Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 138

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Causes of crisis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
1
Content available remote New Trends In The Typology Of Crises
100%
The general usefulness of a sufficient typology of crises is discussed, followed by the characteristics of a useful typology. After that, previous typologies are portrayed and discussed using the characteristics established before. The most important matter of concern is nevertheless the suggestion of a new typology, defining four different types of crises based on two classification criteria, namely the predictability of a crisis and the influence possibilities before or while it occurs. Thus, both the criteria will be introduced and debated and, in a further step, a matrix with four quadrants is launched. After the specific crisis types are discussed in detail, the entire concept is analysed censoriously(original abstract)
2
Content available remote Przyczyny i skutki kryzysu finansowego lat 2008-2009
100%
Jeśli szybki wzrost gospodarczy trwa zbyt długo, to w gospodarce występuje nierównowaga. Widoczny jest wtedy wzrost inflacji, a ludzie przesadnie optymistycznie przewidują swoje przyszłe dochody. Powoduje to ich nadmierne zadłużanie oraz zbyt duże inwestycje firm. Warto podkreślić, że ożywienie, które rozpoczęło się w latach 90. XX wieku okazało się bezprecedensowe. Niespotykane okazało się nie tylko to, że boom trwał tak długo, ale także to, że towarzyszyły mu niespotykane dotąd zjawiska. Pomimo spadku bezrobocia nie następował wzrost inflacji. W normalnych warunkach, jeśli spada bezrobocie, to pracodawcy, którzy chcą zatrudnić nowych pracowników, muszą im oferować coraz wyższe płace. Gdy dochodzi do tego, że wzrost płac przewyższa wzrost wydajności pracy, zaczynają rosnąć koszty produkcji, a co za tym idzie - ceny. Podczas ostatniego ożywienia było inaczej: produkcja rosła, bezrobocie spadało, amerykański bank centralny nie podwyższał stóp procentowych, pieniądza na rynku nie przybywało. Pomimo tego inflacja nie rosła. Ten wzrost wydajności pracy miał z kolei być związany z rozwojem Internetu, telekomunikacji, usług finansowych. Globalizację uznano za kolejny czynnik, który miał przełamać problem wpływu szybkiego wzrostu na wzrost inflacji. Koszty produkcji spadały dzięki przeniesieniu fabryk niektórych dóbr z krajów rozwiniętych do ubogich. Koszty produkcji spadały, a ceny towarów i usług nie zmieniały się. W 2007 r. pękła "bańka" i rozpoczął się kryzys finansowy. Celem niniejszej pracy jest szczegółowe omówienie przyczyn i dotychczasowych skutków kryzysu finansowego. (fragment tekstu)
Charakterystyczna dla Japonii i innych krajów Azji Wschodniej więź grupowa przejawia się we wszystkich obszarach działalności ludzkiej. W sferze ekonomicznej jest to nie tylko dążenie do zachowania harmonii, lojalności i konsensusu, ale przede wszystkim tendencja do tworzenia związków między przedsiębiorstwami, hierarchicznego podporządkowania i współdziałania w grupie. Wyrazem tego jest struktura gospodarcza Japonii zdominowana przez grupy kapitałowo-przemysłowe keiretsu. Wysoki poziom mobilizacji zasobów i aktywności zawodowej, perfekcja zarządzania operacyjnego i harmonijne stosunki w miejscu pracy nie zapewniają współcześnie skutecznych mechanizmów dostosowania keiretsu do wymogów konkurencji globalnej i innowacyjnego rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Kryzys jako kategoria ogólnogospodarcza jest pojęciem niejednorodnym. Określenie sytuacji w gospodarce ujmowanej całościowo wymaga używania wskaźników zagregowanych, na których poziom ma wpływ bardzo duża liczba czynników. Często są one zdecydowanie różne i nie tylko ekonomiczne. Tym samym recesje w różnych