Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 95

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Capital expenditure
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Celem artykułu jest określenie, w jakim stopniu i z jakim opóźnieniem czasowym nakłady na działalność badawczo-rozwojową determinują efekty działalności innowacyjnej. Przyjęto hipotezę badawczą stanowiącą, że pozytywny wpływ nakładów na działalność badawczo-rozwojową na jej wyniki uwidacznia się już po roku lub dwóch latach od ich poniesienia. W celu empirycznej weryfikacji zaproponowanej hipotezy zbadano zależność korelacyjną między wybranymi zmiennymi odnoszącymi się do nakładów na działalność badawczo-rozwojową w latach 2013-2017 a wybranymi zmiennymi określającymi efekty działalności innowacyjnej w 2018 r. w gospodarkach unijnych. Uzyskane wyniki pozwoliły na pozytywną weryfikację postawionej hipotezy, potwierdzając ważną rolę nakładów na działalność badawczo-rozwojową w kontekście kreowania innowacyjności gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem środków finansowych sektora prywatnego.(abstrakt oryginalny)
The subject of regional smart specialisations is an issue analysed in the context of economic growth, creating innovation and competitiveness, engaging countries and regions in the development of R&D investments in the field of in the European Union. The purpose of this article is to characterise the issue in relation to voivodeship smart specialisations in Poland and to verify the intensity of occurrence of the discussed issue. The following voivodeships analysed in detail where IT and communication (section J of the Polish Classification of Departments) were pointed as intelligent specialisation: Lower Silesia, Łódź, Lesser Poland, Subcarpathia, Silesia and Greater Poland. Using the Location Quotient and based on the values obtained from Section J, a comparison was conducted based on the level of employment intensity and investment outlays for the whole country. The analyses allowed to state that in the case of only two voivodeships: Lower Silesia and Lesser Poland, LQ for employment assumed values greater than unity, which proves high specialisation within the IT and communication section in these voivodeships. The LQ analysis for investment outlays for the surveyed voivodeships did not exceed unity, which proves lower investment outlays in the IT and communication section in the examined areas than the average for Poland. As in the case of LQ for employment, the Lower Silesia and Lesser Poland voivodeships obtained the highest results. The analysis enabled the verification as to whether the assigned regional smart specialisations are reflected in the level of employment and investment outlays. (original abstract)
W artykule przedstawiono zagadnienie kształtowania się wyników finansowych i nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw niefinansowych w województwie świętokrzyskim na tle kraju. Szczególną uwagę zwrócono na tendencje rozwojowe w tym zakresie w ostatnich latach 2013-2014. Wnioski końcowe zawarte w podsumowaniu upoważniają do stwierdzenia, że wyniki finansowe uzyskane w 2014 r. przez badane przedsiębiorstwa niefinansowe w województwie świętokrzyskim, jak również poniesione przez nie nakłady inwestycyjne były wyższe w porównaniu z rokiem poprzednim. Korzystnie wypadło również województwo świętokrzyskie pod względem rozpatrywanych wskaźników ekonomiczno-finansowych w badanym okresie na tle kraju, gdzie odnotowano nieznaczny ich spadek. Na zakończenie artykułu przedstawiono prognozę rozwoju sytuacji finansowej przedsiębiorstw niefinansowych województwa świętokrzyskiego. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest ocena działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw należących do sektora MŚP z województwa łódzkiego na tle kraju w podziale na trzy klasy wielkości oraz analiza zależności między aktywnością inwestycyjną, realizowaną przez badane podmioty, a ich rentownością. Analizując aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw, posłużono się następującymi wskaźnikami ekonomicznymi: m.in. wielkością i dynamiką nakładów inwestycyjnych, wskaźnikiem intensywności inwestowania, udziałem nakładów inwestycyjnych na zakup środków trwałych do PKB, oraz wskaźnikiem rentowności obrotu brutto. W artykule wykorzystano publikowane dane GUS, charakteryzujące działalność przedsiębiorstw sektora MŚP w Polsce i województwie łódzkim w latach 2009-2015. (fragment tekstu)
