Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Article of consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote The Comparison of Economic Efficiency of Consumer Products Dismantling
100%
One of the possibilities still often used also in advanced countries is manual or hybrid dismantling of endof- life products. Because there are quite high work force costs in manual dismantling, it seems to be more efficient to manually dismantle bigger consumer products as small products. Our study is trying to verify this statement through evaluation and comparison of economic efficiency of manual dismantling of two different consumer electronic products (washing machine and mobile phone). In the case of washing machine, there is a much of metal (about 60 %) in its body in comparison with mobile phone which contains only about 4 % of metal parts in its weight, so the revenues and final loss of dismantling are accordingly influenced by this. The total loss from dismantling of one washing machine is calculated as - 3,112 EUR and for one mobile phone is equal to -0,5538 EUR. From the calculated numbers we found out, that for comparison of economic efficiency of dismantling of different products would be better not to compare absolute loss for one product, but to compare ratio of loss to average product price.(original abstract)
Artykuł omawia strukturę handlu hurtowego przemysłowymi artykułami konsumpcyjnymi w Polsce.
Przemiany w handlu hurtowym artykułami konsumpcyjnymi w Polsce, mimo że są oparte na sprawdzonych rozwiązaniach zagranicznych, przebiegają w inny sposób niż w rozwiniętej gospodarce rynkowej. Przyczyn tego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w dwóch grupach uwarunkowań. Pierwsza z nich to uwarunkowania wynikające z określonego stanu wyjściowego, który został ukształtowany w systemie nakazowo-rozdzielczym. Druga zaś to uwarunkowania specyficzne dla okresu transformacji systemowej. W wyniku oddziaływania obu grup uwarunkowań dotychczasowe skutki przemian w handlu hurtowym w Polsce można określić terminem "nietypowe". W odróżnieniu od krajów o rozwiniętej gospodarce rynkowej, utrzymuje się bowiem duże znaczenie tradycyjnego hurtu instytucjonalnego, natomiast rola nowoczesnych form działalności hurtowej nadal jest niewielka. (abstrakt oryginalny)
Prowadzone przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji systematyczne badania mające na celu rozpoznanie kierunków i zakresu racjonalizacji kanałów dystrybucji, rejestrują wielokierunkowość działań podejmowanych w tym zakresie zarówno przez producentów, jak i pośredników hurtowych i detalicznych. Działania te wymusza zarówno zaostrzająca się konkurencja, jak i stosunkowo wolno wzrastający popyt konsumpcyjny.
Artykuł przedstawia sieć sklepową z podziałem na różne branże w latach 1994-1999. Omawia zmiany zachodzące w tych latach. Podobnie przedstawiono sieć magazynową w latach 1997-1999.
Artykuł omawia zmiany w strukturze producentów przemysłowych artykułów konsumpcyjnych w latach 1994-1999. Następnie przedstawia strukturę podmiotową hurtowników i przedsiębiorstw detalicznych.
Dystrybucja jest jednym z instrumentów marketingu, którego zadaniem jest udostępnianie produktu w miejscu i czasie odpowiadającym potrzebom nabywcy. W artykule omówiono zmiany w kanałach dystrybucji artykułów konsumpcyjnych. Od początku lat 90 XX w. w ich dystrybucji zachodzą dynamiczne, wielokierunkowe zmiany zarówno ilościowe, jak i jakościowe. Na rynku polskim występują równolegle dwa podstawowe typy dystrybucji artykułów konsumpcyjnych: kanały tradycyjne i kanały zintegrowane.
Koncern Procter & Gamble to czołowy na świecie producent masowych artykułów konsumpcyjnych. Pogarszanie się wyników tego przedsiębiorstwa pociągnęło za sobą konieczność restrukturyzacji, która trwa od lat dziewięćdziesiątych. Dopiero jednak w 2000 r. kierownictwo dostrzegło konieczność uwzględniania potrzeb rynków lokalnych oraz pozostawiania większej swobody menedżerom mającym kontakty z klientami.
