Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 180

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Budżet zadaniowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
1
Content available remote Budżet zadaniowy w gminach województwa warmińsko-mazurskiego
100%
Celem artykułu jest diagnoza stanu wdrożeń budżetu zadaniowego w gminach województwa warmińsko-mazurskiego oraz ocena stopnia przygotowania gmin do opracowania budżetu w układzie zadaniowym. Artykuł ma również na celu identyfikację pozytywnych i negatywnych efektów wdrożenia budżetu zadaniowego. Badania przeprowadzone wśród 45 gmin województwa warmińsko-mazurskiego wykazały, że jedynie w 4 gminach wdrożono budżet zadaniowy. Ponad połowa badanych jednostek nie podjęła żadnych kroków w kierunku wdrażania budżetu w układzie zadaniowym. Pozostałe gminy tworzą bazy mierników, dokonują podziału zadania na podzadania, opisują zadania z uwzględnieniem finansowania oraz szkolą swoich pracowników. Największą obawę przed wdrożeniem budżetu budzi pracochłonność i długotrwałość procesu tworzenia budżetu oraz ustalenie kosztów poszczególnych zadań i szczegółowy opis tych zadań(abstrakt oryginalny)
Jednostki samorządu terytorialnego, jak również inne jednostki sektora finansów publicznych są ustawowo zobligowane do każdorocznego sporządzania i uchwalania swojego budżetu, który stanowi podstawę do prowadzenia ich działalności, a w szczególności do prowadzenia gospodarki finansowej w danym roku budżetowym. Konieczność taka wynika z ustawy o finansach publicznych1, a dokładnie z art. 165. Zgodnie z tymi zapisami - nie jest wskazane, o jakiego rodzaju budżet chodzi. Ma być to roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów, który zawiera także plany przychodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych i funduszy celowych oraz dochodów własnych jednostek budżetowych. Dodatkowo przywołana ustawa nie wprowadza pojęcia budżet zadaniowy. Jego sporządzanie jest jednak możliwe w oparciu o art. 35, który mówi, że wszystkie wydatki muszą być ponoszone w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów. Dodatkowo nadmienić należy, iż wdrożenie budżetu zadaniowego nie jest obligatoryjne na poziomie samorządowym. Jednakże pomimo braku prawnego przymusu znaczna część jednostek samorządu terytorialnego zamierza w przyszłości, bądź nawet już próbuje, go wdrożyć, dostrzegając bardzo dużo jego zalet. (fragment tekstu)
3
Content available remote Budżet zadaniowy w Polsce
100%
Budżet zadaniowy w Polsce jako instrument New Public Management jest dopiero wdrażany na szczeblu państwa. Od 2012 będzie obowiązywał w województwach. Budżet zadaniowy jest narzędziem służącym do oceny efektów wydatkowania publicznych środków pieniężnych. W artykule przedstawiono podstawowe pojęcia, rozwój prac oraz polskie doświadczenia związane z budżetem zadaniowym. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na brak gotowości na wprowadzanie zmian w zakresie zarządzania środkami publicznymi i na nieracjonalność tych zmian.(fragment tekstu)
Artykuł omawia kluczowe elementy budżetowania zadaniowego. W oparciu o budżet miasta Szczecina zaprezentowano strukturę klasyfikacji zadaniowej j.s.t. oraz sposób pomiaru efektów z nakładów publicznych.(fragment tekstu)
Budżet zadaniowy jest obecny w polskiej praktyce finansów samorządowych od połowy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w Krakowie rozpoczęto reformę metody planowania wydatków. Do dnia dzisiejszego część samorządów dokonywała próby wdrożenia budżetu zadaniowego. W większości przypadków metodyka tworzenia budżetu zadaniowego była różna - w zależności od tego, jaki podmiot wspomagał wdrażanie. Powstaje zatem pytanie: co należy rozumieć pod pojęciem budżet zadaniowy, co ono oznacza w finansach samorządowych? Celem artykułu jest próba wskazania, w oparciu o wyniki badań ankietowych zasadniczych cech tworzenia samorządowych budżetów zadaniowych.(fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie budżetu zadaniowego jako narzędzia umożliwiającego współczesnym samorządom terytorialnym odpowiednią alokację zasobów finansowych, uwzględniającą zmieniające się i zróżnicowane potrzeby społeczności lokalnej. Budżet zadaniowy to nowoczesna metoda zarządzania finansami publicznymi, która odpowiednio zastosowana może dostarczyć odpowiedzi na pytania dotyczące zadań zaplanowanych do wykonania, celów, jakim służyć mają te zadania, sposobów ich mierzenia, skutków, jakie winno przynieść osiągnięcie celów, a także wskazania, czy cele te osiągnięto. Formułowanie celów strategicznych jednostki samorządu terytorialnego powinno uwzględniać fakt, iż współczesne zarządzanie publiczne, oparte na kompleksowych i zorientowanych na przyszłość decyzjach, ukierunkowane jest na osiąganie wyników.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Aspekty wdrożeniowe zarządzania przez zadania w Policji
100%
Celem artykułu jest wskazanie rezultatów prac związanych z projektem realizowanym przez konsorcjum naukowo-przemysłowe Securus i dotyczącym "Modelu optymalizacji organizacji zarządzania Policji w obszarze kosztów, transportu i gospodarowania nieruchomościami". Uniwersytet Szczeciński realizował obszar dotyczący "Modelu rachunku kosztów obejmującego działania podejmowane przez Policję". W artykule przedstawiono wybrane elementy ze wszystkich etapów realizacji badania, skupiając się na rozwiązaniach zarządczych dotyczących wdrożenia w Policji budżetu zadaniowego, opracowania informacji finansowych na potrzeby zarządzania przez priorytety Komendanta Głównego Policji oraz obiektowego rachunku kosztów działań. W artykule przedstawiono charakterystykę wdrażanych w Policji modeli rachunku kosztów. Charakterystykę modelu rachunku kosztów działań przedstawiono, opisując strukturę modelu szczególnego ze względu na specyfikę podmiotu, jakim jest jednostka budżetowa.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Budżet zadaniowy w krajach Unii Europejskiej
100%
Coraz więcej krajów wykorzystuje budżet zadaniowy jako sposób poprawy efektywności wykorzystania środków publicznych. Niniejszy artykuł prezentuje podstawowe zasady obowiązujące w 12 krajach, które już wprowadziły tę metodę. Siedem z nich stosuje budżet zadaniowy jedynie w odniesieniu do administracji rządowej, a pięć z omówionych krajów rozszerzyło te zasady na wszystkie podmioty objęte budżetem centralnym, w tym parlament i jego administrację. Dostosowanie rygorów budżetu zadaniowego do tak specyficznego podmiotu, jakim jest władza prawodawcza jest niezwykle trudne. Jednym z zasadniczych problemów jest klarowne powiązanie wydatków z celami i miernikami. Metodologia podlega zatem dynamicznym zmianom w dążeniu do lepszego zdefiniowania celów i zadań, a także odpowiedniego zweryfikowania uzyskanych rezultatów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie przesłanek do stosowania budżetu zadaniowego w miastach na prawach powiatu oraz ukazanie doświadczeń tych miast związanych ze stosowaniem budżetu zadaniowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego zalet i wad oraz najistotniejszych problemów związanych z budżetowaniem zadaniowym w tych jednostkach. Stosowanie budżetu zadaniowego w miastach na prawach powiatu, a szerzej w jednostkach samorządu terytorialnego, nie jest obowiązkowe z prawnego punktu widzenia. Obecnie budżet zadaniowy stosuje 12 z 65 miast na prawach powiatu. Występuje on obok budżetu tradycyjnie stosowanego w tych jednostkach i wynika tylko i wyłącznie z ich własnej inicjatywy. Najczęściej przyczyną podejmowania tych inicjatyw jest chęć podwyższenia efektywności gospodarki finansowej.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Budżet efektów samorządu terytorialnego (Best) - koncepcja i uwarunkowania
100%
Celem artykułu jest ukazanie specyfiki autorskiej koncepcji wdrażania budżetu zadaniowego na szczeblu samorządowym zwanej budżetem efektów samorządu terytorialnego.(fragment tekstu)
Początki budżetu zadaniowego w Polsce sięgają 1994 roku. Prekursorami w tym zakresie w skali Polski byli skarbnicy miast: Krakowa, Lublina, Szczecina i Poznania. Od tego czasu budżet zadaniowy w gminach przeszedł wiele zmian. Wprowadzenie budżetowania zadaniowego w sektorze publicznym, poparte odpowiednimi narzędziami technologii informacyjnej odegra kluczową rolę w zarządzaniu ryzykiem. Jest to możliwe dzięki integracji planowania budżetowego, księgowości, systemu pomiaru wykonania zadań i kontroli w jeden spójny system.
