Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie jakości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Artykuł szczegółowo omawia przygotowanie i sposób przeprowadzenia jednej z metod analizy rynku - badań jakościowych.
Nowa generacja metod badania zachowań konsumentów ma ułatwić integrację podejścia jakościowego i ilościowego, której powodzenie wymaga szczególnego rodzaju współpracy, a nawet partnerstwa między badaczem i badanym. Ponadto wypracowanie nowych metod pociąga za sobą konieczność jasnego określenia obszarów zastosowań i pomiaru skuteczności badań. (fragment tekstu)
Badano zmiany struktury sieci i właściwości dynamiczno-mechaniczne napełnionych i nienapełnionych wulkanizatów kauczuku naturalnego podczas starzenia w powietrzu o temperaturze 100°C. Określono wpływ fenylo-2-naftyloaminy jako antyutleniacza na te właściwości. Spadek właściwości mechanicznych, jak: wytrzymałość na rozciąganie, wydłużenie przy zerwaniu, wytrzymałość na rozdzieranie, ścieralność i wytrzymałość na zmęczenie jest głównie związany z pękaniem wiązań łańcucha i pękaniem sieci. Zmiany modułu stratności i tangensa δ po starzeniu wskazują na spadek maksimum krzywej tg δ i wzrost temperatury przemiany stanu szklistego. Antyutleniacz opóźnia degradację pod wpływem tlenu i wzrost twardości wulkanizatów w wyższej temperaturze. Ilość wytworzonego ciepła podczas wielokrotnego ściskania jest większa dla próbek bez antyutleniacza, szczególnie w dłuższych okresach badania. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 739
37-51
Zaprezentowano główne podejścia badawcze w nurcie badań jakościowych. Omówiono trzy podstawowe fazy rozwojowe zastosowań podejść jakościowych w marketingu: podejście psychologiczne, , socjologiczne i podejścia zakorzenione w antropologii kulturowej i etnografii.
Przedstawione tu badania studium przypadku koncentrują się na modernistycznym budynku Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Celem projektu było zbadanie możliwości adaptacyjnych architektury szkolnej w odpowiedzi na nowe wyzwania edukacyjne. Badania przeprowadzono z użyciem papierowych kwestionariuszy; odpowiedzi na ankietę udzieliła większość uczniów szkoły (N = 167). Do zebrania danych wykorzystano techniki mieszane, w tym rysunki uczestników i swobodne wypowiedzi. Badane kwestie obejmowały ocenę responsywności szkoły na potrzeby uczniów, zrozumienie przez uczniów znaczenia miejsc, identyfikację ulubionych miejsc oraz analizę emocjonalnego związku i identyfikacji z celami szkoły a wykorzystanie przestrzeni szkolnej. Wyniki badania wskazują, że uczniowie cenią sobie artystyczną atmosferę szkoły, ale także pragną, by przestrzeń szkoły oferowała im możliwość większego uczestnictwa i kreatywności w definiowaniu miejsc, w których toczy się ich codzienne życie w szkole.(abstrakt oryginalny)
|
2007
|
83
|
z. 137
237-247
Przedstawiono metodykę przeprowadzania kontroli punktualności realizacji rozkładu jazdy w transporcie publicznym Poznania w latach 2000-2006. Scharakteryzowano strukturę oddziaływań na wskaźniki jakości w latach 2000 i 2007.
