Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 132

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Bioeconomy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Dihydroksyaceton (DHA) jest trójwęglowym monosacharydem redukującym, zaliczanym do ketotrioz. Ze względu na obecność grupy karbonylowej, dwóch I-rzędowych grup hydroksylowych i grup metylowych jest bardzo aktywny chemicznie. DHA znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W przemyśle kosmetycznym jest stosowany jako aktywny składnik kremów samoopalających. W medycynie stanowi komponent biomateriałów tamujących krwotoki, jest używany do leczenia bielactwa skóry, wspomaga fotochemioterapeutyczne metody leczenia łuszczycy oraz wykazuje działanie antagonistyczne przy zatruciu cyjankami. Rośnie też zainteresowanie jego zastosowaniem w produkcji żywności. Obecnie na skalę przemysłową DHA jest wytwarzany metodą biologiczną poprzez biokonwersję glicerolu prowadzoną przez bakterie Gluconobacter oxydans ATCC621. W pracy przedstawiono właściwości i zastosowanie dihydroksyacetonu oraz metody jego otrzymywania, z wykorzystaniem jako substratu glicerolu powstającego w produkcji biodiesla.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Conditions for the Development and Structural Changes in Bioeconomy
80%
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem i celem opracowania jest przedstawienie ogólnych czynników rozwoju biogospodarki oraz pożądanych kierunków zmian strukturalnych w tym kompleksie gospodarki. Materiały i metody: Praca została napisana przy wykorzystaniu literatury problemu oraz dokumentów różnych instytucji, zwłaszcza instytucji Unii Europejskiej. Wyniki: W pracy starano się wykazać znaczenie biogospodarki i potrzebę zmian strukturalnych w biogospodarce. Wskazano na potrzebę przechodzenia w ramach kapitalizmu społecznego od koncepcji łańcuchów podaży poprzez agrokompleksy do organizacji bioklastrów. Wnioski: Ewolucyjne zmiany struktur i funkcjonowania biogospodarki zmienia charakter konkurowania partnerów biznesowych w łańcuchach podaży, przyczynia się do wzmocnienia korzyści konsumentów i przeciwdziała nadmiernej eksploatacji zasobów przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Biogospodarka jako obszar inteligentnej specjalizacji regionalnej
80%
Niniejsze opracowanie prezentuje możliwości rozwoju biogospodarki jako jednego z kluczowych obszarów inteligentnej specjalizacji polskich regionów. Przedstawiono założenia teoretyczne inteligentnej specjalizacji oraz rolę biogospodarki w rozwijaniu inteligentnych specjalizacji regionalnych. Wskazano również kierunki rozwoju biogospodarki jako dziedziny inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego. Artykuł ma charakter teoretycznoprzeglądowy. Jego podstawę źródłową stanowiły prace naukowe, ekspertyzy oraz dokumenty programowe. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie korzyści i wyzwań związanych z biogospodarką jako podsektorem gospodarki, a także wpływu rewolucji biologicznej na biogospodarkę. Dokonano również oceny gotowości rynkowej różnych innowacji bazujących na przyrodzie w rolnictwie. Stwierdzono, że biogospodarka stanowi drogę do zrównoważonego rozwoju, odpowiadając na wyzwania społeczne i środowiskowe i jednocześnie wspierając wzrost gospodarczy, a tym samym warunkuje bardziej odporny i zasobooszczędny rozwój. Innowacje oparte na przyrodzie wykorzystują siłę odporności, wydajności i zdolności adaptacyjnych natury, aby sprostać wyzwaniom społecznym w zrównoważony sposób. Innowacje te oferują obiecujące rozwiązania gospodarcze, przy jednoczesnym zwiększeniu ochrony różnorodności biologicznej i zdrowia ekosystemów. Na podstawie opinii kluczowych interesariuszy opracowano model Garther Hype Cycle. Fazę produktywności osiągają te technologie i produkty, którym udało się wyrwać z niszy i zyskać powszechną akceptację. W analizie ten poziom osiągnęły kontrola biologiczna i zastosowanie pożytecznych mikroorganizmów. Stwierdzono, że zwłaszcza kontrola biologiczna jest technologią bazującą na przyrodzie, która dominuje w obecnym rolnictwie i której znaczenie będzie wzrastało w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Biomass as the Primary Raw Material of Bioeconomy in the European Union
