Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet rodzinny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wariancja lub współczynnik zmienności estymatora mogą być przedstawione jako funkcje jego wartości oczekiwanej z użyciem zależności znanej jako uogólniona funkcja wariancyjna. W artykule przedstawiono rezultaty obliczeń dla szacunków precyzji obejmujących różne kategorie dochodu wyznaczone dla powiatów. Podstawą obliczeń były dane pochodzące z Badania Budżetów Gospodarstw Domowych. Rezultaty otrzymane metodą uogólnionej funkcji wariancyjnej zostały porównane z innymi uproszczonymi metodami szacowania wariancji. Jako punkt wyjścia przyjęto metodę szacowania wariancji z użyciem zrównoważonych półprób replikacyjnych (tzw. BRR) oraz metodę bootstrapową, gdy zastosowanie metody BRR było niemożliwe. W celu określenia modelu dla uogólnionej funkcji wariancyjnej użyto funkcji hiperbolicznej. Obliczenia przeprowadzono, stosując program WesVAR oraz SPSS, jak również własne procedury obliczeniowe przygotowane dla pakietu R-project. Oszacowano również zgodność szacunków dla powiatów z użyciem modeli dla małych obszarów oraz danych administracyjnych. (oryginalny abstrakt)
Niepełnosprawność stała się w ostatnich latach jedną z ważniejszych kwestii społecznych państw Unii Europejskiej. Liczba osób niepełnosprawnych charakteryzuje się tendencją wzrostową. Wzrost liczby osób niepełnosprawnych ma wpływ na wzrost kosztów poniesionych na pomoc socjalną. Dlatego też polityka wielu państw wobec osób niepełnosprawnych zmieniła się - ewoluowała od podstawowej opieki medycznej do coraz szerszych form rehabilitacji, wspierania i edukacji osób niepełnosprawnych. Przykładem państwa, w którym zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych jest traktowane jako podstawowe zadanie polityki społecznej są Niemcy. W Niemczech obowiązują przepisy prawne umożliwiające osobie niepełnosprawnej bardziej świadome uczestnictwo w życiu społecznym - każda osoba niepełnosprawna ma prawo do otrzymania środków pieniężnych w ramach tzw. "własnego budżetu". "Własny budżet" umożliwia osobie niepełnosprawnej podjęcie samodzielnej decyzji kiedy, gdzie, jak oraz z kim chce realizować działania mające na celu włączanie jej w życie społeczne. Dzięki "własnemu budżetowi" osoba niepełnosprawna staje się jednocześnie kupującym i pracodawcą. "Własny budżet" wzmacnia samodzielność i umożliwia życie w społeczeństwie na równych prawach z innymi obywatelami. Celem pracy jest przedstawienie rozwiązań obowiązujących w Niemczech, które mogą być przykładem dla innych krajów, w tym dla Polski. "Własny budżet" jest rozwiązaniem, które mogłoby pozytywnie wpłynąć na zwiększenie aktywności osób niepełnosprawnych w Polsce zarówno w sferze społecznej, kulturalnej, edukacyjnej jak również zawodowej. Niemieckie zasady można potraktować jako sprawdzony sposób realizacji przyznawania środków pieniężnych w ramach "własnego budżetu", ponieważ w okresie od 01.07.2004r. do 31.12.2007r. realizowany był w tym zakresie program pilotażowy. (abstrakt oryginalny)
The assessment of various aspects of operation of the Polish elites is a methodologically complex research task. Even identification of this new social group is in itself problematic. However, the group is noticeably growing in numbers. Therefore, a statement that the Poles become wealthier is justified, which is proven by the analysis of distribution of income and consumer spending. Apart from the areas of evident poverty, there are symptoms of creation of the middle class, one of the attributes of which is a particular material status. This can also signify, that Polish economic growth slowly begins to translate into the increasing wealth of the society. The most important information originating from the public statistics is, that as soon as the basic consumer needs are satisfied, almost a half of income in well-off households is available for non-consumer purposes. This is good news for firms in the property and the capital markets, as well as for producers of luxury goods. (author's abstract)