7
Content available remote Zastosowanie metody NMR do analizy wiązania wody w kleikach skrobiowych
76%
W pracy analizowano wpływ temperatury kleikowania na wiązanie wody w kleikach skrobi ziemniaczanej normalnej i woskowej za pomocą niskopolowego NMR. Badania prowadzono na poziomie molekularnym w kleikach o stężeniach 0,01 ÷ 0,05 g/g. Zaproponowano empiryczny model rozkładu czasów korelacji określających dynamikę molekularną frakcji wody wolnej i związanej w żelach. Model ten poszerza, na poziomie molekularnym, wiedzę na temat oddziaływań polimer-polimer i polimerrozpuszczalnik w układach skrobiowych. Skrobia woskowa ziemniaczana w porównaniu z normalną charakteryzowała się przewagą oddziaływań polimer-polimer nad oddziaływaniami polimer-woda. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że molekuły wody w kleikach skrobi normalnej, przygotowanej w temperaturze 95 ºC, wykazywały korzystne powinowactwo do skrobi. Kleiki skrobi woskowej przygotowane w temperaturze 121 ºC najsłabiej wiązały wodę. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą ukazania "kinowych odzwierciedleń" współczesnego trudnego macierzyństwa, które w ostatnim czasie jest coraz częściej zauważane i przedstawiane przez zachodnią kinematografię. Autorka tekstu poszukuje odpowiedzi na pytanie - jak wybrane obrazy filmowe naruszają i dekonstruują patriarchalny porządek płci w odniesieniu do macierzyństwa? Tekst prezentuje wyniki jakościowej analizy wybranych obrazów filmowych: Musimy porozmawiać o Kevinie (2011), Córka (2021). Podstawę teoretyczną zrealizowanych badań stanowiły: podejście genderowe w badaniach społecznych oraz koncepcja winy i wstydu T. Scheffa.(abstrakt oryginalny)
Artykuł jest obszernym studium na temat jakości świadczonych usług telekomunikacyjnych w Polsce. Opiera się na wynikach badań przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie 860 abonentów.
W artykule zaprezentowano istotę budowania ekspertowych baz wiedzy z wykorzystaniem wnioskowania na podstawie prostych hipotez statystycznych. W tym celu określane jest prawdopodobieństwo sumy zdarzeń parami wykluczających się, tj. nie mających elementów wspólnych, musi być przy tym równe sumie prawdopodobieństw poszczególnych zdarzeń składowych. Prawdopodobieństwo całej przestrzeni {d}, czyli zdarzenia pewnego, musi być równe jedności w konsekwencji też, prawdopodobieństwo zdarzenia niemożliwego musi być równe zeru.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przeprowadzone w latach 1995-1996 badania stanu technicznego żelbetowych, istniejących już od około 35 lat płyt dennych fundamentów pod turbozespoły. Na podstawie badań wytrzymałościowych rdzeni betonowych wyciętych z płyt fundamentowych oraz sklerometrycznych badań nieniszczących stwierdzono, że wytrzymałość na ściskanie betonu odpowiada klasie C16/20 i C20/25 - wymaganej dla tego typu konstrukcji. Wyniki badań fizykochemicznych pozwoliły na stwierdzenie, że w warunkach, w jakich znajdują się obie płyty denne (z odpowiednią izolacją przeciwwilgociową), ich trwałość nie jest zagrożona. Przedstawione rezultaty badań skłoniły do podjęcia decyzji o wykorzystaniu obu fundamentów jako podpór konstrukcji ramowej pod nowe turbozespoły, a tym samym o dopuszczeniu możliwości dalszych 40 lat ich eksploatacji. Obecnie, po blisko 20 latach eksploatacji, nie wykazują one żadnych znamion zużycia i właściwie pełnią swą funkcję. Obecny stan techniczny fundamentów pod turbozespoły stanowi potwierdzenie słuszności decyzji podjętej w połowie lat 90., a zakres przeprowadzonych wtedy badań może stanowić przykład postępowania w podobnych przypadkach.(abstrakt oryginalny)