Pogłębiająca się dysproporcja między dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na surowce a ograniczonymi możliwościami ich pozyskania sprawia, że wykorzystanie odpadów staje się jednym z podstawowych kierunków oszczędnego gospodarowania. Wszystkie odpady, stanowią potencjalne zasoby surowców wtórnych. Transformacja odpadów w surowce wtórne jest możliwa jeżeli zostaną spełniane warunki techniczno-ekonomicznego ich wykorzystania. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem artykułu jest analiza wielkości i struktury nakładów inwestycyjnych na ochronę-środowiska w reprezentatywnej grapie przedsiębiorstw przemysłowych. Ponadto starano się w artykule wskazać na związki między wielkością i strukturą nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska a ich skutecznością i efektywnością. (fragment tekstu)
Aktywność przedsiębiorstw przemysłowych jest jednym z ważnych elementów rozwoju regionów. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wyniki analizy wojewódzkiego zróżnicowania aktywności przedsiębiorstw przemysłowych w zakresie nakładów i działalności innowacyjnej związanych z ochroną środowiska. Ten obszar aktywności przedsiębiorstw jest szczególnie interesujący z punktu widzenia koncepcji zrównoważonego rozwoju (ZR) jako długookresowego procesu skierowanego na poprawę jakości życia poprzez synchronizację i harmonizację działań właściwie we wszystkich obszarach aktywności człowieka. Analiza została przeprowadzona jako element modelu PSR (przyczyna - stan - reakcja) w układzie gospodarka - środowisko - instrumenty ekonomiczne w części prezentującej instrumenty ekonomiczne dotyczące aktywności przedsiębiorstw przemysłowych. Badaniem objęto 16 województw Polski w 2014 r. Dla wybranych zagadnień wyniki zaprezentowano w ujęciu dynamicznym (w odniesieniu do danych z 2012 r.)(abstrakt oryginalny)
Badania statystyczne z zakresu nakładów inwestycyjnych na środki trwałe mają na celu ustalenie ich wielkości, struktury oraz dynamiki w okresach rocznych i kwartalnych - niezbędnych do makroekonomicznych analiz rozwoju gospodarczego. W artykule przedstawiono aktualnie obowiązującą organizację i metodologię badań z tego zakresu: podstawy prawne, definicje i podstawowe pojęcia, źródła danych i zakres przedmiotowy.
Małe i średnie przedsiębiorstwa są stymulatorem rozwoju gospodarki. Ich potencjał jest jedną z miar oceny wzrostu gospodarczego, są one bowiem podstawą zmian ekonomicznych, miejscem lokowania kapitałów i wysiłków, miejscem zatrudniania osób bezrobotnych, źródłem innowacji, mają również wpływ na zmniejszenie wahań ekonomicznych. Stanowią one początek rozwoju dużych przedsiębiorstw i jednocześnie siłę równoważącą wpływy dużych firm. Dlatego też w opracowaniu przeanalizowano relacje pomiędzy sektorem MŚP a sektorem dużych przedsiębiorstw, biorąc pod uwagę dynamikę nakładów inwestycyjnych, przy uwzględnieniu udziału obu sektorów w tworzeniu PKB. (fragment tekstu)
W artykule zaproponowano pewną metodę obliczania wartości zmiennych w czasie współczynników opóźnień inwestycyjnych, elementów wektora (...). W literaturze podaje się różne definicje wektora współczynników opóźnień inwestycyjnych. (Zob. np. prace [1], [3]). Najczęściej przyjmuje się, że współczynniki opóźnień inwestycyjnych są parametrami zależności wartości środków trwałych uzyskanych z działalności inwestycyjnej w roku, (...) od poniesionych wcześniej inwestycji, (...) składowych wektora (...). (fragment tekstu)
11
Content available remote Zróżnicowanie poziomu nakładów inwestycyjnych w MSP branży meblarskiej
75%
Polska branża meblarska należy do ścisłej czołówki europejskich i światowych producentów mebli. W latach 2000-2015 produkcja sprzedana rodzimego rynku mebli zwiększyła się blisko dwukrotnie z 17,7 do 35,3 mld. Taki wzrost potencjału produkcyjnego polskich zakładów meblarskich spowodował, że nasz kraj uplasował się na ósmej pozycji w światowym rankingu producentów. Dodatkowo z uwagi na coraz szerszą ekspansję rynku międzynarodowego, przedsiębiorstwa te rokrocznie odnotowują wzrost wartości produktów eksportowych. Przyczyniło się to zwiększenia znaczenia Polski zarówno na europejskim, jak i światowym rynku. Jednym z ważnych elementów budowania przewagi konkurencyjnej na rynku lokalnym, krajowym, jak i światowym jest działalność inwestycyjna podmiotów gospodarczych. Co prawda w różnym stopniu, jednak dotyczy ona wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od poziomu zatrudnienia, rodzaju czy zasięgu prowadzonej działalności. Inwestycje są bowiem impulsem do rozwoju gospodarczego, a w przypadku branż strategicznych - do takich należy meblarstwo - warunkiem koniecznym do wzrostu poziomu konkurencyjności. (fragment tekstu)