Financial behavior as a common term of social science, including economics, evokes many controversies connected with its proper definition. Scientists who use the term often lack precision in their attempt at defining the category, wich leads to ambiguity, and consequently, problems with studies of consumer financial behavior
Grupa potrzeb wyżywieniowych, reprezentowana jest w badaniu przez 18 zmiennych typa efektywnościowego oraz 5 zmiennych infrastrukturalnych. Zmienne typu efektywnościowego składają się z dwóch zasadniczych podgrup. Pierwsza z nich charakteryzuje wielkość spożycia podstawowych artykułów żywnościowych, natomiast druga określa wartość energetyczną i odżywczą tych produktów. Zmienne typu infrastrukturalnego opisują ¡dostępność i warunki zakupu artykułów żywnościowych. Konstrukcja wskaźników poziomu zaspokojenia potrzeb cząstkowych pozwala na identyczną interpretację ocen stopnia zaspokojenia tych potrzeb, tak dla zmiennych będących stymulantami, jak i dla zmiennych mających charakter destymulant.
Badania przeprowadzono w 2007 roku w trzech małopolskich gminach - Dębnie, Wieliczce i Zabierzowie. Dobrano do nich po 40 wielopokoleniowych rodzin wiejskich w każdej gminie, w których przeprowadzono wywiady wg kwestionariusza. Prezentowane wyniki badań stanowią podstawę wnioskowania o sytuacji materialnej trzypokoleniowych rodzin wiejskich. Jest to możliwe dzięki analizie informacji o źródłach, z których utrzymują się rodziny, o składnikach standardu materialnego, a także o znaczeniu dochodów z gospodarstwa rolniczego dla budżetu domowego. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zróżnicowanie struktur wydatków między grupami społeczno-ekonomicznymi-zmiany struktur w czasie. Przedstawiono wpływ dochodu na strukturę wydatków gospodarstw domowych w analizowanym okresie.
Niniejszy artykuł przedstawia porównanie metod zarządzania finansami osobistymi rekomendowanych przez ekspertów finansowych z metodami stosowanymi na co dzień przez laików. Wyniki zaprezentowanych badań wskazują na istnienie znaczących różnic jakościowych w podejściu ekspertów i laików. Metody rekomendowane przez ekspertów wydają się być nie tylko nie stosowane, ale również mało użyteczne w codziennym życiu. Celem artykułu jest próba zilustrowania i wyjaśnienia tego fenomenu z perspektywy psychologii poznawczej. Przedstawiony materiał może pomóc laikom finansowym zrozumieć ryzyka jakie wiążą się ze stosowaniem nieefektywnych metod oraz dostarczyć ekspertom finansowym uzasadnienia dla następującego stwierdzenia: nie jest możliwe wpływanie na ekonomiczne decyzje jednostek bez zrozumienia takich psychologicznych czynników jak oszczędność poznawcza lub samokontrola. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Mobilność oszczędzania gospodarstw domowych w Polsce
75%
W artykule badano mobilność gospodarstw domowych między klasami gospodarstw o różnych stopach oszczędzania w latach 1997-2000. Oszacowano długookresowy rozkład gospodarstw ze względu na stopy oszczędzania, czyli prawdopodobieństwo znalezienia się gospodarstwa w grupach o różnych przedziałach stóp oszczędzania. Mediana stopy oszczędzania gospodarstw domowych obniżyła się z 7,8% w 1997 do 7,5% w roku 1998, aby wzrosnąć w roku 1999 do 8,1% i ponownie obniżyć się do 7,6% w roku 2000. W kolejnych latach spośród gospodarstw o najniższej stopie oszczędzania ponad jedna trzecia pozostawała w swojej klasie. W grupie powyżej 