Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 191

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania właściwości fizycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Próbki szkieł tlenkowo-fluorkowych z układu SiO2-BaO-K2O-NaF o różnych składach chemicznych poszczególnych komponentów, zostały zbadane metodą spektroskopii czasów życia pozytonów PALS. W oparciu o model Tao-Eldrupa oszacowano rozmiary, występowanie oraz ilości wolnych objętości w tych materiałach. Przeprowadzone badania wykazały istnienie trzech składowych τ1, τ2 i τ3. Składowa τ1 jest odpowiedzialna za anihilację swobodną pozytonów i anihilację z elektronami defektów punktowych typu wakans. Składowa τ2 związana jest z występowaniem defektów objętościowych powstających na granicach międzyziarnowych, dyslokacji lub skupisk wakansów. Składowa τ3 przypisywana jest do anihilacji pick-off pułapkowanie o-Ps przez wolne objętości. Wszystkie występujące wolne objętości w badanych próbkach nie posiadały tych samych rozmiarów. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono koncepcję modułowego systemu badawczego przeznaczonego do badania właściwości jezdnych samochodów pożarniczych charakteryzujących się wysoko położonym środkiem masy. System składa się z zestawy czujników do pomiaru parametrów ruchu pojazdu podczas jazdy, elektronicznego układu pomiarowosterującego i dedykowanego oprogramowania komputerowego. Uzyskiwane wyniki pomiarów charakteryzujące zachowanie samochodu w ruchu podczas standardowych testów drogowych pozwalają na ocenę jego bezpieczeństwa i przydatności do zastosowań specjalnych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Wpływ masażu na rozwój psychofizyczny niemowląt - siła dotyku
100%
Pierwsze lata dziecka są kluczowe dla jego rozwoju, szczególnie ważny jest okres niemowlęcy. Do prawidłowego funkcjonowania mały człowiek potrzebuje dotyku, o którym mówi się ze jest "pokarmem" dla mózgu. Zmysł dotyku jest nam niezbędny do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego, stanowi także podstawowy element w zaspokojeniu potrzeby miłości i bezpieczeństwa u dziecka. Jedną z form dotyku jest masaż, który poza dostarczaniem wrażeń czuciowych wpływa na psychiczny, fizyczny i emocjonalny rozwój dziecka. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się masaż Shantala, który może być stosowany u dzieci zdrowych i z dysfunkcjami. (abstrakt oryginalny)
4
100%
W pracy skoncentrowano się na przedstawieniu rozwoju eksperymentalnej metody wyznaczania współczynnika przewodzenia ciepła λ i dyfuzyjności cieplnej a w produktach żywnościowych i innych materiałach. Metody wyznaczania w/w współczynników bazują na teoretycznych podstawach i matematycznych zależnościach teorii stanu uporządkowanego i podlegają cały czas dalszemu rozwojowi. W przedstawionej metodzie wyznaczania dyfuzyjności cieplnej nie musi być spełniony warunek, aby współczynnik wnikania ciepła dążył do nieskończoności, co jest warunkiem koniecznym w metodzie stanu uporządkowanego.
