The study evaluated the changing attitudes toward motherhood in Poland in recent years (2009- -2015) on the basis of the Social Diagnosis longitudinal data. To show family-related behaviour and the changes over time, the author adopted latent mixed models to characterise the two groups of individuals (with a different number of states) at the beginning of the period of observation and to follow their evolution over time. The analysis of the changing propensity of childrearing in Poland seems to be pertinent especially because of the changes in Poland's new child benefit programme, i.e. extending to one-year the length of maternity and paternity leaves, Family 500+, the first of which entered into force in the analysed period. Hence, the study presents the initial and transition probabilities estimated for five recognized states in two groups of Poles (one with traditional, and the other with more modern attitudes to motherhood). Despite the extension of social benefits, the author observed the negative tendency to childrearing of Polish society in the analysed period of time.(original abstract)
|
|
nr 7
22-31
Głównym celem artykułu jest scharakteryzowanie zarządzania projektami jako subdyscypliny nauk o zarządzaniu oraz wskazanie współczesnych trendów w rozwoju badań w zarządzaniu projektami. Jako metodę badawczą zastosowano przegląd literatury przedmiotu w oparciu o znaczące publikacje w skali krajowej oraz międzynarodowej znajdujące się w renomowanych bazach czasopism naukowych. Na początku zaprezentowano istotę zarządzania projektami jako subdyscypliny nauk o zarządzaniu oraz zidentyfikowano potencjalne problemy metodologiczno-badawcze. Następnie wskazano współczesne wyzwania badawcze oraz wybrane trendy w badaniach z zakresu zarządzania projektami.(abstrakt oryginalny)
"Vintage", "retro", "oldskul" to hasła, które rozpalają wyobraźnię marketerów. Tendencja do ubarwiania produktów, usług i komunikacji odcieniami retro nie słabnie. Skąd wzięła się moda na odwołania do przeszłości? Kim są konsumenci poszukujący tego typu ofert?(fragment tekstu)
|
|
nr 3
205-215
Celem rozważań jest rozpoznanie nowych trendów w zachowaniach polskich konsumentów w handlu detalicznym oraz wskazanie implikacji dla przedsiębiorstw handlowych wynikających ze zmieniających się postaw i zachowań konsumentów. Trendy, te w przekonaniu autorki opracowania, są ważnym czynnikiem wpływającym na sposób funkcjonowania współczesnych podmiotów działających w sektorze handlu detalicznego, które to wyznaczają nowe reguły funkcjonowania placówek detalicznych w warunkach rozwijającej się w Polsce gospodarki opartej na wiedzy. W powyższym kontekście rysuje się ważna kwestia wpływu zachowań konsumentów na rozwój handlu detalicznego. Stąd też rozpoznanie wyżej wspomnianych trendów niesie ze sobą ważne implikacje praktyczne i społeczne. Pierwsze - oznaczają wykorzystanie istotnej wiedzy o współczesnym konsumencie, którą potrzebują firmy detaliczne do budowy innowacyjnych ofert i modeli biznesu. Drugie - przekładają się na dyfuzję wiedzy o zachowaniach rynkowych konsumentów, uwzględniającej rzeczywiste (a więc faktyczne) potrzeby polskiego społeczeństwa. Pozwala to z jednej strony podnieść świadomość podmiotów handlowych działających w sferze handlu detalicznego, a z drugiej wzbogaca dotychczasową wiedzę o handlu i jego wyzwaniach. Dzięki temu artykuł ma szansę przyczynić się do rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy, a to stanowi obecnie jedną z głównych polityk kierunkowych Unii Europejskiej. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
80-83
Gdybym miała określić Twittera w kilku słowach, byłoby to: prosty, przejrzysty, szybki. Pokochała go rzesza polityków, celebrytów, dziennikarzy czy sportowców na całym świecie - również w Polsce. (fragment tekstu)
Prezentacja nowych trendów. Po kilku godzinach, wydawałoby się bardzo produktywnej dyskusji, pada pytanie: A skąd wiemy, czy to są trendy? A może tylko moda? Może za chwilę minie? Przecież nie możemy planować strategii całej firmy, bazując na czymś tak nietrwałym i przemijającym jak moda... Moda czy trend? Przeminie czy zmieni świat? Jak przeminie, to kiedy? A jak zmieni, to jak bardzo? (fragment tekstu)
W świecie popkultury, opanowanym przez slogany, twarze z billboardów, seriale i relacje z życia gwiazd, nabieramy przekonania o konieczności nieskazitelnego wyglądu. Marketing oczywiście wykorzystuje ten kult młodości i urody. (fragment tekstu)
Proces kreowania produktów turystycznych powinien być traktowany wielopłaszczyznowo ze względu na liczbę wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań oraz podmiotów zaangażowanych w ten proces. Produkty turystyczne kreowane są przede wszystkim przez przedsiębiorstwa oraz obszary turystyczne, które z jednej strony odpowiadają na zapotrzebowanie generowane przez turystów, z drugiej zaś kreują produkty turystyczne opierając się na własnych celach i uwarunkowaniach. Wśród determinant kreowania produktu turystycznego w przypadku obszarów większe znaczenie mają czynniki wewnętrzne w postaci posiadanych zasobów, w przypadku przedsiębiorców zaś większe znaczenie przypada turystom, gdyż na kształt produktu turystycznego wpływa zarówno wzrost ich liczby, jak i dywersyfikacja potrzeb. Za jeden z nowych trendów w sposób globalny wpływający na kreowanie produktów turystycznych należy uznać zasady zrównoważonego rozwoju, które pomagają chronić wartości środowiskowe, stawiając granice dla rozwoju produktów turystycznych, równocześnie zwiększając ich atrakcyjność turystyczną. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 60