5% stopy oszczędzania jedna czwarta gospodarstw utrzymywała ten poziom oszczędzania, a w klasie powyżej 20% stopy oszczędzania połowa gospodarstw pozostawała w swojej klasie. W długim okresie prawdopodobieństwo znalezienia się w grupie o najniższych stopach oszczędzania wynosiłoby około 0,2. Najmniejsze grupy gospodarstw znalazłyby się w przedziałach stóp oszczędzania od -20% do -5% oraz od -5% do +5% dochodu. Prawdopodobieństwo znalezienia się w grupie oszczędzającej powyżej 20% dochodu było największe (0,3). Oznacza to polaryzację rozkładu gospodarstw domowych względem stóp oszczędzania. (fragment tekstu)
W społeczeństwach zachodzą nieustanne zmiany, które mają wpływ na funkcjonowanie jednostek. Rewolucja przemysłowa XIX w., dwie wojny światowe, komunizm i transformacja gospodarcza stawiały gospodarstwa domowe różnych warunkach bytowych, z różnym zakresem pomocy ze strony państwa. Istotne jest więc diagnozowanie skali zmian oraz aktualnej sytuacji bytowej gospodarstw domowych na poszczególnych etapach. Badania nad warunkami bytu stanowią bardzo ważne źródło informacji dla polityków społecznych oraz polityków gospodarczych decydujących o kierunkach zmian społeczno-gospodarczych kraju. Zapotrzebowanie na informacje o warunkach bytu gospodarstw domowych zgłaszane jest również przez instytucje pozarządowe, np. instytucje pomocy społecznej. Badania nad warunkami bytu przeprowadzane są przez instytucje naukowo-badawcze. Pozwalają one zdiagnozować potrzeby społeczeństwa, kształtować warunki bytu gospodarstw domowych i celów, do których ma zmierzać społeczeństwo.
11
Content available remote Conditions for Development of the Financial Advisory Services for Households
63%
Doradztwo finansowe w Polsce rozwija się intensywnie od 2001 r. Z uwagi na krótki okres funkcjonowania tego rodzaju usług na rynku finansowym klienci z rezerwą odnoszą się do obecnej oferty. Do tej pory byli oni głównie zainteresowani doradztwem kredytowym, szczególnie na rynku mieszkaniowym. Do niedawna ten obszar był główną domeną banków, jednakże szeroka oferta produktowa sprawiła, że klienci zaczęli poszukiwać fachowej pomocy nie tylko u doradcy bankowego, który jest zainteresowany sprzedażą produktów własnej firmy, lecz także u profesjonalnego doradcy kredytowego, który potrafi zebrać informacje z rynku i przygotować najlepsze warianty finansowe dla klienta. Celem badań było określenie zakresu usług doradztwa finansowego realizowanego w obszarze lokowania nadwyżek finansowych średnio zamożnych gospodarstw domowych i kierunków jego rozwoju. Badaniem objęto 496 średnio zamożnych gospodarstw domowych z województwa warmińsko-mazurskiego. Mają one odpowiednie środki finansowe na realizację długofalowych programów inwestycyjnych, są bardziej świadome konieczności oszczędzania oraz widzą swoje niedostatki w wiedzy na temat instrumentów finansowych. Brakuje im tylko zaufania do doradców finansowych i przekonania, że jakość świadczonych usług, a przede wszystkim ich efektywność, będzie warta ceny, jakiej żądają za poradę. (abstrakt oryginalny)
Instytut Gospodarstwa Społecznego został zorganizowany w styczniu 1920 r. jako autonomiczna sekcja działająca przy Towarzystwie Ekonomistów i Statystyków Polskich. Geneza jego powstania sięga okresu wcześniejszego, gdy w latach poprzedzających I wojnę światową rozpoczęła w Warszawie działalność placówka społeczno-naukowa pod nazwą Biuro Pracy Społecznej. W latach 1915-1918 w ramach tego Biura prowadzono badania poświęcone różnym zagadnieniom społecznym i ekonomicznym, które ujmowały je pod kątem interesów szerokich warstw ludności pracującej. Zmiana orientacji politycznej Biura zmusiła osoby prowadzące te badania do rezygnacji z pracy; podjęto próby zorganizowania nowej placówki naukowej.