krajach, mimo identycznych przejawów w postaci podobnego spadku PKB czy wzrostu bezrobocia, mogą mieć całkiem inne przyczyny. Pomiędzy poszczególnymi gospodarkami narodowymi występuje jednak na tyle dużo podobieństw oraz współzależności, że po pierwsze tendencje negatywne rozwijają się mniej więcej na tych samych zasadach, a po drugie często pojawiają się u sąsiadów wywołane mechanizmami podobnymi do epidemii w społecznościach ludzkich. Rozprzestrzenianie zjawisk kryzysowych w gospodarce określa się mianem transmisji. Mechanizm transmisji kryzysów gospodarczych sprowadza się do przechodzenia przez różne typy załamań lub, inaczej rzecz ujmując, do obejmowania zasięgiem recesji kolejnych obszarów w ujęciu ekonomicznym (branże i sektory gospodarcze) oraz geograficznym (gospodarki narodowe, kraje, regiony). W tym kontekście kanały (płaszczyzny) zarażania kryzysem będą oznaczały określone, istotnie ze sobą powiązane sfery gospodarek narodowych, które przez swoje uwrażliwienie na zakłócenia umożliwiają przenoszenie impulsów kryzysowych z zagranicy. W celu zaprezentowania przykładowych kanałów transmisji na potrzeby niniejszego opracowania wybrano kryzys z roku 1929. B.S. Bernanke pisze, że "zrozumienie Wielkiego Kryzysu to święty Graal makroekonomii". Symboliczne znaczenie tego wydarzenia wynika przede wszystkim z tego, że było to pierwsze prawdziwie ogólnoświatowe załamanie gospodarcze. Co więcej, było ono pierwszą tak poważną recesją, z którą mogła się zmierzyć w pełni już rozwinięta teoria ekonomii. Tym samym jest to wydarzenie gospodarcze bardzo dokładnie zbadane i opisane. Wszystkie te elementy czynią z Wielkiej Depresji początku lat trzydziestych XX w. bardzo dobry punkt wyjścia do rozważań nad źródłami kryzysu gospodarczego oraz do analizy mechanizmu umiędzynarodawiania załamań gospodarczych. (fragment tekstu)
Występujących w gospodarce światowej, w ostatnich dziesięcioleciach ubiegłego wieku, załamań finansowych w formie kryzysu zadłużenia lat osiemdziesiątych, kryzysów walutowych w Europie na początku lat dziewięćdziesiątych i kryzysów finansowych w Meksyku, w wielu krajach Azji, w Rosji, Brazylii, Argentynie, Turcji i pełzającego kryzysu w Japonii nie można wyjaśnić w ten sam sposób. Dokładna analiza pozwala na identyfikację wywołujących je czynników wewnętrznych, do których należy zaliczyć błędy w polityce makroekonomicznej i słabości strukturalne oraz instytucjonalne poszczególnych krajów. Również czynniki psychologiczne mogą mieć znaczenie dla wystąpienia zjawisk kryzysowych. (fragment tekstu)
Przeprowadzona analiza wskazuje na różne źródła powstania oraz przebieg kryzysów walutowych. Typowe przyczyny powstania kryzysu walutowego wiążące się z deficytem budżetowym oraz obrotami handlowymi nie zawsze znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Zalecenia MFW sprowadzające się przede wszystkim do kontroli wydatków budżetowych, ograniczenia konsumpcji, subsydiów nie gwarantują utrzymania koniunktury gospodarczej i nie chronią kraju przed pojawieniem się kryzysu walutowego. Sam kryzys walutowy jest bezpośrednim źródłem poważnych gospodarczych konsekwencji. Wpływa bowiem na dekoniunkturę gospodarczą, doprowadza do recesji. Zasadniczo obniża się PKB, wzrasta bezrobocie, inflacja. Poprawa wskaźników makroekonomicznych następuje po relatywnie dłuższym okresie. Kryzys walutowy wywoływany jest zespołem różnych czynników. Nie można wskazać jednej uniwersalnej przyczyny. Zespół czynników sprzyjających pojawieniu się kryzysu walutowego można podzielić na dwie podstawowe grupy: obiektywne oraz subiektywne. (fragment tekstu)