80%
Celem badań było poznanie kwestii związanych z wytwarzaniem i wykorzystaniem biomasy jako podstawowego surowca sektora biogospodarki w Unii Europejskiej. Stwierdzono, iż postępujące zmiany w obszarze biogospodarki stawiają na pierwszym miejscu biomasę jako podstawowy surowiec wszystkich procesów produkcyjnych, których celem jest zaspokojenie zarówno prywatnych jak i publicznych potrzeb. Na podstawie przeprowadzonych badań wnioskowano, iż w Unii Europejskiej biomasa traktowana jest jako strategiczny surowiec gwarantujący zrównoważoną produkcję i rozwój. Jednak jej wykorzystanie wymaga dalszych dostosowań związanych z włączeniem do obiegu dotychczas nieużytkowanych zasobów powstających jako odpady z produkcji rolniczej i leśnej a także odpadów przemysłowych, komunalnych i z indywidualnych gospodarstw domowych. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę określenia podstaw teoretycznych, zakresu oraz ram analitycznych dla koncepcji biogospodarki. Na podstawie przeglądu literatury przy wykorzystaniu założeń teorii systemów złożonych i teorii kontekstowej zaproponowano holistyczne podejście do postrzegania różnych wymiarów systemu biogospodarki i sposobów ich analizowania. (abstrakt oryginalny)
Wdrażanie rozwiązań z zakresu biogospodarki cyrkularnej jest zagadnieniem złożonym. Wymaga to dobrej znajomości koncepcji, różnych procesów gospodarki o obiegu zamkniętym i ich oczekiwanych skutków dla sektorów oraz łańcuchów wartości. Jednak badania nad gospodarką o obiegu zamkniętym wydają się być fragmentaryczne w różnych dyscyplinach i często istnieją różne perspektywy interpretacji tego pojęcia i powiązanych aspektów, które należy ocenić. Niniejszy artykuł zawiera przegląd literatury na temat biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym w celu lepszego zrozumienia tej koncepcji, a także jej różnych wymiarów i oczekiwanych skutków. Celem artykułu jest zarysowanie koncepcji biogospodarki o obiegu zamkniętym wraz z przedstawieniem głównych uwarunkowań jej wdrażania. Przedstawiono wybrane inicjatywy polityczne na rzecz wdrażania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze biogospodarki oraz modele biznesowe dedykowane dla rozwiązań biogospodarczych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Uwarunkowania i perspektywy rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej
80%
Obecnie świat stoi w obliczu wielu wyzwań społecznych o charakterze globalnym jak zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, zmiany klimatu, wyczerpywanie zasobów naturalnych. Biogospodarka jako strategiczna forma działania oparta na wiedzy może sprostać tym wyzwaniom. Celem pracy było określenie uwarunkowań i perspektyw rozwoju biogospodarki w Unii Europejskiej. Przedmiotem opracowania jest biogospodarka, jej podstawy, cele, strategia, znaczenie oraz możliwości i ograniczenia rozwoju w UE. Źródło informacji stanowiły akty prawne i dokumenty Komisji Europejskiej, OECD oraz literatura przedmiotu. W pracy wykorzystano metodę przeglądu i krytycznej analizy materiałów źródłowych. Stwierdzono, że rozwojowi biogospodarki będzie sprzyjać efektywna współpraca różnych środowisk i podmiotów na rzecz wdrażania wyników badań i rozwoju proinnowacyjnej polityki. (abstrakt oryginalny)