12
Content available remote Wielowymiarowa analiza atrakcyjności inwestycyjnej regionów Polski
75%
W pracy do badania atrakcyjności inwestycyjnej województw wykorzystano wyniki badania atrakcyjności publikowane przez IBnGR, które zestawiono z informacjami o nakładach inwestycyjnych spółek zagranicznych oraz wielkościach kapitału, według wybranych krajów, zaangażowanego na terenie województw. Analizy przeprowadzone w pracy miały na celu zweryfikowanie propozycji B. Guzika, zgodnie z którą atrakcyjność inwestycyjna powinna być rozpatrywana z punktu widzenia rzeczywistych wielkości, np. nakładów inwestycyjnych. Zgodnie z tą propozycją oszacowano tzw. rentę atrakcyjności/dezatrakcyjności, wyznaczoną na podstawie wartości otrzymanych z modeli referencyjnych oraz wartości rzeczywistych. Efektem badań są m.in. rankingi atrakcyjności inwestycyjnej rozpatrywane przez pryzmat inwestorów zagranicznych lokujących kapitał w Polsce(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono nakłady inwestycyjne oraz transfery finansowe w nowych landach w latach 1991-1996. Dużym problemem dla Niemiec jest dostosowywanie płac do poziomu zachodnioeuropejskiego. Istota tego problemu sprowadza się do szybszego tempa wzrostu płac niż wydajności co wpływa na przyhamowanie procesu odbudowy.
Środowisko naturalne, które daje nam przestrzeń do życia i zamieszkania oraz surowce do prowadzenia działalności gospodarczej, a także asymiluje odpady poprodukcyjne i pokonsumpcyjne, wymaga ponoszenia nakładów na jego ochronę. W szczególności niezbędne są nakłady inwestycyjne na budowę i instalowanie elektrofiltrów, oczyszczalni ścieków i zakładów przerobu odpadów, a także wydatki bieżące na utrzymanie tych urządzeń (czyli na koszty eksploatacyjne). Warto przypomnieć, że gdy powstała kwestia finansowania ochrony środowiska w latach 70. ub. wieku, to wysokość niezbędnych nakładów inwestycyjnych szacowano na 20-30% dochodu narodowego, co przesądzało o nierealności takiego programu. Jednakże już w latach 90. oceniano je na 3-4%, a w praktyce okazało się, że w krajach wysokorozwiniętych wskaźnik 1-2% PKB skutkuje już istotną poprawą stanu środowiska naturalnego. Dzieje się tak dzięki postępowi technicznemu i wdrażaniu coraz lepszych technologii ochronnych, zwiększaniu możliwości kapitałowych w wyniku rozwoju gospodarczego, zmianom priorytetów w polityce gospodarczej, wzrostowi świadomości ekologicznej społeczeństwa itp. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest diagnoza zróżnicowania nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w perspektywie powiatów województwa opolskiego. W pierwszej kolejności podjęto rozważania nad nakładami inwestycyjnymi przedsiębiorstw a rozwojem regionalnym. Następnie przeprowadzono analizę nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w ujęciu powiatów województwa opolskiego. W badaniach posłużono się pozycyjnymi miarami położenia oraz taksonomią wrocławską, za pomocą której wyznaczono grupy przestrzenne obrazujące nakłady inwestycyjne i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw w powiatach województwa opolskiego. Badaniami objęto okres 2008-2012. Podstawowe źródło danych stanowiły informacje pochodzące z Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Zasadniczą wartością podjętego zagadnienia jest rozpoznanie nakładów inwestycyjnych i wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw między poszczególnymi powiatami Opolszczyzny. Zakłada się, że wyniki przeprowadzonej analizy stanowić mogą podstawę do podejmowania działań mających na celu pobudzanie lub wzmacnianie klimatu inwestycyjnego dla przedsiębiorstw w poszczególnych powiatach, co powinno przyczynić się do wzrostu konkurencyjności całego województwa. Kluczowy rezultat podjętych badań obrazuje występowanie znacznego zróżnicowania wartości nakładów inwestycyjnych oraz wartości brutto środków trwałych przedsiębiorstw między powiatami województwa opolskiego. W dalszych badaniach zakłada się m.in. identyfikację determinant, które mogą wpływać na pobudzenie lub wzmocnienie klimatu inwestycyjnego przedsiębiorstw prowadzących działalność w poszczególnych powiatach województwa opolskiego.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Nakłady inwestycyjne na gospodarkę odpadami