Celem artykułu jest wskazanie na istotność badań przydatności użytkowej wyrobów w procesie kształtowania ich jakości. W pracy przedstawiono na gruncie teorii zagadnienia użyteczności wyrobu i metody jej weryfikacji oraz przytoczono dwa przykłady testów konsumenckich sprzętu AGD oraz wyrobów tekstylnych. Dokonano również analizy i oceny wyników badań przydatności użytkowej przeprowadzonych dla wybranej grupy artykułów konsumpcyjnych trwałego użytku przez jednostkę zewnętrzną w ramach procesu certyfikacji wyrobu. Wykazano, że poziom jakości funkcjonalnej wyrobów poprawił się w wyniku uwag uwzględnionych przez producentów. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest przedstawienie form działalności gospodarczej i struktury współczesnego handlu detalicznego w Polsce oraz strategii marketingowych przedsiębiorstw w tym sektorze, ze szczególnym uwzględnieniem handlu detalicznego w miastach. Artykuł powstał na podstawie literatury przedmiotu badań, dostępnych statystyk, analiz firm doradczych oraz badań własnych. Obejmuje prezentację form handlu detalicznego i sposobów jego podziału, struktury wg wielkości sklepów i wartości sprzedaży, rozwój sektora nowoczesnych obiektów handlowych w miastach oraz zarys głównych strategii przedsiębiorstw handlowych na rynkach towarów konsumpcyjnych (strategii cenowych, marketingowych i wchodzenia na rynek). (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części artykułu omówiono dwie grupy uwarunkowań, tzn. wynikające ze stanu wyjściowego ukształtowanego w systemie nakazowo-rozdzielczym oraz specyficzne dla okresu systemowej transformacji, które oddziałują na dotychczasowe skutki przemian w handlu hurtowym artykułami konsumpcyjnymi w Polsce. W wyniku połączenia określonego stanu wyjściowego i transformacyjnego przyspieszenia skutki te można określić terminem "nietypowe". Odmiennie niż w krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej utrzymuje się bowiem duże znaczenie tradycyjnego hurtu instytucjonalnego, natomiast tempo procesów koncentracji i integracji wśród rodzimych przedsiębiorstw hurtowych jest nadal powolne. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono istotne zmiany struktur rzeczowych produktów, zwłaszcza na odcinku dóbr konsumpcyjnych. Przedstawiono charakterystykę podaży rynkowej wg podziału wyrobów na podstawowe grupy towarowe.
Tylko 2 procent Polaków planuje pokrycie świątecznych wydatków za pomocą pożyczki lub kredytu – tak wynika z listopadowych badań statystycznych. Mimo to, większość banków jak co roku spodziewa się znacznego wzrostu obrotów. Ponad połowa respondentów badanych zamierza pokryć wydatki z bieżących dochodów, 8 procent z oszczędności, a 19 procent nie planuje specjalnych wydatków. Na same prezenty gwiazdkowe Polacy chcą w tym roku przeznaczyć średnio 240 złotych na osobę, a jedna czwarta planuje wydać na ten cel więcej niż 250 złotych. 10 procent Polaków zamierza przeznaczyć na prezenty ponad 500 złotych. Artykuł dotyczy świątecznych wydatków konsumpcyjnych.
Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji od wielu lat prowadzi systematyczne badania mające na celu rozpoznanie kierunków i zakresu racjonalizacji funkcjonujących na krajowym rynku kanałów dystrybucji. Wyniki badania z lipca 2006 r. prezentowane w niniejszym artykule mają pokazać role, jakie pełnią w tych kanałach krajowe i zagraniczne firmy handlowe. Wśród cech różnicujących poszczególne grupy przedsiębiorstw szczególnie ważna w warunkach nasilającej się globalizacji oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej jest własność zaangażowanego w firmie kapitału, za którą kryją się określone możliwości inwestycyjne, nowoczesny know-how i długoletnie doświadczenie związane z funkcjonowaniem na konkurencyjnych rynkach. Z tego powodu postrzeganie procesów i zjawisk rynkowych poprzez pryzmat zachowań firm rodzimych i obcych stało się w ostatnich latach często wykorzystywanym podejściem badawczym. Pozwala ono drogą porównania rozpoznać stopień absorpcji przez krajowe przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe stosowanych przez firmy zagraniczne rozwiązań w dziedzinie organizacji i zarządzania, techniki i technologii, jakości procesów oraz wszelkich innych innowacji rynkowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono wyniki badań nad zróżnicowaniem cen w odniesieniu do wybranych towarów codziennego i powszechnego spożycia, biorąc pod uwagę kształtowanie się rozpiętości cen ich bliskich substytutów, oferowanych w obiektach danego typu. Badaniami objęto towary należące do tzw. rynku FMCG, czyli artykuły żywnościowe, chemii gospodarczej, kosmetyczne oraz papierosy i napoje alkoholowe o szybkiej rotacji.