W artykulezaprezentowano wybrane wyniki badań jakościowych wskazujących na próbę konstruowania siebie przez wychowanków pieczy instytucjonalnej i rodzinnej w relacji do doświadczeń, samodzielności i ryzyka (w tym ryzyka związanego z pandemią COVID-19). Okazuje się, że nie pandemia, ale adaptacja do życia poza instytucją wpływa na stan chwiejnej równowagi życiowej, która przy braku możliwości i zasobów niezbędnych do poradzenia sobie z trudnościami wytycza kierunek dla prawdopodobnej biografii jednostek badanych. W konsekwencji trudności uruchamiane są strategie funkcjonowania przekładające się na życiowe wybory. Dane empiryczne pochodzą z jakościowych wywiadów pogłębionych, które umożliwiają badanie sposobu doświadczania i postrzegania świata przez jednostkę.(abstrakt oryginalny)
|
2010
|
nr 3
21-23
Zmywarki do naczyń w ostatnich latach są coraz powszechniej używane, zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w lokalach gastronomicznych. Stosowanie tego typu urządzeń wiąże się jednak z niebezpieczeństwem szybkiego niszczenia dekoracji nałożonych na szkło, a tym samym pogorszenia wyglądu produktów, co może wywołać niezadowolenie konsumenta. Celem eksperymentu była ocena różnych rodzajów zdobień szkła pod kątem ich odporności na mechaniczne zmywanie. Dokonano również oceny wpływu procesu wielokrotnego zmywania automatycznego na walory estetyczne badanych wyrobów. (abstrakt oryginalny)
Ostateczna jakość mięsa wołowego jest uzależniona od czynników genetycznych i pozagenetycznych oraz ich interakcji. Jest to rezultat wszystkich działań podejmowanych na kolejnych etapach produkcji mięsa, począwszy od doboru pożądanej rasy bydła, właściwego żywienia i traktowania podczas chowu i transportu zwierząt oraz ich uboju, aż do właściwie przeprowadzonych czynności technologicznych związanych z wychładzaniem i dojrzewaniem mięsa oraz warunków dystrybucji produktu końcowego. Celem pracy było porównanie wartości odżywczej steków wołowych trzech ras bydła, jak również oceniono wpływ obróbki cieplnej (grillowania) na wyróżniki jakości fizykochemicznej mięsa. W ocenie jakości fizykochemicznej uwzględniono instrumentalny pomiar pH, barwy wg CIE L*a*b*, siły i pracy cięcia w teście szerometrycznym Warner-Bratzlera oraz oznaczono podstawowy skład chemiczny metodami referencyjnymi. Badanie organoleptyczne obejmowało konsumencką ocenę smaku, zapachu, barwy i soczystości. Najmniejszą zawartość wody, białka i popiołu, a jednocześnie najwyższą tłuszczu oznaczono w mięsie rasy wagyu, z kolei największą zawartość wody i popiołu, a najniższą tłuszczu zawierało mięso rasy limousine. Rasy europejskie w porównaniu do japońskiej rasy wagyu zawierały podobną ilość białka. Porównywalny udział kalorii z białka i tłuszczu (51% i 48%) dostarczało mięso rasy limousine, a mięso rasy simentalskiej dostarczało 39% energii z białka i 61% z tłuszczu, zaś steki z rasy wagyu jedynie 15% z białka i aż 85% z tłuszczu. Steki rasy wagyu w porównaniu do ras europejskich były istotnie jaśniejsze, a w porównaniu do steków rasy simentalskiej zawierały większy udział w barwie składowej czerwonej i żółtej. Potwierdzono istotny wpływ grillowania na wyróżniki barwy steków wszystkich ocenianych ras. Istotnie największą stabilnością charakteryzowało się mięso rasy limousine. Istotnie najbardziej kruche było mięso rasy wagyu, natomiast największą siłę i energię cięcia oznaczono dla rasy limousine. Mięso rasy wagyu wykazywało specyficzny zapach i smak, silnie różnicujący je od mięsa europejskich ras bydła. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 81
403-409
Autor wykorzystał metodę multyplikacyjną do oszacowania jakości chłodziarek domowych i stwierdził, że metoda pozwala na określenie jakości wszystkich pozostałych artykułów gospodarstwa domowego o podobnym typie.
