Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 63

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ceny skupu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Celem badań było wskazanie tendencji zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych i wzajemnych relacji tych cen. Analizie poddano sześć podstawowych produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego (pszenica, żyto, trzoda chlewna, bydło, drób i mleko) i zgromadzono dane miesięczne dotyczące cen skupu tych produktów z lat 1990-2010. Wykorzystano podstawowe metody z zakresu statystyki opisowej. W całym analizowanym okresie obserwuje się względnie ścisłe związki między zmianami cen analizowanych produktów rolnych, co wskazuje na utrzymujące się silne powiązania między produkcją roślinną i zwierzęcą. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest analiza cen skupu podstawowych produktów pochodzenia zwierzęcego: żywca wieprzowego, wołowego, drobiu, cielęciny i mleka. Podstawowy zakres analizy obejmuje lata 1991-2003. Brak kompletnych danych na temat miesięcznych cen skupu drobiu i cielęciny w pierwszych latach analizowanego okresu spowodował, że analiza danych dotycząca tych produktów obejmuje krótszy czas. (fragment tekstu)
Celem pracy było określenie zmian w areale upraw truskawek i malin oraz cenach skupu tych owoców w krajach, w których wprowadzono mechanizm dopłat do owoców miękkich wraz z reformą wspólnej organizacji rynku owoców i warzyw w 2008 r., czyli w Bułgarii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i w Polsce. Aby określić zmiany w areale upraw przeprowadzono test t dla prób zależnych, określając istotność różnic pomiędzy średnimi badanych cech przed i po wprowadzeniu dopłat (w latach 2002-2007 i 2008-2013). Aby odpowiedzieć na pytanie, czy po wprowadzeniu dopłat nastąpiła stabilizacja cen skupu owoców porównano zmienność cen skupu owoców w badanych podokresach, wyrażoną współczynnikiem zmienności. Do analizy wykorzystano dane dostępne w bazie Faostat w marcu 2016 r. Wyniki przeprowadzonych badań tylko w przypadku Polski potwierdzają hipotezę, iż średnia powierzchnia uprawy truskawek i malin po wprowadzeniu dopłat była istotnie wyższa niż przed reformą. Natomiast zmienność cen w okresie po wprowadzeniu reformy była niższa niż w okresie przed wprowadzeniem dopłat, co pozwala stwierdzić, iż wprowadzenie dopłat do owoców miękkich mogło przyczynić się do stabilizacji cen skupu truskawek i malin. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ocena zmian w sezonowości cen skupu mleka w Polsce na tle wybranych krajów UE. Analizowano zmiany zachodzące w czasie funkcjonowania Polski na wspólnym rynku Unii Europejskiej, a także wpływ zniesienia kwot mlecznych na ceny. Do badań wybrano w sposób celowy dwóch największych producentów mleka w Unii - Niemcy i Francję, a także kraje Europy Środkowej - Czechy i Słowację oraz Polskę. Zakres czasowy badań obejmował lata 2004-2018. Wejście Polski w struktury rynku unijnego spowodowało wzrost cen skupu mleka. Wahały się one w podobnych cyklach jak w pozostałych analizowanych krajach. Podobny był także rytm wahań sezonowych cen w skali roku. Zniesienie kwot mlecznych nie wywołało istotnych perturbacji, jeśli chodzi o ceny skupu. Stało się to jednak okazją do pogłębienia zmian strukturalnych zachodzących stopniowo na tym rynku.