123-129
W pracy zaprezentowano technikę analizy trendów krótkookresowych, która nie korzysta z metod analizy technicznej. Celem pracy było ustalenie, czy wzrost (spadek) ceny jakiegoś waloru nie wpływa na to, że cena ta "chętniej" wzrasta (spada) na kolejnym notowaniu. Takie zachowanie powodowałoby, że fluktuacje cen byłyby większe niż w przypadku zmian nieskorelowanych. Ideą pracy jest konstrukcja hipotetycznych kursów i porównanie ich z kursami rzeczywistymi. Kursy teoretyczne są tak skonstruowane, że nie zawierają żadnych korelacji. W kursach teoretycznych i rzeczywistych zlicza się ilości przypadków gdy cena wzrosła lub spadła na dwóch kolejnych notowaniach. Bada się jak często występuje utrzymanie trendu wzrostowego lub spadkowego w stosunku do wszystkich notowań. Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie: Czy istnieją istotne różnice pomiędzy ilościami trendów dla spółek notowanych na GPW i występujących w sztucznie skonstruowanych notowaniach? Badania dotyczą trzech wybranych okresów obejmujących lata 2000 - 2005. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 6
88-102
Domniemania stanowią surogat dowodzenia, sam wniosek domniemania opiera się na wysokim prawdopodobieństwie jego prawdziwości. Ustawodawca posługuje się domniemaniami z różnych przyczyn, między innymi z powodu chęci upraszczania dokonywania ustaleń faktycznych i w efekcie obniżania kosztochłonności procedur. Przeprowadzone badanie potwierdziło, że ustawodawca stale zwiększa ilość występowania badanych słów kluczowych, a w efekcie i domniemań, w przepisach regulujących obszar podatków dochodowych. Dowiedziono, że stale wzrasta liczba domniemań ustanowionych wprost z wykorzystaniem słowa "domniemywa", co koresponduje w pewien sposób ze wzrostem występowania słów: "uznaje", "przyjmuje" oraz "uważa", które również służą ustawodawcy do budowy domniemań. Jednocześnie wykazano, że przyrost liczby domniemań jest szybszy niż przyrost ilościowy tekstu ustaw dotyczących podatków dochodowych, co jest dowodem na zwiększającą się rolę domniemań. Trzeba jednak pamiętać, że system sprawniejszy to niekoniecznie system sprawiedliwszy, a przy wprowadzaniu domniemań może dojść do naruszenia zasady proporcjonalności.(abstrakt oryginalny)
The paper discusses the issue of estimation of exponential trend parameters in terms of its application in the forecast process. Due to the character of a random element, three models were considered: additive, multiplicative, and mixed. For estimating trend parameters, a log transformation method, least squares method, and approximate methods were applied. As a result of computer simulations, high sensitivity of the log transformation method with regard to the assumed random element model was noticed. This method yields the smallest value of ex post error for the multiplicative model but is burdened with a large error for the additive model, where the estimated parameter B takes large values (B > 0.24). In the paper, a new approximate method of estimation of exponential trend parameters is proposed. The method is compared with approximate formulas presented in the paper by Purczyński (2008).(original abstract)
Na podstawie przeprowadzonych badań można określić istotne tendencje współczesnej globalizacji. Rola czynników zewnętrznych we wzroście globalizacji wyraźnie przekracza wpływ krajowych czynników ekonomicznych. Rola czynników politycznych jest znacznie mniejsza, w przypadku niektórych grup krajów - marginesowa. Charakterystyczne dla ostatnich 15 lat jest stopniowe zmniejszanie się roli czynników społeczno-kulturowych w rozwoju procesów globalizacji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3
6-8
Dzisiejsza komunikacja marketingowa często korzysta z opozycji naturalne v. sztuczne, żeby zakomunikować naturalność produktu. Oczywistym tego przykładem jest wszechobecna strategia, którą nazwać można odejmowaniem szkodliwego. Samo negowanie sztuczności marki czy produktu lokuje ją w obszarze natury i naturalności. Obserwując wykorzystywane w komunikacji sposoby, formy, symbole i kody, widzimy, że rynek zmierza w kierunku konkurowania naturalnością. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
18-19
Rozrywka elektroniczna przynosi coraz większe zyski. Przegoniła pod tym względem przemysł fonograficzny i filmowy. Nastąpiło istotne zwiększenie grupy docelowej, która się zresztą coraz bardziej i bardziej różnicuje. (fragment tekstu)
The study used Google search query data on real estate interest for several countries in the Baltic area. The dynamics of public interest in housing have been compared to the dynamics of the COVID-19 infections in Lithuania, Latvia, Poland, and Sweden. This study uses the Vector autoregressive (VAR) model to forecast such time series. VAR is a multivariate linear time series model in which the endogenous variables in the system are lagged functions of the values of all endogenous variables. The increase in COVID-19 infections negatively affected society's interest in housing. The study used Google Trends and R software. (original abstract)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.