Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Architektura korporacyjna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Podejmując rozważania nad architekturą korporacyjną (enterprise architecture) , konieczne jest zdefiniowane tego terminu. Jak wskazuje A. Goikoetxea, w literaturze dostępne są liczne interpretacje tego pojęcia, których zasięg i sposób rozumienia bywa różny. Może mieć ono znaczenie atrybutowe, rzeczowe, czynnościowe. W podejściu atrybutowym architektura ta może być rozumiana jako zbiór właściwości danej korporacji i relacji pomiędzy nimi, niezbędnych do zapewnienia realizacji jej misji, przy czym korporację (enterprise) definiuje się jako zbiór organizacji posiadających wspólny zbiór celów i/lub wspólne główne właściwości. W przypadku jednostek administracji publicznej korporacją może być np. ministerstwo lub jego fragment (np. jeden departament), urząd miasta, urząd miasta wraz z podległymi jednostkami. W przypadku organizacji gospodarczych korporacją może być przedsiębiorstwo lub jego część (np. zakład), holding lub jego część (np. spółki zależne), koncern lub jego część. Obecnie uważa się również, że korporację - w rozumieniu architektury korporacyjnej - może stanowić tzw. rozszerzone przedsiębiorstwo (extended enterprise). (fragment tekstu)
Jedno z pierwszych zastosowań pryncypiów w obszarze informatyki zostało przedstawione przez T. Davenporta, M. Hammera i T. Metsisto. Stwierdzają oni, że pryncypia są prostymi, bezpośrednimi deklaracjami organizacji, dotyczącymi tego, w jaki sposób chce ona używać produktów informatycznych przez długi czas. Pozwalają one na translację głównych aspektów strategii biznesowej na język technologii informatycznych, a tym samym na zmniejszenie luki komunikacyjnej między kluczowymi menedżerami organizacji a informatykami. Dzięki takiemu pozycjonowaniu pryncypia stają się narzędziem wspomagającym podejmowania decyzji inwestycyjnych w zakresie rozwiązań informatycznych(fragment tekstu)
Przedstawiona w niniejszym artykule koncepcja architektury korporacyjnej państwa bazuje na doświadczeniach innych krajów. W szczególności należy wskazać tutaj prace realizowane w Finlandii, gdzie za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów, jednakże działanie to ma status międzyresortowego. Architektura ta ogniskuje się na wymianie informacji, wspólnych podstawach technologicznych, wspólnych usługach oraz procesach realizowanych między poszczególnymi agencjami rządowymi. Natomiast w Danii za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa odpowiedzialne jest Ministerstwo Nauki, Technologii i Innowacji. Współpracuje ono z Ministerstwem Finansów, jak również duńskimi jednostkami samorządowymi. Tworzona architektura dotyczy głównie interoperacyjności, bezpieczeństwa, elastyczności oraz skalowalności tworzonych rozwiązań IT. Wreszcie w Kanadzie za projekt budowy architektury korporacyjnej państwa jest odpowiedzialna The Enterprise Architecture and Standards Division, umocowana na poziomie Rady Skarbu. Planuje się wykorzystanie architektury do zwiększenia efektywności funkcjonowania jednostek rządowych rozpatrywanych jako całość. (abstrakt oryginalny)
W przypadku organizacji publicznych, a zwłaszcza jednostek administracji publicznej, zagadnienie transformacji pełni szczególnie istotną rolę. W chwili obecnej zarówno obywatele, jak i podmioty gospodarcze oczekują bowiem, że będą one dostarczały usług na podobnym poziomie jakości jak sektor prywatny. Docelowym efektem transformacji będzie budowa tzw. rządu 2.0 (Government 2.0) - tj. rządu postrzeganego i funkcjonującego jako jedna, spójna całość sterowana misją i zorientowana na dostarczanie wysokiej jakości (innowacyjnych) usług zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw. Celem artykułu jest przedstawienie możliwości zastosowania podejścia bazującego na architekturze korporacyjnej jako narzędzia do przeprowadzenia transformacji jednostek administracji publicznej. Autor proponuje także wykorzystanie tzw. kaskady architektonicznej do koordynacji programu transformacji, w którym szczególnie istotną rolę odgrywają projekty dotyczące budowy i wdrażania systemów informatycznych. (abstrakt oryginalny)