Międzynarodowy Fundusz Walutowy odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej gospodarce światowej. Jest gwarantem światowego ładu finansowego, który w ostatnich latach jest destabilizowany przez zjawiska kryzysowe. W obliczu tych zjawisk Fundusz podejmuje działania mające na celu pomoc krajom dotkniętym przez kryzys. Celem niniejszego opracowania jest ukazanie roli, jaką pełni Międzynarodowy Fundusz Walutowy w łagodzeniu skutków współczesnego kryzysu finansowego, którego następstwa odczuwalne są do dzisiaj w całej gospodarce światowej. Tak postawiony cel główny wymaga wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z kryzysami finansowymi. Realizacja tych celów wpłynęła na dobór analityczno-opisowej metody badawczej oraz źródeł informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest diagnoza przyczyn kryzysu finansowego, zapoczątkowanego w Stanach Zjednoczonych w 2008 r. oraz przedstawienie jego mechanizmu. W artykule omówiono przyczyny kryzysu z naciskiem na ich wzajemne powiązania i oddziaływania, tak aby wyeksponować złożoność i wieloaspektowość mechanizmu kryzysu. Przedstawiono również kanały rozprzestrzenienia się kryzysu i jego skutki dla gospodarki światowej. (abstrakt oryginalny)
In today's methodologies of project management attention is increasingly paid to the crises-related issues. Modern economy and the turbulent environment cause that an emerging crisis can pose a serious threat to the implementation of any undertaking. This article focuses on the presentation of the conditions and causes of crisis situations, the essence of projects, and their effective management. The major objective of the paper, however, is to demonstrate how companies implementing projects cope with the occurrence of a crisis situation.(original abstract)
10
Content available remote The Depressed U.S. Economy and its Consequences for the Polish Economy
75%
The goal of this lecture is to show the fundamental roots of the contemporary crisis. First of all, it is not enough to talk about a recession of the US economy. The problem is a much more serious one - the American economy is deeply depressed. The contemporary economic problem is not just a phase in the business cycle caused by a temporary chaos in the financial market. Economic activity in the US suffers from structural weaknesses, so there is little hope to see a strong recovery. We should be pessimistic about the growth prospects in the US, but fortunately the future of the Polish economy seems to be brighter. Thanks to the catching-up process and a quite open and not over-regulated economy, economic growth in Poland is going to be dynamic in the nearest future, so we should be optimistic about our incomes and wealth. (original abstract)
11
Content available remote An Excursion through Two Hundred Years of Financial Crises
75%
This paper examines major U.S. financial crises from the beginning of the nineteenth century to the present. The financial crises of Poland are also discussed. Observing similarities and differences among various financial crises, including their causes and government responses, can shed light on the nature of financial crises. The current financial crisis is described and potential policies that may remedy the problem are discussed. Additionally, the paper briefly describes financial crises in Poland. The conclusion is that financial crises cannot be avoided. (original abstract)
Celem artykułu jest zbadanie przyczyn przedłużającego się kryzysu sektora rolnego na Ukrainie. Naświetlono wady regulacji finansowo-ekonomicznej, starano się także uzasadnić propozycje udoskonaleń, które to mogą stanowić podstawę dla równoważenia funkcjonowania sektora rolnego oraz jego gałęzi. (abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienia związane z kryzysem w Irlandii. Przeanalizowano przyczyny kryzysu oraz przedstawiono obecną sytuację tego państwa. Omówiono również kroki podejmowane przez rząd Irlandii w celu ratowania gospodarki.