Przemiany społeczno-gospodarcze, które następowały w Polsce po 1989 r., zmieniły diametralnie warunki prowadzenia przedsiębiorstw. W konsekwencji tych przeobrażeń podmioty gospodarcze, aby mogły funkcjonować na rynku, zmuszone zostały do przystosowania się do nowych warunków prowadzenia działalności.Procesy adaptacji do uwarunkowań rynku, a także wymagań Unii Europejskiej nie ominęły małych i średnich przedsiębiorstw branży rolno-spożywczej. W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Limanowa uwidoczniły się najbardziej w wielkości wytworzonych i sprzedanych przez nią produktów. W sytuacji niewykorzystania możliwości przetwórczych tej spółdzielni oraz wobec istniejącej przewagi popytu nad podażą wytworzonych przez nią towarów skala jej produkcji zależy głównie od wielkości skupu mleka - niezbędnego do jej funkcjonowania a deficytowego.W związku z powyższym problemem, analiza corocznej ilości mleka skupionego przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Limanowej w latach 1990-2004, oraz prognoza jego skupu na lata 2005-2007, jest przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest ocena różnych form współpracy na przykładzie węgierskiego sektora uprawy winogron i produkcji wina. Analizie poddano współpracę na zasadzie integracji w oparciu o ideę klastra, którą porównano z systemem kontraktacji. Stwierdzono, że klastry przynoszą wiele korzyści, jednak forma ta nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięta, głównie z uwagi na ograniczone zaufanie uczestników i brak jasnych celów o charakterze długookresowym. Stąd bardziej dominująca jest kontraktacja.(abstrakt oryginalny)
Lata 1991-1994 to okres dostosowywania się gospodarki żywnościowej do reguł wolnego handlu. Wiąże się to m.in. ze zmianą postaw i zachowań zarówno producentów, jak i odbiorców produktów rolnych. Cechą rynku mięsa wieprzowego w badanym okresie jest brak stabilności oraz spadek wielkości produkcji i wielkości skupu mięsa wieprzowego.Główną przyczynę destabilizacji tego rynku dostrzega się w silnym oddziaływaniu czynników naturalnych na wielkość pogłowia trzody chlewnej, a przede wszystkim wielkości zbiorów i plonów ziemiopłodów stosowanych jako podstawowe pasze (powstawanie tzw. "cyklu świńskiego"). Niewątpliwie duży wpływ na kształtowanie podaży żywca wieprzowego wywierają obecnie także czynniki ekonomiczne: relacje cen skupu trzody chlewnej do cen podstawowych pasz (jako pochodna wielkości zbiorów i wysokości plonów podstawowych roślin paszowych) - co decyduje w największym stopniu o opłacalności chowu trzody chlewnej - a także polityka gospodarcza państwa w stosunku do całego kompleksu żywnościowego (w ramach której można wyróżnić tak ważne elementy, jak: interwencja na rynku wewnętrznym i powiązana z nią jego ochrona, polityka kredytowa, rozwój infrastruktury rynkowej oraz stan rozwoju i kondycja ekonomiczna przetwórstwa). (fragment tekstu)
Celem pracy jest analiza problemu sezonowości skupu żywca wieprzowego w Polsce w latach 1991-1996. Na potrzeby badań przeprowadzono w miarę możliwości analogiczne obliczenia wielkości skupu i cen skupu żywca. Podstawę analizy stanowiły dane dotyczące wielkości skupu i cen skupu w poszczególnych miesiącach lat 1991-1996. (fragment tekstu)
9
Content available remote Przestrzenne zróżnicowanie skupu produktów rolnych w Polsce
75%
W artykule przedstawiono regionalne zróżnicowanie skupu produktów rolnych w Polsce w latach 2002-2006. Informacje zaprezentowano w ujęciu ilościowym i wartościowym, w układzie regionalnym i wojewódzkim. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono tendencje oraz zmiany struktury w skupie produktów rolnych w latach 1991—2005. W opracowaniu podano wielkość skupu w cenach stałych i w jednostkach zbożowych. W celu szerszego naświetlenia tego tematu zamieszczono także informacje związane ze skupem, dotyczące: samozaopatrzenia, cen skupu, wielkości produkcji przemysłu przetwórczego i obrotu towarami rolnymi na rynkach zagranicznych. W ostatnim okresie wzrósł udział skupu w produkcji globalnej i towarowej rolnictwa. Wielkość skupu, zwłaszcza mleka i mięsa, odgrywa coraz większą rolę w zaopatrzeniu ludności wsi. W strukturze skupu wzrósł udział produktów pochodzenia zwierzęcego, a biorąc pod uwagę dostawców — udział indywidualnych gospodarstw rolnych. Zmiany w skupie poszczególnych produktów były bardzo zróżnicowane zarówno w zakresie jego wielkości jak i wartości. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie wahań cen głównych produktów rolnych, tj. zbóż, ziemniaków, buraków cukrowych i rzepaku. Badania dotyczyły szeregu czasowego obejmującego lata 1989-2012. Przedstawiono dynamikę cen produktów w przeliczeniu na ceny stałe roku zamknięcia badań, tj. 2012. Z badań wynika, że po 1989 roku nastąpił gwałtowny spadek poziomu cen niemal wszystkich badanych podstawowych produktów rolnych. W najmniejszym stopniu dotyczył on rzepaku oraz żywca rzeźnego cielęcego, w odniesieniu do którego odnotowano wzrost cen w 1990 roku. W okresie badań miało miejsce kilka "dołków" i "górek" cenowych, w tym największy spadek w 1991 roku, w którym rząd podjął działania stabilizujące ceny produktów rolnych m.in. przez centralny import i umożliwienie indywidualnego przewozu żywności gotowej. Istotny spadek cen produktów rolnych nastąpił także w latach silnej recesji gospodarczej, tj. w 2009 i 2010 roku, po których odnotowano powrót do tendencji wzrostowych. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono analizę oraz ocenę relacji cenowych wybranych produktów rolnych i środków produkcji, które kupują rolnicy do prowadzenia produkcji rolnej. Główne narzędzie badawcze, jakim posłużono się w pracy, stanowiła szczegółowa analiza danych statystycznych pozyskanych z roczników statystycznych GUS z lat 2003, 2005, 2007, 2009. Na podstawie analizowanego materiału badawczego wskazano, zarówno korzystne jak i niesprzyjające rolnikom okresy zmian, relacji cenowych produktów rolnych i wybranych środków do produkcji w rolnictwie. (abstrakt oryginalny)
13
75%
W opracowaniu przedstawiono problem oddziaływania systemu kwot mlecznych na zmiany w strukturze produkcji mleka, proces koncentracji, a także na poziom cen skupu w unii europejskiej. Stwierdzono, że wprowadzenie systemu kwot mlecznych istotnie spowolniło zmiany w strukturze gospodarstw oraz tempo koncentrowania się produkcji mleka. Siła oddziaływania limitów sprzedaży mleka zależy m in. od zasad zarządzania systemem kwot w poszczególnych krajach członkowskich oraz szczególnie w pierwszych latach kwotowania, od wielkości ograniczenia produkcji mleka przez kwoty. Ponadto stwierdzono, że administracyjne ograniczenie podaży mleka na rynku spowodowało wzrost cen skupu mleka oraz zerwanie zależności ich wzrostu od poziomu ceny kierunkowej oraz kosztów produkcji, co charakterystyczne było w okresie poprzedzającym wprowadzenie systemu kwot w UE. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Procurement Price Level Acceptable to Both farm Producers and Processors
75%
Celem analizy w artykule jest wykazanie, iż dla danej ceny skupu istnieje pewna równość dopuszczająca wzajemne korzyści producenta rolnego i przetwórcy rolno-żywnościowego. To pozwala zawierać transakcje przy tym poziomie ceny skupu, który jest dopuszczalny i obustronnie akceptowalny ze względu na te korzyści. Korzyści nie muszą być równe, stąd pojęcie: nierówności dopuszczające. Pokazane są podstawy do oczekiwania poziomu ceny skupu, a zatem i korzyści z perspektywy producenta i przetwórcy. Wynikają one z ich maksymalizowanych funkcji celu. Obie strony są cenobiorcami dla ceny skupu ustalanej na rynku skupu, z pewnym odniesieniem do jej administracyjnego ustalania. Hipoteza o nierówności dopuszczającej udowadniania jest w analizie logiczno- -formalnej z wykorzystaniem zapisów i reguł algebry. Problem ten w literaturze w zasadzie nie był podejmowany. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono tendencje oraz zmiany struktury w skupie produktów rolnych w ujęciu regionalnym. Udział województw w skupie produktów rolnych był silnie zróżnicowany, a rozpiętości pod tym względem wzrosły. Główna masa skupu pochodziła najczęściej od rolników z kilku województw, przy wyraźnej dominacji jednego z nich. Na ogół w województwach o dużym skupie w latach 1998—2000 nastąpił przyrost masy skupowej w okresie 2003—2005 i był on większy niż w pozostałych województwach. Sytuacja ta spowodowała narastanie dysproporcji między województwami pod względem możliwości w rozwoju rolnictwa. Różnice w okresie 2002—2005 między najwyższymi a najniższymi wartościami skupu z 1 gospodarstwa rolnego w przekroju wojewódzkim były ponad 13-krotne, a pod względem przyrostu skupu 47-krotne. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Sezonowość wielkości i cen skupu żywca wołowego w latach 1991-2004