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań doświadczalnych wpływu podwyższonej temperatury na wytrzymałość przy ściskaniu wzdłuż włókien drewna sosnowego (Pinus) oraz drewna gatunku pozaeuropejskiego merbau (Intsia Bijuga) stosowanego w budownictwie i konstrukcjach inżynierskich. Część próbek do badań zostało poddanych impregnacji metodą próżniową nowoczesnym środkiem ogniochronnym zawierającym nanocząstki SiO2 o rozmiarach 10-20nm. Badania zostały wykonane w ramach pracy Badawczej Statutowej S/E-422/20/14/15 realizowanej w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. We wszystkich przebadanych przypadkach stwierdzono negatywny wpływ środka ogniochronnego oraz podwyższonej temperatury na wytrzymałość badanych próbek drewnianych. (abstrakt oryginalny)
W mniejszym artykule omówiono aspekty związane ze stosowaniem eterów celulozy oraz przedstawiono wyniki badań określające wpływ lepkości zastosowanej hydroksypropylometylocelulozy na właściwości normowe i technologiczne uzyskanych zapraw klejowych stosowanych do klejenia płytek ceramicznych oraz do systemów ociepleń. Przedstawiono również wyniki oceny wpływu lepkości metylocelulozy na mikrostrukturę stwardniałych zapraw cementowych. Przedstawione wyniki pokazują w sposób jednoznaczny wpływ lepkości metylocelulozy na poszczególne cechy normowe wyrobów i mogą stanowić cenne źródło informacji dla producentów tego rodzaju zapraw budowlanych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono badania eksperymentalne charakteru przepływu strumienia powietrza w otwartym tunelu aerodynamicznym z zamkniętą komorą pomiarową, w którym profil prędkości regulowano płynnie przez 9 niezależnych wentylatorów osiowych. Testowanie tunelu aerodynamicznego przeprowadzono dwuetapowo. W pierwszym etapie wyznaczono podstawowe parametry strumienia powietrza dla 8 bazowych częstotliwości pracy wentylatorów w tym ciśnienie dynamiczne, prędkość oraz wskaźniki jakościowe tunelu: rozkład równomierności prędkości oraz wskaźniki intensywności turbulencji, które odniesiono do średnich arytmetycznych prędkości. W drugim etapie zbadano wpływ regulacji pracy poszczególnych wentylatorów na rozkład pól prędkości w określonej strefie pomiarowej tunelu aerodynamicznego, w której umieszczona zostanie mini siłownia wiatrowa. Zarówno dla układu wyregulowanego jak i bez regulacji w zakresie wyższych prędkości strumienia około 15,80 m·s-1 wartość wskaźnika intensywności turbulencji oscylowała w granicach 1,5%. Regulacja wentylatorów pozwoliła ograniczyć przedziały rozpiętości wskaźników intensywności turbulencji, w całym zakresie prędkości, z 2,8-1,5% do 2,0-1,2%. Przedstawiona analiza wyników badań potwierdziła, że zaproponowane rozwiązanie sterowania pracą poszczególnych wentylatorów umożliwia uzyskanie dostatecznie jednorodnego strumienia powietrza, tak aby można było w nim badać rzeczywiste obiekty mini turbin wiatrowych. (abstrakt oryginalny)
This work is devoted to study how immobilization in the PVA films affects the fluorescence and phosphorescence lifetime of indole and its derivatives. The obtained results indicated that immobilization of the studied indoles in the PVA matrix, which leads to the increased microrigidity of the environment around the indole moiety, results in the increase of singlet and triplet excited state lifetime of the studied compounds. Most probably, the enhancement of the rigidity of the environment near the chromophore reduces the rates of the non-radiative deactivation pathways, which leads to the increase of excited state lifetimes of the studied compounds. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki badań parametrów materiałowych betonowych próbek z dodatkiem tufów zeolitowych i porównano je z danymi zawartymi w literaturze światowej. Częściowo wyniki badań własnych zostały zaprezentowane w pracach [11, 12, 13], gdzie przedstawiono wyniki badań parametrów tłumienia żelbetowych płyt ze zmodyfikowanym spoiwem i parametry materiałowe zmodyfikowanego betonu bez dodatku plastyfikatora i dodając plastyfikator. Próbki poddane badaniom posiadały zmodyfikowane spoiwo, w którym część cementu zastąpiono zeolitem (stosowano 0%, 5%, 10%, 20%, 30% dodatek zeolitu). Określono cechy materiałowe zmodyfikowanego betonu takie jak: wytrzymałość na ściskanie (po 3, 7, 14, 28, 56 dniach), mrozoodporność, nasiąkliwość oraz wartości modułu Younga. Wyniki uzyskane z badań porównano z wynikami prac [7, 8, 9, 10].(abstrakt oryginalny)