75%
Celem artykułu jest wykazanie systematycznego wzrostu nakładów przeznaczanych na gospodarkę odpadami w Polsce w ostatnich latach, tj. w okresie 2000-2014. W opracowaniu wykorzystano metodę opisową, statystyczną i analityczną. Wyniki badań przedstawiono w układzie graficznymi, tj. w postaci wykresów i map. Zaznaczyć należy, iż duża część tych nakładów jest przeznaczana na urządzenia do unieszkodliwiania odpadów oraz do ich gospodarczego wykorzystania. Jednocześnie jest to najbardziej pożądany kierunek działań inwestycyjnych w tym zakresie. Zaakcentować również należy, że najwięcej środków pochodzi ze źródeł własnych przedsiębiorstw. W opracowaniu wykazano też, że nakłady na gospodarkę odpadami są znacznie zróżnicowane regionalnie(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest analiza i ocena działalności inwestycyjnej gospodarstw rolnych w Polsce w latach 2005-2015 z uwzględnieniem finansowania własnego. Dokonano szczegółowej analizy nakładów inwestycyjnych gospodarstw rolnych oraz ich dochodów. Wykazano silną tendencję wzrostową analizowanych zmiennych od 2005 r. Analiza regresji wykazała silny dodatni związek nakładów inwestycyjnych z dochodem. W pracy wykorzystano dane publikowane przez GUS za lata 2005-2015, dotyczące działalności inwestycyjnej gospodarstw rolnych. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionych w opracowaniu badań było przeprowadzenie klasyfikacji 19 miast na prawach powiatu województwa śląskiego ze względu na ich potencjał dochodowo-inwestycyjny. Sytuację dochodową autor proponuje mierzyć osiąganym poziomem dochodów własnych, a skłonność do inwestowania poziomem wydatków majątkowych. Obydwie zmienne wyrażone są w wielkościach przeliczonych na głowę mieszkańca. Ich wybór obarczony jest ryzykiem nietrafnego wyboru spośród zbioru potencjalnych cech diagnostycznych . Przez skłonność do inwestowania autor rozumie zjawisko polegające na ograniczaniu przez gminę wydatków bieżących w celu powiększenia jej trwałych zasobów materialnych w przyszłości. Powiększenie przyszłych zasobów będzie zatem korzyścią uzyskaną przez wspólnotę lokalną. Skłonność do inwestowania będzie tym większa, im większa jest oczekiwana korzyść wspólnoty. (fragment tekstu)
19
Content available remote Inwestycje mikroprzedsiębiorstw i źródła ich finansowania
75%
Po integracji polscy mikroprzedsiębiorcy zwiększyli nakłady inwestycyjne. Z drugiej strony firmy zmuszone są pokonywać negatywne konsekwencje integracji europejskiej, m.in. koszty związane z liberalizacją handlu, ochroną środowiska, transportem, alokacją zasobów, standardami technicznymi, dostosowaniem się do nowych przepisów. Rozwój firmy, a zwłaszcza inwestycje i podniesienie poziomu technologicznego, wymaga odpowiedniego finansowania. Mikroprzedsiębiorstwa potrzebują zewnętrznych źródeł finansowania na przedsięwzięcia inwestycyjne, aby móc dalej się rozwijać i podnosić swój prestiż oraz zwiększać wartość firmy. Kryzys finansowy utrudnił dostęp do kredytu inwestycyjnego dla mikroprzedsiębiorstw i podwyższył jego cenę, co wpłynęło negatywnie na firmy korzystające z tego typu instrumentów.(fragment tekstu)
20
Content available remote Nakłady inwestycyjne w ochronie środowiska w Polsce
75%
Za zasadniczy cel artykułu przyjęto przedstawienie ponoszonych nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w Polsce. Aby zrealizować cel pracy, dokonano analizy danych statystycznych z lat 1990-2013 pod kątem struktury: nakładów inwestycyjnych na ochronę środowiska w obszarach gospodarki ściekowej i ochrony wód, powietrza atmosferycznego i klimatu, gospodarki odpadami; nakładów inwestycyjnych w Polsce według grup inwestorów; nakładów inwestycyjnych w Polsce według źródeł finansowania. Artykuł ma charakter teoretyczno-kwantyfikacyjny.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.