75%
Przeanalizowano wahania wielkości skupu i cen skupu żywca wołowego w skali roku, oraz oceniono, zmiany jakie zaszły w tym zakresie w latach 1991-2004. Zarówno wielkość skupu, jak i ceny skupu cechują się sezonowością w skali roku. Skala wahań w przypadku miesięcznych wielkości skupu jest znacznie wyższa niż w przypadku cen skupu.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Tendencje zmian w produkcji mleka w Polsce
63%
Przedstawiono zmiany w strukturze towarowej produkcji rolniczej, w tym produkcji zwierzęcej, w pogłowiu krów mlecznych, w poziomie produkcji mleka i w skupie. Stwierdzono znaczny spadek pogłowia krów w latach 1990-2007 (o 43%), spadek produkcji mleka o 23,6%, przy jednoczesnym wzroście wydajności mlecznej krów o 36%. Stwierdzono także znaczne zróżnicowanie terytorialne pogłowia krów i produkcji mleka. Ponad 55% produkcji mleka skoncentrowane jest w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i łódzkim. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest określenie zmian cen skupu owoców miękkich przeznaczonych do przetwórstwa oraz areału upraw tych owoców, a także sprawdzenie istnienia zależności pomiędzy tymi cechami. Zmiany cen oraz powierzchni uprawy określono za pomocą indeksów dynamiki, a siłę zależności pomiędzy powierzchnią uprawy a ceną skupu zmierzono współczynnikiem korelacji Spearmana. W wyniku przeprowadzonej analizy ustalono, że w analizowanym okresie powierzchnia uprawy charakteryzowała się mniejszą zmiennością niż ceny skupu owoców do przetwórstwa. Zmniejszał się areał uprawy wiśni, agrestu oraz truskawek, natomiast zwiększała się powierzchnia uprawy malin oraz porzeczek czarnych i aronii. W przypadku owoców wiśni oraz truskawek uzyskano ujemną zależność cen skupu owoców do przetwórstwa i powierzchni uprawy. W przypadku malin, agrestu, porzeczek czarnych oraz aronii uzyskano dodatnią zależność cen skupu owoców do przetwórstwa i powierzchni ich uprawy. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Producenci a odbiorcy mleka - współpraca ekonomiczna i organizacyjna
63%
W artykule przedstawiono niektóre aspekty współpracy między większymi producentami mleka a spółdzielniami mleczarskimi na podstawie wyników badań. Omówiono zagadnienia współpracy ekonomicznej, także w okresie trudności finansowych i organizacyjnych spółdzielni. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono instrumenty wspólnej polityki rolnej UE dla rynku owoców i warzyw, a szczegółowej analizie poddano mechanizm wsparcia producentów owoców miękkich, wprowadzony w 2008 roku w Polsce. Zbadano zmiany powierzchni uprawy, zbiorów oraz zmienność cen skupu malin i truskawek do przetwórstwa w Polsce w latach 2008-2014, w odniesieniu do okresu poprzedzającego wprowadzenie tego instrumentu (lata 2001-2007). Do określenia zmian badanych cech obliczono indeks zmian oraz współczynnik zmienności. Określono istotność różnic między średnimi badanych parametrów (powierzchnia, zbiory, ceny) w wyznaczonych okresach, stosując test istotności różnic dla prób zależnych. Analiza pozwoliła na stwierdzenie, że istotnie (dla p < 0,05) zwiększyła się powierzchnia, zbiory oraz średnie ceny skupu malin, natomiast niewiele zmieniła się powierzchnia uprawy oraz zbiory truskawek. Wzrosły średnie ceny skupu truskawek, jednak były to zmiany nieistotne statystycznie. W okresie stosowania dopłat do owoców miękkich (w latach 2008-2014), w porównaniu do okresu przed wprowadzeniem płatności, obniżeniu uległy współczynniki zmienności cen skupu malin i truskawek do przetwórstwa, co wskazuje na stabilizację cen tych owoców, jednak nie można tego efektu jednoznacznie przypisać wprowadzeniu instrumentu płatności do owoców miękkich.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.