Koncepcję biogospodarki wprowadzono w Unii Europejskiej w 2012 roku jako ponadsektorową formę działań, która niweluje negatywne oddziaływanie produkcji na środowisko gospodarcze, a jest szansą rozwojową dla podmiotów ją wdrażających. Celem opracowania jest wskazanie grupy rodzinnych gospodarstw rolnych, które są zdolne do wprowadzenia zasad biogospodarki. Tymi rozwiązaniami powinny być zainteresowane gospodarstwa o dobrej sytuacji materialnej, które gospodarują w warunkach zwiększającego się dochodu, dysponują środkami pieniężnymi na finansowanie działalności oraz inwestują. Zakres czasowy badania obejmuje lata 2011-2013. Dane pochodzą z bazy FADN. Na podstawie wartości dochodu, przepływu pieniężnego i wskaźnika reprodukcji wskazano klasy rodzinnych gospodarstw rolnych, które mogą być zainteresowane biogospodarką ze względu na dobrą sytuację materialną. Badanie wykonano według kryterium położenia geograficznego, wielkości ekonomicznej i kierunku produkcji. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zdefiniowanie oraz określenie potencjału biogospodarki. W obliczu problemów z niezrównoważonym wykorzystywaniem zasobów naturalnych oraz zmianami klimatu, biogospodarka jest szansą na zniwelowanie negatywnego oddziaływania produkcji na środowisko naturalne. Obejmuje ona sektory rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, żywności i produkcji celulozy oraz papieru, a także części przemysłu chemicznego, biotechnologicznego i energetycznego. Podstawą źródłową były dane statystyczne Komisji Europejskiej oraz literatura przedmiotu. Stwierdzono, że rolnictwo oraz leśnictwo to kluczowe sektory biogospodarki, mające największy udział w tworzeniu PKB Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest omówienie wyzwań związanych z rozwojem bioekonomii oraz zarysowanie kierunków badań, w szczególności w zakresie nauk ekonomicznych, odpowiadających na te wyzwania. Stwierdzono, że głównym problemem ograniczającym rozwój bioekonomii jest brak ujmowania jej w badaniach i dyskursie naukowym, strategiach i planach rozwoju oraz w debacie publicznej w sposób holistyczny. Istotna jest nie tylko analiza efektywności poszczególnych podsystemów: społecznego, gospodarczego, przyrodniczego, ale także procesów i powiązań pomiędzy tymi systemami, przy uwzględnieniu interakcji między ich elementami, co przenosi ciężar badań na poziom bardziej szczegółowy i nadaje im charakter dynamiczny.(abstrakt oryginalny)
In a perspective projected to reduce the atmospheric concentration of greenhouse gases, in which carbon dioxide is the master, the use of microalgae is an effective and decisive response. The review describes the bio circularity of the process of abatement of carbon dioxide through biofixation in algal biomass, highlighting the potential of its reuse in the production of high value-added products.(original abstract)
13
Content available remote The impact of micro-organism actmty on the biodrying process
61%
The biodrying process was carried out in a bioreactor with a capacity of 240 dm3. The research utilized digested sludge from a sewage treatment plant and an organic fraction of municipal solid waste. The dry mass, dry organic mass, temperature, and respiration index of the dried material were determined during the biodrying process. Because of the waste biodrying process for ten days, the amount of moisture removed was 51.7%. The greatest activity of microorganisms in the waste was on the fourth day of the process, when the temperature reached the maximum value of 58°C in the top layer of waste in the middle of the bioreactor.