10
100%
Temperatura jest skalarną wielkością fizyczną, jednym z podstawowych parametrów określających stan układu termodynamicznego. Wyraża ona średnią energię kinetyczną ruchu i drgań cząstek w tym układzie. Jedną z popularnych metod rejestracji temperatury jest pomiar parametrów promieniowania elektromagnetycznego (podczerwonego, cieplnego) emitowanego przez ciało o temperaturze powyżej 0 bezwzględnego (0 K lub - 273,15 oC). Pomiar ten nazywany jest termografią i polega na zobrazowaniu rozkładu temperatur na powierzchni obiektu (obiektów) za po- mocą detektora promieniowania podczerwonego. Największą zaletą tego typu pomiarów jest ich nieinwazyjność. Wykorzystanie kamery termograficznej umożliwia bez ingerencji w strukturę przegrody budowlanej wykryć większość wad konstrukcyjnych. Termografia pozwala na wykonanie pomiaru temperatury w miejscach trudnodostępnych lub w takich, gdzie wykorzystanie tradycyjnych metod jest niemożliwe. Termografia wykorzystywana jest w wielu różnorodnych kierunkach badawczych. W artykule przedstawiono rezultaty badań polegających na wykorzystaniu termogramów w ocenie termoizolacyjności wybranych zewnętrznych przegród budowlanych. Szczególną uwagę poświęcono elementom fasady budynków. Do badań przyjęto następujące trzy obiekty budowlane: budynek wolnostojący jednorodzinny (z wykonaną izolacją termiczną tylko drugiej kondygnacji w 2008r.), budynek dwurodzinny wolnostojący typu bliźniak (jeno skrzydło bliźniaka posiada zewnętrz ną izolację termiczną wykonaną w 2008r.) oraz budynek jednorodzinny drewniany z początku XX wieku (wykonany z bali drewnianych). Badania wykonano zgodnie z normą PN-EN 13187:1998, z wykorzystaniem kamery termograficznej ThermaCAM e300 firmy FLIR. Termogramy opracowano w programie ThermaCAMTM QuickRaport 1.1, uwzględniając różnorodne współczynniki emisyjności analizowanych powierzchni. Głównymi celami pracy było określenie różnic w termoizolacyjności analizowanych przegród budowlanych w zależności od wykonanej (lub niewykonanej) termomodernizacji oraz określenie miejsc występowania mostków termicznych, wynikających najczęściej z wad konstrukcyjnych budynków. Jak wykazały badania, kamera termograficzna jest bardzo przydatnym narzędziem do oceny termoizolacyjności przegród budowlanych. Ze wszystkich przebadanych obiektów najlepszą izolacyjnością termiczną charakteryzowały się ściany niemodernizowanego pod względem termicznym budynku drewnianego. Przegroda w analizowanym drewnianym budynku izoluje tyle samo ciepła co zaizolowana styropianem o grubości 10 cm ściana murowana (różnica temperatur około 21oC). Różnice w temperaturach zewnętrznych powierzchni przegród z dodatkową izolacją i nie- ocieplonych wynosiły ponad 4oC. Na wykonanych zdjęciach i analizowanych termogramach zauważono powstawanie licznych mostków cieplnych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wyników badań mętności i zawartości tlenu w wodzie po aeratorze rurowym. Pomiary mętności i zawartości tlenu w wodzie, przeprowadzono w warunkach technicznej eksploatacji stacji uzdatniania wody. Badania obejmowały aerator rurowy z pierścieniami Białeckiego ze stali nierdzewnej o średnicy 12 mm. Stwierdzono, że wraz ze wzrostem przepływu powietrza przy danym przepływie wody, zawartość tlenu w wodzie i jej mętność wzrasta proporcjonalne. Natomiast wraz ze wzrostem przepływu wody przy danym przepływie powietrza, zawartość tlenu w wodzie i jej mętność maleje.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu wybranych parametrów roboczych dwóch typów opryskiwaczy sadowniczych na pionowy rozkład i ilościowe zmiany rozkładu pionowego cieczy - wyrażanego jako procentowy udział cieczy w 50-centymetrowych segmentach. Pomiary prowadzono na pionowym separatorze kropel. Zakres pracy obejmował pomiary rozkładu pionowego cieczy dla dwóch różnych sposobów ustawienia rozpylaczy, dwóch typów rozpylaczy i dwóch prędkości obrotowych wentylatora. Pionowy rozkład cieczy zależał istotnie od zastosowanego systemu emisji cieczy, konfiguracji rozpylaczy i typu rozpylaczy, a w najmniejszym stopniu od prędkości obrotowej wentylatorów opryskiwaczy. Najmniejszy udział cieczy przypadał na dwa skrajne segmenty (≤5,22%), a największy na segmenty środkowe - 29,33%. Zmiana konfiguracji rozpylaczy istotnie wpływała na zmiany pionowego rozkładu cieczy poprzez przemieszczenie cieczy między pionowymi 50-centymetrowymi segmentami. Największe zmiany pionowego rozkładu cieczy w wyniku zmiany konfiguracji rozpylaczy obserwowano dla opryskiwacza o poziomej emisji cieczy - średnio: 5,38%, maksymalnie w jednym segmencie: 14,0%.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Comparative analysis of wind speed short term forecasts for wind farms