This consideration aims at sharing some reflections on changing impacts of education in economic and managerial perspective. The text starts from short discussion of definitions of shock (crisis) behaviors in economy in order to relate such occurrences to educational context. Consequently basic information on education is recalled in order to establish frames for the discussion. Next, symptoms of crisis in education are considered and some claims are presented. (fragment of text)
Głównym celem artykułu jest dokonanie oceny obecnego kryzysu ekonomicznego, rozpoczętego w 2007 r. Zostało to zrealizowane z uwzględnieniem tła teoretycznego oraz realnych konsekwencji dla funkcjonowania gospodarek, w tym gospodarki polskiej. Po analizie teorii kryzysów przeanalizowano mechanizm obecnego kryzysu ekonomicznego wraz z jego skutkami dla gospodarki realnej. Wskazano na istotną rolę uregulowań rynków finansowych i działań antykryzysowych. W końcowej części artykułu zawarto refleksje, wynikające z wcześniejszych rozważań, odnośnie sytuacji gospodarczej i jej perspektyw w Polsce. Zwrócono uwagę na kwestie dotyczące wspomagania sektora finansowego środkami publicznymi oraz na potencjalne możliwości poprawy sytuacji ekonomicznej, wiążące się z większym wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych UE. (abstrakt oryginalny)
Światowy kryzys finansowo-gospodarczy z 2008 został spowodowany trzema wzajemnie się wspierającymi przyczynami i konsekwentnie jego skutki dotyczą trzech dziedzin. Po pierwsze, obnażył on słabość funkcjonowania systemu bankowego i całego systemu finansowego przede wszystkim w USA, ale także w innych krajach. Tradycyjny amerykański model kredytów hipotecznych oparty na stałych dwustronnych relacjach pomiędzy bankiem i dłużnikiem został zastąpiony przez model oparty na sekurytyzacji, co w warunkach globalizacji musiało prowadzić do załamania w skali globalnej. Po drugie, obnażył on krótkowzroczność polityki gospodarczej USA, tj. wewnętrzne i zewnętrzne zadłużenie tego kraju (życie na kredyt) oraz tracenie politycznej i gospodarczej hegemonii na rzecz krajów wschodzących. Po trzecie, wykazał nienadążanie teorii ekonomii za rzeczywistością. Mieszany model gospodarki chińskiej wykorzystujący mechanizm rynku do realizowania decyzji podejmowanych przez merytokrację dla dobra ogółu okazał się skuteczniejszy niż tradycyjny liberalny, w którym występuje dominacja rynków nad wszelkimi innymi podmiotami. W sumie, rezultaty kryzysu mogą być twórcze.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Kryzys w ponowoczesnej rzeczywistości
75%
W artykule poruszono problemy dotyczące reorganizacji społeczeństwa państwa narodowego w świecie globalnym. Przybliżono działania mające na celu przeciwdziałanie przyczynom i skutkom kryzysu.
18
Content available remote Grecki kryzys budżetowy 2010 r. i jego znaczenie dla Polski
75%
Autor niniejszego artykułu chce przedstawić czynniki destabilizacji ujawnione w gospodarce greckiej, z których wiele ma charakter systemowy, dotyczy bowiem funkcjonalności podejmowania i kontynuacji działalności gospodarczej, a także wydolności aparatu państwowego. Pomimo krytycznego osądu miernej konsekwencji, z jaką wdrażano pomoc dla Grecji (oraz innych krajów dotkniętych obecnym kryzysem), perspektywy rozwoju strefy euro nie wydają się zagrożone. Szok wywołany omawianymi perturbacjami ma szansę przełożyć się na wypracowanie długofalowych metod kontroli ryzyka na szczeblu ogólnoeuropejskim, a także większą dyscyplinę wobec członków wspólnego klubu walutowego jak i kandydatów do strefy euro. (fragment tekstu)
Przedstawiono główne tezy poruszone podczas seminarium "Dobre rządzenie", które odbyło się 2 grudnia 2010 r.
20
Content available remote Finansowa opcja genezy globalnego kryzysu
75%
Genezę kryzysu globalnego łączy się z upadkiem Lehman Brothers 15.09.2008 roku, ale w takiej samej sytuacji znalazły się szybko Bear Stearns, a po nim Merril Lynch, które były "too big to fail" w związku z czym wielu twierdzi, że ten kryzys zdaje się nie mieć końca /endless crisis/. Kryzys zaczął się od rynku nieruchomości /Freddie Mac - Fannie Mae/, ale dotyczy całego sektora finansowego, banków i państw, bowiem niektóre /Grecja/ w dalszym ciągu wymagają interwencji, a inne zagroziły upadłością /Islandia/. Kryzys dotyczy zatem nie tylko banków, ale również przedsiębiorstw i państw, które są "too connect to fail", a wszystkie ich problemy mają wspólne finansowe źródła. W tym opracowaniu próbuje się wykazać, iż kryzys, którego początki sygnalizują finansowe problemy pojedynczych przedsiębiorstw - banków, bardzo szybko przekształcają się w kryzysy zadłużeniowe całych państw, a w efekcie całej gospodarki globalnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.