Ubóstwo należy zaliczyć do najstarszych tematów badawczych, jakie podejmowano w zakresie badania warunków życia ludności. Pierwsze próby badań w tym zakresie podejmowano już w ubiegłym wieku, a na początku XX-tego wieku podjęto już szersze gadania i analizy w tej dziedzinie. W pionierskich pracach Bootha /1889-1892/ i Rowntree /1901/ próbowano dokonać pomiaru rozmiarów ubóstwa miejskiego w Londynie i Yorku. Mniej znaną, lecz być może bardziej ambitną, była próba pomiaru ubóstwa krajowego przez hinduskiego polityka i ekonomistę Dadabhai Naoroji na początku tego stulecia.
W artykule zaproponowano możliwość wykorzystania metod zdefiniowanych na gruncie teorii informacji do badania zjawisk społeczno-ekonomicznych. Prezentowane miary to entropia Shannona oraz entropia względna (dywergencja) Kullbacka-Leiblera wykorzystane odpowiednio do kwantyfikacji stopnia koncentracji struktur oraz stopnia rozbieżności między strukturami analizowanymi w ujęciu dynamicznym. W artykule zbadano stopień rozbieżności między strukturami przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwach domowych w latach 2000-2008 w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Based on ethnographic research in 28 young middle-class households in Warsaw, this paper examines the money practices of couples living together, including how they set rules for budgeting, spending, and saving money. Drawing from practice theory and working with evidence gathered among young Poles, the paper shows how the couples jointly create a financial arrangement and then ground it in daily practices, transform it, and adjust it to changing circumstances. As the partners share a practical understanding and the rules are intelligible to each of them, this arrangement reflects the current order in the given household. By reconstructing the explicit or tacit beliefs as to why certain money practices are appropriate, desirable, acceptable, or completely inadmissible, this paper argues that everyday money practices are moral in nature and that a financial arrangement requires moral justification. (original abstract)
Świadomość ekonomiczna młodzieży jest bardzo ważnym zagadnieniem mającym znaczący wpływ na ich decyzje konsumenckie (rynkowe). Według opinii Polaków, wśród czynników kształtujących świadomość ekonomiczną młodzieży istotną rolę przyjmuje edukacja formalna, tj. szkoła i nauczyciele. W systemie edukacji formalnej w Polsce, młodzież do 16. roku życia nie ma możliwości edukacji ekonomicznej, gdyż w programie nauczania nie ma wyodrębnionego przedmiotu z zakresu mechanizmów rynkowych, ekonomii i finansów. Właściwa edukacja w tym obszarze odbywa się na etapie szkoły ponadpodstawowej. W takich warunkach istotnego znaczenia nabiera edukacja nieformalna, polegająca m.in. na rozmowach w rodzinie na tematy gospodarowania środkami pieniężnymi i budżetem domowym. Wyniki badań wykazały, że tylko 30% badanych wskazuje, iż w domu odbywają się rozmowy na tematy ekonomiczne. Warto także podkreślić znaczący wpływ dostępności inicjatyw edukacji ekonomicznej w szkołach z utrudnionym dostępem do takich form aktywności, a zwłaszcza zastosowanych narzędzi i metod na wzrost wiedzy i umiejętności ekonomicznych młodzieży. (abstrakt oryginalny)