75%
Celem pracy było sprawdzenie jakości prognozy prędkości wiatru, wykorzystywanej w planowaniu mocy siłowni wiatrowej, metodami SSN i modelami szeregów czasowych Browna, Holta, Wintersa i ARIMA. Porównano wyniki prognoz sporządzonych dla grudnia, miesiąca o największych zmianach amplitudy prędkości wiatru, sprawdzając je dla danych z lat 2008-2009. Analiza wyników wskazuje, że odpowiedni dobór modeli liniowych i sztucznych sieci neuronowych do horyzontu czasowego prognozy prędkości wiatru, może pozwolić na osiągnięcie dobrych wyników prognozowania energii, wytworzonej przez siłownie wiatrowe.(abstrakt oryginalny)
14
75%
Chów trzody chlewnej związany jest z wysokim poborem energii, dlatego też wydajność energetyczna budynku jest bardzo ważna. Celem niniejszego artykułu jest jakościowa i ilościowa ocena właściwości cieplnych oraz występowania mostków cieplnych w konstrukcji nowo wybudowanej chlewni. Charakterystyczne właściwości termiczne: ściany zewnętrznej (UT = 0,470 W∙m-2∙K-1), podłogi (UT=1,356 W∙m-2∙K-1), sufitu (UT=0,229 W∙m-2∙K-1) oraz okna i drzwi (UT=1,70 W∙m-2∙K-1).Wyniki potwierdzają nieodpowiednie właściwości termiczne większości konstrukcji. Jakościowa ocena wad cieplnych z wykorzystaniem termografii w podczerwieni umożliwia identyfikację najbardziej znaczących mostków cieplnych, występujących przede wszystkim na nieizolowanych cokołach i podłogach. Nasze badania potwierdzają, że nowoczesne konstrukcje umożliwiają wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych oraz technologii, które poprawiają charakterystyki energetyczne budynków inwentarskich.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Analysis of the vetilation air stream size in cattle buildings
75%
Analiza dotyczy wielkości zmiennego w czasie strumienia powietrza wentylacyjnego w oborach z wentylacją naturalną. Badania przeprowadzono w dwóch budynkach dla bydła mlecznego, jeden posiada kominowe kanały wywiewne drugi kalenicową szczelinę wentylacyjną. Badania obejmowały pomiary zmiennych w czasie temperatur powietrza wewnętrznego i zewnętrznego, temperatur i prędkości przepływu powietrza w wywiewnych otworach wentylacyjnych oraz prędkość wiatru. Temperatura oraz prędkość przepływu powietrza w poszczególnych kanałach różniły się między sobą. W okresie zimowym średnia temperatura powietrza w kanałach była niższa niż temperatura powietrza w strefie przebywania zwierząt. Wielkość strumienia powietrza wentylacyjnego wynikająca z pomierzonych prędkości przepływu w kanałach wentylacyjnych porównano z wielkością teoretyczną.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań dotyczących odmian fasoli zwykłej ( Phaseolus vulgaris L.), wzrostu i rozwoju roślin w warunkach zachodniego lasostepu. Ponadto, określa czas trwania okresu wegetacyjnego, tworzenie się elementów składających się na wydajność roślinną, która dostarcza odpowiedniego poziomu plonu nasion w zależności od odmiany i metod siewu. Siew zwykły z szerokim 15-centymetrowym rozstawem dał najwyższy plon odmiany Mavka i był on na poziomie 1,78 t•ha-1. W wyniku siewu zwykłego z szerokim 30-centymetrowym rozstawem, odmiana Bukovynka osiągnęla najwyższy plon rzędu - 1,72 t•ha-1 a w wyniku siewu szerokiego z rozstawem wynoszącym 45 cm, plon wyniósł 1,76 t•ha-1.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Właściwości reologiczne mieszanin gumy ksantanowej i różnych rodzajów skrobi
75%