Celem opracowania jest przedstawienie istoty biogospodarki, ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój rolnictwa. Uwagę skupiono na perspektywach rozwoju rolnictwa ekologicznego jako dostawcy surowców do produkcji zielonej energii. Podstawą badań była przede wszystkim krytyczna analiza literatury krajowej i dane GUS oraz Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Dane dotyczyły lat 2010-2014.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Biogospodarka jako inteligentna specjalizacja regionów w Polsce
61%
Celem opracowania jest przedstawienie założeń teoretycznych inteligentnej specjalizacji na poziomie krajowym i regionalnym w kontekście unijnej Strategii Europa 2020. Szczególną uwagę zwrócono na określenie roli biogospodarki w strukturze krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji. W opracowaniu przyjęto założenie, że biogospodarka powinna stanowić ważny element strategii rozwoju polskiej gospodarki zarówno w perspektywie krajowej, jak i regionalnej. Podstawą źródłową artykułu były akty prawne, dokumenty i literatura przedmiotu dotyczące inteligentnych specjalizacji odnoszące się do poziomu unijnego, krajowego, jak również regionalnego. W pierwszej części artykułu przedstawiono podstawy teoretyczne koncepcji inteligentnej specjalizacji, a także ukazano jej istotę oraz znaczenie dla dalszego rozwoju Unii Europejskiej. W drugiej przedstawiono elementy i znaczenie biogospodarki w Polsce. Część trzecia artykułu poświęcona została omówieniu krajowych i regionalnych inteligentnych specjalizacji, ze szczególnym uwzględnieniem biogospodarki. (fragment tekstu)
Gospodarka odpadami stanowi globalne i stale zyskujące na znaczeniu zagadnienie, które przyciąga coraz większą uwagę ze względu na implikacje środowiskowe, etyczne, społeczne i ekonomiczne. Jedną z największych mas odpadów wytwarzanych na świecie generuje przemysł rolno-spożywczy (PRS). Pozostałości PRS niejednokrotnie stanowią zasoby cennych substancji, które powinny być poddawane recyklingowi i ponownie zagospodarowane. Pełne wykorzystanie potencjału odpadów PRS (OPRS) jest zgodne z koncepcją biogospodarki o obiegu zamkniętym. Podejście to koresponduje ze strategicznymi elementami koncepcji zrównoważonego rozwoju, zgodnie z którymi reorganizowana jest zarówno gospodarka, jak i społeczeństwo. Pełne wykorzystanie surowców wtórnych, związane z przekształcaniem odpadów w surowce do dalszej produkcji, zwiększa dochody przedsiębiorców i zmniejsza zagrożenia dla środowiska. W niniejszym opracowaniu przedstawiono koncepcje i podstawy prawne biogospodarki o obiegu zamkniętym w Unii Europejskiej oraz metatezę gospodarki odpadami funkcjonującej według tego modelu.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była identyfikacja i ocena przestrzennego zróżnicowania produkcji biomasy rolniczej pochodzenia roślinnego w państwach UE, jako podstawowego surowca wykorzystywanego do wytwarzania bioproduktów oraz bioenergii. W opracowaniu wykorzystano dane statystyczne pozyskane z EUROSTATU. Okres badawczy obejmował 2015 rok. Do interpretacji badań zastosowano statystykę opisową i parametryczną, wykorzystano wskaźniki struktury, gęstości i natężenia, a także wskaźnik korelacji Pearsona. W toku badań stwierdzono, że w 2015 roku 51,5% wytwarzanej w UE biomasy roślinnej w rolnictwie to produkty uboczne - pochodzące z resztek roślin uprawnych, z roślin pastewnych i biomasy wypasanej. Produkcja biomasy roślinnej cechowała się znacznym zróżnicowaniem przestrzennym zarówno w odniesieniu do biomasy pochodzącej z roślin uprawnych (liderami w tym zakresie były kraje: Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy i Polska), jak i do pozostałej biomasy (największy udział miały: Niemcy, Francja, Polska, Wielka Brytania i Włochy). W 2015 roku na terenie siedmiu krajów (tj. Niemiec, Francji, Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch i Rumunii) wyprodukowano łącznie blisko ¾ roślinnej biomasy wytwarzanej w UE. Analizom poddano również zależności pomiędzy wielkością produkcji biomasy, potencjałem ludnościowym kraju (mierzonym udziałem w liczbie ludności UE) i potencjałem produkcyjnym rolnictwa (mierzonym udziałem w powierzchni użytków rolnych w UE), co pozwoliło na wyznaczenie czterech grup państw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie efektów wybranych działań realizowanych na poziomie globalnym, europejskim oraz