W artykule podjęto próbę wskazania podobieństw i różnic w strukturze wydatków wg typu biologicznego gospodarstw domowych w Polsce. Analizę przeprowadzono na podstawie ogólnodostępnych zagregowanych danych z lat 2018-2020. Dane te pochodzą z Badania Budżetów Gospodarstw Domowych przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. Wykorzystując miarę odległości struktur, stwierdzono, że zmiany w strukturze wydatków konsumpcyjnych w latach 2019-2020 były większe niż w latach 2018-2019. Ponadto, wykazano, że kierunek zmian w strukturze wydatków był niestabilny w latach 2018-2020.(abstrakt oryginalny)
Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji od 2001 roku realizuje coroczne badanie dotyczące współpracy firm produkcyjnych i handlowych, obejmując wywiadami przedstawicieli 150 producentów artykułów żywnościowych i nieżywnościowych codziennego zapotrzebowania oraz wybranych branż artykułów nieżywnościowych oraz 150 firm handlowych różnej wielkości o zróżnicowanym przedmiocie i zasięgu działania oraz formie własności (krajowe i zagraniczne sieci handlowe). W niniejszym artykule przedstawiono zmiany, jakie zaszły w ciągu ostatnich lat w warunkach współpracy partnerów handlowych, eksponując korzyści oraz słabe strony współpracy producentów z krajowymi i zagranicznymi przedsiębiorstwami handlowymi, a także przedsiębiorstw handlowych z dużymi dostawcami towarów i małymi lokalnymi producentami. Przeprowadzone badania wskazują na zachodzące zmiany w relacjach producentów i przedsiębiorstw handlowych w kanałach dystrybucji artykułów konsumpcyjnych. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano wyniki badania IBRKiK przeprowadzonego w połowie 2007 r. w celu rozpoznania stanu kanałów funkcjonujących w minionym roku oraz zamierzeń rozwojowych ich uczestników. Zdaniem autorki rozszerzanie się zakresu handlu wielkopowierzchniowego oraz postępujące procesy koncentracji i integracji nie zmieniają faktu, że nadal cechą charakterystyczną tego układu jest znaczne rozdrobnienie podmiotowe, znajdujące odzwierciedlenie nie tylko w strukturze funkcjonujących kanałów dystrybucji, lecz także w zachowaniach ich uczestników. W rezultacie kanały dystrybucji artykułów konsumpcyjnych są różnorodne (funkcjonują obok siebie krótkie kanały bezpośrednie oraz konwencjonalne kanały wieloszczeblowe), a producenci i pośrednicy handlowi poszukują nowych rozwiązań we wzajemnych kontaktach oraz w dotarciu do ostatecznych odbiorców.
Celem badań było poznanie opinii nauczycieli szkół podstawowych dotyczącej zasadności i efektów realizacji "Programu dla szkół", preferencji dzieci w zakresie konsumpcji oferowanych produktów żywnościowych, a także powodów nieuczestniczenia szkół w tym programie. Badania empiryczne zrealizowano w 2017 roku i objęto nimi 6413 nauczycieli szkół podstawowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że w szkole uczniowie chętniej spożywali owoce niż warzywa. Wśród warzyw częściej zjadane były pomidory, rzodkiewki i marchew niż kalarepa i papryka słodka, a do preferowanych produktów mlecznych należały mleko świeże i serki twarogowe. Wśród głównych powodów nieuczestniczenia szkół podstawowych w programie wskazywano brak odpowiedniego zaplecza do przechowywania dostarczonych produktów owocowo-warzywnych i brak zainteresowania ze strony rodziców.(abstrakt oryginalny)
Potrzeby żywnościowe należą do najsilniej odczuwalnych potrzeb gospodarstw domowych. Mają one szczególne znaczenie, warunkujące niejako natężenie wszystkich pozostałych potrzeb. Artykuł opisuje strukturę wydatków na żywnośc w polskich gospodarstwach domowych w latach 1989-1998.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.