Naturalną sieć wsparcia ludzi znajdujących się w potrzebie stanowią członkowie rodziny, którzy pomagają sobie nawzajem, dokonując rożnego rodzaju transferów, w tym finansowych. Wyniki badań własnych przeprowadzonych w 2015 r. [Solarz 2015, ss. 517-525] wskazują, że pożyczki od rodziny i znajomych stanowią drugie (po oszczędnościach) źródło finansowania nieprzewidzianych wydatków Polaków. To one stały się inspiracją do tego, aby postawić pytania badawcze - czy są takie osoby, które odmawiają udzielania wsparcia finansowego swoim krewnym i dlaczego tak postępują. Na potrzeby niniejszego artykułu sformułowano następującą hipotezę badawczą: zachowania egoistyczne osłabiają odporność finansową gospodarstw domowych, a tym samym zwiększają ich podatność na wykluczenie finansowe. Jej weryfikacja stała się możliwa dzięki realizacji celu głównego, którym było rozpoznanie powodów, dla których ludzie nie pożyczają pieniędzy członkom swojej rodziny oraz celów pośrednich, wśród których znalazły się: przedstawienie wybranych koncepcji egoizmu w aspekcie zachowań pro i antyspołecznych, a także nakreślenie portretu statystycznego Polaka, który sprzeciwia się wystąpieniu w roli rodzinnego pożyczkodawcy.Podstawowe metody badawcze wykorzystane w pracy to: krytyczna analiza literatury przedmiotu, metody statystyczne, opisowe oraz metoda sondażu diagnostycznego. Niezbędne do dokonania analiz dane empiryczne pochodzą z ogólnopolskich badań ankietowych, zrealizowanych przez autora w styczniu 2016 r. (fragment tekstu)
18
63%
High income inequality can be a source of serious socio-economic problems, such as increasing poverty, social stratification and polarization. Periods of pronounced economic growth or recession may impact different groups of earners differently. Growth may not be shared equally and economic crises may further widen gaps between the wealthiest and poorest sectors. Poverty affects all ages but children are disproportionately affected by it. The reliable inequality and poverty analysis of both total population of households and subpopulations by various family types can be a helpful piece of information for economists and social policy makers. The main objective of the paper was to present some income inequality and poverty estimates with the application to the Polish data coming from the Household Budget Survey. Besides direct estimation methods, the model based approach was taken into regard. Standard errors of estimates were also considered in the paper. (original abstract)
W badaniach nad zachowaniami konsumentów wykorzystywane są różne źródła oraz metody i techniki badawcze. Stosunkowo rzadko w badaniach nad zachowaniami wykorzystywane są wyniki badań gospodarstw domowych, które, najogólniej rzecz biorąc, pozwalają na obserwację zmian w strukturze dochodów i wydatków oraz w strukturze spożycia. Informacje z badań budżetów gospodarstw domowych umożliwiają identyfikację struktury dochdów pieniężnych w gospodarstwach, która jest odbiciem ich zachowań w sferze gromadzenia środków na konsumpcję. (fragment tekstu)
Gospodarstwo rodzinne funkcjonujące w Polsce charakteryzuje silny związek gospodarstwa rolnego z gospodarstwem domowym. Z jednej strony działalność rolnicza stanowi nadal (w licznych przypadkach) podstawowe źródło utrzymania rodziny, ale jednocześnie rodzina wpływa na podejmowane decyzje w zakresie działalności produkcyjnej, inwestycyjnej czy finansowej gospodarstwa rolnego. Decyzje te wywierają wpływ na sytuację ekonomiczną "zakładu pracy" jak i finansową rolnika oraz jego najbliższych. Ten silny związek sprawia, że w gospodarstwie rodzinnym występuje tzw. "jedna kasa", z której środki, w zależności od potrzeb, wykorzystywane są zarówno w gospodarstwie rolnym jak i domowym. Dlatego też celem pracy było poznanie sytuacji finansowej rodziny w zależności od poziomu kapitału obrotowego oraz sprawdzenie ich wzajemnych powiązań. Sformułowano tezę, że ujemny kapitał obrotowy netto, mimo że zwiększa ryzyko utraty płynności w gospodarstwie rolnym przynosi wyższe korzyści finansowe rodzinie. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.