13
75%
Procesy reformowania administracji publicznej wymagają zastosowania koncepcji nowego zarządzania publicznego (New Public Management), aby sprostać nowym wyzwaniom, świadczenia usług o coraz wyższym standardzie oraz optymalizacji zarządzania finansami publicznymi. Dla zarządzania w sfe-rze publicznej ważne jest zrozumienie roli sektora publicznego oraz jego zna-czenia dla całego życia społeczno-gospodarczego. Proces ten wymaga skutecz-ności działania i konsekwencji w realizacji często trudnych i niepopularnych wśród społeczeństwa decyzji. Artykuł koncentruje się na teoretycznych rozważaniach, których celem jest przybliżenie koncepcji nowego zarządzania publicznego oraz kluczowego narzędzia umożliwiającego bardziej skuteczne i efektywne zarządzanie wydatkami publicznymi (zwiększenie czytelności i przejrzystości), jakim jest budżet w układzie zadaniowym (fragment tekstu)
Przedmiotem rozważań niniejszego opracowania jest budżet zadaniowy, stanowiący istotne narzędzie zarządzania publicznego, stosowane w sektorze publicznym. Koncepcja budżetu zadaniowego zakłada maksymalizację skuteczności i efektywności w sektorze publicznym, dostarcza informacji o tym, jakim celom służą wydatki publiczne i jakie efekty uzyskuje się z poniesionych nakładów. Budżet ten jest zatem oparty na koncepcji zarządzania przez cele, zarządzania sprawnością i wydajnością działania. Dociekania naukowe skoncentrowano głównie na charakterystyce budżetowania zadaniowego w podsektorze samorządowym. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesne zadaniowe zarządzanie wydatkami publicznymi to wyzwanie stojące przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Wydatki publiczne stają się szczególnie silnym instrumentem polityki społeczno-gospodarczej w zintegrowanej Unii Europejskiej. Wspólna waluta zawęża instrumentarium polityki monetarnej i fiskalnej obejmujące stopy procentowe, kursy walutowe, podatki, wydatki, deficyt budżetowy i dług publiczny. Zasadniczą rolę zaczynają odgrywać wydatki publiczne. Podatki podlegają harmonizacji, deficyt budżetowy i dług publiczny zaś - ograniczeniom traktatu z Maastricht. Budżet zadaniowy jest próbą rozwiązania tych zagadnień i problemów. W artykule przedstawiono propozycje metodologii powiązania wskaźników i mierników budżetu zadaniowego z zagregowanymi miernikami SRK i KPR. Wykorzystano do tego celu metody wielowymiarowej analizy porównawczej.(abstrakt oryginalny)
Jedną z metod zarządzania pieniężnymi środkami publicznymi jest budżet zadaniowy. Pozwala on na skuteczniejsze i efektywniejsze oraz bardziej przejrzyste wydatkowanie zgromadzonych środków publicznych. Cały proces tworzenia budżetu polega na opracowaniu budżetu państwa opartego na celach wyznaczonych przez budżet zadaniowy. Nieodłącznym elementem każdego budżetu zadaniowego jest pojęcie celów oraz mierników. Proces realizacji poszczególnych zadań może być kontrolowany za pomocą mierników, dzięki którym możliwa jest poprawa jakości w alokacji w kolejnych okresach planowania budżetu. Celem tego rozdziału jest syntetyczne pokazanie istoty budżetu zadaniowego i przedstawienie postępów w tworzeniu budżetu zadaniowego w Polsce. Obok budżetu zadaniowego istnieje również budżet tradycyjny, który w znacznym stopniu różni się od budżetu zadaniowego. Tekst skupia się na trzech najważniejszych elementach budżetu zadaniowego, jakimi są cele, zadania oraz mierniki. (fragment tekstu)
Artykuł jest wynikiem badania wpływu implementacji budżetu zadaniowego w krajach OECD na efektywność wydatkowania środków publicznych. Na podstawie zbudowanego modelu szacującego wydajność i efektywność sektora publicznego bazującego na metodologii EBC oraz wskaźnika implementacji budżetu zadaniowego dokonano jakościowej analizy współzależności tych zmiennych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Rola uczelni wyższych w przygotowaniu kadr do wdrażania budżetu zadaniowego
75%
Uczelnie powinny wzmocnić swą pozycję na rynku instytucji oferujących usługi z zakresu przygotowania kadr dla potrzeb rynku pracy (w tym wdrażania budżetu zadaniowego). Celem artykułu jest próba zaprezentowania potencjału uczelni w kształceniu kadr z zakresu budżetu zadaniowego oraz wskazanie barier w realizacji tego przedsięwzięcia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestie zarządzania strategicznego w realizacji zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego. Jedną z istotnych kwestii, która osłabia znaczenie strategii rozwoju i zarządzania strategicznego w działalności samorządu terytorialnego jest zbyt słabe powiązanie bieżącej działalności z celami długofalowymi. Wypracowanie więc w tym zakresie właściwych metod i procedur postępowania pozwoli na zwiększenie skuteczności planowania długofalowego. Istotną i pozytywną rolę w tym zakresie może odegrać budżet zadaniowy, który wraz z wieloletnim programem inwestycyjnym oraz długoterminową prognozą finansową pozwoli na powiązanie bieżących zadań z celami długoterminowymi i przyjętą strategią rozwoju. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Budżet zadaniowy - ujęcie polskie i międzynarodowe
75%
Koncepcja budżetu zadaniowego wpisuje się w trend światowej transformacji w obszarze finansów publicznych definiowany jako Nowe Zarządzanie Publiczne, które jest próbą przełożenia modeli i zasad zarządzania stosowanych w sektorze prywatnym na sektor publiczny. Celem artykułu jest synteza i prezentacja aktualnych rozwiązań prawnych w Polsce i na świecie oraz dorobku naukowego w tym zakresie. Artykuł ma charakter przeglądowy literatury tematu, wskazując na różne ujęcie tej problematyki zarówno od strony teoretycznej, jak i zastosowania w praktyce. Dokonano również analizy porównawczej w celu prezentacji najważniejszych przyczyn wprowadzania budżetu zadaniowego, jak i zróżnicowanego podejścia do tej koncepcji w wybranych krajach świata. Przedstawione międzynarodowe porównanie wskazuje, że jest to narzędzie, które wpisuje się w nowy styl zarządzania sektorem publicznym.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.