5
61%
Celem artykułu jest przedstawienie tezy, że analiza kontekstu oraz kreatywność projektantów są ważnymi czynnikami rozwoju architektury korporacyjnej. Przyjęto, że rozwój kreatywności może być doskonalony przez uwzględnienie kontekstu w modelowaniu architektury przedsiębiorstwa. Pierwsza część artykułu zawiera wyjaśnienie kreatywności i kontekstu w naukach o zarządzaniu i w praktyce rozwoju organizacji. Druga część obejmuje dyskusję na temat kreatywności w modelowaniu architektury korporacyjnej na przykładzie modelu siatki Zachmana.(abstrakt oryginalny)
Pojęcie przedsiębiorstwa międzynarodowego w naukach o zarządzaniu nie jest jednoznaczne. Zróżnicowana wykładnia działalności przekraczającej granice krajów wynika z jej długiej tradycji, która zaowocowała wielością ujęć zagadnienia w teorii przedmiotu. Obserwowane od ponad dekady bezprecedensowe przyspieszenie procesów globalizacji w naturalny sposób zmieniło także prowadzoną na scenie globalnej aktywność biznesową. Do języka nauki wszedł już zwyczaj powoływania się na tradycyjną i współczesną jej wizję. W związku z powyższym celem artykułu jest przedstawienie wyników studiów literatury przedmiotu zmierzających do wskazania wyznaczników stanowiących o swoistości tradycyjnego przedsiębiorstwa międzynarodowego. Wynikiem analizy jest wyselekcjonowanie koncepcji, które w teorii odwzorują tradycyjne przedsiębiorstwo międzynarodowe, wskazanie związków między tymi koncepcjami oraz opracowanie kluczowego profilu charakterystycznego tak rozumianej organizacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przyjęto, że pracownicy wiedzy aktywnie realizują zadania zarządzania wiedzą. Są oni zaangażowani w gromadzenie, analizę, przechowywanie i dystrybucję wiedzy w sposób zorientowany na ustawiczne jej doskonalenie. Głównym celem artykułu było przedstawienie architektury systemowej dla wspomagania zarządzania wiedzą w dziedzinie systemów informacyjnych. W tej dziedzinie paradygmat Design Science Research traktowany jest jako wysoce użyteczny. W artykule wykorzystano ten paradygmat oraz język ArchiMate, a także notację Business Process Model and Notation (BPMN) i notację Case Management Model and Notation (CMMN) do modelowania architektury. Wymienione notacje są zgodne i komplementarne, ale mają różne cele zastosowania.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Metamodel architektury korporacyjnej dedykowany budowie inteligentnego miasta
61%
A. Gontarz określił miasta jako bardzo złożone, skomplikowane, wielowymiarowe organizmy2. Ze względu na istniejące trendy społeczne, gospodarcze i technologiczne coraz częściej mówi się o konieczności przeprowadzenia głębokiej przebudowy zasad ich działania i potrzebie stworzenia tzw. inteligentnych miast (Smart Cities3). Podejmowane do tej pory próby realizacji tej koncepcji mają najczęściej charakter cząstkowy i nieskoordynowany. Powoduje to, że są wdrażane rozwiązania (zarówno technologiczne, jak i organizacyjne) "optymalne lokalnie", tzn. odnoszące się do konkretnego problemu/zagadnienia (np. zarządzanie transportem w mieście), ale nieprzyczyniające się do faktycznej zmiany sposobu funkcjonowania całej przestrzeni miejskiej. Alternatywnym podejściem (nakierowanym na znalezienie i realizację "optimum globalnego") jest wykorzystanie ujęcia architektonicznego, które zakłada holistyczne postrzeganie miasta i realizowanych w jego ramach przedsięwzięć (fragment tekstu)