Celem badań prezentowanych w artykule była ocena jakości wybranych kiełbas salami pochodzących z 5 zakładów mięsnych. Na podstawie oznaczonych wartości pH i obliczonej aktywności wody stwierdzono, że wszystkie oceniane produkty charakteryzowały się trwałością odpowiednią dla tego typu przetworów. Zawartość tłuszczu w kiełbasach była wyraźnie zróżnicowana, co nie miało jednak adekwatnego wpływu na ich cenę. Na 19 przebadanych próbek produktów tylko raz stwierdzono niezgodność zawartości tłuszczu i białka z wymaganiami Polskiej Normy. Zastosowany w pracy do oceny tekstury test penetracji nie pozwala z dostateczną dokładnością przewidywać wyników oceny sensorycznej tego wyróżnika kiełbas. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 81
411-416
Celem pracy było zbadanie wpływu różnych grubości warstw powłok emalii, na niektóre własności użytkowe wyrobów emaliowanych. Posłużono się następującymi badaniami: odporności termicznej emalii; odporności emalii na uderzenie; czasu potrzebnego do zagotowania wody w naczyniu; czasu powodującego spadek temperatury wody w naczyniu. (fragment tekstu)
Celem badań było określenie podstawowych parametrów oraz możliwości wykorzystania elektrycznego modelu koncentratu jabłkowego do oceny jego jakości. Materiał badawczy stanowiły próby krajowego koncentratu jabłkowego pobrane z kolejnych szesnastu dni produkcyjnych. Badania obejmowały pomiary zawartości ekstraktu, współczynnika refrakcji, pH i lepkości oraz oznaczenia kwasów organicznych i gęstości, a także pomiary parametrów elektrycznych. Wymienione wyżej analizy fizykochemiczne wykonane były zgodnie z PN-94/A-75951. Pomiary parametrów elektrycznych obejmowały natomiast pomiary impedancji, rezystancji, admitancji i konduktancji oraz równoległej równoważnej pojemności elektrycznej i szeregowej równoważnej pojemności elektrycznej. Wykonane zostały miernikiem HP 4263B. Wyniki pomiarów parametrów elektrycznych koncentratu jabłkowego wykazały nieznaczne zmiany Z, R,Y i G oraz duże zmiany Cp i Cs w funkcji częstotliwości, napięcia pomiarowego, które świadczą o rezystancyjno-pojemnościowym charakterze modelu elektrycznego koncentratu jabłkowego. Uzyskano również duże wartości (0,71 do 0,84) współczynnika korelacji między wartościami Z, R, Y i G a takimi wyróżnikami jakości jak: ekstrakt, współczynnik refrakcji i gęstość, które z kolei uzasadniają konieczność prowadzenia dalszych badań nad opracowaniem metod szybkiej oceny jakości koncentratu jabłkowego oraz kontroli procesu jego produkcji na podstawie parametrów elektrycznych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule zaprezentowano próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie - na czym polega skuteczność systemu zarządzania jakością (SZJ) i jak ją mierzyć? Ukazano istotę skuteczności systemów zarządzania jakością. Przedstawiono politykę jakości oraz cele dotyczące jakości w organizacji. Scharakteryzowano praktyczne problemy oceny skuteczności SZJ.
|
|
nr 2 (136)
139-147
Celem pracy było wyznaczenie rozmiaru próby pobranej w celu określenia jakości paszy. Hipotezę badawczą pracy sformułowano następująco: pobór jednej próby z worka paszy jest wystarczający, aby poprawnie określić jakość paszy. Zakres pracy obejmował przeprowadzenie dwóch eksperymentów badawczych dla mieszanek paszowych (8 i 12 składników), pobór prób podczas procesu workowania z 20 worków z trzech poziomów worka, określenie zawartości próbek oraz porównanie zawartości próbek pobranych z trzech poziomów. Analiza statystyczna polegała na wykorzystaniu testów statystycznych: jednoczynnikowej analizy wariancji lub testu Kruskala-Wallisa, do określenia czy występują istotne statystycznie różnice pomiędzy udziałem procentowym poszczególnych składników dla trzech poziomów poboru prób. Testy statystyczne wykazały w większości przypadków, że nie występują istotne statystycznie różnice pomiędzy udziałem procentowym poszczególnych składników dla trzech wysokości poboru prób pobranych z worków (ok. 3% objętości), tak więc wydaję się, że jedna próba (ok. 1% objętości) jest wystarczająca do oceny na tej podstawie stanu mieszaniny. Niemniej jednak należy powtórzyć eksperyment dla mieszaniny i wykonać obliczenia powtórnie. Otrzymane wyniki testów statystycznych świadczących o braku różnic pomiędzy składami procentowymi trzech poziomów prób skłaniają do wysunięcia wniosku o równomiernym rozkładzie komponentów w workach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.