Celem pracy było określenie właściwości reologicznych mieszanin skrobi z gumą ksantanową. Żele badanych skrobi wykazywały właściwości pseudoplastyczne i miały granicę płynięcia. Największą lepkością charakteryzował się kleik z modyfikowanej skrobi ziemniaczanej MSZ (acetylowany adypinian diskrobiowy). Podczas schładzania tego kleiku lepkość wzrastała w sposób ciągły i w temp. 25°C wynosiła 127 mPa×s. Najwyższą wartość granicy płynięcia wśród skrobi ziemniaczanych - 5,36 Pa - osiągnęła skrobia MSZ. Wśród skrobi kukurydzianych najmniej podatna na odkształcenia była modyfikowana skrobia MKW (acetylowany adypinian diskrobiowy uzyskany z kukurydzy woskowej), której granica płynięcia wynosiła 3,53 Pa. Spośród badanych skrobi najbardziej odporne na siły ścinające były kleiki z natywnej skrobi ziemniaczanej NSZ. Dodatek gumy ksantanowej powodował wyraźny wzrost lepkości pozornej skrobi MKW. Największą lepkością, wynoszącą 809 mPa×s w temp. 25°C, charakteryzowała się próba z 0,1% dodatkiem gumy ksantanowej. Wzrost stężenia soli wyraźnie zwiększał lepkość mieszanin MKW-GK, która osiągnęła 950 mPa×s w temp. 25°C, przy 0,5 M stężeniu NaCl. Majonezy niskotłuszczowe, o 50% zawartości tłuszczu, z dodatkiem badanych polisacharydów miały podobne właściwości do majonezu zawierającego 80-85% tłuszczu. Najlepszą teksturę osiągnęły majonezy zawierające mieszaninę gumy ksantanowej ze skrobią w proporcji 1:4. (abstrakt oryginalny)
The development of oil fields at a late stage is characterized by a number of complications that determine the features of the operation of downhole equipment in pumping units. The use of electric-centered pumps in wells with intervals of increased curvature intensity requires a preliminary analysis of the possibility of lowering and operating the equipment at design depths. The aim of research is development of a new approach to evaluation the stress-strain state of pumping equipment, taking into account the features of the inclinometry of the intervals of its location. The analysis of the results of previous studies of the influence of the well profile on the operation of pumping equipment and recommendations for ensuring its performance is carried out. Given the possibility of operating equipment with limited levels of deformation, a mechanism is proposed for evaluation its stress-strain state using software products based on the finite element method. The reliability of the results is confirmed by comparison with those obtained in the course of analytical studies performed according to a previously tested methodology. Application of the proposed approach will allow to assess the level of deformation of individual elements of the equipment installations, taking into account their design features and the results of inclinometry. (original abstract)
19
Content available remote Analiza geometrii ziaren glebowej masy ściernej
75%
W pracy przedstawiono analizę geometrii ziaren glebowych dla czterech rodzajów glebowej masy ściernej. Oceny geometrii dokonano przy pomocy mikroskopu stereometrycznego z wykorzystaniem programu Motic Images Plus 2.0. Ocenie poddano promień zewnętrzny okręgu opisanego na konturze ziarna ściernego, promień wewnętrzny okręgu wpisanego wewnątrz konturu ziarna, pola uwypukleń figur nieregularnych ziarna oraz obwody uwypukleń figur nieregularnych. Badano frakcje glebowe żwiru, piasku oraz iłu i pyłu w glebach piaszczystych i gliniastych. Uzyskane wyniki i obliczenia statystyczne umożliwiły stwierdzenie istotnych różnic w geometrii ziaren masy ściernej oraz zróżnicowany ich kształt w poszczególnych glebach. Najmniejsze różnice geometrii cząstek stwierdzono dla frakcji pyłu i iłu ( maksymalnie 28%), największe zaś dla frakcji piasku, dochodzące do 79%. Wskazuje to na konieczność uwzględnienia, w procesie doboru właściwości warstwy wierzchniej elementu roboczego do danego rodzaju obrabianej gleby, obok składu granulometrycznego i odczynu gleby, także geometrii ziaren glebowych. Celem pracy jest ocena geometrii ziaren frakcji żwiru, piasku i pyłu wraz z iłem, wchodzących w skład wybranych rodzajów glebowej masy ściernej.(abstrakt oryginalny)
20
75%
Comparative analysis of thermomechanical properties of polyamide and polyamide composites with addition of 30% of glass balls was performed. The specimens were obtained using the injection moulding technology by means of KraussMaffei KM65-160C1 injection moulding machine. The non-filled polyamide and part of components were injected using the parameters recommended by the manufacturer. A reduced value of mould cooling temperature was used for the other non-filled specimens. The differential scanning calorimetry (DSC), hardness testing, impact strength testing, bending resistance and dynamic mechanical thermal analysis (DMTA) were also performed. (original abstract)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.