"Mapa nie jest terytorium" - ten sławny cytat autorstwa Alfreda Korzybskiego doskonale oddaje trudne relacje pomiędzy strukturą i przestrzenią organizacyjną. Wraz z ewolucją podejść do projektowania organizacji oba te wymiary przeszły głębokie zmiany paradygmatyczne. Organizacyjne struktury ewoluowały od podejścia funkcjonalnego, dywizjonalnego, przez macierzowe, szczupłe, sieciowe, aż po wirtualne i fraktalne, odzwierciedlając reorganizację procesów biznesowych i źródeł przewagi konkurencyjnej. Równolegle zasady projektowania przestrzeni pracy ewoluowały od taylorowskich biur, przez Burolandschaft, Action Office i farmy kubików, aż po biura sieciowe, wirtualne i swobodne, odzwierciedlając zmiany w kulturze organizacyjnej i istocie pracy. Jakkolwiek przekonująca, w warunkach współczesnej gospodarki, jest elastyczność struktur organizacyjnych, połączona z łatwym do adaptacji środowiskiem pracy, to nie można zapominać, że często brakuje jej wymiarów odpowiedzialnych za budowanie tożsamości i nadawanie sensu, które są tak istotne dla współczesnych pracowników wiedzy. (abstrakt oryginalny)
Obecnie badania statystyczne statystyki publicznej w Polsce są realizowane dziedzinowo i pozostają w gestii różnych jednostek organizacyjnych, tj. prawie 20 departamentów i 16 urzędów statystycznych rozlokowanych w województwach. Jednostki te realizują badania samodzielnie od początku do końca procesu statystycznego, czyli od planowania i projektowania badania aż do udostępniania jego wyników. Jednostka autorska, przy współudziale specjalizującego się w danej dziedzinie tematycznej urzędu statystycznego, planuje oraz przeprowadza badania i opracowuje jego wyniki zgodnie z określonymi dla każdego badania, specyficznymi rozwiązaniami metodologicznymi i organizacyjnymi. Każde z badań realizowane jest więc w ramach indywidualnie projektowanej, budowanej i odrębnie utrzymywanej "linii produkcyjnej", narzuconej architekturą indywidualnego systemu informatycznego badania (SIB) i tworzy luźno lub wcale niepowiązany ze sobą system realizacji badań statystycznych, z silnym efektem silosowym, zwany w literaturze fachowej modelem stove-pipe. (fragment tekstu)
Dynamika przemian społecznych i gospodarczych generuje coraz większe zapotrzebowanie na szybkie, precyzyjne dane statystyczne o referencyjnym charakterze i zadowalającej jakości. W kontekście coraz szczuplejszych środków finansowych przeznaczanych na badania statystyczne oraz dążenia do obniżania obciążeń respondentów osoby zajmujące się statystyką publiczną, badając zjawiska społeczne, gospodarcze i środowiskowe, coraz częściej stają przed dylematem, czy dalej polegać wyłącznie na tradycyjnych, zestandaryzowanych, ale relatywnie ubogich źródłach danych pozyskiwanych zwykle w drodze sprawozdawczości lub ankietowania, czy też śmielej sięgać do ogromnych zasobów informacyjnych, przyrastających gwałtownie zarówno w źródłach administracyjnych, jak i w pozaadministracyjnych, portalach społecznościowych, systemach kolekcji danych opartych na sensorach, czujnikach ruchu czy technologii GPS. (fragment tekstu)
W niniejszym referacie autor stara się przedstawić zasady modelowania danych o kliencie oraz metody ich przetwarzania służące dostarczaniu informacji zarządczej, które są wykorzystywane podczas budowy analitycznych systemów CRM. (fragment tekstu)
Efektywne wdrażanie cyfrowej transformacji zaczyna mieć kluczowe znaczenie dla firm z coraz większej liczby sektorów. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania architektury korporacyjnej do koordynacji takiego przedsięwzięcia dla sieci organizacji. Omówiono strukturę autorskiego modelu oraz wskazano na kierunki dalszych prac nad tą koncepcją. (abstrakt oryginalny)
W chwili obecnej zagadnienie transformacji organizacji publicznej stanowi istotny problem - zarówno badawczy, jak i aplikacyjny. Jednym z czynników warunkujących powodzenie takiego przedsięwzięcia jest opracowanie modelu docelowego organizacji. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania ram architektury korporacyjnej (na przykładzie TOGAF) do zaprojektowania takiego modelu dla organizacji publicznej podczas jej transformacji.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Enterprise Architect's Creativity
61%