regionalnym realizowanych w ramach idei zrównoważonego rozwoju. Szczególnie istotna jest tu prezentacja działań podejmowanych na szczeblu regionu łódzkiego (jednego z centralnych regionów Polski) w którym to regionie omówionych zostało 6 specjalizacji regionalnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na innowacyjne rolnictwo ekologiczne oraz na przemysł tekstylny oparty na modzie i innowacyjnym wzornictwie. Wszystkie 6 specjalizacji w regionie łódzkim, w tym medycyna, farmacja i przemysł kosmetyczny, zaawansowane materiały budowlane; wytwarzanie energii elektrycznej (w tym odnawialne źródła energii), informatyka i telekomunikacja zostały ukierunkowane na realizację nadrzędnego programu bio-gospodarki zmierzającego w kierunku osiągnięcia głównych założeń gospodarki cyrkularnej opartej na zasadzie 3xr: reduce, reuse, recycle. Oznacza to zredukuj ilość odpadów a jeśli już je wyprodukowałeś, użyj ponownie lub oddaj do recyklingu. (abstrakt oryginalny)
Algae have been present in the water treatments technologies, food for animals makingprocesses or even for diet supplements production for many years now. Recent years, however, have brought a number ofideas and discoveries for a wider use of these autotrophs. Their use is related to the broadly understood environmental protection and many threads of combating climate change. Currently, one of the most common ways of using algae is the production of liquid biofuels of the 3rd and 4th generation and unconventional biomass generation. Biofuels obtained from algae, in addition to lower amounts of harmful substances contained in them, are often characterized by a negative emission balance. It is related to the fact that those organisms, being in an exponential growth phase, assimilate the carbon dioxideneeded for photosynthesis. The production of energy substances from algae and microalgae in the teeth of draining fossil fuel deposits and their destructive impact on the environment. That sooth combined with the ease and low cost of culture, condition they become a real alternative to existing energy sources. Unique properties of algae linked with the fact that they are among the best, known biological energy converters opens the way to a number of opportunities to use them in other economic sectors. Certainly, the technological revolution in the energy market in addition to the requirement to create the most efficient reactors, in-depth research on the properties of fuels and the producers themselves still needs to be regulated by law. Algae can be grown in polluted waters, and the energy raw materials produced from them are able to reach (without emission logistic costs) a negative balance of 𝐶𝑂2 emissions. This phenomenon and the fact that apart from fuels and biogas, they can be used for purposes such as carbon sequestration, creating energy biomass, medicines and dietary supplements, as well as food for animals, for example, the most reasonable choice would be to create advanced regulations regarding the closed- circuit policy in the energy sector, based precisely on biologically active organisms. This work focuses on gathering and presenting basic information regarding current technologies related to algae, their potential uses in the energy sector, and the long-term prospects for their development. It also takes into account the issues associated with the holistic nature of energy harvesting methods such as the onediscussed.(original abstract)
Celem badań była próba oceny instrumentów wsparcia badań i innowacji w zakresie biogospodarki w Unii Europejskiej. Omówiono instrumenty dostępne w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020". Zwrócono również uwagę na mechanizm partnerstwa publiczno-prywatnego pod nazwą "Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Bioprzemysłu". Badania wykazały, że łączna pula środków przeznaczona na projekty ukierunkowane na badania i innowacje w zakresie biogospodarki jest jedną z najważniejszych pozycji w budżecie programu "Horyzont 2020". Na wsparcie biogospodarki przeznaczono ponad 15,3 mld euro, co stanowiło prawie 20% całego budżetu programu. "Wspólne Przedsięwzięcie na rzecz Bioprzemysłu" ma przyczyniać się do rozwoju zrównoważonej, niskoemisyjnej gospodarki oraz zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, w szczególności na obszarach wiejskich. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.