W opracowaniu przedstawiono zasadnicze problemy rozwoju architektury korporacyjnej i dokonano analizy wybranych metod (tj. metoda Zachmana, FEAF, MODAF i CIMOSA) w aspekcie kreatywnej roli architekta. W drugiej części, w nawiązaniu do teorii aktor-sieć, przedstawiono pozycję architekta w sieci relacji z innymi interesariuszami rozwoju architektur przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Agencje wchodzące w skład administracji federalnej USA mają ustawowy obowiązek rozwijania na własne potrzeby architektury korporacyjnej zgodnej z wytycznymi rządowego Biura Zarządzania i Budżetu (Office for Management and Budget). Procedura gromadzenia danych na potrzeby formułowania budżetu administracji obejmuje również podstawowe informacje o architekturze korporacyjnej agencji. W ten sposób, dzięki powiązaniu informacji finansowych i architektonicznych, Biuro Zarządzania i Budżetu skutecznie dyscyplinuje agencje w zakresie przestrzegania rządowych wytycznych dla zarządzania inwestycjami związanymi z infrastrukturą informatyczną. Artykuł przedstawia zakres i cel centralnego gromadzenia informacji o architekturze korporacyjnej administracji federalnej USA. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Cele rozwoju architektury przedsiębiorstwa
61%
Architektura w swym tradycyjnym ujęciu stanowiła, a obecnie także w obszarze technologii informacji (information technology, IT) stanowi synergię nauki i sztuki projektowania struktur złożonych dla zapewnienia funkcjonalności i kontroli ewolucji tej złożoności. Niniejsze opracowanie obejmuje prezentację podstawowych zagadnień rozwoju architektury przedsiębiorstwa, koncentruje uwagę na celach i korzyściach rozwoju architektury przedsiębiorstwa oraz stanowi próbę wykazania na podstawie studiów literatury przedmiotu prawdziwości hipotezy, że rozwój architektury przedsiębiorstwa determinuje formułowanie i realizację strategii biznesowej. (fragment tekstu)
Analizując działania organizacji można wskazać, że ma ona kolektywną pamięć, która pozostaje nawet wtedy, kiedy odchodzą od niej indywidualni członkowie oraz że pamięć ta jest ważnym czynnikiem skutecznej reakcji organizacji na zmiany i wyzwania ze strony otoczenia. J. Yu, J. Thom oraz L. Alem pamięć tę określają mianem "pamięci organizacyjnej" i definiują ją jako "proces wyrażania, wymiany i wspólnego użytkowania informacji, w wyniku którego wiedza zgromadzona w organizacji jest utrwalana w postaci, w której jest łatwo dostępna". Ich zdaniem podstawową funkcją pamięci organizacyjnej jest "[...] zapobieganie utracie i poprawienie dostępności wszelkiego rodzaju wiedzy korporacyjnej przez zapewnienie centralnego, dobrze zaprojektowanego repozytorium, co ułatwia powtórne wykorzystanie informacji i zmniejsza do minimum konieczność powtórnego uczenia się i powtórnego wykonywania prac już wykonanych w obrębie organizacji". W niniejszym opracowaniu rozważa się możliwość zastosowania repozytorium architektury korporacyjnej (Enterprise Architecture) jako praktycznej realizacji systemu pamięci organizacyjnej. (fragment tekstu)
Organizacja publiczna, jako system otwarty, pozostaje zawsze we wzajemnie uwarunkowanej zależności z otoczeniem. Czerpie z niego zasoby, dostarczając mu w zamian usługi o charakterze publicznym niezbędne innym organizacjom lub poszczególnym jednostkom. Zmiany w otoczeniu są dla niej szansą lub zagrożeniem, mogą ułatwić jej rozwój lub zagrozić stabilności. Organizacja musi więc nieustannie obserwować je i adekwatnie na nie reagować poprzez dopasowywanie systemu zarządzania, swojej struktury oraz kultury organizacyjnej do wymagań środowiska zewnętrznego. Zmiany w otoczeniu mogą modyfikować działanie organizacji "powierzchownie" lub "głęboko". (fragment tekstu)
zapewnienie bezpieczeństwa państwa oraz jego obywateli jest jednym z nadrzędnych interesów narodowych RP. Obecna organizacja systemu bezpieczeństwa narodowego RP (SBN RP)jest niedostatecznie uregulowana w przepisach prawnych oraz rozproszona i zawierająca elementy redundante , co czyni go skomplikowanym i nieefektywnym. Konieczne są zmiany w uregulowaniach prawnych oraz opracowanie metodyki transformacji tego systemu.Jako jej podstawa została zaproponowana koncepcja architektury korporacyjnej , której aspekty istotne z punktu widzenia procesu transformacji SBN RP zostały przedstawione w ramach niniejszej publikacji. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.